Справа № 132/21/16-к
Ухвала
Іменем України
06.01.2016 м. Калинівка
Слідчий суддя Калинівського районного суду Вінницької області Каращук О.Г.,
розглянувши клопотання слідчого СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. від 05.01.2016 року про проведення перевірки,
ВСТАНОВИВ :
5 січня 2016 року слідчий СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. звернувся до суду з клопотанням про проведення перевірки, а саме: про доручення працівникам Державної інспекції сільського господарства у Житомирській області (10014, м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, 2) проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства та огляду земельних ділянок № 11, №14, №34, №35, №37, №38, №40, №237, №253, №254, №303,№304, №306, №307, №337, №408, №414, №415, №416, №435, №436, №125, №368, №369, №380, №450, №85, №344, №350, №353, №355, №356, №358,№359, №365 (так як попередні перевірки належним чином проведенні не були), які знаходяться на території Дружелюбівської сільської ради за межами населеного пункту с. Дружелюбівка Калинівського району Вінницької області, а також можливості визначення задіяної шкоди при використанні посадовими особами ПОСП "Дружелюбівське" (ЄРДПОУ 32540200), юридична адреса: вул. Леніна, 44, с. Дружелюбівка, Калинівський район, Вінницька область, вказаних земельних ділянок.
Клопотання обґрунтовано тим, що 26.10.2015 до ЧЧ Калинівського РВ УМВС України у Вінницькій області надійшли матеріали із прокуратури Калинівського району за звернення директора СТОВ "Агро Ленд" с. Котюженці ОСОБА_2 про те, що ПОСП "Дружелюбівське" в особі директора ОСОБА_3, без правовстановлюючих документів, самовільно продовжує використовувати земельні ділянки, що перебувають в оренді СТОВ "Агро Ленд".
У ході проведення досудового розслідування по кримінальному провадженні виникла необхідність у проведенні огляду вищевказаних земельних ділянок, а також встановлення факту заподіяння посадовими особами ПОСП "Дружелюбівське" шкоди.
Для з'ясування обставин, які відповідно до ч. 1 ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства при використанні земельних ділянок, які знаходяться на території Дружелюбівської сільської ради за межами населеного пункту с. Дружелюбівка Калинівського району Вінницької області.
Зокрема, слід провести огляд земельних ділянок, що межують із територією ПОСП "Дружелюбівське" (ЄРДПОУ 32540200), юридична адреса: вул. Леніна, 44, с. Дружелюбівка, Калинівський район, Вінницька область, встановити їх користувачів, наявність або відсутність у них відповідних правовстановлюючих документів тощо.
В ході огляду 30.10.2015 земельних ділянок під № 11, №14, №34, №35, №37, №38, №40, №237, №253, №254, №303,№304, №306, №307, №337, №408, №414, №415, №416, №435, №436, №125, №368, №369, №380, №450, №85, №344, №350, №353, №355, №356, №358,№359, №365, встановлено, що на них відбуваються польові роботи, а саме: збирання урожаю, оранка, посів тощо.
Вказані земельні ділянки посадовими особами СТОВ "Агро Ленд" с. Котюженці не використовуються, про що свідчить допит директора ОСОБА_2
11.11.2015 було отримано ухвалу Калинівського районного суду про проведення позапланової перевірки та огляду вищевказаних земельних ділянок. Вказану ухвалу було надано на виконання працівникам Державної інспекції сільського господарства України у Вінницькій області та 25.11.2015 останні повідомили про неможливість виконання ухвали, мотивуючи дією мораторію на проведення подібних перевірок, а також відсутністю встановлених меж чи вимог про їх встановлення. Однак визначені Державною інспекцією сільського господарства України у Вінницькій області пункти не були підставами для не виконання ухвали Калинівського районного суду. У зв'язку після отримання нової ухвали Калинівського суду від 04.12.2015, працівниками Державної інспекції сільського господарства у Вінницькій області 10.12.2015 проведено позапланову перевірку ПОСП «Дружелюбівське» стосовно дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельних ділянок, що вказані вище.
Відповідно до інформації отриманої від Державної інспекції сільського господарства у Вінницькі області, в ході проведення позапланового заходу було встановлено, що ПОСП «Дружелюбівське» в особі директора ОСОБА_3 використовує земельні ділянки сільськогосподарського призначення із земель пайового фонду (ділянка № 85, 344, 350, 355, 356, 358, 359, 365) на території Дружелюбівської сільської ради Калинівського району загальною площею 21,1942 га відповідно до типових договорів оренди землі, укладених 01.01.2009 з їх власниками на термін до 01.01.2014. Також до даних типових договорів оренди землі було погоджено власниками паїв зміни щодо викладення п. З типового договору оренди землі у редакції: «Договір укладено на 5 років». На момент проведення перевірки термін дії даних договорів - закінчився.
Однак, дані земельні ділянки продовжують використовуватись ПОСП «Дружелюбівське» для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, а саме: вирощується сільськогосподарська культура - озима пшениця.
Дані дії та виявлений факт є порушенням п. 1 ст. 34 Закону України «Про оренду землі», а саме: у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором, та кваліфікується як недотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок.
Земельні ділянки сільськогосподарського призначення із земель пайового фонду (ділянка № 11, 14, 34, 35, 37, 38, 40,237, 253, 303, 306, 307, 337, 408, 414, 415, 416, 435, 436, 125, 43, 368, 369, 380, 450) ПОСП «Дружелюбівське» в особі директора ОСОБА_3 на момент проведення перевірки фактично не використовуються, посіви сільськогосподарських культур відсутні, а саме:
- на земельних ділянках № 11, 14, 34, 35, 37, 38, 40, 237, 253, 303, 306, 307, 337, 408, 414, 415, 416, 435, 436, 43, 125 загальною площею 47,9117 га - проведено оранку;
- на земельних ділянках № 368, 369, 380 загальною площею 7,1432 га -проведено дискування;
- на земельній ділянці № 450 площею 2,2713 га - знаходяться рештки після збору врожаю.
За результатами позапланової перевірки ПОСП «Дружелюбівське» 11.12.2015 року складено акт перевірки, від підпису якого, головний бухгалтер ПОСП «Дружелюбівське» ОСОБА_4 та головний агроном СТОВ «Агро Ленд» ОСОБА_5 - відмовились. Також директору ПОСП «Дружелюбівське» ОСОБА_3 направлено повідомлення про надання пояснень у зв'язку з виявленим порушенням вимог земельного законодавства рекомендованим листом з повідомленням.
Додатково повідомили, що з метою вирішення спірного питання з ПОСП «Дружелюбівське» щодо використання земель пайового фонду (ділянка № 11, 14, 34, 35, 37, 38, 40, 237, 253, 303, 306, 307, 337, 408, 414, 415, 416, 435, 436, 125, 368, 369, 380, 450) на території Дружелюбівської сільської ради, які вільні від використання, рекомендує СТОВ «Агро Ленд» звернутися до проектної організації, яка має відповідну ліценцію для встановлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості), між пайових доріг до ділянок та закріплення їх межовими знаками для подальшого використання.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» та статей 124-126 ЗК України обов'язковою умовою фактичного використання земельної ділянки є наявність у особи, що її використовує, правовстановлюючих документів на цю земельну ділянку, а відсутність у зазначеної особи на час прийняття судом рішення таких документів свідчить про самовільне зайняття земельної ділянки .
Однак даний факт не був прийнятий до уваги Державною інспекцією сільського господарства України у Вінницькій області та повністю суперечить наслідкам проведення перевірки, що свідчить про неналежне виконання ухвали суду та ставить під сумнів здійснення працівниками своїх обов'язків.
Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.
Згідно з ч. 2 ст. 94 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких пунктом 4 частини другої статті 99 КПК України віднесено і акти перевірок.
Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України № 459/2011 від 13.04.2011, вказана інспекція (далі - Держсільгоспінспекція України) є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Згідно з абз. «а» пп. 1 п. 4 вищевказаного положення Держсільгоспінспекція України відповідно до покладених на неї завдань організовує та здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності, в тому числі за дотриманням органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства та встановленого поряду набуття і реалізації права на землю. Аналогічні повноваження надано Державним інспекціям сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі відповідно до абз. «а» пп. 4.1 п. 4 Положення про державну інспекцію сільського господарства в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 770 від 23.12.2011. Наведені повноваження також закріплено статтею 152 Земельного кодексу України. При цьому відповідно до п. 3 розділу ІІ Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» установлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб'єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Відповідно до п. 1 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України № 459/2011 від 13.04.2011, Держсільгоспінспекція України є центральним органом виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі. Крім того, відповідно до підпункту 78.1.11. пункту 78.1 ст. 78 Податкового Кодексу України, документальна позапланова перевірка здійснюється якщо отримано судове рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.
Разом із тим, на даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом. Відтак, єдиним можливим процесуальним шляхом для призначення перевірки дотримання вимог земельного законодавства під час кримінального провадження є отримання судового рішення (ухвали слідчого судді) про призначення такої перевірки.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребується у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.
Тому слідчий СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. звернувся до суду з даним клопотанням.
У поданій письмовій заяві слідчий СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. підтримав заявлене ним клопотання, просить розглядати клопотання без його участі та без фіксації процесуальних дій за допомогою технічних засобів.
За таких обставин, вважаю, що клопотання слідчого СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, сторона обвинувачення довела суду наявність достатніх підстав вважати, що для з'ясування обставин, які відповідно до ч. 1 ст. 91 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК України) підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, виникла необхідність у проведенні перевірки дотримання вимог законодавства при використанні земельних ділянок, які знаходяться на території Дружелюбівської сільської ради за межами населеного пункту с. Дружелюбівка Калинівського району Вінницької області.
Зокрема, слід провести огляд земельних ділянок, що межують із територією ПОСП "Дружелюбівське" (ЄРДПОУ 32540200), юридична адреса: вул. Леніна, 44, с. Дружелюбівка, Калинівський район, Вінницька область, встановити їх користувачів, наявність або відсутність у них відповідних правовстановлюючих документів тощо.
Під час розслідування кримінального провадження для всебічного, повного та об'єктивного розслідування обставин справи, встановлення дійсних обставин розтрати бюджетних коштів та забезпечення розслідування кримінального провадження виникла необхідність провести позапланову перевірку дотримання вимог земельного законодавства та огляду земельних ділянок № 11, №14, №34, №35, №37, №38, №40, №237, №253, №254, №303,№304, №306, №307, №337, №408, №414, №415, №416, №435, №436, №125, №368, №369, №380, №450, №85, №344, №350, №353, №355, №356, №358,№359, №365 (так як попередні перевірки належним чином проведенні не були), які знаходяться на території Дружелюбівської сільської ради за межами населеного пункту с. Дружелюбівка Калинівського району Вінницької області, а також можливості визначення задіяної шкоди при використанні посадовими особами ПОСП "Дружелюбівське" (ЄРДПОУ 32540200), юридична адреса: вул. Леніна, 44, с. Дружелюбівка, Калинівський район, Вінницька область, вказаних земельних ділянок.
Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 40, 93, 110, 309, 395 КПК України, слідчий суддя, -
УХВАЛИВ :
Клопотання слідчого СВ Калинівського відділення поліції Хмільницького відділу поліції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області Кулик О.В. задовольнити.
Доручити працівникам Державної інспекції сільського господарства у Житомирській області (10014, м. Житомир, майдан ім. С.П. Корольова, 2) проведення позапланової перевірки дотримання вимог земельного законодавства та огляду земельних ділянок № 11, №14, №34, №35, №37, №38, №40, №237, №253, №254, №303,№304, №306, №307, №337, №408, №414, №415, №416, №435, №436, №125, №368, №369, №380, №450, №85, №344, №350, №353, №355, №356, №358,№359, №365 (так як попередні перевірки належним чином проведенні не були), які знаходяться на території Дружелюбівської сільської ради за межами населеного пункту с. Дружелюбівка Калинівського району Вінницької області, а також можливості визначення задіяної шкоди при використанні посадовими особами ПОСП "Дружелюбівське" (ЄРДПОУ 32540200), юридична адреса: вул. Леніна, 44, с. Дружелюбівка, Калинівський район, Вінницька область, вказаних земельних ділянок.
Встановити строк проведення позапланової перевірки протягом 10 робочих днів, з моменту отримання копії ухвали суду.
Строк дії ухвали не може перевищувати одного місяця з дня її постановлення.
Ухвала підлягає обов'язковому виконанню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя: Каращук О.Г.