Справа №: 398/754/16-а
ПОСТАНОВА
Іменем України
"19" квітня 2016 р. Олександрійський міськрайонний суд
Кіровоградської області
у складі головуючого - судді Ковальової О.Б., розглянувши у письмовому провадженні в м. Олександрії справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Олександрійського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області
про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
У березні 2016 року позивачка звернулась до суду з позовом до Олександрійського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області про визнання дій протиправними та зобовязання відповідача вчинити певні дії, де просить:
-зобовязати відповідача усунути допущені порушення її прав шляхом перерахунку
пенсії з включенням до розрахунку всіх нарахувань з яких сплачені внески за період з 27.09.2013р. по теперішній час;
-зобовязати відповідача повернути витрати повязані зі сплатою судового збору в сумі
551,20грн..
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач при обчисленні їй розміру пенсії, як державному службовцю, незаконно не включив суми індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, вирішення соціальних питань, які входять до заробітку державного службовця і на які фактично були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Через засоби масової інформації і повідомлення колег, які також пішли на пенсію з аналогічних підстав і посад, їй стало відомо, що пенсія, як державному службовцю їй нарахована невірно, занижена. 10.02.2016 року вона звернулась до Олександрійського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області з письмовою заявою про нарахування їй пенсії з урахуванням усіх видів заробітку, на які відповідно до законодавства нараховувалися страхові внески та надала відповідну довідку про складові її заробітної плати. Проте, управління відмовило їй в задоволені заяви, що і стало підставою звернення до суду.
Ухвалою від 01 квітня 2016 року було відкрито скорочене провадження по даній справі. Підстав для розгляду справи в загальному порядку суд не вбачає.
Від відповідача надійшли письмові заперечення на позов, де зазначено, що позов вони не визнають, так як доводи викладені в ньому є безпідставними та такими, що заявлені з порушенням норм матеріального та процесуального права. Зазначають, що позивач просить зобовязати управління здійснити їй перерахунок пенсії державного службовця по заробітній платі з включенням до розрахунку всіх нарахувань, з яких сплачені внески за період з 27.09.2013 року по теперішній час, проте позивачем порушені строки звернення до суду, передбачені ст.. 99 КАС України. Вважають, що посилання позивача на відсутність у неї юридичної освіти та знань особистостей пенсійного законодавства як поважність причин пропуску строків звернення до суду за захистом прав та на Постанову правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013р. №15-1, що зареєстрована в Мінюсті України 26.09.2013р. №1661/24193, а також на ч. 2 ст. 46 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» як підтвердження законності вимог щодо проведення перерахунку пенсії саме з 27.09.2013р. в даному випадку всі вони є безпідставними. Крім того, при зверненні до управління із заявою від 22.01.2016р. про перерахунок пенсії позивачем було надано, зокрема, довідку від 25.12.2015р. №14-163, але слід зазначити що форма даної довідки не передбачена жодним чинним нормативно-правовим актом. Форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію затверджено Постановою №15-1. А тому, довідка від 25.12.2015р. №14-163, надана позивачем, не відповідає зазначеній формі. Також, зазначають, що ст. 37-1 Закону встановлено порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців, де зокрема сказано, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року за № 1013 „Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів затверджено зміни, що вносяться до постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року за № 865 „Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії, а саме пункт. 4 яким передбачався перерахунок пенсії державним службовцям виключено.
Враховуючи вищезазначене, вважають, відсутні будь-які правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Олександрійському обєднаному Управлінні Пенсійного фонду України Кіровоградської області та з 13.12.2008 року їй була призначена пенсія за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» ( далі - Закон №3723-ХІІ) на підставі наданої нею довідки про заробітну плату за формою № 15-346, №15-347, №15-348 та за № 15-349 від 28.10.2008 року.
10.02.2016 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, при цьому надала довідку за № 10-12 від 26.01.2016 року, видану Головним управлінням статистики у Кіровоградській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії не працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їх їм призначено (перераховано) пенсію. Згідно довідки № 10-12 від 26.01.2016 року, позивач отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення, індексацію заробітної плати та ці види виплат нараховувалися соціальні внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Олександрійське обєднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області листом від 18.02.2016 року за вих. № 1457/05-26 повідомило позивачці про те, що їй відмовлено в перерахунку пенсії по заробітній платі відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», та право на призначення пенсії відповідно до даного закону нею вже реалізовано. Згідно ст.37-1 Закон №3723-ХІІ умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Суд виходить з того, що умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст.37 Закону України «Про державну службу» № 1789-ХII. Редакція зазначеної статті змінювалась.
Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Згідно з ч. 2 ст.33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року (далі - Закон № 3723-ХІІ), заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
04 лютого 2003 року набув чинності Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» від 16 січня 2003 року №432-ІУ, яким внесено зміни до зазначеного закону та доповнено його статтею 37-1, якою визначено порядок і умови перерахунку пенсії державним службовцям. Зокрема, у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» від 24 березня 1995 року (далі - Закон №108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього ж Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
З аналізу вищезазначених норм законодавства вбачається, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, вирішення соціально-побутових питань, індексація входили до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року (далі - Закон №1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону №1788-ХІІ, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року (далі Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Таким чином, суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.
Саме така правова позиція викладенаВерховним Судом України, зокрема, у постановах від 14 травня 2013 р.та 28 травня 2013 р. (справи №№ 21-125а13, 21-97а13).
Згідно з ч.1ст. 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
У довідці № 10-12 від 26.01.2016 року, поданій позивачкою, яка видана Головним управлінням статистики у Кіровоградській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії не працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їх їм призначено (перераховано) пенсію, вказано, що на всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Період зазначено з жовтня 2006 року до 30.09.2008 року.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 «Про виконання рішень окружного адміністративного суду м.Києва по справах №2а-8893/12/2670, № 2а-4753/09/2670» затверджено форму довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію.
Вказана форма довідки передбачає зазначення у ній про те, що на всі виплати, уключені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Форма довідки про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їм призначено (перераховано) пенсію, затверджена Постановою правління Пенсійного фонду України від 04.09.2013 року №15-1 передбачає, що довідка видається на підставі первинних документів - особових рахунків, платіжних відомостей або інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату, про що зазначається у довідці.
Форма довідки № 10-12 від 26.01.2016 року, яка видана Головним управлінням статистики у Кіровоградській області та подана позивачкою відповідачу відповідає вимогах чинного законодавства, а тому доводи відповідача , що вищевказана довідка не відповідає встановленій формі є безпідставними.
Таким чином, суд дійшов висновку про те, що винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсії, оскільки перевага має надаватись не положенням Закону № 3723-ХІІ та Закону №108/95-ВР, які щодо спірних відносин є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року, №1058-ІУ та статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» Закон №1788-ХІІ, а тому позивач має право на перерахунок призначеної пенсії.
Доводи пенсійного органу в листі від 18.02.2016 року за № 1457/05-26 про те, що позивачці призначено пенсії по заробітній платі відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу», та право на призначення пенсії нею вже реалізовано, а подана довідка не відповідає формі та з 19.12.2015 року згідно п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 року №1013 щодо перерахунку пенсій виключений, суд вважає необґрунтованими, з огляду на таке.
Згідно з приписами статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Також, відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Між тим, пенсія позивачці призначена в 13.12.2008 року, тобто, до внесення змін до Закону України «Про державну службу».
Вирішуючи питання про застосування Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у часі, судвиходить з того, що згідно зі статтею 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При цьому, суд приймає до уваги те, що в даному випадку питання стосується перерахунку не у зв'язку зі зміною заробітної плати, а у зв'язку з неправильним розрахунком заробітної плати при призначенні та обчисленні пенсії. Право на врахування спірних сум у розрахунок заробітної плати у позивачки виникло ще при призначенні пенсії.
Відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно зі змінами до зазначеної статті пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Отже, при перерахунку пенсії державним службовцям має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому вважає, щовнесеніЗаконом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання України» зміни до ст..37 ЗУ «Про державну службу» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Тобто, судом встановлено, що суми матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексація за період 2006-2008 р.р. позивачу нараховувалася та виплачувалася, з них утримувалися внески на пенсійне страхування.
Відповідач безпідставно не врахував такі суми до заробітку позивача, з якого визначається розмір отримуваної нею пенсії згідно Закону України «Про державну службу», а тому відмова відповідача здійснити позивачу перерахунок пенсії державного службовця із врахуванням відповідних сум є незаконною.
Таким чином, позивачу слід проводити перерахунок та виплату недоплаченої пенсії із урахуванням зазначених у позові складових заробітної плати в розмірі 80 відсотків цих складових, оскільки на момент виходу позивача на пенсію пенсія державним службовцям призначалася згідно з положеннями ст..37 Закону України «Про державну службу» у розмірі 80%.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність законних підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до ч. 1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
З огляду на вищезазначену норму законодавства, підлягає стягненню на користь позивача судовий збір за подання позовної заяви в розмірі 551,20 грн., підтверджений квитанцією від 22.03.2016 року.
Керуючись ст., ст. 6-14, 71, 102, ч. 3 ст. 122, 159-163, 167, 171 КАС України, суд,-
П О С Т А Н О В И В:
Визнати дії Олександрійського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1, з урахуванням індексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які були їй нараховані та отримані зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, на підставі довідки № 10-12 від 26.01.2016 року, видану Головним управлінням статистики у Кіровоградській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії не працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їх їм призначено (перераховано) пенсію неправомірними.
Зобов'язати Олександрійське обєднане Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області здійснити перерахунок раніше призначеної на підставі ст..37 Закону України «про державну службу» пенсії ОСОБА_1, з урахуванняміндексації заробітної плати та матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги на вирішення соціально-побутових питань, які були їй нараховані та отримані зі сплатою страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до довідки № 10-12 від 26.01.2016 року, виданої Головним управлінням статистики у Кіровоградській області про заробітну плату, що подається для перерахунку пенсії непрацюючим державним службовцям, а також державним службовцям, які на момент перерахунку пенсії не працюють на інших посадах, ніж ті, з яких їх їм призначено (перераховано) пенсію та виплатити ОСОБА_1, недоплачену пенсію з 13 грудня 2008 року, та провести її виплату з урахуванням раніше виплачених коштів за цей період.
Стягнути на користь ОСОБА_1 з Державного бюджету України в особі Олександрійського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Кіровоградської області витрати зі сплати судового збору в розмірі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, через Олександрійський міськрайонний суду Кіровоградської області, протягом 10 днів
Суддя: