Постанова № 57295451, 20.04.2016, Баришівський районний суд Київської області

Дата ухвалення
20.04.2016
Номер справи
355/215/16-а
Номер документу
57295451
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 355/215/16-а

Провадження № 2-а/355/8/16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 квітня 2016 року Баришівський районний суд Київської області в складі:

головуючого судді Лисюка О.Д.

з участю секретаря Ющенко Л.А.

представника позивача ОСОБА_1

представника відповідача Бодак І.Г.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в приміщенні Баришівського районного суду адміністративний позов ОСОБА_3 до Баришівського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії.

В своїй заяві просить суд постановити рішення, яким визнати протиправним та скасувати рішення управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області №1487 від 15.01.2016 року щодо відмови в призначенні йому пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області призначити йому пенсію за віком на пільгових умовах, із зниженням пенсійного віку на 10 (десять) років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, починаючи з 16.10.2015 року.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_1 адміністративний позов свого довірителя підтримав повністю пояснивши, що відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням загальнодержавного зразка.

Відповідно до довідки №14 від 08.10.2015 року за формою 122, виданою відділом культури Баришівської районної державної адміністрації, ОСОБА_3, з 15.05.1986 року по 16.05.1986 року та з 03.06.1986 року по 04.06.1986 року був безпосередньо задіяний на роботах, що передбачені Постановою ЦК КПРС, Ради Міністрів СРСР і ВЦСПС від 29 грудня 1987 року №1497-878 та постановою Ради Міністрів СРСР та ВЦСПС від 06 червня 1986 року, які дають право на державну пенсію на пільгових умовах відповідно до списку №1, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року №1173 та останній працював у зоні відчуження в населених пунктах - с. Терехів, с. Розсоха.

16.10.2015 року ОСОБА_3 звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, однак рішенням відповідача №1487 від 15.01.2016 року позивачеві було відмовлено в призначенні пенсії.

Вважає рішення Баришівського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Київської області протиправним, а тому просить суд його скасувати та зобов'язати відповідача призначити його довірителю пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 (десять) років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, починаючи з 16.10.2015 року.

Заперечуючи проти даного позову, представник відповідача Баришівського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Київської області Бодак Інна Григорівна суду пояснила, що ОСОБА_3 було відмовлено в призначенні пенсії за віком як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії відповідно до п. 1 ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» через відсутність первинних документів, які підтверджують участь у ліквідації аварії на ЧАЕС.

16.10.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до п. 1 ст. 55 вищезазначеного Закону та надав відповідний перелік підтверджуючих документів. Однак, у відповідності до порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року №22-1 до заяви про призначення пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», додається зокрема, посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 09.03.88 №122.

При цьому, зазначеною постановою визначено, що ця довідка надається підприємством (організацією), в складі якого працівник безпосередньо був зайнятий на роботах по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Отже в разі, якщо довідка про період роботи в зоні відчуження за формою №122 надається іншою організацією ніж та, в складі якої працівник безпосередньо виконував роботи в зоні відчуження та не в період, коли особа працювала у цій зоні, вона повинна містити посилання на первинні документи, на підставі яких стверджуються зазначені в ній відомості.

Первинним документом, що стверджують період перебування в зоні відчуження можуть бути: табелі обліку робочого часу за період роботи в зоні, оригінали наказів на відрядження, копії відомостей (особових рахунків) на виплату заробітної плати, посвідчення про відрядження, завірене печаткою зони відчуження.

Згідно довідки № 9 від 19.10.2015 року ОСОБА_3 був учасником народного аматорського ансамблю народного танцю «Пролісок», як соліст з 1978 по 2005 роки.

Управлінням зроблено перевірку достовірності видачі відділом культури Баришівської райдержадміністрації довідки №14 від 08.10.2015 року за формою №122 про що складено акт від 13.11.2015 року №115, в якому зазначено, що згідно наказу №23 від 01.10.1992 року по Баришівському будинку культури проведена доплата командировочних в підвищеному розмірі з спец рахунку працівникам Баришівського районного будинку культури та учасникам художньої самодіяльності відповідно до наказів по РБК №12 від 14.05.1986 р. та №13 від 02.06.1986 р. В особовому рахунку по ОСОБА_3 за 1992 рік ( призначений керівником дискотеки Баришівського РДА з 01.02.1988 р.) нарахована сума 4960,00 крб. (з приміткою ЧАЕС) написана по попередньому запису та містить виправлення.

Інших документів які б підтверджували участь в ліквідації наслідків аварії в зоні ЧАЕС не надано.

Управлінням зроблено запит до Київського національного університету культури і мистецтв про надання відомостей про період відсутності ОСОБА_3 на заняттях з 15.05. по 04.06.1986 року у зв'язку з участю останнього в концертах для учасників ліквідації наслідків аварії в зоні ЧАЕС в зоні відчуження за направленням Баришівського районного будинку культури.

Згідно архівної довідки №1480 від 05.11.2015 р. та листа №1479 від 05.11.2015 р., ОСОБА_3 дійсно, в період з 13.02.1986 р. по 20.06.1988 р., навчався на денній формі навчання в Київському державному інституті ім. О.Є. Корнійчука на базі якого, в результаті ліквідації, створено Київський національний університет культури і мистецтв. Інших документів, які б підтверджували відсутність ОСОБА_3 на заняттях з 15.05.1986 р. по 04.06.1986 р. не надано.

Також неодноразово, управлінням було зроблено запити до Департаменту соціального захисту населення Київської ОДА про надання копій документів, підтверджуючих участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 р. Відповідь ні на один із запитів не надійшла.

Згідно записів трудової книжки, ОСОБА_3 розпочав трудову діяльність з 12.09.1987 року.

Враховуючи вищезазначене вважає, що довідку № 14 від 08.10.2015 року за формою №122, яка видана відділом культури Баришівської райдержадміністрації, є безпідставною.

Таким чином, за наявними документами підстав для призначення пенсії за віком із зменшенням пенсійного віку відповідно до п.1 ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ОСОБА_3, немає.

Згідно ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право на призначення пенсії за віком наступить після досягнення віку 60 років.

Враховуючи вищевикладене, просить суд, відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що заявлений позов підлягає до задоволення виходячи з наступних міркувань.

Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано; безсторонньої добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.

Відповідно до статті 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, працівники державних, громадських, інших підприємств установ, і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості.

Згідно з ч. 1 ст. 15 Закону, підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами, з чого слідує, що довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Судом встановлено, що відповідно до Наказу № 12 від 14 травня 1986 року по Баришівському районному будинку культури, позивача ОСОБА_3, в числі 15 учасників концертної бригади художньої самодіяльності Баришівського районного будинку культури було направлено для проведення концертів перед особовим складом військових частин ОГ-2, зайнятим в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 15 та 16 травня 1986 року згідно графіка ОНМЦ в м. Терехов ( а.с.15-16).

Відповідно до Наказу № 13 від 02 червня 1986 року по Баришівському районному будинку культури, дану концертну бригаду було знову направлено для проведення концертів для осіб, які приймали участь в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в с. Розсоху з 3 по 4 червня 1986 року згідно графіка ОНМЦ ( а.с.17).

Як вбачається із витягу з протоколу № 207 від 02.12.1997 року засідання Комісії із спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, на підставі представлених документів, ОСОБА_3 було затверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та було видане посвідчення учасника ліквідації аварії 2-ї категорії ( а.с.60 ).

В подальшому посвідчення було перереєстроване Тимчасовою комісією Київської обласної державної адміністрації з питань проведення перевірки правильності видачі посвідчень « Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» ( протокол № 26 від 14.01.1998 року а.с. 57 ) .

За поданням Баришівської райдержадміністрації, відповідно до Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року № 51, ОСОБА_3 11.04.2002 року було видано дублікат посвідчення учасника ліквідації аварії на ЧАЕС категорії 2 серії НОМЕР_1 на підставі довідки виконавчого комітету Баришівської районної ради народних депутатів Київської області відділу культури № 126 від 08.10.1992 року ( а.с.55).

Згідно з ч. 3 ст. 65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом.

Таким чином судом безспірно встановлено, що позивач ОСОБА_3 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1986 року 2 (категорії ), що підтверджується копією посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС серії НОМЕР_1 видане 11.04.2002 року Київською облдержадміністрацією.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення» право на пенсію за віком мають: чоловіки - після досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 25 років; жінки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 20 років.

Як передбачено ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених цим Законом.

Відповідно до ст. 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Частина 1 ст. 55 вищевказаного Закону передбачає, що учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з моменту аварії до 1 липня 1986 року незалежно від кількості робочих днів, пенсійний вік зменшується на 10 років від віку, встановленого для одержання пенсій.

Пунктом 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, передбачено, що документами, які засвідчують особливий статус особи, ( але не документами, які необхідні для призначення пенсії ) є посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях від 9 березня 1988 року № 122, або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Виходячи з цього, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими нормами Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в тому числі, і призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», при цьому, зокрема, довідки про період роботи у зоні відчуження є лише підставою) для визначення у встановленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Саме таку правову позицію неодноразово висловлював Вищий адміністративний суд України при вирішенні спорів зазначеної категорії, зокрема в ухвалах від 03.06.2011, 14.11.2013, 29.10.2014 років.

Таким чином суд вважає, що посилання відповідача на безпідставність видачі позивачу довідки про період участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою № 122 та відсутність первинних документів, які підтверджують участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є безпідставним.

Не дивлячись на те, що єдиним документом, який підтверджує статус громадянина, що є ліквідатором наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та має право на користування пільгами, встановленими законом № 796-ХІІ, зокрема пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій є посвідчення « Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» або « Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», ОСОБА_3 16 жовтня 2015 року звернувся до управління Пенсійного фонду у Баришівському районі Київської області про призначення йому пенсії за віком зі зниженням пенсійного віку. До заяви були додані копії довідок, а саме:

- посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 2), видане Київською облдержадміністрацією 11.04.2002 року;

- довідка № 14 від 08.10.2015 року за формою № 122, видана відділом культури Баришівської районної державної адміністрації;

- копія наказу № 12 від 14.05.1986 року, виданого Баришівськимрайонним будинком культури (наказ містить копію списку учасників художньої самодіяльності Баришівського районного будинку культури Київської області, які приймали участь в концертах для робітників в зоні ЧАЕС 15-16 травня 1986 року, завірену мокрою печаткою відділу культури Виконавчого комітету Іванківської районної Ради народних депутатів Київської області);

- копія наказу № 13 від 02.06.1986 р., виданого Баришівським районним будинкомкультури (наказ містить копію списку учасників художньої самодіяльності Баришівського районного будинку культури Київської області, які приймали участь в концертах для робітників в зоні ЧАЕС 3-4 червня 1986 року, завірену мокрою печаткою відділу культури виконавчого комітету Іванківської районної Ради народних депутатів Київської області);

- копія наказу № 23 від 01.10.1992 р., виданого Баришівським районним будинком культури;

- копія довідки № 155 від 15.04.1991 р., видана Іванківським районим комісаріатом Київської області;

- довідки № 7 від 25.09.2015 р. та № 9 від 19.10.2015 р., видані Баришівським районним будинком культури;

- архівна довідка №1480 від 05.11.2015 р. та лист № 1479 від 05.11.2015 р., видані Київським національним університетом культури і мистецтв.

15 січня 2016 року рішенням управлінням Пенсійного фонду України у Баришівському районі Київської області за №1487, у зв'язку з безпідставною видачею відділом культури Баришівської районної державної адміністрації довідки про період участі позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС №14 від 08.10.2015 року за формою №122 та відсутністю первинних документів, які підтверджують участь позивача в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, йому було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах як ліквідатору другої категорії наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до п.1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Суд вважає, що дана відмова є протизаконною в зв'язку з чим, наявні всі правові підстави для визнання рішення відповідача щодо відмови позивачеві в призначенні йому пенсії із зниженням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідності до ч. 1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» № 1487 від 15.01.2016 року протиправним та скасування його, а також зобов'язання відповідача призначити позивачу пенсію за віком на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку на 10 років як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.В даному випадку Відповідач не довів правомірності прийнятого ним рішення.

Таким чином на думку суду, дії Баришівського об'єднаного управлінням Пенсійного фонду України Київської області щодо відмови ОСОБА_3 у призначенні пенсії відповідно до частини 1 статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» суперечать чинному законодавству України, тому є протиправними, а, отже, позивач має право на пенсію із зменшенням пенсійного віку на десять років.

На підставі вищенаведеного, керуючись ст.ст. 3, 124 Конституції України, ст.ст.9, 11, 159, 161-163 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.ст. 9,15,49,55,65 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст.ст. 12,15 Закону України «Про пенсійне забезпечення», суд -

П О С Т А Н О В И В :

Позов ОСОБА_3 до Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити дії, задовольнити в повному об'ємі.

1. Визнати протиправним та скасувати рішення Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області №1487 від 15.01.2016 щодо відмови в призначенні ОСОБА_3 пенсії на пільгових умовах із зниженням пенсійного віку як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

2. Зобов'язати Баришівське об'єднане управління Пенсійного фонду України Київської області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах, із зниженням пенсійного віку на 10 (десять) років, як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, починаючи з 16.10.2015 року.

3. Стягнути із Баришівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Київської області (вул. Центральна, 3, селище Баришівка, Київська область, код ЄДРПОУ 403833617) судовий збір на користь держави в розмірі 551 (п'ятсот п'ятдесят одна) гривня 20 копійок (судовий збір, розрахунковий рахунок 31215206700016, код ЄДРПОУ 37862784, МФО банку: 821018, назва отримувача: Баришівський районний суд Київської області, банк отримувача: ГУДКСУ у Київській області, м. Київ) ст. 4 ч. 2 п. 1.1 Закону України «Про судовий збір», за розгляд справи в суді.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови до Київського апеляційного адміністративного суду через Баришівський районний суд Київської області.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАСУ апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Баришівського районного суду О. Д. Лисюк