Номер провадження2-а/289/21/16
Справа №289/427/16-а
Рядок статистичного звіту 3
Категорія: 2.1
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.04.2016 року м. Радомишль
Радомишльський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого - судді Сіренко Н.С., при секретарі - Шубі В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Радомишльському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними щодо відмови призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зобов'язання призначити пенсію,
ВСТАНОВИВ:
17.03.2016 року ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просить визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Радомишльському районі Житомирської області щодо відмови в призначенні пільгової пенсії як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС оскільки він не надав довідку Ф-122 або інших первинних документів, в яких зазначено період роботи, населений пункт чи об'єкт, де проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
З даною відповіддю позивач погодитись не може, оскільки він надав всі документи, які містять інформацію про фактичну кількість днів роботи в зоні відчуження та інші документи, які підтверджують його роботу на Чорнобильській АЕС. Вважає такі дії відповідача протиправними і просить суд визнати неправомірною відмову відповідача та зобов'язати призначити йому пільгову пенсію по віку відповідно до п.2 ч.1 ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС», та призначити йому пенсію з 23.05.2012 року, з часу досягнення віку, що дає право на пенсію.
Сторони в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, позивач в порядку ч.4 ст. 122 КАС подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача управління Пенсійного фонду України у Радомишльському районі Житомирської області про дату, час і місце судового розгляду був повідомлений належним чином, причини неявки не повідомив, у відповідності до ч.4 ст.128 КАС України суд вирішує справу на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені та закріплені в Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст. 46 Конституції України).
Умови призначення і виплати пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», відповідно до ст. 49 якого пенсії особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державні пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Відповідно ст. 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Відповідно ч. 3 ст. 65 вказаного Закону посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» та «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи» є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами, встановленими цим Законом. Згідно ст. 15 цього Закону довідки про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення є лише підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
З огляду на вищезазначені норми Закону, єдиним документом, що підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», зокрема призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС». Різного роду довідки про період роботи (служби) у зоні відчуження, про період проживання та роботи на забруднених територіях тощо є лише підставами для визначення в установленому порядку статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС або потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Суд зазначає, що учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС згідно ст. 65 Закону за поданням районних державних адміністрацій Міністерством у справах захисту населення від наслідків аварії на ЧАЕС України, Радою Міністрів АРК, державними адміністраціями областей, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями видаються посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», які є документами, що підтверджують статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надають право користування пільгами.
Відповідно до ст. 55 Закону України «Про соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» учасники ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів, мають право на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку на 8 років.
З копії трудової книжки встановлено, що на підставі наказу №55 від 24.09.1984 р. з 24.09.1984 р. ОСОБА_1 був призначений на посаду в.о.начальника по перевезенням Радомишльського АТП 05041, правонаступником якого є АТП 11848 (а.с.21-26).
З копії наказу №256 начальника АТП 11848 ОСОБА_1 заступник начальника по перевезенням, відрядити в м. Іванків строком на 34 дні з 12 березня по 14 квітня (а.с.15). В той же час ОСОБА_1 було видано перепустку №019368 на право в'їзду в закриту зону строком дії до 15.04.1987 року (а.с.4-а).
Як вбачається із копії наказу Радомишльського АТП 11848 від 22.04.1987 р. №69 працівникам, які перебували в відрядженні на роботах, пов'язаних із ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, провести оплату : з 12 березня по 10 квітня 1987 року - ОСОБА_1 - за 72 години в трьохкратному розмірі окладу, за 86 годин - в двократному розмірі (а.с.17).
З копії довідки №2429 від 13.04.1987 року, виданої Міністерством автомобільного транспорту Української РСР вбачається, що заступник начальника по перевезенням Радомишльського АТП 11848 Житомирського обласного управління автотранспорта ОСОБА_1 в період з 12.03.1987 року по 12.04.1987 року працював на ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.7). Також довідками від 16.02.1993 року, 26.02.1993 року, 24.01.2001 року, 18.06.2012 року підтверджується, що ОСОБА_1 в 1987 році (в зв'язку з аварією на Чорнобильській АЕС) був направлений до м. Чорнобиля для керівництва автоколоною по перевезенню дорожно-будівельних вантажів з 12.04.1987 по 10.04.1987 року (а.с.5,6,8,9,10).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1987 році 2 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням серії НОМЕР_1, виданого 12.05.93 р. (а.с.4).
Основним документом, що підтверджує статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та надає право користування пільгами, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС».
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 21.11.2006 у справі №21-1048во06.
Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, має загальний стаж роботи більше 15 років, досяг віку 52 років (на момент звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії), що з урахуванням зменшення пенсійного віку, може надаватись пенсія. Згідно підп. «ґ» п. 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» документами, які засвідчують особливий статус особи є : посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та довідка про період (періоди) участі в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС за формою, затвердженою постановою Державного Комітету СРСР по праці та соціальних питаннях № 122 від 09.03.88 р., або довідка військової частини, в складі якої особа брала участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, або довідка архівної установи, або інші первинні документи, в яких зазначені період роботи, населений пункт чи об'єкт, де особою проводились роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС; посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на цих територіях, видана органами місцевого самоврядування (при призначенні пенсії із застосуванням норм ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).
Суд зазначає, що надання інших документів при зверненні за призначенням пенсії з вище зазначених підстав законодавством не передбачено. При цьому згідно п. 38 Порядку - орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення в трьохмісячний термін з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обґрунтованість їх видачі.
Відповідно абз. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями. Основним документом, що визначає час виконання робіт з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС безпосередньо в зоні відчуження є довідка ф. 122, затверджена постановою Державного комітету СРСР з праці та соціальних питань № 122 від 09.03.88 р., що видається на підставі первинних документів лише тими підприємствами, установами, організаціями, у складі яких працівник безпосередньо виконував роботи з ліквідації аварії. У разі неможливості подання довідки за формою ф. 122 для призначення пенсії на пільгових умовах надаються інші (первині) документи, передбачені постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.05 р., що підтверджують період роботи в зоні відчуження, зокрема, довідки військової установи або довідки архівної установи.
Разом з тим, суд зазначає, що об'єктивна неможливість дослідження будь-яких інших документів не може бути підставою для відмови у задоволенні позову за обставин, коли право на пільгове зниження пенсійного віку підтверджується сукупністю зібраних у справі доказів.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів Української РСР від 23.07.1991 року №106 «Про організацію виконання постанов Верховної Ради Української РСР про порядок введення в дію законів Української РСР «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи» вбачається Перелік населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи серед яких зона відчуження де працював позивач смт. Іванків, Київська обл.
З урахуванням наявності у позивача відповідних документів, які підтверджують час перебування його в зоні відчуження, заняття на роботах пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії,
суд приходить до висновку, що позивач має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до положень ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Щодо визначення часу, з якого слід призначити пенсію позивачу зі зниженням віку, суд виходить з наступного:
Згідно ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсія призначається з дня звернення за пенсією. Згідно п.1.7 Постанови Правління Пенсійного Фонду України «Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Як вбачається із матеріалів справи позивач неодноразово звертався до управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області із заявою про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та йому було відмовлено у зв'язку з відсутністю довідки Ф-122 або інших первинних документів які б підтверджували період роботи в зоні відчуження, тому для призначення пільгової пенсії за віком на пільгових умовах немає підстав (а.с.27,28,30).
Враховуючи, що рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії, повідомлене листом від 16.11.2012 та від 23.10.2015 року позивачем не оскаржувались, а втретє за призначенням пенсії позивач звернувся лише 15.12.2015 р., то позов в частині зобов'язання Управління призначити позивачу пенсію підлягає задоволенню саме із зазначеної дати, тобто з 15.12.2015 року.
Згідно зі ст.71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі про визнання неправомірною відмову про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зобов'язання призначити пенсію відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підлягає задоволенню.
Відповідно до п. 10 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються: позивачі - громадяни, віднесені до 1 та 2 категорій постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Враховуючи викладене, та керуючись ст. 46 Конституції України, ст. ст. 15, 46, 49, 55 Закону України «Про статус і соціальних захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», ст. ст. 9, 69-71, 158-163, 185-187, 254, 256 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області про визнання дій неправомірними, зобов'язання призначити та провести нарахування пенсії за віком задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до вимог ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 23.05.2012 року із зменшенням пенсійного віку на вісім років.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Радомишльському районі Житомирської області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з 23.05.2012 року та провести нарахування призначеної пенсії у відповідності до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Радомишльський районний суд Житомирської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Сіренко Н. С.