Справа № 204/2766/16-ц
Провадження № 2-о/204/47/16
УХВАЛА
про залишення заяви без руху
20 квітня 2016 року суддя Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська Черкез Д.Л., ознайомившись з матеріалами заяви ОСОБА_1, заінтересована особа Красногвардійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення,-
В С Т А Н О В И В:
У квітні 2016 року до суду надійшла заява ОСОБА_1, заінтересована особа Красногвардійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення.
Ознайомившись із заявою, вважаю, що вона не відповідає вимогам ст. 119 ЦПК України з наступних підстав.
Відповідно до ч. 5 ст. 119 ЦПК України до позовної заяви додається документ, що підтверджує сплату судового збору.
01 вересня 2015 року набрав чинності Закон України від 22 травня 2015 року N 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» яким були внесені зміни до Закону України «Про судовий збір».
Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з урахуванням внесених змін, за подання заяви у справах окремого провадження фізичною особою судовий збір справляється у розмірі 0,2 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 4 Закону України «Про судовий збір» встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
На 01 січня 2016 року розмір мінімальної заробітної плати в Україні становить 1378,00 грн.
Таким чином, розмір судового збору за подання заяви у справах окремого провадження становить 275,60 грн.
За таких обставин позивачу необхідно сплатити судовий збір у розмірі 275,60 грн.
Платіжні реквізити для перерахування судового збору:
«Отримувач коштів - Управління Державної казначейської служби України у Красногвардійському районі м. Дніпропетровська, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37989253, Банк отримувача - ГУДКСУ у Дніпропетровській області, Код банку отримувача (МФО) 805012, Рахунок отримувача 31216206700008, Кодкласифікації доходів бюджету 22030001, Призначенняплатежу: Судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська (назва суду, де розглядається справа), код ЄДРПОУ 02891345 (суду, де розглядається справа)».
Відповідно дост. 121 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях119і 120ЦПК України, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня отримання позивачем ухвали.
За таких обставин,суд вважає за необхідне надати заявнику строк для усунення вказаних недоліків, а саме: сплатити судовий збір на розрахунковий рахунок суду у встановленому законом розмірі та надати суду відповідні документи, що підтверджують сплату судового збору.
При вирішенні питання про відкриття провадження у справі суд приходить до висновку, що наявні підстави для відмови у відкритті провадження у справі в частині заявлених вимог.
З поданої заяви вбачається, що заявник просить внести певні зміни до актових записів про її народження, про її шлюб, та в актові записи про народження її дітей.
Відповідно до положень ст.ст.234, 256 ЦПК Україниокреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав, в тому числі фактів, що мають юридичне значення, які згідно із законом породжують юридичні наслідки, тобто від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.
Вказана норма не передбачає можливості розгляду в порядку окремого провадження заяв з вимогами про внесення до актових записів громадянського стану відповідних змін.
Відділи реєстрації актів громадянського стану, відповідно до Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затвердженихНаказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 N 96/5, вносять зміни у записи актів громадянського стану при наявності відповідних документів, якщо під час реєстрації акта громадянського стану були допущені помилки.Порядок внесення змін в записи актів громадянського стану передбаченийЗаконом України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»та Правилами внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання.
Слід зазначити, що внесення змін у записи актів громадянського стану при наявності достатніх підстав і при відсутності спору між заінтересованими особами провадяться органами реєстрації актів громадянського стану. Відмова органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис може бути оскаржена до суду.
Відповідно до діючого законодавства, оскарження відмови органів реєстрації актів громадянського стану виправити або змінити запис до суду проводиться у порядку адміністративного судочинства. Таким чином, законодавством визначений порядок внесення змін до актових записів та порядок оскарження відмови у внесенні таких змін.
Пункт 3Постанови № 5 Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення»рекомендує суддям при прийнятті заяви перевіряти чи не віднесено розгляд даної заяви до повноважень іншого органу, чи не тягне встановлення факту виникнення спору про право, а у випадку встановлення такої непідвідомчості відмовляти у відкритті провадження на підставі ч. 2ст. 122 ЦПК України. Також дана постанова рекомендує оскаржувати відмову відповідного органу в установленні такого факту заінтересованою особою до суду в порядку, передбаченомуКАС України, а судамвідмовляти у відкритті провадження.
Також суд зазначає, що відповідно до пункту 7 Прикінцевих та перехідних положеньКАС України, після набрання чинності цим Кодексом заяви і скарги у справах, що виникають з адміністративно-правових відносин, заяви у справах щодо відмови органу державної реєстрації актів цивільного стану внести виправлення в актовий запис цивільного стану (глави 29 - 32 і 36 Цивільного процесуального кодексу України 1963 року), позовні заяви у господарських справах, що віднесені цим Кодексом до адміністративної юрисдикції, а також апеляційні, касаційні скарги (подання), заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, подані і не розглянуті до набрання чинності Кодексом адміністративного судочинства України, розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Відповідно до 1ст. 17 КАС Україниюрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку із здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.
Згідно п. 7 ч. 1ст. 3 КАС Українисуб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт приздійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За таких обставин суд вважає, що правовідносини між заявником та заінтересованою особою у даному випадку належать до сфери публічно-правових відносин та мають усі притаманні цим правовідносинам ознаки, а відповідач належить до кола суб'єктів владних повноважень у розумінні пункту 7 частини 1статі 3 КАС України, як інший суб'єкт при здійсненні ним владних управлінських функцій на основі законодавства.
Вирішуючи питання про віднесення норми до публічного права, а спору до публічно-правового, суд враховує загальнотеоретичні та законодавчі критерії. Зокрема, за змістом пункту 1 частини першоїстатті 3 КАС Україниу публічно-правовому спорі, як правило, хоча б однією стороною є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень. Спір набуває ознак публічно-правового за умов не лише наявності серед суб'єктів спору публічного органу чи посадової особи, а й здійснення ним у цих відносинах владних управлінських функцій. Для цілей і завдань адміністративного судочинства владну управлінську функцію необхідно розуміти як діяльність усіх суб'єктів владних повноважень з виконання покладених на нихКонституцієючи законами України завдань.
Враховуючи, що заінтересована особа у справі є суб'єктом владних повноважень, а заявником заявлені вимоги про зобов'язання вчинити певні дії шляхом внесення змін до актових записів громадянського стану, тобто у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, то через публічно-правовий характер спірних відносин вирішення такого спору належить до юрисдикції адміністративних судів.
Згідно ст. 16 ЦПКне допускається об'єднання в одне провадження вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 122 ЦПК Українисуддя відмовляє у відкритті провадження, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку цивільного судочинства.
Оскільки питання щодо внесення змін до актів громадянського стану не підлягає розгляду у порядку окремого провадження у цивільному судочинстві, а оскарження відмови органу реєстрації актів громадянського стану внести зміни до актового запису здійснюється у порядку адміністративного судочинства, суд вважає необхідним відмовити ОСОБА_1 у відкритті провадження в цій частині вимог.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 16, 119, 121, 122 ЦПК України, суд,
У х в а л и В:
Відмовити у відкритті провадження у цивільній праві за заявою ОСОБА_1, заінтересована особа Красногвардійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення в частині вимог про внесення змін до актових записів громадянського стану.
В іншій частині вимог заяву ОСОБА_1, заінтересована особа Красногвардійський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Дніпропетровського міського управління юстиції про встановлення факту, що має юридичне значення - залишити без руху.
Надати заявнику строк для усунення недоліків три дні з моменту отримання копії ухвали.
У випадку не усунення недоліків у встановлений строк заява буде вважатися неподаною та повернута.
Ухвала може бути оскаржена в частині відмови у відкритті провадження у справі до апеляційного суду Дніпропетровської області через Красногвардійський районний суд м. Дніпропетровська шляхом подачі апеляційної скарги у пятиденний строк з дня одержання її копії, в іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
В частині залишення заяви без руху ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Д.Л. Черкез