ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 квітня 2016 року 09:00 № 826/1253/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії: головуючого судді Кобилянського К.М., суддів - Мазур А.С., Федорчука А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Летичівський комбікормовий завод»до Державної фіскальної служби України, Головного управління ДФС у Хмельницькій області, Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій областіпро визнання протиправними дій та бездіяльності, зобов'язання вчинити дії, -В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Летичівський комбікормовий завод» (надалі - позивач або ТОВ «Летичівський комбікормовий завод») звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державної фіскальної служби України (надалі - відповідач 1 або ДФС України), Головного управління ДФС у Хмельницькій області (надалі відповідач 2 або ГУ ДФС у Хмельницькій області) та Хмельницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області (надалі - відповідач 3 або Хмельницька ОДПІ), у якій просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність ДФС України, ГУ ДФС у Хмельницькій області та Хмельницької ОДПІ щодо незабезпечення автоматичного збільшення суми, на яку ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки корегування в єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 9 081 204 грн., задекларованої згідно уточнюючого розрахунку (реєстраційний номер 9165657658 від 06.08.2015) до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року;
- зобов'язати ДФС України, ГУ ДФС у Хмельницькій області та Хмельницьку ОДПІ відобразити в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в єдиному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за червень 2015 року у розмірі 9 081 204 грн., задекларованої згідно уточнюючого розрахунку (реєстраційний номер 9165657658 від 06.08.2015) до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 20.03.2015 ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» подано до Летичівського відділення Хмельницької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2015 року (реєстр. № 9045348866 від 20.03.2015), у якій в рядку 30 (сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку) задекларований показник в сумі 9 081 204 грн. 22.07.2015 товариством подано уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок по декларації за лютий 2015 року (реєстр. № 9155308904), яким суму 9 081 204 грн. виключено з бюджетного відшкодування (з рядку 30 такого Уточнюючого розрахунку) та одночасно збільшено показник рядку 31 (сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду) на 9 081 204 грн. В подальшому, 17.07.2015 товариством було подано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року (реєстр. № 9150817861), де позивачем задекларовано показник рядка 24 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду) у розмірі 1 450 468 грн. та помилково не вказано значення рядку 31 у сумі 9 081 204 грн. Дана помилка була виправлена шляхом подання позивачем 06.08.2015 уточнюючого розрахунку (реєстр. № 9165657658). Однак, за поданим уточнюючим розрахунком від 06.08.2015 коригування від'ємних значень у системі електронного адміністрування податку на додану вартість на суму коштів 9 081 204 грн. не відбулось, що стало підставою для звернення платника податку з листами до контролюючих органів усіх рівнів. Зокрема, у відповідь на звернення товариства ДФС України своїм листом від 15.10. 2015 № 265 повідомила товариство про відмову у відображенні в системі електронного адміністрування податку на додану вартість показників рядка 31 уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року. Таким чином, після набрання чинності положеннями Податкового кодексу України щодо електронного адміністрування податку на додану вартість у позивача виникли труднощі з таким адмініструванням, оскільки відповідачами всупереч вимог п. 2001.3 ст. 2001 Податкового кодексу України не забезпечено автоматичне збільшення від'ємного значення на суму 9 081 204 грн., на яку ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. З наведеного представник позивача робить висновок про наявність правових підстав для постановлення судового рішення про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
В призначеному судовому засіданні у справі представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, посилаючись на доводи викладені в позовній заяві.
Представник відповідача 1 у призначене судове засідання не з'явився, про дату, час і місце розгляду справи повідомлений належним чином, та подав 12.04.2016 до канцелярії суду заперечення проти позову. В тексті своїх заперечень ДФС України зазначила, що норми Податкового кодексу України та положення постанови Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» не передбачають подання платником податків уточнюючого розрахунку до податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року для збільшення реєстраційної суми на суму від'ємного значення податку.
Представник відповідача 2 і відповідача 3 в призначеному судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, підтримавши доводи, викладені у письмових запереченнях. В тексті своїх заперечень Хмельницька ОДПІ зазначає, що система електронного адміністрування податку на додану вартість організована на центральному рівні ДФС України, на цьому ж рівні відбувається також автоматичне обчислення реєстраційної суми податку щоразу при зміні значення будь-якого з показників формули. Крім того, вказана система була впроваджена в роботу на законодавчому рівні, у зв'язку з внесенням змін до Податкового кодексу України, а тому податкова інспекція не наділена повноваженнями щодо внесення змін до системи електронного адміністрування податку на додану вартість. Таким чином, в даному випадку ГУ ДФС у Хмельницькій області та Хмельницької ОДПІ не допускали жодну протиправну бездіяльність по відношенню до позивача.
28.03.2016 у зв'язку з неявкою представника відповідача 1 в судове засідання суд, керуючись ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, заслухавши думки представників позивача та відповідачів 2 і 3, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, 20.03.2015 ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» подало до Летичівського відділення Хмельницької ОДПІ електронну податкову декларацію з податку на додану вартість за лютий 2015 року (а.с. 30 - 31), у якій в рядку 30 (сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку) задекларувало показник в сумі 9 081 204 грн. Зазначена податкова декларація надійшла на адресу податкової інспекції 20.03.2015 о 16:57 та була прийнята і зареєстрована контролюючим органом за № 9045348866, що підтверджується квитанцією № 2 (а.с. 29).
17.07.2015 ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» подало до Летичівського відділення Хмельницької ОДПІ електронну податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року (а.с. 41 - 42), у якій задекларувало показник рядка 24 (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду) у розмірі 1 450 468 грн., а в рядках 30 та 31 - зазначено прочерки. Ця податкова декларація надійшла на адресу податкової інспекції 17.07.2015 о 13:34 та була прийнята і зареєстрована контролюючим органом за № 9150817861, що підтверджується квитанцією № 2 (а.с. 40).
Згодом товариство керуючись нормами ст. 50 Податкового кодексу України подало до Летичівського відділення Хмельницької ОДПІ електронні уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з ПДВ у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок до податкових декларацій з ПДВ за звітні періоди лютий та червень 2015 року, а саме:
- 22.07.2015 товариством було виправлено помилку, допущену при поданні податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок по декларації за лютий 2015 року (а.с. 35 - 37). Згідно цього Уточнюючого розрахунку суму 9 081 204 грн. виключено платником податку з бюджетного відшкодування (тобто, з рядку 30 такого Уточнюючого розрахунку) та одночасно збільшено показник рядку 31 (сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду) на 9 081 204 грн. Даний Уточнюючий розрахунок надійшов на адресу податкової інспекції 22.07.2015 о 09:54 та був прийнятий і зареєстрований контролюючим органом за № 9155308904, що підтверджується квитанцією № 2 (а.с. 34);
- 06.08.2015 товариством було виправлено помилку, допущену при поданні податкової декларації з ПДВ за лютий 2015 року шляхом подання уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок по декларації за червень 2015 року (а.с. 45 - 47). Згідно цього Уточнюючого розрахунку платником податку відображено по рядках 26 (сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на початок поточного звітного (податкового) періоду) та 31 (сума непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду) суму 9 081 204 грн. Даний Уточнюючий розрахунок надійшов на адресу податкової інспекції 06.08.2015 о 15:05 та був прийнятий і зареєстрований контролюючим органом за № 9165657658, що підтверджується квитанцією № 2 (а.с. 44).
У зв'язку з тим, що за останнім поданим уточнюючим розрахунком податкових зобов'язань декларації з ПДВ коригування від'ємного значення у системі електронного адміністрування ПДВ не відбулось, про що свідчать акт звірення розрахунків платника податку за період з 01.08.2015 по 31.08.2015 (а.с. 51) та витяг з системи електронного адміністрування ПДВ № 5305246 від 05.08.2015 (а.с. 52), позивач звернувся до відповідачів із аналогічними за змістом листами від 10.08.2015 за № 161 та від 12.08.2015 за № 163 і № 164 (а.с. 55 - 60), в яких просив вжити заходів щодо правильного відображення показників рядків 24 і 31 податкової декларації за червень 2015 року з урахуванням внесених 06.08.2015 уточнень у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Не дочекавшись відповіді на вказані листи, ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» повторно звернувся із листами від 26.08.2015 № 185 і № 186 (а.с. 61 - 64) до ДФС України та ГУ ДФС у Хмельницькій області з проханням виконати вимоги п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України та внести до системи електронного адміністрування податку на додану вартість показник рядку 31 уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з ПДВ за червень 2015 року, поданого товариством до Летичівського відділення Хмельницької ОДПІ.
Листом від 09.09.2015 № 2966/10/22-11-15-027 (а.с. 65) Хмельницька ОДПІ повідомила платника податку у відповідь на його запит від 10.08.2015, що вона звернулася за роз'ясненням з поставленого питання до ГУ ДФС у Хмельницькій області.
Листом від 11.09.2015 № 8428/10/22-01-15-01-13 (а.с. 67 - 68) ГУ ДФС у Хмельницькій області повідомила позивача про те, що згідно із поданою ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» податковою декларацією з ПДВ за звітний період червень 2015 року (реєстр. № 9150817861 від 17.07.2015) сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (рядок 24 декларації) становить 1 450 468 грн. та на яку відповідно до вимог п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України підлягає збільшенню реєстраційна сума. Відповідно до даних автоматизованих інформаційних систем ДФС України вищезазначені показники звітності з ПДВ за червень 2015 року по ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» знайшли своє відображення в системі електронного адміністрування щодо збільшення реєстраційної суми на 1 450 468 грн. (тип операції - блок від'ємного значення) від 13.08.2015. Крім того, в своєму листі від 11.09.2015 відповідач 2 зазначив, що розрахунок реєстраційної суми, на яку платник податку може зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних, здійснюється виключно автоматично на центральному рівні ДФС України.
Не погоджуючись із зазначеними відповідями відповідачів, ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» направивло на адреси ГУ ДФС у Хмельницькій області та ДФС України листи від 18.09.2015 № 222 і № 223 (а.с. 70 - 73), в яких знову клопотало про внесення до системи електронного адміністрування ПДВ показника рядку 31 з відповідного уточнюючого розрахунку.
ДФС України у своїх листах від 15.09.2015 № 34070/7/99-99-15-01-05-17 (а.с. 69) та від 05.10.2015 № 36622/7/99-99-15-01-02-17 (а.с. 75) доручила ГУ ДФС у Хмельницькій області надати відповіді на запити позивача від 26.08.2015 та від 18.09.2015.
У відповідь позивач отримав лист від ГУ ДФС у Хмельницькій області за № 8817/10/22-01-15-01-13 від 24.09.2015 (а.с. 74), в тексті якого були наведені обставини щодо поданої товариством податкової звітності з ПДВ за червень 2015 року та зазначено, що в системі електронного адміністрування ПДВ по ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» 13.08.2015 збільшено реєстраційну суму за типом операції - блок від'ємного значення на 1 450 468 грн. Додатково з метою надання платнику податків роз'яснення з питання відображення в системі електронного адміністрування ПДВ суми від'ємного значення податку непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 і 31 податкової декларації з ПДВ згідно поданого уточнюючого розрахунку за звітний період червень 2015 року, ГУ ДФС у Хмельницькій області звернулася до ДФС України.
З урахуванням отриманої відповіді ГУ ДФС у Хмельницькій області, позивач звернувся з листом від 15.10.2015 № 265 (а.с. 76) до Комітету Верховної ради України з питань податкової та митної політики з проханням посприяти у вирішенні ситуації, що склалася.
04.12.2015 на виконання доручення Комітету Верховної ради України ДФС України розглянула звернення товариства та надала відповідь (лист від 04.12.2015 № 26089/6/99-99-15-01-02-16, а.с. 80). В тексті цього листа відповідач 1 зазначив, що «реєстраційна сума» збільшується на суму від'ємного значення, що задекларована платником податків виключно у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року та не підлягає перерахунку внаслідок уточнення показників такої звітності.
ТОВ «Летичівський комбікормовий завод» не погодилось з наведеною позицією контролюючих органів по незабезпеченню автоматичного збільшення суми, на яку підприємство має право реєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на 9 081 204 грн., у зв'язку з чим звернулось до суду з даним позовом.
Оцінивши за правилами ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд міста Києва вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість, тестовий режим якої розпочався в лютому 2015 року і тривав до 1 липня 2015 року (про що зазначено у п. 35 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України).
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість визначено ст. 2001 розділу V цього Кодексу.
Зокрема, згідно п. 2001.1, п. 2001.2 ст. 2001 ПК України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних; інші показники, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" цього Кодексу враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу.
Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України, а саме - постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (надалі - Порядок № 569). Даний Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків
У цьому Порядку терміни вживаються, зокрема, у такому значенні: «електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ (далі - електронний рахунок) - це рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Для кожного платника податку Казначейством відкривається один електронний рахунок.
Електронні рахунки відкриваються виключно на підставі реєстру платників податку, який ДФС після присвоєння особі індивідуального податкового номера платника податку надсилає Казначейству. Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата реєстрації його платником податку (для платників податку, зареєстрованих до 1 лютого 2015 р., - 1 лютого 2015 року)(п. 5 Порядку № 569).
Періодичність, структура та формат обміну інформацією і реєстрами платників податку, необхідними для функціонування системи електронного адміністрування податку, визначаються ДФС та Казначейством (п. 3 Порядку № 569).
У відповідності до норм п. 2001.4 ст. 2001 ПК України на рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість платника зараховуються кошти: а) з власного поточного рахунку платника в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200 1 цього Кодексу; б) з власного поточного рахунку платника в сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку.
В свою чергу нормами п. 2001.5 ст. 2001 цього Кодексу визначено, що кошти з електронного рахунка платника податку на додану вартість перераховуються Казначейством в автоматичному режимі виключно до: державного бюджету; на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування, визначений статтею 209 Податкового кодексу України, для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Податкового кодексу України; на поточний рахунок платника податку за його заявою у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань.
Протягом дії системи електронного адміністрування податку на додану вартість у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з податку на додану вартість.
З 1 липня 2015 року на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до п. 2001.3 ст. 2001 ПК України та надає право для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунків коригування.
Зокрема, платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних на суму податку (?Накл), обчислену за такою формулою: ?Накл = ?НаклОтр + ?Митн + ?ПопРах - ?НаклВид - ?Відшкод - ?Перевищ, де:
?НаклОтр - загальна сума податку за отриманими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, податковими накладними, складеними платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 цього Кодексута зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних, та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
?Митн - загальна сума податку, сплаченого платником при ввезенні товарів на митну територію України;
?ПопРах - загальна сума поповнення з поточного рахунку платника рахунка в системі електронного адміністрування податку, в тому числі рахунка в системі електронного адміністрування податку платника - сільськогосподарського підприємства, що обрало спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, відкритого для перерахування коштів на його спеціальний рахунок, відкритий в установах банків та/або в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів;
?НаклВид - загальна сума податку за виданими платником податковими накладними, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних;
?Відшкод - загальна сума податку, заявлена платником до бюджетного відшкодування з урахуванням сум коригувань, проведених за результатами перевірок;
?Перевищ - загальна сума перевищення податкових зобов'язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Показники формули, визначеної цим пунктом, обраховуються з 1 липня 2015 року. Під час обрахунку показників ?НаклОтр та ?НаклВид також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку. Для обрахунку показників ?НаклОтр, ?НаклВид та ?Митн використовуються документи (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
Під час обрахунку суми ?Накл також використовуються показники, визначені пунктом 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» цього Кодексу.
При цьому, в силу норм п. 33 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України за вибором платника податку, який він відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації, непогашені залишки сум податку на додану вартість, що були заявлені платниками податку до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року, задекларовані до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку на додану вартість наступних звітних (податкових) періодів, від'ємне значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 цього Кодексу, та залишок від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларовані платниками податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року:
а) або без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, збільшують розмір суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначену пунктом 2001.3 статті 2001 цього Кодексу, з одночасним збільшенням розміру суми податкового кредиту у податковій декларації за звітний (податковий) період, в якому було здійснено таке збільшення. В такому випадку суми такого від'ємного значення та/або бюджетного відшкодування можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку;
б) або підлягають поверненню платнику у порядку, визначеному статтею 200 Кодексу у редакції, що діяла станом на 31 грудня 2014 року.
Також згідно положень п. 91 Порядку № 569 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, визначена відповідно до пункту 9 цього Порядку, за рішенням платника податку може бути збільшена на суму непогашених залишків сум податку, заявлених ним до бюджетного відшкодування за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 р., задекларованих до бюджетного відшкодування за такі періоди в рахунок зменшення податкових зобов'язань з податку наступних звітних (податкових) періодів, від'ємного значення суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 статті 200 Податкового кодексу України, та залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, задекларованих платником податку за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року.
Таке рішення платник податку відображає у заяві, що подається у складі податкової декларації за звітний (податковий) період після 1 лютого 2015 р., в якому воно прийняте.
ДФС після проведення камеральної перевірки зазначеної податкової декларації автоматично збільшує суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на відповідну суму та на запит платника податку інформує його про суму збільшення шляхом надсилання електронного повідомлення.
Сума такого збільшення відображається платником податку у складі податкового кредиту податкової декларації за звітний (податковий) період, в якому воно здійснене.
У зв'язку з цим Міністерством фінансів України була затверджена нова форма декларації з податку на додану вартість згідно наказу від 23.09.2014 № 966, в якій для суми залишків від'ємного значення, непогашених станом на 01.02.2015, передбачено окремий розділ IV.
Водночас, нормами п. 34 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України (в редакції чинній після 29.07.2015) встановлено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 № 643-VIII (тобто, з 29.07.2015) зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200.1.3 статті 200.1 цього Кодексу, та значення усіх її складових, визначених цим Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових S НаклОтр, S НаклВид та S Митн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом, зокрема:
4) до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 цього Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 цього Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року). Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.
Також алгоритм дій ДФС після закінчення перехідного періоду, зазначеного в пункті 1 Порядку № 568, визначений в п. 92 зазначеного Порядку.
За змістом приписів п. 10 Порядку № 569 ДФС : 1) обчислює суму податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Реєстрі; 2) оприлюднює на офіційному веб-сайті алгоритми обрахунку показників формули обчислення зазначеної суми та джерела їх формування.
Крім того, 30.07.2015 ДФС України на своєму офіційному сайті (www.sfs.gov.ua) оприлюднила план заходів ДФС для забезпечення реалізації норм Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 № 643-VIII з удосконалення СЕА, в розділі ІІІ якого передбачено обнуління показників та перерахунок суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН), для зареєстрованих платників податку, зокрема:
- з 00 годин 00 хвилин 3 серпня 2015 року (на початок третього робочого дня після дня набрання чинності Законом № 643) ДФС буде проведено обнуління суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН ("СУМА"Накл), сформовану відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 та пункту 34 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, та значення усіх її складових, визначених Податковим кодексом України, крім показників "СУМА"НаклОтр, "СУМА"Митн та "СУМА"НаклВид, що були сформовані, починаючи з 1 липня 2015 року;
- протягом 3 серпня 2015 року (третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643) сума "СУМА"Накл зареєстрованим платникам податку збільшиться на:
- суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року;
- на кінець третього робочого дня після дня набрання чинності Законом №643 сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН ("СУМА"Накл), буде обрахована на підставі оновлених значень усіх її складових та інших показників, які згідно з вимогами пункту 34 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України враховуються під час обрахунку суми податку, обчисленої за формулою, визначеною пунктом 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України.
При цьому, планом заходів окремо зазначено, що у зв'язку із переведенням роботи системи електронного адміністрування ПДВ в штатний режим:
- починаючи з 04 серпня 2015 року реєстрація в ЄРПН податкових накладних та розрахунків коригування, складених до 1 липня 2015 року, здійснюватиметься без обмеження сумою "СУМА"Накл.
Виходячи з системного аналізу наведених вище положень вбачається, що у зв'язку з набранням 29.07.2015 чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість», яким зазначені положення ПК України були викладені в наведеній редакції, всім зареєстрованим в системі електронного адміністрування податку на додану вартість платникам податків, в тому числі й позивачу, було «обнулено» значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
При цьому встановлено, що для обрахунку суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних можуть використовуватись документи, перелік яких є чітко визначеним (податкові накладні, розрахунки коригування, митні декларації, аркуші коригування та додаткові декларації), складені починаючи з 1 липня 2015 року.
Крім того, вбачається, що зареєстрованим платникам податку значення такої суми автоматично збільшується у визначених в п. 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України випадках. А саме після обнуління 03.08.2015 реєстраційна сума (?Накл) зареєстрованим платникам податку збільшується на: суму середньомісячного розміру сум ПДВ, задекларованих платником до сплати до бюджету та погашених або розстрочених за останні 12 звітних місяців/ 4 квартали (т.з. "овердрафт"); суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з ПДВ станом на 01.07.2015 р.; суму від'ємного значення податку, непогашеного станом на 01.07.2015 р. та задекларованого платником у рядках 24 та 31 податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року/ ІІ квартал 2015 року; суму залишків коштів на електронних рахунках платників станом на дату зазначеного обнуління за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 2001.6 статті 2001 цього Кодексу, а також сум податкових зобов'язань, задекларованих за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року про що зазначено в листах ДФС України від 07.08.2015 № 29168/7/99-99-19-03-02-17 та від 11.08.2015 № 29562/7/99-99-19-03-02-17).
За змістом пп. 4 п. 34 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, визначальним фактором для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на додану вартість на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, є зазначення такої суми саме в податковій звітності з податку на додану вартість платника податку в період до 31.07.2015.
Таким чином, оскільки в поданій 17.07.2015 до контролюючого органу податковій декларації з податку на додану вартість, як це вбачається з наявної в матеріалах справи її копії, позивачем було вказано суму свого податкового кредиту в розмірі 1 450 468 грн. (рядок 24 такої декларації), а інформація про наявність суми непогашеного від'ємного значення попередніх звітних періодів на кінець поточного звітного періоду (червня 2015 року) в розмірі 9 081 204 грн. була відображена товариством лише в уточнюючому розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за червень 2015 року (поданого 06.08.2015), які згідно наведених вище норм не можуть бути підставою для збільшення суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, суд приходить до висновку про те, що відповідачем 1 правомірно не було враховану зазначену у такому уточнюючому розрахунку суму від'ємного значення податку на додану вартість для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на додану вартість.
Суд враховує, що вказана позивачем сума від'ємного значення податку на додану вартість в розмірі 9 081 204 грн., також не підпадала під визначені п. 34 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПК України випадки збільшення значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки пп. 4 наведеного положення передбачає, що таке збільшення контролюючими органами здійснювалось одноразово у період до 31 липня 2015 року, в той час як сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів після бюджетного відшкодування, була задекларована позивачем в уточнюючих розрахунках поданих 22.07.2015 та 06.08.2015.
При цьому, у випадку подання платником податків (позивачем) уточнюючого розрахунку податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок за лютий 2015 року (поданого 22.07.2015), камеральна перевірка ДФС такої податкової звітності в порядку, визначеному п. 91 Порядку № 569, не проводилася та електронне повідомлення про збільшення суми податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування, на суму 9 081 204 грн. позивачу не надсилала. Правомірність дій (бездіяльності) відповідача 1 за результатами отримання 22.07.2015 вказаного уточнюючого розрахунку позивачем в судовому порядку не оскаржувалася.
Таким чином, з огляду на вищенаведене та з урахуванням наявних матеріалів справи, суд приходить до висновку, що відповідачем 1 правомірно, у відповідності до наведених положень законодавства, були вчинені дії щодо автоматичного збільшення в системі електронного адміністрування податку на додану вартість реєстраційної суми на 1 450 468 грн. (сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду).
Відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідач 1, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність своїх дій.
Що ж до позовних вимог позивача визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії, пред'явлених до ГУ ДФС у Хмельницькій області та Хмельницької ОДПІ, то суд зазначає наступне.
Відповідно до положень Порядку № 569 система електронного адміністрування податку на додану вартість організована на централізованому рівні ДФС України, на цьому ж рівні відбувається і автоматичне обчислення реєстраційної суми щоразу при зміні значення будь-якого з показників формули.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що ГУ ДФС у Хмельницькій області та Хмельницької ОДПІ не наділені повноваженнями щодо внесення будь-яких змін до системи електронного адміністрування податку на додану вартість, а отже, в даному випадку відсутня протиправна бездіяльність зазначених відповідачів 2 і 3 щодо не включення в розрахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість суми податку, на яку позивач, як платник податку, має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також усні та письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов до висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Керуючись положеннями статей 2, 7, 69-71, 94, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позовних вимог товариства з обмеженою відповідальністю «Летичівський комбікормовий завод» відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Головуючий суддя К.М. Кобилянський
Судді А.С. Мазур
А.Б. Федорчук