Постанова № 57289831, 08.04.2016, Франківський районний суд м. Львова

Дата ухвалення
08.04.2016
Номер справи
465/1420/16-а
Номер документу
57289831
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

465/1420/16-а

П О С Т А Н О В А

Іменем України

08.04.2016 року Франківський районний суд м. Львова в складі:

головуючого суддіМартьяновій С.М.

при секретарі Нетреба Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Львовісправу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії, зобовязання до вчинення дій, -

в с т а н о в и в :

Позивач ОСОБА_1 звернувся в суду з адміністративним позовом до відповідача Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії, зобовязання до вчинення дій. Просить Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м. Львова про відмову йому в перерахунку пенсії за вислугу років з 18.12.2015 р. за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 р. №358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663-111) на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-30 від 25.01.2016 р. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова провести щодо ОСОБА_1, перерахунок пенсії за вислугу років з 18.12.2015 р. за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 р.№358/95-ВР, у редакції Закону України від 12.07.2001 р.№2663-ІІІ) на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-30 від 25.01.2016 року про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплати на його користь різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою його пенсії за вислугою років із 18.12.2015 року.

Позивач в судовому засіданні позов підтримав повністю, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві та просить позов задовольнити повністю, визнати протиправним рішення управління пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про відмову здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років та зобовязати відповідача здійснити йому перерахунок пенсії за вислугу років.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позивачем вимог заперечила повністю та пояснила, що позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова як одержувач пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру». Пенсія призначена на умовах ст.50-1 Закону (в редакції, чинній на час призначення пенсії) у розмірі 86% від суми місячної заробітної плати. З 01.01.2015р. Законом України від 28.12.2014 №76-VII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» внесено зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якої умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак такий документ досі не прийнятий.

Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З трудової книжки ОСОБА_1 вбачається, що починаючи з 10.12.1988 по 09.07.2009 роки, а згодом з 06.03.2014 по 17.12.2015 року працював в органах прокуратури України, протягом цьогого часу обіймав низку прокурорсько-слідчих посад - прокурор Івано-Франківської області, заступник начальника Головного управління - начальник управління Генеральної прокуратури України, що стверджується наказом про звільнення №1498 від 17.12.2015 року. За час роботи до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності не притягався, неодноразово заохочувався.

Судом встановлено, що з 01.07.2005 року у відповідності до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років, як працівнику прокуратури, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова як одержувач пенсії за вислугу років, що складає 7555, 42 грн.

Як вбачається з довідки Генеральної прокуратури України №107 від 18.12.2015, про заробіток з 2009 по 2015 рік, розмір пенсії перерахований.

Позивач звернувся 21.12.2015 року до Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі м.Львова про перерахунок йому пенсії за вислугу років у відповідності до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції 2001 року, на підставі довідки Генеральної прокуратури України №107 від 18.12.2015р.

Однак, згідно довідки Управління Пенсійного фонду України у Франківському районі Львова в рішенні від 04.01.2016 pоку № 225-Н/8 та в рішенні №17/1/2 від 09.02.2016 року зазначено, що відсутні підстави для перерахунку призначеної раніше пенсії за вислугу років, сума до виплати буде і в подальшому становити 7555, 42 грн. та фактично відмовило у перерахунок пенсії.

У зв'язку із підвищенням посадових окладів та відповідних надбавок до заробітку, згідно ч.1 ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру», пенсія позивачу неодноразово перераховувалась, виходячи із 90% від суми заробітку. Генеральною прокуратурою України позивачу видана довідка № 18/30 від 25 січня 2016 року для перерахування пенсії.

Відповідно ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакціїЗакону України № 502-VI від 04.09.2008р. "Про внесення змін до Закону України "Про прокуратуру", за правилами якої йому перераховано пенсію за вислугою років, передбачено, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Ч. 13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 04.09.2008р.) встановлено, що обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Згідно з ч.17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції від 12.07.2001р.) призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

На підставі ч.18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, за вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

01.10. 2011р. ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» було замінено двома частинами відповідно до п.п. 4 п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011р. № 3668-УІ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Відповідно до ч.2 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній з 01.10.2011р. та на час звернення із заявою про перерахунок пенсії, пенсія призначається в розмірі 80 % від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії та вводиться обмеження максимального розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами, встановлених для осіб, які втратили працездатність.

Цією ж статтею передбачено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Змінами у ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", які були внесені Законом України від 08.07.2011р. № 3668-УІ встановлено новий порядок призначення та визначення розміру пенсії за вислугу років прокурорам та слідчим, яка призначається після 08.07.2011р.

Відповідно до п. 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 08.07.2011р. № 3668-УІ порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

31.05.2012 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012, згідно якої затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників, та в зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому розмір пенсії, призначених із 08.07.2011р. обчислюється за нормами Закону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинностіПостановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505та з урахуванням п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», тобто пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Тобто, новий порядок призначення та виплати пенсій, встановлений Законом України від 08.07.2011 р. № 3668-УІ не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсіядо набрання чинності цим Законом, а тому до даних спірних правовідносин слід застосовувати норми ст.. 50-1 Закону України (в редакції діючій до набрання чинності Законом України від 08.07.2011р. № 3668-УІ), оскільки редакція цього закону, яка діє на теперішній час, звужує права позивача в частині розміру нарахування пенсії.

З огляду на вказане, посилання відповідача на останню редакцію ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" в редакціїЗакону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08 липня 2011р., за приписами якої позивачу, при перерахунку пенсії має бути встановлений 80-відсотковий розмір пенсії, являються безпідставними, оскільки за цими приписами призначається пенсія після 08 липня 2011року,та не може бути підставою для зменшення 90% розміру раніше призначеної позивачу пенсії.

Статтею 22 Конституції Українивизначено, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтями22та64 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, гарантовано право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України, в тому числі Законом України «Про прокуратуру.

УРішенні Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року №8-рп/99зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.

З викладеного вбачається, що перерахунок пенсії проводиться на підставі документів пенсійної справи та документів, додатково поданих пенсіонерами. В даному випадку таким документом є довідка Генеральної прокуратури України №18-30 від 25.01.2016 р.

Отже перерахунок призначених пенсій в зв'язку з підвищенням заробітної плати проводиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи, а не станом на час звернення за перерахунком. Саме такий порядок передбачений ч. 18ст. 50-1ЗУ «Про прокуратуру».

Суд вважає невірним трактування відповідачемЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» при обчисленні пенсії позивачу в зв'язку з її перерахунком.

На підставі названого вище закону були внесені зміни вст. 50-1ЗУ «Про прокуратуру», яка регламентує порядок пенсійного забезпечення прокурорів та слідчих.

Згідно з ч. 1 ст.2розділу1ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно доЗУ «Про прокуратуру»не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до абз. 1 п. 2розділу 2 «Прикінцевих та перехідних положень»ЗУ «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до постанови Верховного суду України від 10.12.2013 р., винесеній по аналогічній справі, колегія суддів Судової палати в адміністративних справах ВСУ прийшла до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії; внесеніЗаконом №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»зміни до статті501Закону №1789-ХІІ «Про прокуратуру»щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим в разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є ч.ч. 13 та 18ст. 50іЗакону № 1789-ХІІ.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно якоїКонституція Українивиокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави.

В зазначеній вище постанові ВСУ від 10.12.2013 р., грунтуючись на рішеннях Конституційного суду України з розгляду питань, пов'язаних з реалізацією права на соціальний захист, зроблено висновок, що зміст та обсяг досягнутих працівниками правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їх пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.

Виходячи з викладеного, суд приходить до висновку, що відповідач повинен був здійснити перерахунок пенсії позивачу в зв'язку із підвищенням його місячного заробітку, на умовах встановлених ч. 2 ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру», які .діяли до набрання чинностіЗаконом України ««Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Отже, суд визнає неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Франківському районі м.Львові щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними і вважає за необхідне зобов'язати відповідача провести позивачу.

Відповідно до п.1 ч.1ст.256 КАС Українинегайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондіву межах суми стягнення за один місяць.

Відповідно до частини 1статті 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійсненні нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступає стороною у справі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2,6,8,11,71,159Кодексу адміністративного судочинства України,ст. 50-1Закону України «Про прокуратуру»(в редакції від 13.10.2010 р.),Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»суд, -

Керуючись ст.ст.11,17,18,160,161,163,267 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В :

адміністративний позов задовольнити.

Визнати дії управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 протиправними.

Зобовязати управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова провести перерахунок пенсії ОСОБА_1, за вислугу років з 18.12.2015 р. за нормами статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (із змінами, внесеними згідно із Законом України від 05.10.1995 p. №358/95-BP, у редакції Закону України від 12.07.2001 р. №2663- ІІІ) на підставі довідки Генеральної прокуратури України №18-30 від 25.01.2016 р. про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та виплатити на його користь різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумою його пенсії за вислугою років із 18.12.2015 р.

Стягнути з управління Пенсійного Фонду України у Франківському районі м.Львова в користь ОСОБА_1 550 (п'ятсот п'ятдесят гривню) грн. 00 коп. сплаченого ним судового збору.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом 10днів з дня її проголошення.

Суддя Мартьянова С.М.