Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
21 квітня 2016 р. № 820/25/16
Харківський окружний адміністративний суд у складі:головуючого - судді Зінченка А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, в якому просив суд визнати протиправними бездіяль ність Головного управління Держгеокадастру у Харківській області та відмову у погодженні проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної влас ності, що розташовані на території Гусарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, в натурі та передачу у власність для ведення особистого селянського господарства грома дянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20. ОСОБА_21. ОСОБА_22, ОСОБА_23 та ОСОБА_24; зобов'язати відповідача відповідно до положень ст.ст. 14, 41 Конституції України та п.9 ст.118 і ст. 186-1 Земельного кодексу України вирішити питання про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок із земель державної власності, що розташовані на території Гусарівської сільської ради Барвінківського району Харківської області, в натурі та передачу у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5. ОСОБА_6, ОСОБА_25, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11. ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23 та ОСОБА_24 та витребувати від відповідача проекти землеустрою вказаних вище громадян в кількості 24-х, які не були повернуті.
В судове засідання позивач не прибув, про час та місце проведення судового засідання був повідомлений належним чином, але надав суду заяву про слухання справи без його участі.
Представник відповідачів в судове засідання не прибув, але надав до суду заперечення, в яких проти позову заперечував та просив в задоволенні позовних вимог відмовити.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи вищевикладене, суд відповідно до ст. 128 КАС України ухвалив проводити судовий розгляд справи в порядку письмового провадження.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини справи.
20 березня 2015 року за №М-80/0/11-172/0/14-15 Головним управлінням Держземагентства Харківській області надана відповідь на звернення, якою запропоновано усунути раніше виявлені зауваження та надати проекти на повторний розгляд.
Згідно листа Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 02.11.2015 року №19-20-6-13249/0/19-15 в результаті розгляду представлених матеріалів встановлено наступні невідповідності.
Так, в представлених проектах землеустрою не обґрунтовано, яким чином була здійснена дер жавна реєстрація в Державному земельному кадастрі, раніше ніж зазначені проекти землеустрою гули погоджені територіальним Відділом Держземагенства, враховуючи вимоги пункту 110 По рядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051, згідно з яким для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подається, крім іншого, оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки.
Враховуючи вищезазначене, повідомлено, що у зв'язку з порушенням порядку реєстрації земельних ділянок в Державному земельному кадастрі, у Головного управління відсутні правові підстави затвердити зазначені проекти землеустрою.
Суд вказує, що вичерпний перелік недоліків проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки викла дений відповідачем також у листі від 18.11.2015 року №20-121/0/6-199/0/24-15-ГЛ.
Відповідно до вимог частини 2 статті 116 Кодексу, набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності» внесено зміни до ч.4 статті 122 Земельного кодексу України та із 01.01.2013 року центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
На підставі наведеного. Головне управління Держгеокадастру у Харківській області відповідно до статті 122 Земельного кодексу України на цей час наділене повноваженнями з передачі у власність або в користування для всіх потреб, земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності в межах області.
Порядок передачі громадянам земельних ділянок із земель державної та комунальної власності в порядку безоплатної приватизації встановлений статтею 118 Земельного кодексу України.
Питання стосовно передачі земельної ділянки у власність громадянина вирішується після отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки згідно із п. 9 статті 118 Земельного кодексу України.
Погодження проектів землеустрою здійснюється відповідно до вимог статтей 186 та 186-1 Земельного кодексу України.
Так, відповідно до статті 186 ЗК України проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок погоджуються в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу, і затверджуються Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно з вимогами статті 186-1 ЗК України проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок усіх категорій та форм власності підлягає обов'язковому погодженню з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що здійснює реалізацію державної політики у сфері земельних відносин.
Частина 4 статті 186-1 ЗК України передбачає, що розробник подає на погодження до органу, визначеного в частині першій цієї статті, за місцем розташування земельної ділянки оригінал проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а до органів, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, - завірені ним копії проекту.
Таким чином, у зв'язку із розташуванням земельних ділянок на території Барвінківського району Харківської області проект землеустрою повинен надаватися на погодження до Відділу Держгеокадастру у Барвінківському районі Харківської області.
З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимог ОСОБА_1 про визнання протиправної бездіяльності Головного управління стосовно непогодження ним проектів землеустрою по відведенню земельних ділянок та про зобов'язання останнього вирішити питання про погодження проектів землеустрою суперечать вимогам ст.ст. 118, 186 та 186-1 Земельного кодексу України.
Згідно з вимогами ч.9 статті 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, прийняття рішення Головним управлінням стосовно надання у власність земельної ділянки з урахуванням п.9 ст.118 ЗК України можливе за результатами розгляду погодженого проекту землеустрою, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи шляхом затвердження такого проекту.
Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду (п. 10 статті 118 ЗК України).
Крім цього, у відповідності до вимог п. 10.3 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №7 від 20.05.2013 «Про судове рішення в адміністративній справі» суд може ухвалити постанову про зобов'язання відповідача прийняти рішення певного змісту, за винятком випадків, коли суб'єкт владних повноважень під час адміністративних процедур відповідно до закону приймає рішення на основі адміністративного розсуду .
Частішою другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позивач просить суд зобов'язати відповідача відповідно до положень ст.ст.14. 41 Конституції України, п.9 ст. 118 і ст. 186-1 Земельного кодексу України вирішити питання про погодження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу у власність для ведення особистого селянського господарства громадянам, вказаним у позові
Вищевказаною статтею Конституції України та ст. ст. 118, 186-1 Земельного кодексу України надають Головному управлінню Держгеокадастру у Харківській області, Відділу Держгеокадастру у Барвінківському районі Харківської області дискреційне (самостійне) право на вирішення кола питань в межах закону. Тобто, дискреційні повноваження дають можливість на власний розсуд (без узгодження) визначати зміст рішення або вибрати один із кількох варіантів рішення.
Суд зазначає, що відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням вищевикладеного, повно і всебічно з'ясувавши обставини, які мають значення для правильного вирішення справи, оцінюючи наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні на предмет належності, допустимості та достовірності кожного доказу окремо, а також достатності та взаємного зв'язку доказів у їх сукупності, як того вимагає процесуальне законодавство, проаналізувавши норми матеріального права, які належить застосувати до спірних правовідносини, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 12, 69- 71, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В :
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Харківській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-ти денний строк з дня отримання копії постанови апеляційної скарги.
Суддя А.В. Зінченко