ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Семенцова Л.М.
Суддя-доповідач:Зарудяна Л.О.
ПОСТАНОВА
іменем України
"20" квітня 2016 р. Справа № 295/8391/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Зарудяної Л.О.
суддів: Жизневської А.В.
Шевчук С.М.,
при секретарі Лялевич С.С. ,
за участю позивача,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Богунського районного суду м. Житомира від "03" грудня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Житомирського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії та стягнення коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Богунський районний суд м. Житомира постановою від 03.12.2015 року у задоволенні позову ОСОБА_3 відмовив.
Не погоджуючись з прийнятою постановою, позивач звернулась до суду з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати та прийняти нове рішення по суті позовних вимог. В апеляційній скарзі, зокрема зазначає, що суд не взяв до уваги той факт, що оскільки з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року позивач працювала на посаді лікаря акушера-гінеколога Обласного медичного центру Житомирської обласної ради та із заробітної плати робили відрахування до пенсійного фонду, що підтверджується індивідуальною відомістю про застраховану особу (форма ОК-5), та дана заробітна плата враховується при обчисленні середнього заробітку, даний стаж роботи має зараховуватися до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу.
Житомирський апеляційний адміністративний суд в судовому засіданні 20.04.2016 р. провів заміну відповідача з Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області на Житомирське об"єднане управління пенсійного фонду України в Житомирській області як правонаступника.
Вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що скарга належить до часткового задоволення, враховуючи таке.
ОСОБА_3 у червні 2015 року звернулася до суду з позовом, у якому просить:
1) визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови їй у проведенні виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначені пенсії за віком;
2) зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області зарахувати стаж роботи за сумісництвом в період з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року як роботу, що передбачена у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років;
3) стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області на її користь грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій (а.с. 37-39).
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач посилається на те, що вона має страховий стаж у системі охорони здоровя понад 30 років, в тому числі в період з 18.08.2004 року по 14.02.2006 року працювала на посаді головного спеціаліста організаційної та лікувально-профілактичної роботи Управління охорони здоров"я Житомирської облдержадміністрації та одночасно за сумісництвом з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року на посаді лікаря акушера-гінеколога обласного медичного центру Житомирської обласної ради. Однак, відповідачем їй було відмовлено у виплаті грошової допомоги, передбаченої у разі призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» - «ж» ст. 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у зв"язку з недостатністю страхового стажу. Не погоджуючись з відмовою відповідача у виплаті грошової допомоги, позивач звернулась з вказаним позовом.
В ході розгляду справи суд першої інстанції встановив, що в період з 18.08.2004 року по 14.02.2006 року позивач працювала на посаді головного спеціаліста організаційної та лікувально-профілактичної роботи Управління охорони здоров"я Житомирської облдержадміністрації та одночасно за сумісництвом з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року на 0,5 ставки лікаря акушера-гінеколога обласного медичного центру Житомирської обласної ради.
З 28.05.2014 року позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за наявності загального стажу роботи 38 років 04 місяців 06 днів.
На звернення позивача у квітні 2015 року до відповідача з приводу невиплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій їй було направлено відповідь від 15.04.2015 року, в якій зазначено про те, що її страховий стаж для визначення права на виплату грошової допомоги складає 29 років 02 місяці 18 днів, періоди роботи за сумісництвом не можуть бути зараховані до страхового стажу, що дає право на пенсію за вислугу років, а також право на отримання грошової допомоги, передбаченої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що у період роботи позивача з 18.08.2004 року по 14.02.2006 року основним місцем її роботи було Управління охорони здоров»я Житомирської облдержадміністрації, де вона займала посаду головного спеціаліста організаційної та лікувально-профілактичної роботи, що відноситься до державної служби, і поряд з цим у період з 04.10.2004 року по 14.02.2006 року, який не був зарахований відповідачем при визначенні її права на отримання грошової допомоги, позивач працювала за сумісництвом на 0,5 ставки лікаря акушера-гінеколога Обласного медичного центру Житомирської обласної ради, а робота за сумісництвом на посадах, які зазначені у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоровя та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, не зараховується до спеціального стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років та як наслідок на виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції.
Згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 3.04.1993 р. № 245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій» робітники, спеціалісти і службовці державних підприємств, установ і організацій мають право працювати за сумісництвом, тобто виконувати, крім своєї основної, іншу роботу на умовах трудового договору. На умовах сумісництва працівники можуть працювати на тому ж або іншому підприємстві, в установі, організації або у громадянина у вільний від основної роботи час.
Слід зазначити, що позивач як державний службовець, мала право виконувати роботу на умовах сумісництва, а саме: займатись медичною практикою (ст.16 Закону України "Про державну службу", ст. 5 Закону України "Про боротьбу з корупцією").
Згідно п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги та механізм виплати цієї допомоги встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 року № 1911 «Про затвердження Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати» .
Відповідно до п. 2 Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 № 1191, до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів «е» і «ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що передбачені: переліком закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років».
Відповідно до пункту 7 Порядку виплата грошової допомоги здійснюється органами Пенсійного фонду України одноразово у розмірі десяти місячних пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України одночасно з першою виплатою пенсії, яка призначена до виплати.
Відповідно до п. 5 Порядку грошова допомога надається особам, яким, починаючи з 01 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" , і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Відповідно до пункту "е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пенсію за вислугу років мають: працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років.
В Постанові Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 року № 909 «Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років» передбачено, що лікарі та середній медичний персонал (незалежно від найменування посад), робота за спеціальністю в закладах, установах і на посадах, передбачених цим переліком, дає право на пенсію незалежно від форми власності або відомчої належності закладів і установ.
Трудовою книжкою позивача стверджується, що ОСОБА_3 04.10.2004 року прийнята на 0,5 ставки лікаря акушера-гінеколога за сумісництвом. Звільнена з роботи по переводу (а.с.23).
01.01.2012 року відповідно до рішення восьмої сесії скликання Житомирської обласної ради від 15.12.2011 р. № 353 перейменовано Обласний медичний центр Житомирської обласної ради на Обласний медичний центр здоров"я та спортивної медицини Житомирської обласної ради (а.с. 24).
З індивідуальних відомостей про застраховану особу Пенсійного фонду України на ім"я ОСОБА_3 суд вбачає, що за період з 04.10.2004 року по 31.12.2005 року та з 01.02.2006 року по 14.02.2006 року, в який позивач працювала в Обласному медичному центрі здоров"я та спортивної медицини Житомирської обласної ради (на той час Обласний медичний центр Житомирської обласної ради), сплачені страхові внески до Пенсійного фонду (а.с. 25-27).
Враховуючи викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції неправомірно відмовив ОСОБА_3 в задоволенні позову, оскільки зазначені вище правові норми не містять жодних застережень щодо неврахування стажу роботи у випадку роботи у закладах охорони здоров"я за сумісництвом.
Таким чином, період роботи за сумісництвом з з 04.10.2004 року по 31.12.2005 року та з 01.02.2006 року по 14.02.2006 року підлягає зарахуванню як робота, що передбачена у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, в зв"язку з чим позивачу належить до виплати грошова допомога у розмірі десяти місячних пенсій відповідно до п. 7-1 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування».
Отже, постанову суду першої інстанції слід скасувати як таку, що прийнята з порушенням норм матеріального права, та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог, якою визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 у проведенні виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначені пенсії за віком; зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області зарахувати ОСОБА_3 стаж роботи в Обласному медичному центрі здоров"я та спортивної медицини Житомирської обласної ради за сумісництвом в період з 04.10.2004 року по 31.12.2005 року та з 01.02.2006 року по 14.02.2006 року як роботу, що передбачена у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років; зобов"язати нарахувати та виплатити ОСОБА_3 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій. В іншій частині позову відмовити.
Відповідно до вимог ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа. Отже, сплачений позивачем судовий збір при подачі позовної заяви у розмірі 243 грн.60 коп., що підтверджується квитанцією № 133/КЗ від 28.05.2015 р. та судовий збір при зверненні з апеляційною скаргою у розмірі 160 грн.78 коп. згідно квитанції № 206 від 20.01.2016 р. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 задовольнити частково.
Постанову Богунського районного суду м. Житомира від "03" грудня 2015 р. скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позов ОСОБА_3 задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області щодо відмови ОСОБА_3 у проведенні виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій при призначені пенсії за віком.
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в м. Житомирі Житомирської області зарахувати ОСОБА_3 стаж роботи в Обласному медичному центрі здоров"я та спортивної медицини Житомирської обласної ради за сумісництвом в період з 04.10.2004 року по 31.12.2005 року та з 01.02.2006 року по 14.02.2006 року як роботу, що передбачена у Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
Зобов"язати нарахувати та виплатити ОСОБА_3 грошову допомогу у розмірі десяти місячних пенсій.
В іншій частині позову відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_3 судовий збір у розмірі 404 грн. 38 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Житомирського об"єднаного управління пенсійного фонду України в Житомирській області.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Л.О. Зарудяна
судді: А.В. Жизневська
С.М. Шевчук
Повний текст cудового рішення виготовлено "20" квітня 2016 р.
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1,10029
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в м.Житомирі Житомирської області вул.Перемоги, 55,м.Житомир,10003
- ,