Ухвала суду № 57285384, 19.04.2016, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2016
Номер справи
826/19263/15
Номер документу
57285384
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/19263/15 Головуючий у 1-й інстанції: Погрібніченко І.М. Суддя-доповідач: Мацедонська В.Е.

У Х В А Л А

Іменем України

19 квітня 2016 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мацедонської В.Е.,

суддів Грищенко Т.М., Лічевецького І.О.,

при секретарі Горяіновій Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Києві справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м.Києві на постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 04 лютого 2016 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Пріорі Компані» до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м.Києві про визнання протиправними дій та рішень,-

в с т а н о в и в:

Постановою Окружного адміністративного суду м.Києва від 04 лютого 2016 року адміністративний позов ТОВ «Пріорі Компані» задоволено частково, визнано протиправною відмову ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві у прийнятті податкової декларації ТОВ «Пріорі Компані» з податку на додану вартість за червень 2015 року, що подавалася 16 липня 2015 року, 18 серпня 2015 року та 18 вересня 2015 року; визнано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року поданою ТОВ «Пріорі Компані» 16 липня 2015 року. В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції з мотивів невірного застосування норм матеріального та порушення норм процесуального права та ухвалити нове судове рішення, яким відмовити позивачу в задоволенні позовної заяви в повному обсязі. Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що в податкових деклараціях виявлено помилку місцезнаходження платника податків, а саме, зазначено неповну адресу позивача.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач зареєстрований як платник податків та перебуває на податковому обліку в ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві

Позивачем 16 липня 2015 року надіслано до податкового органу засобами телекомунікаційного зв'язку декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, яку доставлено до районного рівня ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві 16 липня 2015 року в 13:41:16, що підтверджується квитанцією №2, наявною в матеріалах справи.

Листом від 20 липня 2015 року №12433/1/10/26-50-15-01-10 відповідач повідомив ТОВ «Пріорі Компані» про відмову у прийнятті податкової звітності у зв'язку з порушенням заповненого р.6 - місцезнаходження (місце проживання) платника податку та подана звітність не вважається податковою декларацією.

ТОВ «Пріорі Компані» повторно 18 серпня 2015 року надіслано до податкового органу засобами телекомунікаційного зв'язку декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, яку доставлено до районного рівня ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві 18 серпня 2015 року в 11:08:36, що підтверджується квитанцією №2, наявною в матеріалах справи.

Листом від 20 серпня 2015 року №15184/10/26-50-28-01 ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві повідомила позивача про відмову у прийнятті податкової звітності у зв'язку з порушенням заповненого р.6 - місцезнаходження (місце проживання) платника податку; оскільки звітність складена з порушеннями, вона не вважається податковою декларацією.

18 вересня 2015 року позивач повторно надіслав до податкового органу засобами телекомунікаційного зв'язку декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року, яку доставлено до районного рівня ДПІ у Голосіївському районі ГУ ДФС у м.Києві 18 вересня 2015 року в 11:15:18, що підтверджується квитанцією №2, наявною в матеріалах справи.

Листом №17272/10/26-50-15-01 від 21 вересня 2015 року податковим органом відмовлено позивачу у прийнятті податкової звітності - податкової декларації з ПДВ за червень 2015 року у зв'язку з встановленням невідповідності реєстраційних даних (адреса реєстрації) відповідно до даних Єдиного державного реєстру та податкова декларація вважається неподаною.

Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції дійшов висновку, що відповідачем цілком безпідставно та виключно на власний розсуд прийняті рішення про відмову у визнанні податковою звітностю податкову декларацію з ПДВ за червень 2015 року ТОВ «Пріорі Компані», оскільки податкова адреса позивача у декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року з додатками (03040, м.Київ, вул.Деміївська, 43) відповідає інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

Колегія суддів погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами, регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із пп.16.1.3 п.16.1 ст.16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Згідно п.49.2 ст.49 ПК України платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є.

У п.46.1 ст.46 ПК України визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід'ємною частиною.

Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (п.49.3 ст.49 ПК України).

Відповідно до п.49.8 ст.49 ПК України прийняття податкової декларації є обов'язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених п.п.48.3 та 48.4 ст.48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.

Згідно п.48.1 ст.48 Податкового кодексу України форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору.

Як зазначено в п.48.3 ст.48 ПК України, податкова декларація повинна містити обов'язкові реквізити, а саме: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку-фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).

Підпунктом 49.11.1 п.49.11 ст.49 ПК України передбачено, що у разі отримання податкової декларації, надісланої платником податків до контролюючого органу поштою або засобами електронного зв'язку, заповненої з порушенням вимог п.п.48.3 та 48.4 ст.48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати цьому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови протягом п'яти робочих днів з дня її отримання.

Податкова декларація, надіслана платником податків або його представником поштою або засобами електронного зв'язку, вважається неподаною за умови її заповнення з порушенням норм п.п.48.3 і 48.4 ст.48 цього Кодексу та надсилання контролюючим органом платнику податків письмової відмови у прийнятті його податкової декларації (п.49.15 ст.49 ПК України).

Згідно п.48.7 ст.48 ПК України податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених п.46.4 статті 46 цього Кодексу.

У відповідності до п.п.7.3-7.6 розділу ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв'язку, затвердженої наказом ДПА України від 10 квітня 2008 року №233 «Про подання електронної податкової звітності», після одержання від платника податків податкового документа в електронному вигляді органи ДПС проводять його розшифрування, перевірку ЕЦП, перевірку відповідності електронного документа затвердженому формату (стандарту). Перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до органу ДПС засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається органами ДПС на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається неодержаним. Підтвердженням платнику податків прийняття його податкових документів до бази даних ДПС є друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, в якій визначаються реквізити прийнятого податкового документа в електронній формі, відповідність податкового документа в електронній формі затвердженому формату (стандарту) електронного документа, результати перевірки ЕЦП, інформація про платника податків, дата та час приймання, реєстраційний номер, податковий період, за який подається податкова звітність, та дані про відправника квитанції. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС. Якщо надіслані податкові документи сформовано з помилкою, то платнику податків надсилається друга квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття податкових документів в електронному вигляді із зазначенням причин. На цю квитанцію накладається ЕЦП органу ДПС, здійснюється її шифрування та надсилання платнику податків засобами телекомунікаційного зв'язку. Другий примірник другої квитанції в електронному вигляді зберігається в органі ДПС.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до квитанцій №2 від 16 липня 2015 року, 18 серпня 2015 року, 18 вересня 2015 року податкова декларація з податку на додану вартість за червень 2015 року доставлена та зареєстрована податковим органом 16 липня 2015 року о 13:41:16 за номером 9149188699, 18 серпня 2015 року о 11:08:36 за номером 9173478984, 18 вересня 2015 року о 11:15:18 за номером 9193674894.

Як вбачається із листів відповідача щодо відмови у прийнятті податкової звітності, підставою відмови податковим органом визначено порушення заповнення р.6 декларації - місцезнаходження (місце проживання) платника податку та невідповідність реєстраційних даних (адреса реєстрації) даним Єдиного державного реєстру.

В силу вимог п.45.2 ст.45 ПК України податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України.

Згідно ч.1 ст.18 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин) якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

У відповідності до наявних в матеріалах справи копій виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 10 грудня 2014 року, витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16 липня 2015 року, 20 серпня 2015 року, 27 серпня 2015 року, відомостей з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) від 24 грудня 2014 року №22/2-11/2-699, витягу з реєстру платників ПДВ від 22 грудня 2014 року та Статуту ТОВ «Пріорі Компані», затвердженому протоколом Загальних зборів учасників №3 від 03 грудня 2014 року, місцезнаходженням юридичної особи ТОВ «Пріорі Компані» є: 03040, м.Київ, Голосіївський район, вул.Деміївська, буд.43.

Як вбачається із поданої позивачем до податкового органу декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року з додатками, у поданій декларації зазначена адреса позивача: вул.Деміївська, 43, м.Київ, 03040, що відповідає даним щодо місцезнаходження юридичної особи ТОВ «Пріорі Компані», які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

У своїй апеляційній скарзі відповідач посилається на виявлене ДПІ порушення позивачем заповнення даних декларації та у її додатках, а саме: зазначено неповну адресу позивача.

Разом з тим, чинним законодавством передбачено, що відомості, які були внесені до Єдиного державного реєстру, вважаються достовірними, доки до них не внесено відповідних змін, та враховуючи, що колегією суддів встановлено відповідність податкової адреси позивача, зазначеній у поданій декларації з податку на додану вартість за червень 2015 року з додатками, які були подані до податкового органу 16 липня 2015 року, 18 серпня 2015 року, 18 вересня 2015 року, та адреси місцезнаходження юридичної особи позивача, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, висновки податкового органу про порушення позивачем заповнення р.6 декларації - місцезнаходження (місце проживання) платника податку та невідповідність реєстраційних даних (адреса реєстрації) даним Єдиного державного реєстру є необґрунтованими, не підтвердженими належними та допустимими доказами, а відмова в реєстрації податкової звітності за зазначеною підставою є протиправною.

За таких обставин, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо безпідставності прийнятого відповідачем рішення про відмову у визнанні податковою звітністю податкової декларації ТОВ «Пріорі Компані» з ПДВ за червень 2015 року, оскільки місцезнаходження позивача, зазначене ним в податковій декларації, відповідає даним Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відповідачем всупереч ч.2 ст.71 КАС України не доведено правомірності відмови в прийнятті податкової звітності ТОВ «Пріорі Компані» з підстав порушення позивачем заповнення р.6 декларації - місцезнаходження (місце проживання) платника податку та невідповідності реєстраційних даних (адреса реєстрації) даним Єдиного державного реєстру, а тому судом першої інстанції обґрунтовано визнано протиправною відмову відповідача у прийнятті податкової декларації позивача з ПДВ за червень 2015 року, що подавалася 16 липня 2015 року, 18 серпня 2015 року та 18 вересня 2015 року, та визнано податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2015 року поданою ТОВ «Пріорі Компані» 16 липня 2015 року.

На підставі вищевикладеного, приймаючи до уваги, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, постанова прийнята з дотриманням норм матеріального та процесуального права, висновки суду першої інстанції доводами апелянта не спростовані, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав для її зміни або скасування.

Керуючись ст.ст.195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд,-

у х в а л и в:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Голосіївському районі Головного управління ДФС у м.Києві - залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду м.Києва від 04 лютого 2016 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня її складення в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Повний текст ухвали виготовлено 21 квітня 2016 року.

Головуючий суддя В.Е.Мацедонська

Судді Т.М.Грищенко

І.О.Лічевецький

Головуючий суддя Мацедонська В.Е.

Судді: Грищенко Т.М.

Лічевецький І.О.