Постанова № 57285149, 18.04.2016, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.04.2016
Номер справи
805/782/16-а
Номер документу
57285149
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2016 р. Справа № 805/782/16-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Тарасенка І.М., суддів: Козаченка А.В., Голошивця І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Регіонального управління з експлуатації каналу до Державної фіскальної служби України; Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області; Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги від 03.12.2015 року № Ю-967-25 на суму 13013538, 66 грн.,

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління ДФС у Донецькій області про скасування рішення Жовтневої об'єднаної державної податкової інспекції м. Маріуполя Головного управління Міндоходів у Донецькій області №0013261700 від 29.07.2015 року про Державної фіскальної служби України; Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області; Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги від 03.12.2015 року № Ю-967-25 на суму 13013538, 66 грн., мотивуючи вимоги тим, що товариство знаходиться на території де проводилася антитерористична операція та Законом України від 02.09.2014 року № 1669- VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» його звільнено від виконання обов'язків платників єдиного внеску у період проведення АТО, вважає зазначене рішення необґрунтованим, безпідставним та прийнятим всупереч діючому законодавству України, у зв'язку з чим звернувся до суду.

Просив скасувати рішення Державної фіскальної служби України від 26.02.2016 року; скасувати рішення Головного управління ДФС у Донецькій області про результати розгляду скарги № 12879/10/05/99-10-03-12-1 від 30.12.2015 року та про залишення без розгляду скарги; визнати протиправними дії та скасувати вимогу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Слов'янськ ГУ Міндоходів у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 03.12.2015 року № Ю-967-25 в сумі 13013538,66 грн.

Представник Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області через канцелярію суду надав заперечення проти позову, в якому посилався на норми Конституції України та Податкового кодексу України. Наполягав на відмові у задоволені адміністративного позову, мотивуючи це тим, що платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, а єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Крім того, зазначив, що вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом, а платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня находження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. Отже, Регіональне управління з експлуатації каналу в розумінні зазначених норм Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», є страхувальником та на нього покладений обов'язок нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Сторони про час, дату та місце розгляду справи були повідомлені належним чином.

Представник позивача через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Представник відповідача 1 - Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, до судового засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача 2 - Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області, до судового засідання не з'явився, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача 3 - Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області, через канцелярію суду надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження, просив відмовити у задоволенні адміністративного позову.

На підставі ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнав за можливе розглянути справу без участі сторін, на підставі наявних в матеріалах справи доказів в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи суд встановив наступне.

Позивач, Комунальне підприємство «Компанія «Вода Донбасу» (код ЄДРПОУ 00191678, вул. К.Лібкнехта, м. Маріуполь, 87547), пройшло передбачену законом процедуру державної реєстрації з 04.09.2007 року № 1 266 103 0001 026990, є юридичною особою, зазначене вбачається з Виписки з Єдиного державну реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.

На обліку як платник податків/зборів відповідач перебуває у Слов'янській об'єднаній державній податковій інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області.

08.12.2015 року вх. 560 Комунальним підприємством «Компанія «Вода Донбасу» в особі Регіонального управління з експлуатації каналу комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу», була отримана вимога від 03.12.2015 року № Ю-967-25 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Слов'янськ ГУ Міндоходів у Донецькій області, якою було повідомлено про необхідність сплати недоїмки в сумі 13013538,6 грн., яка була нарахована станом на 08.12.2015 року вх. № 560.

Означена Вимога була одержана Позивачем 21.05.2015 року вих. № 203.

17.12.2015 року РУЕК КП «Вода Донбасу» звернулось зі скаргою вих. № 1149 на вимогу № Ю-967-25 від 03.12.2015 року про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до ГУ Державної Фіскальної служби у Донецькій області про скасування даної Вимоги.

Рішенням про результати розгляду скарги № 12879/10/05-99-10-03-12-1 від 30.12.2015 року Вимогу ід 03.12.2015 року № Ю-967-25 було залишено без змін, а скаргу від 17.12.2015 року № 1149 - без задоволення.

Не погодившись із рішенням Головного управління ДФС у Донецькій області, прийнятим за результатом розгляду скарги, РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» звернулось із скаргою вих. № 50 від 21.01.2016 року до Державної фіскальної служби України на рішення ГУ Державної фіскальної служби у Донецькій області про скасування зазначеного рішення та скасування Вимоги № Ю-967-25 від 03.12.2015 року Слов'янської ОДПІ.

01.03.2016 року вх. № 269 Позивачем було отримане рішення Державної фіскальної служби України від 26.02.2016 року № 4260/6/99-99-10-01-07-25 відповідно до якого вимогу від 03.12.2015 року № Ю-967-25 про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції залишено без змін, а скаргу РУЕК КП «Компанія «Вода Донбасу» вих. № 48 від 21.01.2016 року - без задоволення.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 18.04.2016 року за клопотанням представника позивача, адміністративний позов в частині скасування рішення Державної фіскальної служби України від 26.02.2016 року № 4260/6/99-99-10-01-07-25 та скасування рішення Головного управління ДФС у Донецькій області про результати розгляду скарги № 12879/10/05/99-10-03-12-1 від 30.12.2015 року та про залишення без розгляду скарги, залишено без розгляду.

Отже, спірним питанням у справі, є правомірність винесення податковим органом вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 03.12.2015 року № Ю-967-25 в сумі 13013538, 66грн..

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначає Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08 липня 2010 року №2464-VI (далі - Закон № 2464).

Пунктом 1 та пунктом 12 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464 передбачено, що платник єдиного внеску зобов'язаний: своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок; виконувати інші вимоги, передбачені цим Законом.

З метою забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення прийнято Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції».

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24 грудня 2015 року були внесені зміни до Закону України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», у відповідності до якого підпункт 8 пункту 4 статті 11 Закону № 1669 виключено.

У зв'язку з тим що в період виникнення спірних правовідносин діяв Закон України № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» в редакції до прийняття Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 911-VIII від 24 грудня 2015 року, у зв'язку з чим до спірних правовідносин застосовується Закон України від 02.09.2014 № 1669-VII «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин).

Частиною четвертою статті 11 Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено внесення змін до Закону № 2464, а саме розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» доповнено пунктом 9-3 такого змісту: «Платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України» від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014, звільняються від виконання своїх обов'язків, визначених частиною другою статті 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», на період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Підставою для такого звільнення є заява платника єдиного внеску, яка подається ним до органу доходів і зборів за основним місцем обліку або за місцем його тимчасового проживання у довільній формі не пізніше тридцяти календарних днів, наступних за днем закінчення антитерористичної операції.

Відповідальність, штрафні та фінансові санкції, передбачені цим Законом за невиконання обов'язків платника єдиного внеску в період з 14 квітня 2014 року до закінчення антитерористичної операції, до платників єдиного внеску, зазначених у цьому пункті, не застосовуються.

Недоїмка, що виникла у платників єдиного внеску, які перебувають на обліку в органах доходів і зборів, розташованих на території населених пунктів, визначених переліком, зазначеним у статті 2 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року N 405/2014, визнається безнадійною та підлягає списанню в порядку, передбаченому Податковим кодексом України для списання безнадійного податкового боргу».

Відповідно до ст. 1 Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України.

Територія проведення антитерористичної операції - територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводилася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014.

Тобто, для застосування положень Законів № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) та № 2464 необхідно дотримуватися двох чинників одночасно: періоду дії законів та території, визначеної переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Щодо періоду, то Закон №1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) продовжує свою дію в часі, оскільки Указ Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» № 405/201 виданий 14 квітня 2014 року, а Указ про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України Президентом України не видавався.

Щодо території, то пунктом 5 ст. 11 Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено обов'язок Кабінету Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14.04.2014 р. № 405/2014 у період з 14 квітня 2014 року до її закінчення.

На виконання п. 5 ст. 11 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин), розпорядженням Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року № 1053-р затверджено перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

В подальшому розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 року № 1079-р зупинено дію розпорядження Кабінету Міністрів України від 30.10.2014 року №1053-р «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція».

Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1275-р від 02.12.2015 року затверджено діючий перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція (далі - Перелік №1275-р), і пунктом 3 вказаного розпорядження визнав такими, що втратили чинність, розпорядження КМУ від 30.10.2014 року № 1053-р та від 05.11.2014 року № 1079-р.

Місцезнаходження Комунального підприємства - м. Слов'янськ, відноситься до населених пунктів на території яких здійснювалася антитерористична операція, як відповідно до нового Переліку № 1275-р, так і відповідно до скасованого Переліку №1053-р.

На думку суду безумовне звільнення позивача, від відповідальності за невиконання обов'язків платника єдиного внеску, а саме нарахування штрафних санкцій та пені, ставить це звільнення в залежність від місцезнаходження платника податку, а саме знаходження такого платника податків на території де здійснювалася антитерористична операція у період з 14.04.2014 року до закінчення антитерористичної операції. Зазначене звільнення не залежить від обставин непереборної сили з наданням сертифікату Торгово-промислової палати та подання заяви платника єдиного внеску про звільнення від виконання своїх обов'язків, визначених ч. 2 ст. 6 Закону № 2464.

Таким чином суд вважає, що положення Закону № 1669 (в редакції діючій на момент виникнення спірних правовідносин) є нормами прямої дії, визначають коло суб'єктів і особливості застосування законута передбачають для платників єдиного внеску окрім звільнення від виконання своїх обов'язків, заборону застосування відповідальності на час звільнення від виконання своїх обов'язків на період з 14.04.2014 року дозакінчення антитерористичної операції або військового чи надзвичайного стану.

Судом не приймаються до уваги доводи відповідача зазначені у заперечені проти позову оскільки вони не ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна, довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, Вимога Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Слов'янськ ГУ Міндоходів у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 03.12.2015 року № Ю-967-25 є незаконною, необґрунтованою та такою, що не відповідає критеріям правомірності, які ставляться до рішень суб'єктів владних повноважень ч. 3 ст. 2 КАС України, а тому підлягає скасуванню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 8-11, 159-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» в особі Регіонального управління з експлуатації каналу до Державної фіскальної служби України; Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області; Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Донецькій області про визнання протиправним та скасування вимоги від 03.12.2015 року № Ю-967-25 на суму 13013538, 66 грн. - задовольнити.

Визнати протиправними дії Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Слов'янськ ГУ Міндоходів у Донецькій області та скасувати Вимогу Слов'янської об'єднаної державної податкової інспекції м. Слов'янськ ГУ Міндоходів у Донецькій області про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від 03.12.2015 року № Ю-967-25 в сумі 13013538, 66 грн.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України, і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецькій окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя Тарасенко І.М.

Судді Козаченко А.В.

Голошивець І.О.