Копія
Справа № 822/404/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
15 квітня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіПетричковича А.І. при секретаріЯворській І.Ю. за участі:представника позивача Мельника О.Г., представника відповідача Загрійчук С.М.розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроприбужжя-2007" до Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області, про визнання протиправними дій, -
ВСТАНОВИВ:
Суд ухвалою від 15.03.2016 року відкрив провадження у справі за адміністративним позовом №185 від 10.03.2016 року в якому позивач посилається на порушення його прав і ПК України, просить визнати протиправним та скасувати рішення Хмельницької ОДПІ №1097/10/15-032 про відмову ТОВ "Агроприбужжя-2007" у реєстрації платника єдиного податку четвертої групи сільськогосподарських товаровиробників.
У суді представник позивача позовні вимоги підтримав, покликаючись на ті ж докази, що у позові. Додатково пояснив, що декларації подавались податковому органу вчасно, про що свідчать докази надані суду.
Представник відповідача позов не визнав, про що надав письмове заперечення без реєстраційного номера та дати, яке підтвердив у суді. Додатково пояснив, що єдиною причиною відмови в реєстрації позивачу, як платника єдиного податку четвертої групи сільськогосподарських товаровиробників є порушення позивачем термінів подання декларації.
Заслухавши учасників судового розгляду і дослідивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агроприбужжя-2007" зареєстроване як юридична особа, ідентифікаційний код - 35163024.
Судом встановлено і сторонами не заперечується, що частка сільськогосподарського товаровиробництва ТОВ "Агроприбужжя-2007" за 2015 рік складає 99,96%. Вказаний відсоток, також підтверджується розрахунком частки сільськогосподарського товаровиробництва ТОВ "Агроприбужжя-2007" за 2015 рік від 22.02.2016 року (стор. 11-12 справи).
Листом № 1097/10/15-032 від 29.02.2016 року, відповідач повідомив ТОВ "Агроприбужжя-2007" про відмову у реєстрації платника єдиного податку четвертої групи сільськогосподарських товаровиробників у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75% на 2016 рік, у зв'язку із порушенням строку подання декларації, встановленого п.п.295.9.1 п.295.9 ст.295 ПК України (стор. 10 справи).
Допитаний в суді свідок ОСОБА_5 суду пояснив, що працює головним бухгалтером ТОВ "Агроприбужжя-2007" і він декларації направляв податковому органу через інтернет вчасно - 22.02.2016 року, але вони не були отримані останнім по причині поганого зв"язку, про що свідчать квитанції від 22.02.2016 року, які надано суду.
Відповідно до квитанцій №1 від 22.02.2016 року ТОВ "Агроприбужжя-2007" Податкова декларація платника єдиного податку четвертої групи, додаток до неї і Розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва, за результатом обробки не прийняті ( стор. 38 - 40 справи).
Згідно Квитанції №2 подану позивачем податкову декларацію платника єдиного податку четвертої групи прийнято відповідачем 23.02.2016 року о 13:22 год. (стор. 13 справи).
Підпунктом 291.3 ст.291 ПК України визначено, що юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Відповідно до п.291.4 ст.291 ПК України, суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на чотири групи платників єдиного податку з яких четверта група - це сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.
Згідно ст.291 п. 291.5-1 ПК України, не можуть бути платниками єдиного податку четвертої групи: 291.5-1.1 суб'єкти господарювання, у яких понад 50 відсотків доходу, отриманого від продажу сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки, становить дохід від реалізації декоративних рослин (за винятком зрізаних квітів, вирощених на угіддях, які належать сільськогосподарському товаровиробнику на праві власності або надані йому в користування, та продуктів їх переробки), диких тварин і птахів, хутряних виробів і хутра (крім хутрової сировини); 291.5-1.2 суб'єкти господарювання, що провадять діяльність з виробництва підакцизних товарів, крім виноматеріалів виноградних (коди згідно з УКТ ЗЕД 2204 29 - 2204 30), вироблених на підприємствах первинного виноробства для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції; 291.5-1.3 суб'єкт господарювання, який станом на 1 січня базового (звітного) року має податковий борг, за винятком безнадійного податкового боргу, який виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).
Підпунктом 295.9.1 пункту 295.9 ст.295 ПК України визначено, що платники єдиного податку четвертої групи самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Згідно п.298.1 ст.298 ПК України, порядок обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платниками єдиного податку першої - третьої груп здійснюється відповідно до підпунктів 298.1.1 - 298.1.4 цієї статті. Підпунктом 298.1.1 цієї статті визначено, що для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб'єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один з таких способів: 1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 3) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; 4) державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог пункту 291.5 статті 291 цього Кодексу. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця згідно із Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців". Згідно п.п.298.1.4 цієї статті, суб'єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм цього Кодексу, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб'єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. Перехід на спрощену систему оподаткування суб'єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому цього підпункту, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб'єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в пункті 291.4 статті 291 цього Кодексу. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених цією главою.
Відповідно до п.299.1 ст.299 ПК України, реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.
Згідно п.299.6 ст.299 ПК України, підставами для прийняття контролюючим органом рішення про відмову у реєстрації суб'єкта господарювання як платника єдиного податку є виключно:
1) невідповідність такого суб'єкта вимогам, встановленим статтею 291 цього Кодексу;
2) наявність у суб'єкта господарювання, який утворюється у результаті реорганізації (крім перетворення) будь-якого платника податку, непогашених податкових зобов'язань чи податкового боргу, що виникли до такої реорганізації;
3) недотримання таким суб'єктом вимог, встановлених підпунктом 298.1.4 пункту 298.1 статті 298 цього Кодексу.
В силу положень ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суд у контексті розгляду даної справи, враховує висловлену Європейським судом з прав людини у рішеннях від 14.01.2011 року у справі "Щокін проти України" та від 07.07.2011 року у справі "Серков проти України" позицію щодо необхідності застосування національного законодавства у разі допущення можливості його неоднозначного тлумачення у найсприятливіший для заявника спосіб.
Таким чином, суд приходить до висновку про відсутність у податкового органу законних підстав, передбачених п.299.6 ст.299 ПУ України для прийняття рішення про відмову у реєстрації ТОВ "Агроприбужжя - 2007", як платника єдиного податку 4-ї групи за відсутності 3-х виключних підстав для цього, визначених цією статтею ПК України. Цей висновок суду першої інстанції не спростовують доводи відповідача про реєстрацію податкової декларації платника податку четвертої групи з порушенням позивачем строку її подання - 23.02.2016 року, адже судом встановлено, що позивач неодноразово направляв її в електронному вигляді саме 22.02.2016 року без порушення строку її подання, про що свідчать Квитанції №1 від 22.02.2016 року, надані суду позивачем. Це підтверджується і п.49.5 ст.49 ПК України, відповідно до якого, при поданні податкової звітності в електронній формі, граничний строк подання податкової звітності закінчується не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк. Також, потрібно враховувати, що податковий орган тільки повідомив позивача: "... про відмову у реєстрації платника єдиного податку четвертої групи сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків на 2016 рік.", а згідно п.п.49.9.2 п.49.9 ст.49 ПК України, за умови дотримання вимог, встановлених статтями 48 і 49 цього Кодексу податкова декларація, надана платником, також вважається прийнятою у разі, якщо контролюючий орган із дотриманням вимог пункту 49.11 цієї статті не надає платнику податків повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації або у випадках, визначених цим пунктом, не надсилає його платнику податків у встановлений цією статтею строк. Відповідно до п.49.12 ст.49 ПК України, у разі отримання відмови контролюючого органу у прийнятті податкової декларації платник податків має право: подати податкову декларацію та сплатити штраф у разі порушення строку її подання; оскаржити рішення контролюючого органу у порядку, передбаченому статтею 56 цього Кодексу. Тобто, суд вважає, що складена позивачем 22.02.2016 року і направлена в електронному вигляді декларація, яка не отримана податковим органом від незалежних від позивача причин цього дня, з урахуванням встановлених у цій справі обставин не може бути підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації ТОВ "Агроприбужжя - 2007", як платника єдиного податку 4-ї групи, який відповідає вимогам передбаченим у ст. 291 ПК України.
Згідно ч.1 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених ст.72 цього Кодексу.
Таким чином, суд приходить до висновку, що суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову не довів, що діяв у межах закону, що підтверджено доказами перевіреними судом, тому позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі наведеного, керуючись ПК України і ст.ст.4-15, 70-71, 86, 99, 122, 158 - 163, 167, 186 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроприбужжя-2007" №185 від 10.03.2016 року, задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати рішення Хмельницької ОДПІ, яке оформлене у формі листа за №1097/10/15-032 від 29.02.2016 року про відмову у реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроприбужжя-2007" платником єдиного податку четвертої групи сільськогосподарських товаровиробників.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Агроприбужжя-2007" судовий збір у розмірі 1378 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Хмельницької об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
Копії постанови надати сторонам, повний текст якої виготовлено 18.04.2016 року.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Постанова не набрала законної сили.
Суддя А.І. Петричкович"Згідно з оригіналом" Суддя А.І. Петричкович