ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року Справа № 808/9065/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Нечипуренка О.М., за участю секретаря Резніченко А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою: Дочірнього підприємства "Запорізький облавтодор" ВАТ "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України"
до: ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області
про: визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 001631 від 11.11.2015 , -
за участі представників сторін:
від позивача - не прибув
від відповідача - Бойко В.В. (довіреність № 3726/08-30-10-024 від 24.02.2016)
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Дочірнього підприємства «Запорізький облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 001631 від 11.11.2015.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що рішення отримано філією «Запороької дорожньо-експлуатаційна дільниця» дочірнього підприємства "Запорізький облавтодор" ВАТ ДАК „Автомобільні дороги України" 19.11.2015, без акту про порушення норм законодавчих актів, без розрахунку штрафних санкцій, без документів які є підставою нарахування пені, а, отже, рішення від 11.11.2015 №001631, прийнято з порушенням вимог п.п. 2, 4, 5 розділу VII Інструкції № 449.
Несплата грошових зобов'язань підприємством відбулася з вини несвоєчасного фінансування виконаних робіт з будівництва, ремонту та утримання автомобільних доріг загального користування на замовлення Служби автомобільних доріг у Запорізькій області за рахунок бюджетних коштів.
Таким чином, відповідачем необґрунтовано винесено рішення від 11.11.2015 №001631 про застосування до філії «Запороької дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП "Запорізький Облавтодор" ВАТ "ДАК "Автомобільні Дороги України" штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Ухвалою суду від 15.02.2016 відкрито провадження в адміністративній справі №808/9065/15, закінчено підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду на 02.03.2016. За клопотанням сторін провадження у справі зупинялось. Судове засідання призначено на 12.04.2016.
Представник позивача до суду не прибув. Направив на адресу суду клопотання про розгляд справи за його відсутності. Зазначив, що позовні вимоги підтримує і просив задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача проти позову заперечив, та зазначив, що наявність або відсутність у позивача поважних причин порушення строку сплати єдиного внеску не впливає на правомірність рішення про застосування штрафних санкцій № 001631 від 11.11.2015, а відтак, позовні вимоги останнього не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 41 КАС України, у судовому засіданні здійснювалось повне фіксування судового засідання за допомогою технічних засобів, а саме: комплексу «Камертон».
Відповідно до ст.160 КАС України, в засіданні 12.04.2016 судом проголошено вступну та резолютивну частини постанови і оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.
Розглянувши матеріали справи та документи, надані сторонами, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають, з наступних підстав.
Відповідно до ст.9 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ст.19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, філія "Запорізька дорожньо-експлуатаційна дільниця" ДП "Запорізький облавтодор ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України", що є платником єдиного внеску, знаходиться на обліку ДГП у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області.
Філією "Запорізька дорожньо-експлуатаційна дільниця" ДП "Запорізький облавтодор ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" не були своєчасно сплачені відповідні суми єдиного внеску на рахунок ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, що підтверджується інтегрованою карткою платника.
На підставі даних інформаційної системи ДГП у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області до позивача застосовано штрафні санкції та нараховано пеню, про що, винесено рішення № 001631 від 11.11.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 135492,85 грн.
Не погодившись із прийнятим рішенням, позивач оскаржив його у адміністративному порядку, але рішення залишено без змін.
Тож, позивач звернувся до суду з позовом для захисту своїх порушених прав та інтересів.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з приписів ч. 3 ст. 2 КАС України, відповідно до яких, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративні суди перевіряють: чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії): безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За правилами п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" № 2464-VI від 08.04.2010 року (далі - Закон № 2464), платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.
Платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця (ч. 8 ст. 9 Закону № 2464).
У разі несвоєчасної або не в повному обсязі сплати єдиного внеску до платника застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом (ч. 11 ст. 9 Закону № 2464).
Законом України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці" (який набрав 01 січня 2015 року) внесено зміни до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464.
Відповідно до внесених змін, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно несплачених сум (п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).
Враховуючи викладене, за порушення, вчинені до 31.12.2014 включно, фіскальні органи (органи доходів і зборів) застосовують фінансові санкції, передбачені п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464, у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум єдиного внеску незалежно від дати фактичної сплати.
За порушення, що виникли з01.01.2015, накладається штраф у розмірі 20% своєчасно несплачених сум єдиного внеску.
Одночасно на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 01,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 Закону № 2464).
Нарахування пені, передбаченої цим Законом, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно (п. 13 ст. 25 Закону № 2464).
За порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону (п. 1 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на Загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449).
Згідно з п.п. 2 п2 розділу VII Інструкції, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску на платників, які допустили зазначене порушення у період до 01 січня 2015 року, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.
При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 12 до цієї Інструкції.
Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних інформаційної системи фіскального органу.
Філією "Запорізька дорожньо-експлуатаційна дільниця" ДП "Запорізький облавтодор ВАТ "ДАК "Автомобільні дороги України" не були своєчасно сплачені відповідні суми єдиного внеску на рахунок ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області, що підтверджується інтегрованою карткою платника, а також і позивачем зазначено у позовній заяві.
З огляду на викладене, на підставі даних інформаційної системи ДГП у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області до позивача застосовано штрафні санкції та нараховано пеню, про що, у відповідності до вищевказаних норм, винесено рішення № 001631 від 11.11.2015 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску у сумі 135492,85 грн.
Посилання позивача на неотримання акту про порушення норм законодавчих актів, без розрахунку штрафних санкцій та без документів, які є підставою нарахування пені, як на підставу визнання спірного рішення протиправним, суд оцінює критично, з огляду на таке:
Відповідно до п. 4 розділу VII Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, посадова особа фіскального органу оформляє факти порушень законодавства актом довільної форми, в якому чітко викладається зміст порушення з обґрунтуванням порушених норм законодавчих актів, крім тих, що є предметом акта документальної перевірки, та тих, що зазначені у підпункті 2 пункту 2 цього розділу.
Таким чином, згідно з вищевказаною нормою, при накладанні штрафу за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску відповідне рішення складається та надсилається платнику без складання при цьому акта.
Вимог чинного законодавства, які б встановлювали обов'язок контролюючого органу надсилання платнику розрахунку штрафних санкцій та документів, які є підставою нарахування пені, позивачем у позові також не наведено.
Суд вважає також безпідставними посилання позивача на несвоєчасне отримання бюджетних коштів та затримкою виплат заробітної плати, як на підставу несвоєчасної сплати єдиного внеску, оскільки положеннями ч.8 ст. 9 Закону № 2464 визначено, що платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.
При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини, або за результатами звірення платника з органом доходів і зборів за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй.
Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника (ч. 12 ст.9 Закону № 2464-VI).
За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).
Відповідно п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону № 2464-VI, орган доходів і зборів застосовує до єдиного внеску за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Отже, вказаний Закон зобов'язує платників єдиного внеску своєчасно сплачувати відповідні платежі, а у разі порушення строків їх сплати передбачає накладення штрафних санкцій та нарахування пені.
Переліку обставин, за яких платник звільняється від сплати штрафу та пені за порушення строку сплати єдиного внеску, Закон України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не містить.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Частиною 2 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладаються на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З огляду на викладені вище обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку, що відповідачем доведена правомірність оскаржуваного рішення про застосування штрафних санкцій № 001631 від 11.11.2015, а тому позовні вимоги ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «Державної акціонерної компанії «Автомобільні дороги України» задоволенню не підлягають.
Судовій збір, сплачений позивачем, до відшкодування не присуджується.
Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову Дочірнього підприємства "Запорізький облавтодор" ВАТ "Державної акціонерної компанії "Автомобільні дороги України" до ДПІ у Шевченківському районі м. Запоріжжя ГУ ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкцій № 001631 від 11.11.2015 відмовити у повному обсязі.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції
Суддя О.М. Нечипуренко