ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.04.2016р. Справа № 914/329/16
За позовом:Керівника Львівської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Львівської міської ради, м. Львів;до відповідача:Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Бізнес Центр», м. Львів;про:внесення змін до договору оренди землі від 20.04.2007р. №Г-373 Суддя Крупник Р.В. Секретар Цяпка О.І.Представники сторін:від прокуратури:ОСОБА_1 прокурор (посвідчення № 011165);від позивача:ОСОБА_2 представник (довіреність №1.7вих-94 від 11.11.2015р.);від відповідача:ОСОБА_3 представник (довіреність № 2 від 09.03.2016р.).
Прокурору та представникам сторін розяснено права та обовязки, передбачені ст.ст. 20, 22 ГПК України. Заяв про відвід судді та здійснення технічної фіксації судового засідання не надходило.
СУТЬ СПОРУ:
05.02.2016р. на розгляд господарського суду Львівської області поступила позовна заява Керівника Львівської місцевої прокуратури №1 в інтересах держави в особі Львівської міської ради (надалі Позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Бізнес Центр» (надалі Відповідач) про внесення змін у договір оренди земельної ділянки від 20.04.2007р. № Г-373.
Ухвалою суду від 09.02.2016р. порушено провадження у справі, її розгляд призначено на 22.02.2016р. Розгляд справи відкладався на 10.03.2016р., 21.03.2016р. та 14.04.2016р. Ухвалою від 21.03.2016р. суд продовжив строк розгляду справи на п'ятнадцять днів.
09.03.2016р. керівником Львівської місцевої прокуратури № 1 подано суду заяву про зміну предмета позову, відповідно до якої прокурор просив суд внести зміни у договір оренди земельної ділянки від 20.04.2007р. № Г-373, укладений між Львівською міською радою та ТОВ «Захід Бізнес Центр», і викласти п. 9 договору оренди в наступній редакції: « 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 49028,06грн. в рік, що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33217812700004 ГУДКСУ у Львівській області, МФО: 825014, ЄДРПОУ: 38007573, отримувач: міський бюджет для Галицького району, код платежу: 13050200 для юридичних осіб».
Ухвалою від 21.03.2016р. суд прийняв заяву прокурора про зміну предмета позову до розгляду.
Прокурор в судове засідання зявився, заявлені прокуратурою позовні вимоги (з урахуванням заяви про зміну предмета позову) підтримав, просив суд позов задоволити повністю. Заявлені вимоги обґрунтовує тим, що за результатами вивчення законності в сфері дотримання земельного законодавства, зокрема, щодо повноти та своєчасності сплати плати за землю, у т.ч. орендної плати нижче законодавчо встановленого розміру, прокуратурою встановлено, що 20.04.2007р. між Львівською міською радою та ТОВ «Захід Бізнес Центр» укладено договір оренди землі №Г-373, на підставі якого у строкове, платне користування відповідача було передано земельну ділянку площею 0,1934 га, яка знаходиться по вул. Куліша, 47 у м. Львові. Згідно п. 9 договору, орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 29416,84 грн. в рік, що становить 1,8% нормативної грошової оцінки земельної ділянки. На думку прокурора, набрання 01.01.2011р. чинності ПК України, нормами якого закріплено, що розмір орендної плати не може бути меншим, ніж 3% нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для приведення договору у відповідність до вимог законодавства, шляхом внесення до нього змін.
Представник позивача в судове засідання зявився, заявлені прокурором позовні вимоги з урахуванням заяви про зміну предмету позову підтримав, просив суд позов задоволити повністю.
Представник відповідача в судове засідання зявився, просив суд в задоволенні позовних вимог відмовити. Заперечуючи проти позовних вимог представник зазначив, що Львівська міська рада, як орендодавець всупереч п. 36 договору не повідомляла відповідача про наявність підстав для змін умов договору та відповідно не зверталася до ТОВ «Захід Бізнес Центр» з пропозицією внести зміни до договору. Крім цього, представник вказав, що п. 10 договору передбачено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації, відповідно орендна плата за земельну ділянку сплачується ТОВ «Захід Бізнес Центр» з урахуванням індексації, зокрема, за 2015 рік відповідачем сплачено 46078,81 грн. Оскільки умови договору орендарем виконуються належним чином, представник просить в задоволенні позову відмовити.
Заслухавши пояснення прокурора та представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
ВСТАНОВИВ:
20.04.2007р. між Львівською міською радою (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Захід Бізнес Центр» (Орендар) укладено договір оренди землі, зареєстрований 08.05.2007р. у Львівському міському відділі Львівської РФЦ ДЗК за № 04:07:438:00861, кн. 04-1 та 20.04.2007р. у Львівській міській раді за № Г-373, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди Г-2 вчинено запис (надалі Договір).
За умовами п. 1 Договору, орендодавець на підставі діючого Положення «Про оренду земельних ділянок у м. Львові та порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки» та ухвали Львівської міської ради №693 від 29.03.2007р. «Про користування ТзОВ «Захід Бізнес Центр» земельною ділянкою на вул. Куліша, 47 у м. Львові» надає, а орендар приймає в строкове, платне користування земельну ділянку, яка знаходиться у м. Львові на вул. П. Куліша, 47 для обслуговування будівель і споруд.
В оренду передається земельна ділянка, кадастровий № 4610136600:03:004:0036, загальною площею 0,1934 га, у т.ч. забудова 0,0700 га, тверде покриття 0,1192 га, озеленення 0,0042 га (п. 2 Договору).
Згідно п. 8 Договору, такий укладено на 10 років до 29 березня 2017 року.
Пунктом 5, 9 Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1634268,58 грн. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 29416,84 грн. в рік, що становить 1,8 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33217812700004 в УДК у Львівській області, МФО 825014, ЄДРОПУ 22389381. Отримувач: місцевий бюджет для Галицького р-ну, код платежу 13050200 для юридичних осіб.
Так, положеннями п. 13 Договору передбачено, що розмір орендної плати переглядається відповідно до Закону України «Про оренду землі» та згідно з цим договором у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін і тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.
Зважаючи на введення в дію з 01.01.2011р. Податкового кодексу України, яким встановлено мінімальний розмір орендної плати в розмірі 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, прокурор просить внести відповідні зміни до укладеного між сторонами Договору.
Встановивши наведені обставини справи, суд вважає позовні вимоги про внесення змін до Договору такими, що підлягають до задоволення повністю, виходячи з наступного.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності є обовязковим платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (п. 14.1.136 ст. 14 ПК України).
Згідно положень ст. 21 ЗУ «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Відповідно до п. 14.1.125 ст. 14 ПК України нормативна грошова оцінка земельних ділянок для цілей розділу XII, глави 1 розділу XIV цього Кодексу - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений відповідно до законодавства центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Приписами п.п. 271.1., 271.1.1. ст. 271 ПК України передбачено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Пунктом 287.1. ст. 287 ПК України визначено, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. 288.5 ст. 288 ПК України).
Таким чином, нормативна грошова оцінка земель є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями статті 288 ПК.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України в від 03.03.2016р. № 3-476гс15-1.
Натомість, як вбачається з матеріалів справи, договір оренди землі був укладений між сторонами в 2007р., тобто ще до введення в дію Податкового кодексу України, відповідно розмір орендної плати становив менше 3% від нормативної грошової оцінки орендованої земельної ділянки.
Відповідно до п. 2.19. Постанови Пленуму ВГС України від 17.05.2011р. № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин» визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи наведене, суд зазначає, що набрання 01.01.2011р. чинності ПК України (яким було встановлено мінімальний розмір орендної плати на рівні не меншому, ніж 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки) є правовою підставою для приведення умов договору у відповідність до вимог законодавства, у даному випадку до ПК України, виходячи з нормативної грошової оцінки земельної ділянки, котра діяла нам момент укладення договору та станом на день розгляду справи є чинною.
В пункті 36 Договору сторони погодили, що зміна умов Договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розвязується в судовому порядку.
За приписами ст. 30 ЗУ «Про оренду землі») зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується у судовому порядку.
Відповідно до ст. 651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Статтею 188 ГК України визначено, що сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду.
Разом з тим, в п. 1 резолютивної частини Рішення від 09.07.2002р. №15-рп-2002 (справа №1-2/2002 про досудове врегулювання спорів) Конституційний Суд України вказав, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами. Встановлення законом або договором досудового врегулювання спору за волевиявленням субєктів правовідносин не є обмеженням юрисдикції судів і права на судовий захист.
Таким чином, надсилання відповідачу пропозицій про внесення змін до спірного Договору оренди землі є виключно правом, а не обовязком позивача, тому у випадку недотримання позивачем вимог ч. 2 ст. 188 ГК України щодо обовязку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну умов договору оренди земельної ділянки, не позбавляє його права звернутися до суду з позовом до відповідача про зміну умов Договору за наявності спору, тобто відсутності згоди на зміну умов договору.
Наведене спростовує твердження відповідача (як підставу відмови у позові) про відсутність письмового повідомлення (пропозиції) щодо внесення змін до договору.
Встановивши наведені обставини, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню повністю.
Щодо звернення з позовом до господарського суду керівника Львівської місцевої прокуратури № 1, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 121 Конституції України, на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді у випадках визначених законом.
Згідно з абзацом четвертим частини першої статті 2 ГПК країни господарський суд порушує справи за позовами прокурорів, які звертаються до господарського суду в інтересах держави.
Частиною другою згаданої статті передбачено, що у позовній заяві прокурор самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, за відсутності ж такого органу або відсутності у нього повноважень зазначає про це в позовній заяві.
Пунктом 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України від 08.04.99р. № 3-рп/99 зі справи за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Арбітражного процесуального кодексу України передбачено, що прокурори та їх заступники подають до арбітражного суду позови саме в інтересах держави, а не в інтересах підприємств, установ і організацій незалежно від їх підпорядкування і форм власності.
В силу положень ч. 3 ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший субєкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті.
Як зазначив прокурор у позовній заяві, підставою для представництва інтересів держави в даному випадку послужило невжиття Львівською міською радою достатніх заходів щодо внесення змін в договір оренди землі, що в свою чергу свідчить про неналежне здійснення нею захисту інтересів держави.
Відповідно до положень ст. 49 ГПК України, судовий збір підлягає стягненню з відповідача на користь прокуратури Львівської області.
Керуючись ст.ст. 4-3, 12, 29, 33, 34, 43, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов задоволити повністю.
2. Внести зміни до укладеного між Львівською міською радою (79008, м. Львів, пл. Ринок, 1; код ЄДРПОУ 04055896) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Захід Бізнес Центр» (79058, м. Львів, вул. Куліша, 47; код ЄДРПОУ 34259616) договору оренди землі від 20 квітня 2007р., зареєстрованого у Львівському міському відділі Львівської регіональної філії Центру ДЗК, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.05.2007р. за № 04:07:438:00861 та зареєстрованого 20.04.2007р. у Львівській міській раді 20.07.2007р. за № Г-373, про що у книзі записів реєстрації договорів оренди землі Г-2 вчинено запис, шляхом викладення пункту 9 договору в наступній редакції:
« 9. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та у розмірі 49028,06 грн. (сорок девять тисяч двадцять вісім гривень шість копійок) в рік, що становить 3 (три) відсотки від нормативної грошової оцінки земельної ділянки та вноситься щомісячно рівними частинами на розрахунковий рахунок № 33217812700004 ГУДКСУ у Львівській області, МФО: 825014, ЄДРПОУ: 38007573, отримувач: міський бюджет для Галицького району, код платежу: 13050200 для юридичних осіб».
3. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Захід Бізнес Центр» (79058, м. Львів, вул. Куліша, 47; код ЄДРПОУ 34259616) на користь прокуратури Львівської області 1378,00 грн. судового збору.
4. Наказ видати після набрання рішенням законної сили відповідно до ст. 116 ГПК України.
5. Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 85 ГПК України та може бути оскаржене до Львівського апеляційного господарського суду в порядку і строки, передбачені ст.ст. 91-93 ГПК України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення. Повний текст рішення складено та підписано 20.04.2016 р.
Суддя Крупник Р.В.