Постанова № 5728064, 08.04.2009, Добропільський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
08.04.2009
Номер справи
2-а-127/0514/2009
Номер документу
5728064
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

2-а-127/0514/2009

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2009 року м.Добропілля

Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді Канурної О.Д.

при секретарі Черкасової О.В.

за участю

позивача ОСОБА_1

представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Добропілля адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської районної державної адміністрації про поновлення строку звернення до суду та стягнення недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,

В С Т А Н О В И В :

28 січня 2009 року ОСОБА_1 звернулася до Добропільського міськрайонного суду з позовом до УПСЗН Добропільської міської Ради про поновлення строку звернення до суду та стягнення недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

16.02.2009 року ОСОБА_1 звернулася до Добропільського міськрайонного суду з уточнюючими позовними вимогами до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської районної ради про поновлення строку звернення до суду та стягнення недоплачених сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В обгрунтування позових вимог, які підтримала в судовому засіданні ОСОБА_1 суду пояснила, що вона 08 червня 2007 року народила сина ОСОБА_3, у зв’язку з чим була поставлена на облік як мати, що здійснює догляд за дитиною до досягнення нею 3-річного віку. Відповідач з серпня 2007 року проводив щомісячні виплати у вигляді допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку в неповному розмірі. Вважає, що згідно ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку повинна була виплачуватися їй у розмірі, встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Всього за період серпень-грудень 2007 року року недоплачена сума допомоги складає 1824 грн. 30 коп. За 2008 рік недоплата суми допомоги склала 4905 грн.

Вона 15.12.2008 року з письмовою заявою звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Добропільської районної ради про перерахунок допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, але отримала відмову.

Просить суд поновити пропущений строк для звернення до суду і стягнути недоплачену суму допомоги по догляду за дитиною за період серпень-грудень 2007 року та 2008 рік в розмірі 6729 грн.30 коп.

Представник відповідача – спеціаліст 1 категорії - юрисконсульт Управління праці та соціального захисту населення Добропільської райдержадміністрації ОСОБА_2, діюча на підставі доручення, в судовому засіданні позов не визнала, суду пояснила, що статтею 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» та пунктом 23 розділу II Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням», у 2007 році у розмірі, що дорівнює різниці між 50% прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому КМУ та у 2008 році у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 грн.

Зазначене не суперечить ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», оскільки статтею 4 вказано, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім’ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету.

Відповідно до ч.2 ст.4 Бюджетного Кодексу України при здійсненні бюджетного процесу в Україні положення нормативно-правових актів застосовуються лише в частині, в якій вони не суперечать положенням Конституції України, Бюджетного Кодексу України та ЗУ «Про Державний бюджет України».

Стаття 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» суперечить Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік», «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», тому у даному випадку застосовуватись не може. У разі, якщо застосування пільг, компенсацій та гарантій для певних категорій громадян, у тому числі виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка передбачена ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» потребує фінансування за рахунок коштів Державного бюджету України, його обсяги не можуть визначатися будь-яким іншим законом, крім закону про Державний бюджет України. Тому посилатися лише на основний Закон не можливо, оскільки фінансове його втілення забезпечується саме ЗУ про Державний бюджет на відповідний рік. Виходячи з цього Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», а саме ст.ст.56,71, «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» було призупинено дію статті 12 та частини 1 статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» та передбачено відповідний обсяг видатків, які позивач отримувала у 2007-2008 роках у повному обсязі.

Щодо рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, з приводу неконституційного обмеження розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, встановленої Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», Законом України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», то слід вважати, що законодавством України не визначено додаткових вимог стосовно виконання цього рішення. Змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині виплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку не прийнято.

Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 не визначено неконституційним пункт 23 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Управління праці та соціального захисту населення Добропільської райдержадміністрації, як розпорядник бюджетних коштів самого нижчого рівня, здійснює виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірах, визначених Верховною Радою України у законі про Державний бюджет України на відповідний календарний рік.

Відповідно до ст. 99 КАС України встановлено річний строк звернення до адміністративного суду, а за ст. 100 КАС України пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. Управління праці та соціального захисту населення Добропільської райдержадміністрації наполягає у відмові задоволення позову за 2007 рік ОСОБА_1 у зв’язку з пропущенням строку звернення до суду.

Просить суд відмовити позивачу у задоволенні її вимог.

Вислухавши доводи сторін, дослідивши докази в справі, суд вважає, що позов ОСОБА_1, підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 є матір’ю ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження дитини (а.с. 8).

Відповідно до ч.2 ст.99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Згідно ч.І ст. 100 КАС України, пропущення строку звернення до адміністративного суду є підставою для відмови у задоволенні адміністративного позову за умови, якщо на цьому наполягає одна із сторін. В судовому засіданні ОСОБА_1 не надала доказів про пропущення строку звернення до суду з поважних причин. Суд вважає незнання діючого законодавства не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду, так як, відповідно до ст. 57 Конституції України, всі законодавчі акти, які стосуються прав та обов'язків громадян обов'язково підлягають оприлюдненню.

Із пояснень в судовому засіданні позивача, а також представника Управління праці та соціального захисту населення Добропільської райдержадміністрації вибачається, що позивач звернулася до відповідача з письмовою заявою про виплату недоотриманої допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку тільки 15.12.2008 року (а.с. 12), тому підлягають задоволенню вимоги позивача про перерахунок допомоги з 15.12.2007 року по 31.12.2007 року.

Згідно ст.13 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» позивач має право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку як мати, яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Статтею 5 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» передбачено, що державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання.

У зв’язку з цим позивач звернулася до УПСЗН Добропільської міської ради і перебуває на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Добропільської міської ради та отримує допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку.

Відповідно до ст.4 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», покриття витрат на виплату державної допомоги сім'ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.

Частиною 1 ст.14 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми» встановлено, що д опомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається, згідно ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім’ям з дітьми», у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Відповідно до ч.3 ст.4 ЗУ «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Статтею 62 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» на 2007 рік затверджено прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 жовтня - 470 грн. Як вибачається з матеріалів справи (а.с.6) та пояснень представника відповідача допомога позивачці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в 2007 році здійснювалась і виплачувалась на підставі Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, який затверджений постановою КМУ № 13 від 11.01.2007 року. Згідно вказаного Порядку, а саме п.9 передбачалось, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму.

З таким висновком представника відповідача суд погодитись не може, оскільки відповідно до вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Суд вважає, що вищевказаний порядок відповідач повинен був застосовувати як механізм призначення та виплати зазначеної допомоги, а не як акт, який визначає розмір допомоги, оскільки мінімальний розмір допомоги був визначений ст.43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, при вирішенні питання про розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в 2007 році відповідач повинен був застосовувати саме ст.43 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням».

Згідно до п.3 рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007 положення пункту 7 статті 71 ЗУ «Про державний бюджет на 2007 рік», визнанні неконституційними і втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 09.07.2007 року.

Враховуючи те, що відповідачем були здійснені виплати допомоги в неповному обсязі суд вважає, що з відповідача слід стягнути не виплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 15.12.2007 року по 31.12.2007 року в розмірі 131,68 грн., виходячи із розрахунку:

470 грн. : 31 дн. = 15,16 грн. х 16 дн. = 242,56 грн. – 110,88 грн. = 131,68 грн.

В іншій частині позовних вимог слід відмовити у зв’язку з пропущенням строку звернення до суду.

Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік” від 28 грудня 2007 року №107, який набрав чинності з 1 січня 2008 року внесено зміни до ч.1 ст.15 Закону України „Про державну допомогу сім’ям з дітьми”, відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановлених для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Внесені зміни не розглядалися Конституційним судом щодо їх конституційності.

Отже, у 2008 році позивачу проводилися виплати по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років у відповідності з діючим законодавством і тому вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.3, 22, 49 Конституції України, ст.ст. 70, 71, 94, 99-100, 159-163 КАС України, ст.15 ЗУ «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», ст.ст. 40-43 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами зумовленими народженням та похованням», Рішенням Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. N 6-рп/2007, Рішенням Конатитуційного суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Добропільської райдержадміністрації (р\рахунок 35411034001105 банк ГУДКУ в Донецькій області МФО 834016, ЄДРПОУ 25953563) за рахунок державного бюджету на користь ОСОБА_1 недоплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з 15 грудня 2007 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 131,68 (сто тридцять одну грн.) 68 коп.

Стягнути з Добропільського районного бюджету на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в розмірі 3,40 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Добропільський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження протягом 10 днів з дня складення постанови в повному обсязі та наступної подачі апеляційної скарги протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Надруковано власноручно в нарадчій кімнаті у одному примірнику.

Головуючий суддя О.Д.Канурна