Справа №592/2900/16-а
Провадження №2-а/592/79/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 квітня 2016 року м.Суми Ковпаківський районний суд міста Суми у складі: головуючого судді - Алфьорова А.М., за участю секретаря - Сахненко О.Ю., позивача ОСОБА_1, представника відповідача - ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Сумах про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся з вказаним адміністративним позовом і свої вимоги обґрунтовує тим, що згідно ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» та розпорядженням управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми від 15.11.2007 р. № 80484 йому було призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90 % від суми заробітної плати. 07.04.2010 р. відповідно до ст. 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» він був звільнений з органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років. З 2007 р. відповідач неодноразово здійснював перерахунок його пенсії згідно поданих довідок прокуратури з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати відповідної категорії прокурорських працівників. 03.03.2016 р. він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку його пенсії за вислугою років за правилами частини 1 статті 50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції ЗУ від 12.07.2001 № 2663-ІІІ «Про внесення змін до ЗУ «Про прокуратуру», згідно поданої довідки прокуратури Сумської області від 02.03.2016 р. № 19-34-16 про заробіток для перерахунку пенсії, у розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру та про виплату різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за вислугою років з 01.01.2016 р., однак йому було відмовлено. Вважає, що рішення відповідача про відмову у перерахунку йому пенсії є неправомірним та таким, що суперечить чинному законодавству щодо пенсійного забезпечення. Просить суд визнати дії, рішення Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах № 106/С від 04.03.2016 р. про відмову йому у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Сумської області від 02.03.2016 р. № 19-34-16 про заробітну плату з розрахунку 90 % із середнього заробітку; зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести перерахунок йому пенсії згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 р. № 2663-ІІІ на підставі довідки прокуратури Сумської області від 02.03.2016 р. № 19-34-16 про заробіток для перерахунку пенсії, в розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.01.2016 року.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах - Соколенко А.В. проти задоволення позовних вимог заперечував. В обґрунтування своїх заперечень зазначив, що позивач з листопада 2007 р. перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Сумах, як отримувач пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». 02.03.2015 р. Верховною Радою України було прийнято Закон України № 213 - VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». П. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213 - VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 01.06.2015 р. закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних на загальних підставах, з 01.06.2015 р. скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються, зокрема відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Отже, з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах визначених Законом України «Про прокуратуру» не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Позивач просить не обмежувати максимальний розмір пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність. Так, ч. 3 ст. 85 Закону України «Про прокуратуру» передбачено, що тимчасово, у період з 01.01.2016 р. по 31.12.2016 р. максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень. Тому дана правова норма прямо забороняє перевищувати максимальний розмір пенсії призначеної відповідно до Закону України «Про прокуратуру», що свідчить про безпідставність позовних вимог.
Суд, заслухавши думки позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач 07.04.2010 р. відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» був звільнений з органів прокуратури у зв'язку з виходом на пенсію за вислугою років.
Згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Ковпаківському районі м. Суми від 15.11.2007 р. № 80484 позивачу було призначено пенсію за вислугою років у розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати.
03.03.2016 р. позивач ОСОБА_1 на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 р. № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно - правових актів», якою з 01.12.2015 р. підвищено на 25 % посадові оклади працівників прокуратури, розміри яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 р. № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах з вимогою провести з 01.01.2016 р. перерахунок йому пенсії за вислугу років, згідно ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ, що діяв на момент призначення йому пенсії, з розрахунку 90 % від суми заробітної плати /а.с.8/.
Відповідно до листа Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах від 04.03.2016 р. № 106/С згідно з п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 р. № 213 - VII з 01.06.2015 р. скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу». Отже, з 01.06.2015 р. пенсії в порядку та на умовах визначених вищезазначеними законами не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються, тому підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні /а.с.9/.
Згідно Довідки прокуратури Сумської області від 02.03.2016 р. № 19-34-16 заробітна плата з 01.12.2015 р. з урахуванням всіх доплат передбачених чинним законодавством складає 8822 грн. 25 коп. /а.с.10/.
Відповідно до ст. 18 КАС України місцевим судам як адміністративним судам підсудні усі адміністративні справи щодо спорів фізичних осіб з суб'єктами владних повноважень з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугою років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержувані перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 р., який набрав чинності 01.10.2011 р. внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно з якими при виході на пенсію працівникам прокуратури пенсія призначається у розмірі 80 відсотків від суми місячної зарплати.
Частиною 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» передбачено право на перерахунок вже призначеної пенсії при наявності зазначених у ч. 17 підстав, а саме - призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що слідує за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч. 17 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 05.11.1991 року перерахунок має бути проведено виходячи з розміру раніше призначеної позивачеві пенсії, тобто, 90 відсотків від суми місячного заробітку з урахуванням підвищення заробітної плати та з урахуванням вже проведених виплат.
Верховний Суд України в постанові від 10.12.2013 р. у справі № 21-348а13 дійшов правового висновку, що внесені Законом № 3668-VI зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам є частини 13 та 18 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ.
Положеннями статті 22 Конституції України передбачено, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
В рішеннях Конституційного Суду України № 8-рп/99 від 06.07.1999 (у справі щодо права на пільги) та № 5-рп/2002 від 20.03.2002 (у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій) вказано, що Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст. 17 Конституції України, перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, поліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції. Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо. Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення. Виходячи із висловленого, у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства. Зазначені висновки також узгоджуються з правовими позиціями Верховного Суду України, викладеними в постановах від 10.12.2013(справа №21-348а1), від 17.12.2013 (справа №21-445а13), від 06.10.2015 (провадження №127/11720/14-а).
У рішенні Конституційного Суду України №1-9/2015 від 13.05.2015 зазначено, що Україну проголошено соціальною, правовою державою, в якій визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України (стаття 1, частини перша, друга статті 8, частина друга статті 19 Конституції України). Громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної часткової або тимчасової втрати працездатності, у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша статті 46 Конституції України). В Україні на конституційному рівні гарантовано право громадян на соціальний захист, для забезпечення якого необхідне здійснення комплексу державно-правових заходів, одним із яких є законодавче визначення основ соціального захисту форм і видів пенсійного забезпечення (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
За Конституцією України Кабінет Міністрів України забезпечує виконання Конституції та законів України, в тому числі у сфері соціального захисту (пункт 1,3 статті 116 Конституції У країни).
Відповідно до ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний суд України у рішенні № 8-рп/2005 від 11.10.2005 чітко визначив критерії, за якими можливо встановити, чи відбулося таке звуження, а саме: звуження обсягу прав та свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав та свобод, тобто їх кількісні характеристики. Також, Конституційний суд України у своєму рішенні №6-рп/2007 від 09.07.2007 зазначив, що невиконання державою взятих на себе соціальних зобов'язань порушує принцип соціальної, правової держави. Встановлення певних соціальних пільг, компенсацій та гарантій є складовою конституційного права на соціальний захист і юридичними засобами здійснення цього права.
Суд дійшов висновку, що вказані норми закону, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, зазначені положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» стосуються порядку призначення пенсії прокурорам у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Тому, скасування порядку нарахування пенсій за спеціальними законами з 01.06.2015 р. та подальше призначення таких пенсій на загальних підставах, не впливає на можливість проведення перерахунку пенсії, призначеної раніше, у відповідності до діючих на час її призначення норм Закону України «Про прокуратуру».
Оскільки позивач 03.03.2016 р. звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії, а не із заявою про призначення пенсії, відповідач повинен був керуватися ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 р. № 1789-ХІІ в редакції чинній на момент призначення пенсії, а тому відмова відповідача у проведенні перерахунку пенсії є неправомірною.
Враховуючи вищевикладене, слід визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах № 106/С від 04.03.2016 р. про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Сумської області від 02.03.2016 р. № 19-34-16 про заробітну плату з розрахунку 90 % із середнього заробітку та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ на підставі довідки прокуратури Сумської області від 02.03.2016 року № 19-34-16 у розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.01.2016 року.
Керуючись ст.ст. 2, 6-14, 71, 159-163 КАС України, ст.ст. 19, 22, 58, 64 Конституції України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України у м. Сумах про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах № 106/С від 04.03.2016 р. про відмову ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» на підставі довідки прокуратури Сумської області від 02.03.2016 р. № 19-34-16 про заробітну плату з розрахунку 90 % із середнього заробітку.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Сумах провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 згідно статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру» від 12.07.2001 року № 2663-ІІІ на підставі довідки прокуратури Сумської області від 02.03.2016 року № 19-34-16 у розмірі 90 % від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру пенсії з 01.01.2016 року.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А.М. Алфьоров