Постанова № 57278886, 18.04.2016, Тарутинський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
18.04.2016
Номер справи
514/2/16-а
Номер документу
57278886
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Тарутинський районний суд Одеської області

____________

Справа № 514/2/16-а

Провадження по справі№ 2-а/514/3/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 квітня 2016 року смт Тарутине

Тарутинський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді Горбаня Ю.О.

за участю секретаря Міхальчук Я.П.

розглянувши справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивачка ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Тарутинському районі Одеської області про визнання протиправними відмови відповідача про перерахунок пенсії та врахування матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати в рахунок пенсії, зобов'язання перерахувати пенсію з 01 грудня 2015 року виходячи з 90 % щомісячного окладу державного службовця і включення до розміру пенсії матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати, та стягнути з відповідача заборгованість недоплаченої щомісячної пенсії і судові витрати.

Свої позовні вимоги мотивує тим, що вона з 31 січня 2011 року отримує пенсію призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».

07 грудня 2015 року позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок розміру її пенсії, з урахуванням матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати в рахунок пенсії, у відповідності до ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 року №1788-ХІІ, ст. 41 ЗУ « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV, які передбачають те, що виплати, які отримує працівник /в тому числі суми матеріальної допомоги та індексації/ з яких були фактично нараховані та сплачені страховані внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток /дохід/ застрахованої особи для обчислення пенсії. Також, позивачка надала відповідачу довідку від 24 листопада 2015 року №12973/10/15-07-05-01-19 Арцизької МДПІ.

Листом від 14 грудня 2015 року №32/Ж-01 Управління ПФУ в Тарутинського районі Одеської області позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії , відповідно до довідки від 24 листопада 2015 року №12973/10/15-07-05-01-19 Арцизької МДПІ, оскільки для проведення перерахунку на підставі наданої довідки не має правових підстав.

Таким чином, позивачка вважає, що не врахування Управлінням Пенсійного фонду України в Тарутинському районі у складі заробітної плати повної суми матеріальної допомоги на оздоровлення соціально-побутових питань та суми індексації, з яких справлялися страхові внески та єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування є діями протиправними і такими, що порушують її право на більший розмір пенсії.

Дані обставини й стали підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

В судове засідання позивачка не з'явилася, надала заяву про підтримання позову та з проханням розглянути за її відсутності.

Представник відповідача в судове засідання також не з'явився, надав заяву, з якої вбачається, що заперечення надані до суду він підтримує та просить розглянути справу у його відсутності.

У наданих запереченнях, представник відповідача зазначив, що ОСОБА_1 звернулася до УПФ України в Тарутинському районі Одеської області про здійснення перерахунку призначеної пенсії, надавши при цьому довідку про складові заробітної плати. Посилаючись в адміністративному позові на ст. 37-1 Закону України «»Про державну службу», зазначаючи, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. При цьому позивачкою не враховано те, що п. 1 ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» визначено, що «У разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій», отже визначено вичерпні умови виникнення права на перерахунок пенсії, а саме: підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям; набуття особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за Законом України «Про державну службу». Станом на дату звернення позивачкою за перерахунком, підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям не відбулося, а позивач набула право на пенсійне забезпечення державного службовця за Законом України «Про державну службу» ще у 2011 році, яким і скористалася при призначенні пенсії. Пенсія позивачці призначалась відповідно до Закону України «Про державну службу» в редакції чинній на дату звернення за призначенням пенсії. Крім того, позивачкою не враховано, що ст. 37-1 ЗУ «Про державну службу» було змінено, а новий акт Кабінетом Міністрів України не виданий. Таким чином, правових підстав для проведення перерахунку призначеної пенсії немає. Крім того, у зв'язку з цим управління Пенсійного фонду України не наділено повноваженнями щодо проведення перерахунку пенсій державним службовцям без визначення Кабінетом Міністрів України умов та порядку перерахунку пенсій державним службовцям, а тому Управлінням правомірно відмовлено у проведені перерахунку пенсії державного службовця з урахуванням вказаної довідки. Також, представник відповідача зазначає, що позивачці призначено пенсію з 31 січня 2011 року, відповідно до Закону України «Про державну службу», в редакції чинній на дату звернення за призначенням пенсії, з загальним процентом розрахунку пенсії від заробітку - 90 відсотків. Також, безпідставними та такими, що суперечать діючому законодавству є вимоги позивачки щодо стягнення з УПФ України в Тарутинському районі Одеської області заборгованості недоплаченої щомісячної пенсії, оскільки позивачка не зазначає розміру заборгованості та період за який вона виникла, а також на підставі яких документів та яких законодавчих норм. Позивачкою також не враховано, що п. 5 розділу Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №212-VІІІ з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії /щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу». Виходячи з наведеного дії УПФ України в Тарутинському районі Одеської області є правомірними та повністю відповідають вимогам чинного законодавства. Таким чином, у задоволенні даного адміністративного позову просив відмовити.

В зв'язку з цим в силу ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання технічним засобом не здійснюється

Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про необхідність часткового задоволення позовних вимог.

Так, судом встановлено, що позивачка працювала на посаді головного державного податкового інспектора в Арцизькій МДПІ. З 31 січня 2011 року вона перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області та отримує пенсію як державний службовець, згідно Закону України «Про державну службу».

07 грудня 2015 року позивачка звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії, виходячи із розміру заробітної плати, зазначеної у довідці про складові заробітної плати, що додаються для призначення пенсії Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 24 листопада 2015 року № 12973/10/15-07-05-01-9.

У зазначеній довідці в графі «інші виплати (матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби)» вказана загальна сума виплат за період січень 2009 року - грудень 2010 із застосуванням коефіцієнтів підвищення в розмірі 7204,81 грн., фактично нараховані інші виплати без урахування коефіцієнтів підвищення 8014,81 грн.

Листом від 14 грудня 2015 року № 32/Ж-01 Управління ПФУ у Тарутинському районі Одеської області позивачці було відмовлено, оскільки пенсію загальним процентом розрахунку від заробітку у розмірі 90% від суми заробітної плати призначено відповідно до законодавства. Пенсію призначено на підставі довідок про складові заробітної плати №841/10/05 від 31.01.2011 року, до яких входять оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років та в середніх розмірах надбавка за високі досягнення в праці та премії. Крім того, зазначено, що відповідно до ст.37-1 в редакції Закону № 76-VІІІ (76-19) від 28.12.2014 року умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України, однак, відповідний акт не виданий, тому правових підстав для перерахунку пенсії, призначеної відповідно до ст. 37 ЗУ " Про державну службу" немає. Також, відповідно п. 5 розділу ІІІ прикінцевих положень Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 VІІІ від 02.03.2015 року, з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначені відповідно до закону України «Про державну службу». Таким чином, немає підстав для проведення перерахунку пенсії призначеної відповідно вимог Закону України «Про державну службу» та врахування довідки.

Однак, суд з такими доводами відповідача не погоджується, з наступних підстав.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням.

Згідно приписів п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Так, за змістом статті 37 Закону «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

Згідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

У частині першій статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Відповідно до довідки про складові заробітної плати виданої Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 24 листопада 2015 року № 12973/10/15-07-05-01-9, на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, доводи Управління ПФУ про те, що матеріальна допомога, сума індексації заробітної плати, на які нараховувався збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, не включаються до складу заробітної плати державного службовця та не враховуються при обчисленні розміру пенсії відповідача, є наслідком порушення правил застосування норм права.

Крім того, підстави та порядок перерахунку пенсій державним службовцям регулює стаття 37-1 Закону України "Про державну службу».

Відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 р. за № 213-VIII у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.

Між тим, пенсію згідно Закону України «Про державну службу» позивачка ОСОБА_1 отримує з 31 січня 2011 року, тобто, до внесення змін до Закону України "Про державну службу", а тому заперечення представника відповідача щодо перерахунку пенсії є необґрунтованими, тому що вони стосуються осіб, яким буде призначатися пенсія з 01 червня 2015 року.

Таким чином, суд не погоджується з висновками відповідача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 оскільки з аналізу Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про державну службу» вбачається, що посадовий оклад державного службовця входить в структуру заробітної плати і є одним із її елементів. Таким чином, у разі її збільшення пенсія державного службовця підлягає перерахунку.

Вирішуючи питання протиправності дій управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області, суд виходить з того, що позивачка ОСОБА_1 працювала в Арцизькій МДПІ на посаді головного державного податкового інпектора, яка відповідно до Закону України «Про державну службу» відноситься до категорії державних службовців, а тому вона має право на перерахунок пенсії державного службовця.

Отже, суд дійшов висновку про протиправність відмови відповідача у здійсненні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням виплат матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.

Як встановлено матеріалами справи, ОСОБА_1 звернулась до Управління ПФУ із заявою про перерахунок пенсії та відповідною довідкою про наявність додаткових складових її заробітної плати (матеріальної допомоги) 07 грудня 2015 року, таким чином, перерахунок пенсії позивачці повинен проводитися з 01 грудня 2015 року.

Також, суд вважає, що вимоги позивачки про стягнення з УПФ України в Тарутинському районі заборгованості недоплаченої щомісячної пенсії задоволенню не підлягають, оскільки позивачка не вказує суму заборгованості недоплаченої пенсію, оскільки тільки після здійснення перерахунку їй пенсії буде відома сума заборгованості недоплаченої їй пенсії.

Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Крім того, згідно ч. 1 ст. 94 КАС України та на підставі Закону України від 22.05.2015 р. № 484-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору» з 1 вересня 2015 року Пенсійний фонд України та його органи не звільняються від сплати судового збору. Також, аб. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Таким чином, суд приходить до висновку, що оскільки позивачка понесла судові витрати у розмірі 487 гривень 20 копійок при подачі позову до суду, судовий збір у розмірі 487 гривень 20 копійок слід стягнути на її користь з УПФУ в Тарутинському районі Одеської області.

Крім того, судовий збір у розмірі 551 гривні 20 копійок підлягає стягненню з УПФУ в Тарутинському районі Одеської області в дохід держави.

На підставі викладеного, ст.ст. 19, 46 Конституції України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинною на час спірних правовідносин), п. 5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 р. № 213-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення", ст.ст. 41 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст.ст. 2, 158-163, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області щодо відмови 14 грудня 2015 року у перерахунку пенсії, призначеної ОСОБА_1, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», починаючи з 01 грудня 2015 року, виходячи із розміру плати, зазначеної в довідці Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 24 листопада 2015 року та врахування матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати в рахунок пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Тарутинському районі Одеської області провести з 01 грудня 2015 року перерахунок пенсії ОСОБА_2, відповідно до ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» виходячи із розміру плати, зазначеної в довідці Арцизькою ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області від 24 листопада 2015 року та виходячи з 90 % щомісячного окладу державного службовця і включення до розміру пенсії матеріальної допомоги та суми індексації заробітної плати.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду у Тарутинському районі Одеської області судові витрати на користь ОСОБА_1 у розмірі 487 гривень 20 копійок.

Стягнути з Управління Пенсійного Фонду у Тарутинському районі Одеської області судовий збір в розмірі 551 гривні 20 копійок в дохід держави.

Постанова суду може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з моменту отримання її копії.

Суддя Ю.О. Горбань