Справа № 522/5644/16а
Провадження №2а/522/438/16
УХВАЛА
про відмову у відкритті провадження у справі
04 квітня 2016 року суддя Приморського районного суду м. Одеси Бойчук А. Ю., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання неправомірної бездіяльності, зобовязання прийняти рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом по якому просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області №48 від 01 грудня 2015 року «Про розгляд заяви ОСОБА_1 щодо присвоєння адрес деяким земельним ділянкам для ведення садівництва, розташованим в межах смт. Таїрове Овідіопольського району Одеської області»; визнати неправомірною бездіяльність Таїровської селищної ради з приводу не присвоєння адрес земельним ділянкам для ведення садівництва, раніше розташованим на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, масив №21, ділянка №9, в теперішній час розташованим в межах смт. Таїрове; зобовязати виконавчий комітет Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області прийняти рішення щодо присвоєння адрес земельним ділянкам для ведення садівництва, раніше розташованим на території Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області масив №21, ділянка №9, в теперішній час розташованих в межах смт. Таїрове .
З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся до суду з позовом про визнання протиправним дій Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області для вирішення питання про отримання належного Державного акта на право приватної власності на землю.
Статтею 14 Конституції Українивстановлено, що право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Згідно з частинами першою, другоюстатті 2 Земельного кодексу Україниземельні відносини це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб'єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
За приписами частини другоїстатті 5 Конституції Україниносієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до частини третьої статті140, частини першої статті144 Конституції Українимісцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи; органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Згідно ч.10ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні"акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідностіКонституціїабо законам України визнаються незаконними в судовому порядку.
Статтею 80 Земельного кодексу Українивстановлено, що суб'єктами права власності на землю є, зокрема, територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, на землі комунальної власності.
Частинами 1 та 2ст. 83 цього Кодексувстановлено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності.
Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 17 КАСдо компетенції адміністративних судів віднесено спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Так, термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (пункт 7 частини першоїстатті 3 КАС).
Таким чином, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Земельні відносини поділяються на публічні та приватні. Відповідно, і спори в таких відносинах можуть бути як публічно-правовими, так і приватноправовими (цивільними, господарськими).
Згідно з частиною другоюстатті 2 Цивільного кодексу Україниучасниками цивільних відносин є: держава Україна, ОСОБА_2 Крим, територіальні громади, іноземні держави та інші суб'єкти публічного права.
Статтею 172 цього Кодексувстановлено, що територіальні громади набувають і здійснюють цивільні права та обов'язки через органи місцевого самоврядування у межах їхньої компетенції, встановленої законом.
Міська рада у справі, яка розглядається, є суб'єктом цивільних правовідносин і має такий самий правовий статус, що й інші учасники цих відносин.
Реалізуючи право розпорядження земельною ділянкою, що перебувала у її власності, міська відповідно достатті 5 Земельного кодексу Українимає рівні права з громадянами та юридичними особами, з якими вона вступає у відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею.
Тобто, при здійсненні повноважень власника землі відповідач є рівноправним суб'єктом земельних відносин, дії якого спрямовані на реалізацію права розпоряджатися землею. У цьому випадку відсутня підпорядкованість одного учасника земельних правовідносин іншому, яка має місце під час здійснення органом місцевого самоврядування владних управлінських функцій.
Частиною четвертоюстатті 41 Конституції Українивстановлено, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право власності є непорушним.
Зазначені положення Основного Закону кореспондуються з пунктом "в"статті 5 Земельного кодексу України, згідно якого земельне законодавство базується на принципі невтручання держави у здійснення громадянами, юридичними особами та територіальними громадами своїх прав щодо володіння, користування і розпорядження землею, крім випадків, передбачених законом.
Відповідно до частини шостоїстатті 319 ЦК Українидержава не втручається у здійснення власником права власності.
Тобто, пряме адміністрування з боку органів влади є неприпустимим.
Таким чином, правовідносини, які склалися між сторонами, стосуються права та підстав набуття права користування, а саме права власності на спірні земельні ділянки.
Так, селищна рада як власник землі вільна у виборі суб'єкта щодо надання йому цього права в порядку, встановленому законом.
Водночас, відповідач владних управлінських функцій не здійснював і суб'єктом владних повноважень у цих відносинах не був.
За правилами ст.15 ЦПК України, суд розглядає в порядку цивільного судочинства справи про захист порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин, а також з інших правовідносин, крім випадків, коли розгляд таких справ проводиться за правилами іншого судочинства.
Суддя, ознайомившись з матеріалами справи, вважає за необхідне відмовити позивачу у відкритті провадження у справі, так як зазначений спір не підлягає розгляду в судах у порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду в судах в порядку адміністративного судочинства.
На підставі викладеного та керуючись ст. 109 КАС України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Відмовити у відкритті провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Таїровської селищної ради Овідіопольського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, визнання неправомірної бездіяльності, зобовязання прийняти рішення.
Зобов'язати Управління Державної казначейської служби України у м. Одесі Одеської області, код ЄДРПОУ 38016923, адреса: м. Одеса, вул. Черняховського, 6, повернути ОСОБА_1, код НОМЕР_1, судовий збір у розмірі 551, 20 грн., який було сплачено на рахунок ГУ ДКСУ в Одеській області, код банку отримувача 828011 по квитанції № ПН182 від 31.03.2016 року на суму 551, 20 грн.
Роз'яснити позивачу його право на звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства.
Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`яти днів з дня отримання ухвали через Приморський районний суд м. Одеси.
Суддя А. Ю. Бойчук