Справа № 419/832/16-а
Провадження № 2-а/419/8/2016
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2016 року Новоайдарський районний суд Луганської області
у складі: головуючого судді - Добривечіра Л. Д.,
при секретарі - Московченко О.В.,
з участю: представника відповідача - Самохвалової І.О.,
розглянувши у судовому засіданні в селищі Новоайдар адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася з позовом до УПФУ в Новоайдарському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії.
Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_2 є пенсіонером за віком з 2009 року, що підтверджується пенсійним посвідченням, та отримує пенсію державного службовця з посади старшого секретаря Новоайдарського районного суду Луганської області у розмірі 90% від заробітку. З 01 вересня 2015 року заробітна плата старшого секретаря суду зросла. Підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям відбулося відповідно до постанови КМУ від 02.09.2015 року № 644 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України».
Відповідно до чинного законодавства, у разі зростання заробітної плати працюючого старшого секретаря суду позивачу повинно бути перераховано пенсію відповідно до заробітку працюючого державного службовця на цій посаді.
03 листопада 2015 року ОСОБА_2 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області щодо перерахунку пенсії. В усній формі посадовою особою Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області їй у перерахунку було відмовлено.
04 листопада 2015 року позивачем через відділення поштового зв'язку було направлено рекомендованим листом на адресу Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області заяву про перерахунок пенсії.
Листом від 16.11.2015 року у перерахунку пенсії ОСОБА_2 було відмовлено, посилаючись на те, що відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених у тому числі Законом України «Про державну службу», не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вказану відмову позивач вважає такою, що суперечить нормам діючого законодавства.
Позивач - ОСОБА_2 у судове засідання не з'явилась, за заявою від 12.04.2016 року позовні вимоги підтримала, просила суд задовольнити їх у повному обсязі.
Представник відповідача - Самохвалова І.О. у судовому засіданні проти позову заперечувала, мотивуючи це тим, що Відповідно пункту 5 Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» (далі по тексту Закон № 213- VIII), у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу», «;Про прокуратуру», «;Про судоустрій та статус суддів», «;Про статус народного депутата України». У зв'язку з викладеним з 01.06.2015 року пенсії, в порядку та на умовах визначених вищезазначеними законами не призначаються та не перераховуються. Просила відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Україна є демократична, соціальна та правова держава; права та свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави; в Україні визнається і діє принцип верховенства права; громадяни мають право на соціальний захист.
Складовою конституційного права на соціальний захист є право на пенсійне забезпечення.
Пенсійні правовідносини певних категорій осіб, у тому числі й тих, які мають статус державного службовця, регулюються додатково також спеціальними законами або окремими положеннями вказаних законів. Згідно зі статтею 1 Закону України «Про державну службу» державна служба це професійна діяльність осіб, які займають посади в державних органах та їх апараті щодо практичного виконання завдань і функцій держави та отримують заробітну плату за рахунок державних коштів.
Позивач перебуває на обліку в УПФУ в Новоайдарському районі з 2009 року і отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 02 вересня 2015 року № 644 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 286, що стосується посадових окладів керівних працівників і спеціалістів апарату місцевих (загальних, спеціалізованих) судів, а саме встановлено місячний посадовий оклад (коефіцієнт від місячного посадового окладу судді місцевого суду) для 6 категорії, посади секретаря суду 0,3. Згідно примітки: у 2015 році місячний посадовий оклад застосовується з урахуванням 50 відсоткового зменшення.
Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області 04.11.2015 року Позивачу була видана довідка про складові заробітної плати працюючого державного службовця для перерахунку пенсії з останнього місця роботи, а саме про те, що заробітна плата працюючого старшого секретаря Новоайдарський районного суду Луганської області станом на 09.09.2015 року на підставі «Додатка 47 до Постанови Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 286 (в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 09 вересня 2015 року № 644), для перерахунку пенсії становить 7771 грн. 02 коп. На всі суми нараховується збір на державне пенсійне страхування. Гранична сума заробітної плати, на яку нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування становить 23426,00 грн.
03 листопада 2015 року ОСОБА_2 звернулася до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області щодо перерахунку пенсії. В усній формі посадовою особою Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області їй у перерахунку було відмовлено.
04 листопада 2015 року позивачем через відділення поштового зв'язку було направлено рекомендованим листом на адресу Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області заяву про перерахунок пенсії.
Листом від 16.11.2015 року Позивачці було відмовлено в перерахунку пенсії. Свою відмову у належному перерахунку відповідач мотивував тим, що згідно розділу III прикінцевих положень пункту 5 Закону України від 02.03.2015 року № 213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення спеціальних пенсій з 1 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб відповідно до Закону України «Про державну службу».
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачений Конституцією та законами України.
Згідно ч. 2 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що умови та порядок перерахунку пенсій державним службовцям визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» із змінами і доповненнями (далі по тексту Постанова) встановлено порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця.
Згідно п. 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 року «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; премії, (крім премій до державних, професійних свят та ювілейних дат) та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
За правилами п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», перерахунок пенсій проводиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форми довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується Правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Аналіз зазначених норм, свідчить про те, що перерахунок пенсії Відповідач повинен був здійснити на підставі довідки про заробітну плату від 04.11.2015 року, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області, форма якої затверджена Правлінням Пенсійного фонду України, і яка включає в себе всі складові нарахованого заробітку.
Підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям (старший секретар суду) дає підстави для перерахунку пенсій особам, що отримують пенсії як державні службовці. Суд доходить висновку, що Позивач набула право на перерахунок пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі наданої довідки Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області від 04.11.2015 року.
Аналізуючи норми «Прикінцевих положень» Закону № 213- VIII суд вважає, що вони носять загальний характер, прийняті під умовами неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах і фактично не скасовують норми ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанову Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
«Прикінцеві положення» Закону № 213- VIII стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії є ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії».
Позивач звернулась до УПФУ в Новоайдарському районі саме з приводу перерахунку вже призначеної їй пенсії.
Відповідно до ч.3 ст. 22 та ч.1 ст. 58 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони покращують становище особи.
Будь-які законодавчі зміни, які звужують зміст та обсяг прав окремої категорії громадян не можуть застосовуватися до тих осіб, які до набрання чинності цих змін вже набули в законний спосіб певні, гарантовані державою права та свободи, в тому числі і право на пенсію державного службовця в передбаченому на час призначення пенсії розмірі.
Зміни щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Позивачці була нарахована пенсія державного службовця в розмірі 90 відсотків від заробітку, що відповідає чинному на час призначення пенсії законодавству.
Будь-які зміни до законодавчих актів, які були прийняті після призначення позивачу пенсії, ніяким чином не можуть впливати на розмір пенсії.
ОСОБА_2 має право на перерахунок пенсії в розмірі 90% від суми заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, з яких сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, та які вказані в довідці Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області від 04.11.2015 року у зв'язку з чим дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії є протиправними.
Зміни, які були внесені до Закону України «Про державну службу» стосуються призначення пенсії, тоді як підстави та порядок перерахунку пенсії державним службовцям регулює ст. 37-1 цього ж Закону, положення якої щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Законів № 213- VIII та № 1166- VII не зазнали змін.
Пунктом 1 Постанови Пленуму Верховного суду України від 01 листопада 1996 року «Про застосування Конституції України» передбачено, що відповідно до ст. 8 Конституції в України визнається і діє принцип верховенства права. Конституційні права та свободи людини і громадянина є безпосередньо діючими. Вони визначають цілі і зміст законів та інших нормативно правових актів, зміст і спрямованість діяльності органів законодавчої та виконавчої влади, органів місцевого самоврядування і забезпечуються захистом правосуддя.
Виходячи із зазначеного принципу та гарантування Конституцією судового захисту конституційних прав і свобод, судова діяльність має бути спрямована на захист цих прав і свобод від будь-яких посягань шляхом забезпечення своєчасного та якісного розгляду конкретних справ.
Відмовляючи у перерахунку та виплаті пенсії, Пенсійний фонд порушив конституційні права та протиправно відмовив ОСОБА_2 у здійсненні перерахунку пенсії.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 11, 71, 159-163 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсії у зв'язку із збільшенням заробітної плати працюючого старшого секретаря суду Новоайдарського районного суду Луганської області на підставі довідки, виданої Територіальним управлінням державної судової адміністрації України в Луганській області № 4028/15-вих. від 04.11.2015 року з урахуванням нарахованої та фактично виплаченої пенсії з 09 вересня 2015 року із збереженням 90% нарахування пенсії на момент виходу на пенсію.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Новоайдарському районі Луганської області на користь ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, витрати по сплаті судового збору у розмірі 551,21 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до апеляційного адміністративного суду через Новоайдарський районний суд Луганської області протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у скороченому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України. Якщо було подано апеляційну скаргу, судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Л.Д.Добривечір