Ухвала суду № 57270026, 19.04.2016, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.04.2016
Номер справи
813/1392/14
Номер документу
57270026
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2016 р. Справа № 876/6565/14

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Заверухи О.Б.,

суддів Гінди О.М., Ніколіна В.В.,

за участю секретаря судового засідання Андрушківа І.Я.,

представника позивача Аксютіна Р.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 червня 2014 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» до Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області про визнання протиправною та скасування вимоги,-

В С Т А Н О В И В:

21.02.2014 року Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» звернулося до суду з адміністративним позовом до Буської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області, в якому просило визнати протиправною та скасувати вимогу про сплату боргу(недоїмки) відповідача від 06.02.2014 року № Ю-3-17 про сплату боргу в розмірі 129368,54 грн.

На обґрунтування позовних вимог зазначає, що згідно договору доручення ТзОВ «Агрокультура Менеджмент» здійснило за позивача оплату єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб із зарплати працівників ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» за серпень 2012 року. Однак, Управлінням Пенсійного фонду в Буському районі Львівської області ці кошти не зараховані, а наступна сплата єдиного внеску врахована у сплату недоїмки за серпень 2012 року. Вказано, що Пенсійним фондом 01.10.2012 року винесено вимогу про сплату боргу, яка оскаржена в судовому порядку. Оскільки вимога Буської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області є похідною від вимоги Пенсійного фонду, то така є неузгодженою.

Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 23 червня 2014 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Постанова суду першої інстанції мотивована тим, що вимога Буської об'єднаної державної податкової інспекції ГУ Міндоходів у Львівській області № Ю-3-17 від 06 лютого 2014 року про сплату недоїмки в сумі 129 368,54 грн. є правомірною, винесеною на підставі та в межах повноважень відповідача.

Не погодившись з вищенаведеною постановою, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою адміністративний позов задовольнити повністю.

Доводи апеляційної скарги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова є незаконною та необґрунтованою, прийнята з порушенням норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з наступних підстав.

Як встановлено судом першої інстанції, у зв'язку з блокуванням коштів на рахунках ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» у період з серпня 2012 року по вересень 2012 року, між ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» та ТзОВ «Агрокультура Менеджмент» 07 вересня 2012 року укладено договір доручення № 1М0709, відповідно до умов якого ТзОВ «Агрокультура Менеджмент» зобов'язувалось безоплатно, від імені та за рахунок довірителя (ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП»), здійснити оплату єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб з зарплати працівників ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» за серпень місяць 2012 року(а.с.42-43).

У період з 10 вересня 2012 року по 13 вересня 2012 року на виконання цього договору ТзОВ «Агрокультура Менеджмент» сплачено єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 147 326,35 грн. недоїмки, 353,39 грн. штрафу та 24,74 грн. пені згідно платіжних доручень № 390 від 10.09.2012 року, № 782 від 13.09.2012 року, № 387 від 10.09.2012 року, № 389 від 10.09.2012 року, № 388 від 10.09.2012 року, № 393 від 10.09.2013 року, № 394 від 10.09.2012 року, № 693 від 13.09.2012 року, № 391 від 10.09.2012 року.

Листом №6682/04-31 від 27 вересня 2012 року Управління Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області повідомило ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» про неможливість зарахування таких коштів відповідно до частини 9 статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

01 жовтня 2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Буському районі Львівської області виставлено ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» вимогу № Ю 277 про сплату боргу в розмірі 146 496,75 грн., яка оскаржена позивачем у судовому порядку(а.с.5-6).

16 січня 2013 року постановою Львівського окружного адміністративного суду адміністративний позов ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» у справі № 2а-10122/12/1370 задоволено та вимогу № Ю 277 від 01.10.2012 року скасовано(а.с.8-9). Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14 серпня 2013 року скасовано постанову Львівського окружного адміністративного суду від 16 січня 2013 року та прийнято нову, якою у задоволенні позову відмовлено(а.с.10-12).

06 лютого 2014 року, у зв'язку з наявністю заборгованості станом на 31.01.2014 року, Буською об'єднаною державною податковою інспекцією ГУ Міндоходів у Львівській області винесено вимогу № Ю-3-17 про сплату ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» 129 368,54 грн.(а.с.7).

Приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції прийшов до висновку про безпідставність позовних вимог.

Колегія суддів погоджується з обґрунтованістю такого висновку суду першої інстанції з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону України,,Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон № 2464-VI), виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску та пропорції його розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є роботодавці: підприємства, установи та організації, інші юридичні особи, утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами.

Пунктом 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464-VI встановлено, що платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Порядок обчислення і сплати єдиного внеску визначається статтею 9 Закону № 2464-VІ відповідно до частин 5-7, 12 якої сплата єдиного внеску здійснюється виключно у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки територіальних органів Пенсійного фонду, відкриті в органах Державного казначейства України для його зарахування.

Для зарахування єдиного внеску в органах Державного казначейства України відкриваються в установленому порядку не бюджетні рахунки відповідному територіальному органу Пенсійного фонду. Зазначені рахунки відкриваються виключно для обслуговування коштів єдиного внеску.

Обслуговування коштів єдиного внеску здійснюється згідно з положенням про рух коштів, що затверджується Державним казначейством України та Пенсійним фондом за погодженням з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Розрахункове обслуговування територіального органу Пенсійного фонду здійснюється відповідно до умов договорів між органами Державного казначейства України і власниками рахунків.

Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Платники, зазначені в абзацах третьому та четвертому п. 1 ч. 1 ст.4 цього Закону, які не мають банківського рахунку, сплачують внесок шляхом готівкових розрахунків через банки чи відділення зв'язку.

Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

За наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Системний аналіз зазначеного дають підстави дійти висновку, що сплата єдиного внеску повинна здійснюватися відповідно до процедури та з дотриманням встановленого законом порядку.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464-VI орган доходів і зборів у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, надсилає платникам єдиного внеску, які мають недоїмку, вимогу про її сплату. Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом. Платник єдиного внеску зобов'язаний протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги про сплату недоїмки сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею. У разі незгоди з розрахунком суми недоїмки платник єдиного внеску узгоджує її з органом доходів і зборів шляхом оскарження вимоги про сплату єдиного внеску в адміністративному або судовому порядку.

Згідно ч. 6 ст. 25 Закону № 2464-VI за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

За приписами ч. 9 ст. 25 Закону № 2464-VІ передача платниками єдиного внеску своїх обов'язків з його сплати третім особам заборонена, крім випадків, передбачених законодавством.

Згідно ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» суми єдиного внеску своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 9 Закону, вважаються простроченою заборгованістю (недоїмкою) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Судом першої інстанції встановлено, що за серпень 2012 року сплата єдиного соціального внеску та податку з доходів фізичних осіб з зарплати працівників ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» здійснена ТзОВ «Агрокультура Менеджмент».

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 14.08.2013 року та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 25.02.2014 року встановлено, що здійснення вищевказаної оплати відбулося з порушенням ч. 9 ст. 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та наявність заборгованості ТзОВ «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» зі сплати цього внеску.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 року за №455, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.09.2013 року за №1622/24154 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція №455).

Відповідно до вказаного наказу, починаючи з 01.10.2013р. органи податкової служби розпочали роботу з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Згідно з підпунктами 1 та 2 пункту 4.2 Інструкції №455 сплата єдиного внеску здійснюється у національній валюті шляхом внесення відповідних сум єдиного внеску на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування, крім єдиного внеску, який сплачується в іноземній валюті розташованими за межами України підприємствами, установами, організаціями (у тому числі міжнародними) за працюючих у них громадян України, та громадянами України, які працюють або постійно проживають за межами України, відповідно до договорів про добровільну участь. Єдиний внесок сплачується шляхом перерахування платником безготівкових коштів з його банківського рахунку.

Розділом 6 Інструкції №455 визначено, що органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках, зокрема, якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску(пункт 6.3).

Вимога про сплату боргу формується на підставі актів документальних перевірок, звітів платника про нарахування єдиного внеску та облікових даних з карток особових рахунків платників за формою згідно з додатком 4 до цієї Інструкції (для платника - юридичної особи) або за формою згідно з додатком 5 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи) (пункт 6.4).

У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому Законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки ( пункт 6.8).

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з виснвком суду першої інстанції про те, що за позивачем рахувалась недоїмка по сплаті єдиного внеску, а тому орган доходів і зборів правомірно сформував вимогу за формою № Ю-3-17 від 06.02.2014 року.

За наведених обставин колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та прийняв постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, тому оскаржувану постанову слід залишити без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 254 КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛК ЮКРЕЙН ГРУП» залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 23 червня 2014 року у справі № 813/1392/14 - без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: О.Б. Заверуха

Судді: О.М. Гінда

В.В. Ніколін