ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/3196/16-а
провадження № 2-а/753/325/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"06" квітня 2016 р. Дарницький районний суд міста Києва
в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.
за участю секретаря ГОЛОДЕНКО К.В.
сторін:
позивачки ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві
адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправними дії суб"єкта владних повноважень, щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії , суд
В с т а н о в и в :
Позивачка ОСОБА_2 17.02. 2016 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправними дії суб"єкта владних повноважень, щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, обгрунтовуючи свій адміністративний позов тим, що вона , з 1993 року по 19.12.2008 року працювала в Державній податковій інспекції у Дарницькому районі м. Києва на посаді начальника відділу. Стаж її роботи на посаді державного службовця на час призначення пенсії (20.05.2008 р) складає 14 років 8 місяців 12 днів. З березня 2007 року вона отримувала доплату за ведення військового обліку, передбачену постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Положення про військовий облік військовозобов'язаних і призовників» від 09.06.1994 № 377, у вересні 2006 року, листопаді 2007 року, квітні 2008 року отримувала матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, у листопаді 2006 року, липні 2007 року отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення.
З 20.05.2008 року їй призначено пенсію державного службовця на підставі Закону України «Про державну службу». При обчисленні пенсії управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва призначило та нарахувало їй пенсію у розмірі 84% від суми її заробітної плати без врахування інших виплат - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, доплати за ведення військового обліку, що включені до Довідки про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», виданої Державною податковою інспекцією у Дарницькому районі м. Києва за №106/26-51-05-37 від 09.12.2015 року.
Згідно частини 4 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, то для звернення до адміністративного суду встановлюється місячний строк, який обчислюється з дня, коли позивач дізнався про рішення суб'єкта владних повноважень за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до даної норми вона 12.01.2016 р. в порядку досудового вирішення спору звернулась до управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва із заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням відсотку нарахування пенсії у розмірі 84%, що діяв на момент призначення пенсії, а саме: 20.05.2008 та з урахуванням складових заробітної плати, що не були враховані, а саме доплати за ведення військового обліку та матеріальної допомоги, однак листом №22/Я-14 від 02.02.2016 р Управління відмовило у перерахунку пенсії.
Тобто, на звернення до суду вона мала один місяць з моменту отримання відповіді від управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва. Звертає увагу суду на те, що вона вклалась у строки звернення до суду згідно статті 99 КАС України, а тому просить :
- Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва щодо відмови в перерахунку їй пенсії неправомірними.
- Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок її пенсії у розмірі 84% середньої заробітної плати з урахуванням всіх складових заробітної плати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме: доплати за ведення військового обліку, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, згідно Довідки Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва №106/26-51-05-37 від 09.12.2015 з моменту призначення їй пенсії тобто з 20.05.2008 року та виплачувати в подальшому.
- Стягнути з державного бюджету України на її користь судовий збір.
В судовому засіданні позивачка підтримала свої позовні вимоги та просила їх задовольнити з підстав викладених у адміністративному позові, звернувши увагу суду на те, що згідно Довідки Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва за №106/26-51-05-37 від 09.12.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», до складових її заробітної плати з яких справлялись страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 р. - і єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, входили і Доплата за ведення військового обліку, й інші виплати, що складались з матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та матеріальної допомоги на оздоровлення.
Представник відповідача ОСОБА_4, яка діє за довіреністю від 04.01. 2016 року за № 07/08 у судове засідання не прибула. про те через загальну канцелярію за вх. № 14555 від 17.03. 2016 року надала письмові заперечення проти адміністративного позову та просила розглядати справу за відсутності їх представника.
Суд, вислухавши пояснення позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази, вважає що позов підлягає задоволенню з наступних підстав .
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 06.04.2016 р. позов ОСОБА_2 у частині вимог за період з 20.05.2008 р. по 12.01.2016р. залишено без розгляду .
Як слідує із матеріалів адміністративної справи та встановлено в судовому засіданні, позивачка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва та з 20.05.2008 отримує пенсію за віком, як державний службовець відповідно до Закону України "Про державну службу".
12.01.2016 року позивачка, звернулась до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва із заявою, згідно якої ОСОБА_2 просила здійснити перерахунок її пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, доплати за ведення військового обліку у розмірі 84% від її заробітної плати та виплатити компенсацію починаючи з 20.05.2008 р. з урахуванням індексації ( а.с. 8).
Листом Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва від 02.02.2016 року №22/Я-14 ОСОБА_2 повідомлено, що відповідно до матеріалів пенсійної справи вона отримує пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу», тобто включені оклад, ранг, вислуга років, надбавки та премії ( а.с. 9).
Відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Відповідно до ч. 2 ст. 37-1 цього Закону, перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Згідно положень частини 6 статті 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Частиною 2 статті 33 Закону визначено складові заробітної плати державного службовця, а саме: посадові оклади, премії, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інші надбавки.
Частиною другою статті 2 Закону України «Про оплату праці» визначено, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться й в підпункті 2.2.2 пункту 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди, в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, а відповідно підпункту 2.3.3 пункту 2 цієї інструкції матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників (на оздоровлення, у зв'язку з екологічним станом) входить до складу фонду оплати праці.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці», структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії.
Із змісту статті 40 вказаного Закону видно, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати та доплати.
Таким чином, відповідно до вказаних нормативних актів пенсія позивачці ОСОБА_2 повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала, в тому числі з урахуванням доплати за ведення військового обліку, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно довідки № 218-05 від 04.06. 2008 року ДПІ у Дарницькому районі м. Києва.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, дійсно було передбачено обов'язкові реквізити довідки про заробітну плату, в тому числі встановлено складові заробітної, які враховуються під час призначення (перерахунку) пенсії. Дана постанова була зареєстрована в Міністерстві юстиції України 04.12.2008 року за № 1161/15852.
Однак, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі №2а-4753/2670» затверджена нова форма довідки про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» (далі - форма № 5-1), якою передбачено графа інші виплати. При цьому чітко передбачено, що із усіх виплат, які вказані в цій довідці нараховуються і сплачуються страхові внески, а з 01.01.2011 - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини першої статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат па оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Крім того, відповідно до статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: 1) суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону; та інші суми виплат, встановлені Законом.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21 -430а11) та в постанові від 6.11.2013 року (справа №21- 350а13).
За приписами частини другої статті 244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що такі дії відповідача є незаконними та такими, що порушують права позивачки..
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 6, 8, 19, 22, 23, 24 Конституції України, ст.ст. 8, 17,18,87,94 КАС України, ст.ст. 33, 37 ЗУ «Про державну службу» № 3723 - XII, ст. 2 ЗУ «Про оплату праці» № 108/95 - ВР, ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ, ст.ст. 40, 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 - IV, п.п.2.2.2 п. 2 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року № 5, п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865, Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року № 581, Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року № 19-11 «Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 04 грудня 2008 року за N 1161/15852, постановою правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1 «Про виконання рішення окружного адміністративного суду міста Києва по справі № 2а-4753/2670», суд
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання протиправними дії суб"єкта владних повноважень, щодо відмови в перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця.
Зобов"язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснити перерахунок та проводити виплату ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, проживаючої та зареєстрованої у м. Києві -02081, АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , пенсії державного службовця у розмірі 84 відсотків від розміру середньої заробітної плати, з урахуванням всіх складових заробітної плати , на які нараховувалися страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а саме: доплати за ведення військового обліку, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально- побутових питань, згідно довідки Державної податкової інспекції у Дарницькому районі м. Києва № 106/26-51-05-37 від 09. 12. 2015 року, починаючи з 12 січня 2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, проживаючої та зареєстрованої у м. Києві -02081, АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 судовий збір у сумі 551 грн. 20 коп.
Постанова може бути оскаржена до Адміністративного Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст. 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови виготовлено 11 квітня 2016 року.
СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК