Справа № 562/384/16-а
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.03.2016 року Здолбунівський районний суд
Рівненської області
в складі:
головуючогосудді Мички І.М.
при секретарі Лозовицькій Ю.В
за участю представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні м. Здолбунів цивільну справу за позовом ОСОБА_3 до УПФ в Здолбунівському районні про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії суд-,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 звернулася до Здолбунівського районного суду Рівненської області з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі Рівненської області (надалі - УПФ у Здолбунівському районі) про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії. При цьому посилається на те, що вона досягнувши 55 років звернулася до відповідача із заявою про призначення їй пенсії по віку при наявності загального трудового стажу 30 років та при умові звільнення з роботи. На підтвердження своїх вимог посилається на записи у трудовій книжці, додані до позову довідки.
У судовому засіданні представник позивача на задоволенні позову наполягала. Пояснила, що позивачка, маючи загальний трудовий стаж більше 30 років, досягнувши 55 років в період до 01 січня 2015 року мала право на призначення їй пенсії за віком. Загальний трудовий стаж на території України становив 23 роки 1 місяць 11 днів, а трудовий стаж більше 8 років був набутий позивачем на території Королівства Іспанії. Покликається на те, що позивачкою 23 вересня 2015 року було отримано відмову відповідача про призначення пенсії від 30 липня 2015 року №1166/03-01.
Представник відповідача проти позову заперечувала, посилаючись на його необґрунтованість, безпідставність та пояснила, що позивачка звернулася із заявою про призначення їй пенсії до органів Пенсійного фонду України 31 грудня 2014 року. Згідно наданих позивачем документів на момент звернення її за призначенням пенсії загальний трудовий стаж становив 23 роки 1 місяць 11 днів. При цьому ОСОБА_3 повідомила, що має трудовий стаж набутий на території Королівства Іспанії. Тому на підставі наданих заявницею документів, спеціалістами управління Пенсійного фонду України в Здолбунівському районі був заповнений формуляр UKR/Е-3 про підтвердження трудового стажу ОСОБА_3 та направлено до Управління міжнародного співробітництва ПФУ для вчинення подальших дій. Покликається на те, що відповідно до вимог законодавства усі необхідні документи для призначення пенсії повинні бути подані у трьохмісячний термін. Оскільки формуляр UKR/Е-3 про підтвердження трудового стажу ОСОБА_3 в Королівстві Іспанії надійшов до управління ПФУ лише 14 липня 2015 року, то позивачці було відмовлено у призначенні пенсії за віком.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити, виходячи з наступного.
Відповідно до пункту 7-2 розділу ХV Прикінцевих положень Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення формування пенсійної системи" до 01 січня 2015 року право на дострокового виходу на пенсію за віком мали жінки, яким виповнилося 55 років за наявності трудового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи.
ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 на момент звернення досягла 55 років, про що свідчить її копія паспорту.
Загальний трудовий стаж позивачки набутий в Україні становить 23 роки 1 місяць 11 днів, що і не заперечується відповідачем.
Позивачка також в період з 16 травня 2002 року по 15 березня 2013 року набула трудовий стаж на території Королівства Іспанії, який становить більше 8 років.
31 грудня 2014 року ОСОБА_3 звернулася із заявою до управління ПФУ в Здолбунівському районі про призначення їй пенсії за віком. До вказаної заяви нею було також додано наступні документи : копія паспорту, документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, копія трудової книжки, довідки про підтвердження трудового стажу, атестат про навчання з училища, диплом про вищу освіту, свідоцтво про народження сина. Крім того, було надано документ, що підтверджує проживання на території Королівства Іспанії, дозвіл на роботу та проживання ОХ 4292183 S, номер соціального забезпечення 281133823539.
Як вбачається із наданого суду листа за №2043/08-10, 26 січня 2015 року Управління міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України звернулося до уповноважених органів соціального забезпечення Королівства Іспанії з проханням надати підтвердження страхового стажу ОСОБА_3.
27 квітня 2015 року Управління міжнародного співробітництва Пенсійного фонду України повторно звернулося з листом за №24851/08-10 до уповноважених органів соціального забезпечення Королівства Іспанії з проханням надати підтвердження страхового стажу ОСОБА_3, мотивуючи тим, що у п. 6.1 формуляру UKR/Е-3 від 20 березня 2015 року не було зазначено періоди роботи.
Не заслуговують на увагу суду посилання відповідача на те, що підставою для відмови у призначенні пенсії слугує те, що позивачем не було надано у визначений законом трьохмісячний термін усіх необхідних документів, зокрема формуляру про підтвердження страхового стажу у Королівстві Іспанії. Ці заперечення суд відхиляє оскільки вони спростовуються вищенаведеними та вивченими у судовому засіданні доказами а також виходячи із наступного.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку: пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 ( у редакції постанови правління ПФУ 07.07.2014 року №13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 року за №1566/11846 передбачено, що у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно додати додатково.
Питання призначення пенсії громадянам України, які працювали на території Королівства Іспанії, врегульовано положеннями Угоди між Україною та Королівством Іспанія про соціальне забезпечення громадян від 07 жовтня 1996 року.
Відповідно до ст.6 Угоди на працівника поширюється виключно дія законодавства тієї Договірної Сторони, на території якої вони здійснюють трудову діяльність. Для порушення клопотання перед Іспанською стороною про підтвердження страхового стажу, набутого на території Іспанії, та призначення пенсії, особа повинна звернутися в органи Пенсійного фонду України за місцем проживання для оформлення відповідного формуляру зв'язку UKR/Е для подальшого направлення Іспанській стороні на розгляд. Для звернення необхідно подати документи, що підтверджують проживання на території Королівства Іспанія (PERMISO DE RESIDENCIA, довідки, що підтверджують періоди роботи - Datos identificativos. Histori de vida Laborat) та зазначити номер соціального страхування в Іспанії.
Системний аналіз вказаних норм законодавства дає підстави стверджувати, що єдиною підставою для відмови у призначенні пенсії заявнику, у якого є наявний страховий стаж на території Королівства Іспанії, є відсутність формуляру UKR/Е-3. Із наданого суду листа Управління міжнародного співробітництва ПФУ №24851/08-10 вбачається, що формуляр UKR/Е-3 надійшов до органів ПФУ в термін до 30 березня 2015 року (лист №007857 від 20 березня 2015 року), а отже у визначений законом термін. Крім цього, надання такого формуляру не покладається на позивача, а відноситься до компетенції органів Пенсійного фонду України.
Оцінюючи дії відповідача на відповідність критеріям зазначеним в ч. 3 ст. 2 КАС України, суд вважає, що відмовляючи позивачу в призначенні пенсії за віком, відповідач дійшов до неправомірного висновку про відсутність права на її отримання.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Приписами ч.2 ст.71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Отже в адміністративному судочинстві обов'язок (тягар) доказування в спорі покладається на відповідача - орган публічної влади, який повинен надати докази, що свідчать про правомірність його дій, законність прийнятих рішень.
Відповідач, в порушення вимог ч.2 ст. 71 КАС України, не довів правомірність своїх заперечень проти адміністративного позову, законність та обґрунтованість відмови у призначенні пенсії на пільгових умовах.
Щодо позивача, то він на виконання вимог ч.1 ст.71 КАС України, довів обставини, на яких ґрунтуються його позовні вимоги.
За змістом ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.2 ст.6 Конституції України, органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Відповідно до ч.2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про протиправність дій Управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови позивачу в призначенні пенсії за віком.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 19, 46 Конституції України, ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163 КАС України, на підставі ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення формування пенсійної системи" суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги задовольнити.
Визнати дії Управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі Рівненської області щодо відмови у призначенні пенсії за віком ОСОБА_3 неправомірними та зобов'язати управління Пенсійного фонду України у Здолбунівському районі Рівненської області призначити ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсію за віком з дати подачі заяви про призначення пенсії, з 31 грудня 2014 року.
На постанову суду протягом десяти днів може бути подана апеляційна скарга до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Суддя: