Справа № 550/196/16-а
Провадження № 2-а/550/5/16
ПОСТАНОВА
Іменем України
19 квітня 2016 року
Чутівський районний суд Полтавської області
в складі : головуючого - судді Ланни Я.О.,
при секретарі - Литвин А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Чутове справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління праці та соціального захисту населення Чутівської районної державної адміністрації Полтавської області, Департаменту соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації про визнання протиправною бездіяльності, проведення перерахунку та виплати грошової компенсації, , -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з позовом до відповідачів, посилаючись на те, що він є потерпілим від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС І категорії як інвалід ІІ групи і вважає, що йому повинні виплачувати грошову компенсацію на бензин двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя, відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування» (надалі - Постанова КМУ від 14.02.2007 р. № 228), в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 07 серпня 2013 року № 536 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 228» (далі - Постанова КМУ від 07.08.2013 р. № 228) у розмірі 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць. Позивач вважає, що відповідачами порушуються його права щодо виплати компенсації, оскільки при проведенні грошових компенсацій цих виплат не враховуються і не беруться до уваги щомісячний фактичний розмір прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, а враховуються 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку за рік. А тому, він просить суд визнати дії відповідачів щодо не проведення грошової компенсації на бензин та ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, виходячи з розміру, встановленого в п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 «Про порядок виплати та розміри грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 07 серпня 2013 року № 536 «Про внесення змін до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 228» та зобов»язати відповідачів здійснити перерахунок грошової компенсації в розмірі 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та провести відповідні виплати за періоди з 01.01.2014 р. по 31.12.2015 р.
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги в повному обсязі та прохав їх задовольнити.
Представник відповідачів позов не визнав, оскільки вищевказані виплати грошової компенсації позивачу проводяться у відповідності із вимогами чинного законодавства.
Суд, вислухавши позивача та представника відповідачів, вивчивши матеріали справи, встановив, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, що стверджується копією посвідчення серії Є № 027008 від 04.01.2006 р. , та є інвалідом другої групи, що пов»язана з роботами на ЧАЕС.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2006 № 999 «Про затвердження Порядку забезпечення інвалідів автомобілями», 06.11.2006 р. позивача, як інваліда 2 групи, органами соціального захисту забезпечено автомобілем «Фольксваген» у якості гуманітарної допомоги.
Згідно Порядку, затвердженого постановою КМУ від 14.02.2007 р. № 228 (із змінами та доповненнями), інвалідам, які в установленому порядку забезпечені автомобілями призначається та виплачується компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля в розмірі 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.
Враховуючи викладене, ОСОБА_1 з 06.02.2007 р. виплачується грошова компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року, з дня їх призначення.
Згідно ч.2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Отже, враховуючи дату звернення позивача до суду з адміністративним позовом, шестимісячний стор для звернення до суду з позовом та період, за який позивач просить суд захистити його права, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту за період з другого півріччя 2015 року.
При цьому суд зауважує, що у відповідності до ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод і інтересів фізичних осіб, прав і інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Зазначені положення кореспондуються з нормами ст. 162 КАС України, які визначають повноваження суду при вирішенні справи по суті.
Відповідно до ч. 1 ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Тобто, чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Практика Європейського суду з прав людини також свідчить про те, що право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків на звернення до суду за захистом порушених прав (справа "Стаббігс на інші проти Великобританії", справа "Девеер проти Бельгії").
При цьому суд зазначає, що зазначені виплати грошової компенсації здійснюються двічі на рік щороку та мають разовий характер. Таким чином, право особи на їх отримання та обов'язок органів соціального захисту населення здійснити такі виплати припиняються з моменту виплати певних сум, а тому після отримання грошової компенсації на бензин за період першого та другого півріччя 2014 р. та першого півріччя 2015 р. позивач мав змогу звернутись до суду за захистом своїх прав. Посилання позивача на ту обставину, що він дізнався про порушення своїх прав лише в лютому 2016 року при зверненні до відповідних державних органів, не спростовують вищевказаних висновків суду.
Відповідно до ч.1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що позов в частині вимог позивача за період першого та другого півріччя 2014 р. та першого півріччя 2015 р, .згідно приписів ст. 100 КАС України - підлягає залишенню без розгляду.
Стосовно вимог щодо зобов»язання відповідачів провести перерахунок грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування в розмірі 22 відсотки прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць, та проведення відповідних виплат за періоди другого півріччя 2015 року суд зазначає наступне.
Як уже зазначалось, позивач є інвалідом 2 групи та на підставі п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 228 отримує грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля.
За 2015 рік позивачу виплачено грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля у березні 2015 року в сумі 104,67 грн., у вересні 2015 року - 106,40 грн. У зв»язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.09.2015 року доплачено грошову компенсацію в грудні 2015 року в сумі 6,88 грн. Суд вважає, що вказана компенсація позивачу виплачена в повному обсязі.
Так, відповідно до ч. 6 ст. 28 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні» грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 228, грошові компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів виплачуються інвалідам, законним представникам дітей-інвалідів, що мають автомобілі та мотоколяски, - у розмірі відповідно 22 відсотки та 16 відсотків прожиткового мінімуму на одну особу, яка втратила працездатність, у розрахунку на місяць.
Пунктом 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 228, передбачено, що компенсації виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, становив: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.
Листом Міністерства соціальної політики України від 28 жовтня 2013 року за № 2249/19/93-13 надано роз»яснення щодо порядку застосування п. 2 постанови Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 228, відповідно до яких розрахунок розміру грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів здійснюється за формулою:
Х*6 міс.+х*3 міс.+х*3 міс./12міс*РВ/2 частини=1 частина суми компенсації, де х - це прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність; РВ- розмір відсотку.
Вказані роз»яснення, на думку суду, повністю відповідають зазначеним вище положенням п.п. 2 та 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування.
Як встановлено судом, виплату позивачу компенсації за 2015 рік - у березні 2015 року - проведено в сумі 104,67 грн. , а у вересні 2015 року - 106,40 грн. У зв»язку зі зміною прожиткового мінімуму з 01.09.2015 року доплачено грошову компенсацію в грудні 2015 року в сумі 6,88 грн. При цьому сума компенсації визначена відповідачем із застосуванням вищевказаної формули (Х*8 міс.+Х*4 міс)/12*22%=1 частина компенсації. (949 грн. *8 +1074 грн.*4)/12*22%=217,95 грн.)
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в цій частині.
На підставі викладеного, керуючись ч. 6 ст. 28 Закону України «Про реабілітацію інвалідів в Україні», ст. 7 Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік», п.п 2, 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 228, ст.ст. 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України,
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 в частині вимог щодо визнання протиправної бездіяльності відповідачів, зобов»язання проведення перерахунку та виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля за період першого та другого півріччя 2014 р. та першого півріччя 2015 р., залишити без розгляду.
У задоволенні позову ОСОБА_1 в частині вимог щодо визнання протиправної бездіяльності відповідачів, зобов»язання проведення перерахунку та виплати грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля за період другого півріччя 2015 року, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення.
Повний текст постанови виготовлено 20 квітня 2016 року.
Суддя Я. О. Ланна