Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/537/16-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 квітня 2016 року
Суддя Овруцького районного суду Житомирської області Кулініч Я. В. , розглянувши у скороченому провадженні в місті Овруч справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області про зобов'язання вчинити певні дії , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач просить поновити строк звернення до суду та задовольнити її вимоги з 01.09.2003 року, визнати неправомірними дії УПФУ в Овруцькому районі Житомирської області при перерахунку їй з серпня 2005 року пенсії за нормами З№У «Про державну службу», яку призначено в розмірі 90% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, без врахування в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат, на які нараховано та сплачено страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування та зобов»язати УПФУ в Овруцькому районі Житомирської області здійснити з серпня 2005 року донарахування та виплату її пенсії за нормами ЗУ «Про державну службу» в розмірі 90% від сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов»язкове державне пенсійне страхування, із врахуванням в заробіток (дохід) для обчислення пенсії всіх виплат за 24 календарних місяці з 01.09.2003 року по 30.09.2005 року в тому числі допомоги на оздоровлення, соціальної допомоги, матеріальної допомоги, вихідної матеріальної допомоги та індексації, які зазначені в довідці Лучанківської сільської ради від 15.02.2016 року №120 та 121 про додаткові види оплати праці, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов»язкове державне пенсійне страхування. Зобов»язати УПФУ в Овруцькому районі Житомирської області виконати постанову негайно в межах платежу за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили, стягнути 551,20 грн. сплаченого судового збору.
Свої вимоги мотивує тим, що з 06.11.2003 року вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі і отримує пенсію за нормами Закону України «Про Державну службу». Однак при призначенні їй пенсії не включено до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державного службовця отримувана нею допомога на оздоровлення, соціальна допомога, матеріальна допомога, вихідна матеріальна допомога та індексація, з яких були нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, які зазначені в колонці «Інші виплати» довідкок Лучанківської сільської ради від 15.02.2016 року №120,121 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи або за будь - які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу». На її вимогу про їх включення їй відмовили, оскільки вказані виплати є одноразовими.
Ухвалою судді Овруцького районного суду Житомирської області від 01.03.2016 року позовні вимоги ОСОБА_1 за період з 01.09.2003 року по 01.08.2015 року залишено без розгляду.
Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області, будучи належним чином повідомленим про місце, дату та час судового розгляду справи, про причини неявки свого представника суд не повідомляло, про розгляд справи у відсутності свого представника не клопотало, письмових пояснень або заперечень проти адміністративного позову не подало.
Дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач з 05.11.2006 року перебуває на обліку управлінні Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області та отримує пенсію за нормами Закону України "Про державну службу".
З листа управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі за №160/н-8 від 17.02.2016 видно, що позивачеві відмовлено у здійсненні включенні до заробітку, що нараховується при обчисленні пенсії державного службовця отримувана нею матеріальна допомога на вирішення соціально побутових проблем, індексація заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення, які зазначені в довідці Лучанківської сільської ради Овруцького району Житомирської області від 15.02.2015 року № 120, 121, оскільки вказані виплати є одноразовими та не зазначені в переліку складових заробітної плати, передбачених ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу».
Із довідок, виданих Лучанківською сільською радою Овруцького району Житомирської області від 15.02.2015 року №120,121 вбачаються складові заробітної плати позивача, в тому числі матеріальна допомога на оздоровлення, індексація заробітної плати та матеріальна допомога на вирішення соціально побутових питань.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Тобто право на звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів є невід'ємним правом фізичних і юридичних осіб, гарантованим Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
За змістом статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-ХІІ «Про Державну службу» ( далі - Закон №3723-ХІІ в редакції чинній на момент призначення пенсії ОСОБА_1.) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України "Про державну службу" встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень законодавства України дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входить до системи оплати праці державного службовця.
Крім того, відповідно до частини першої статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Згідно зі статтею 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм законодавства України отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У своїй постанові від 04.03. 2014 року по справі №21-350а13 Верховний Суд України зазначив: «…Таким чином колегія суддів Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України, аналізуючи положення статті 37 Закону N 3723-XII, статті 41 Закону N 1058-IV та статті 66 Закону N 1788-XII, дійшла висновку, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії…».
Аналогічну правову позицію зі спірного питання Верховний Суд України висловив, зокрема, у постановах від 14 та 28 травня 2013 року (справи NN 21-125а13, 21-97а13 відповідно).
Суд зазначає, що наведена правова позиція є обов'язковою як для суду, так і для управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі, про що зазначено у частині першій статті 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України: рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.
Відповідно до ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", перерахунок призначеної пенсії провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
З врахуванням положень ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та дати звернення до відповідача з заявою про перерахунок пенсії (16.02.2016 року) в даному випадку початковою датою перерахунку пенсії є перше число наступного місяця, тобто 01.03.2016 року.
За таких обставин, позов в частині вимог за період 01.08.2015 року по 25.02.2016 року задоволенню не підлягає.
Відповідно до ст. 256 КАС України негайно виконуються постанови суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів - у межах суми стягнення за один місяць.
У відповідності до ст.267 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, має право зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Позивачем сплачено судовий збір в сумі 551,20 грн.
Ч.3 ст.94 КАС України встановлено якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Таким чином, сплачений позивачем судовий збір при подачі позову до суду підлягає частковому стягненню на її користь за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області.
Керуючись ст.ст. 8-11, 18, 71, 94, 122, 160, 161, 162, 183-2, 256, 267 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов задовольнити частково .
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 за нормами Закону України «Про Державну службу» з 01.03.2016 року, в розмірі 90% від сум заробітної плати, враховуючи до її заробітку (доходу) для обчислення пенсії допомогу на оздоровлення, соціальну допомогу, матеріальну допомогу, вихідну матеріальну допомогу та індексацію.
В іншій частині позовних вимог відмовити за безпідставністю.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області виконати постанову негайно у межах суми стягнення за один місяць та подати звіт про виконання судового рішення протягом 1 місяця з дня набрання постановою законної сили.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Управління Пенсійного фонду України в Овруцькому районі Житомирської області 275,60 грн. судових витрат.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана через Овруцький районний суд в Житомирський апеляційний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії цієї постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: Я. В. Кулініч