ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/187/16
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Василяки Д.К.,
при секретарі: Корнієнко Я.В., за участю представника позивача Литош В.О., представника відповідача Гаргауна Я.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
Публічне акціонерне товариство "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (далі по тексту - позивач або ПАТ "ЕК "Херсонобленерго") звернулось до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС (далі по тексту - відповідач або СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що згідно декларації з податку на прибуток приватних підприємств за 2013 рік та 2014 рік, ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" задекларовано за 2013 рік в рядку 14 "Податок на прибуток за звітній (податковий) період" від'ємне значення податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 13859670,00 грн.; за 2014 рік в рядку 14 "Податок на прибуток за звітній (податковий) період" від'ємне значення податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 2104628,00 грн. З урахуванням показників поданої декларації за 2013, 2014 роки та позитивного сальдо з податку на прибуток, згідно акту № 102-47 01.12.2015 року СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС станом на 31.10.2015 року, з урахуванням щомісячного погашення грошового зобов'язання зі сплати авансових внесків з податку на прибуток приватних підприємств та щомісячного погашення зобов'язання з податку на прибуток підприємств за рахунок сплачених сум на прибуток приватних підприємств, переплата з податку на прибуток них підприємств складає 19053689,71 грн.
Позивач звертався до відповідача з заявою про перерахування суми податку. На час звернення до суду відповідачем не вчинено дій для повернення надмірно сплачених сум позивачу.
У зв'язку з вищевикладеним позивач просить :
1) визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС щодо невжиття заходів щодо повернення Публічному акціонерному товариству "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (код ЄДРПОУ 05396638) надмірно сплачених сум з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 19053689 грн. 71 коп.
2) зобов'язати Спеціалізовану Державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС вчинити дії, передбачені статтею 43 Податкового кодексу України, для повернення на поточний рахунок ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" надмірно сплачених сум податку з прибутку приватних підприємств у загальному розмірі 19053689,71, а саме, підготувати висновок для повернення зазначеної суми коштів з відповідного бюджету та подати його до виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування.
В судовому засіданні представник позивача заявлені вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.
Відповідач надав до суду заперечення, яку обґрунтовано тим, що листом-заявою позивач звернувся з проханням повернути надмірно перераховані кошти у сумі 19231404,88 гри. на його рахунок. Позивач надав завірену копію договору про реструктуризацію податкових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств № 92 від 28.12.2006 року. Листом від 23.07.2015 року відповідач зазначив, що як свідчать результати звіряння по зазначених платежах, показники щодо наявної суми позитивного сальдо між даними підприємства та даними інтегрованих карток платника податків відрізняються. При цьому, сума позитивного сальдо в інтегрованій картці платника податку з податку на прибуток приватних підприємств (код 11021000) щомісячно зменшується на суму зобов'язань зі сплати реструкторизованих податкових зобов'язань у розмірі 6726,66 грн. щомісячно до закінчення строку дії договору. Також вказав, що позитивне сальдо з податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток, яке обліковується в інтегрованих картках ПАТ "ЕК Херсонобленерго", не можна вважати помилково сплаченими грошовими зобов'язаннями, оскільки ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" є платником податку на прибуток та авансових внесків з податку на прибуток відповідно до норм діючого законодавства.
Крім того, відповідач зазначив, що враховуючи складну економічну ситуацію в державі відповідач звернувся до позивача з проханням переглянути призначення коштів та використовувати наявну переплату в рахунок погашення податкових зобов'язань з податку на додану вартість .
Представник відповідача в судовому засіданні заперечення підтримав та просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні докази у їх сукупності, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного: ПАТ "ЕК "Херсонобленерго" на підставі декларації з податку на прибуток приватних підприємств за 2013 рік та 2014 рік задекларовано за 2013 рік в рядку 14 "Податок на прибуток за звітній (податковий) період" від'ємне значення податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 13859670,00 грн.; за 2014 рік в рядку 14 "Податок на прибуток за звітній (податковий) період" від'ємне значення податкового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств в сумі 2104628,00 грн.
Відповідно до п. 14.1.115 ст. 14 Податкового кодексу України, надміру сплачені грошові зобов'язання - суми коштів, які на певну дату зараховані до відповідного бюджету понад нараховані суми грошових зобов'язань, граничний строк сплати яких настав на таку дату.
Помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті та статті 301 Митного кодексу України, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу (п.43.1 ст. 43 ПКУ).
Відповідно до п. 43.2 статті 42 Податкового кодексу України, у разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків.
Судом встановлено, що позивач звернувся до відповідача з заявою від 27.05.2015 № 03/59-2016 про повернення надмірно перерахованих коштів у сумі 19231404,88 грн.
СДПІ з ОВП у м. Одесі МГУ ДФС 01.07.2015 р. направило лист, в якому вказано повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу.
Так, позивачем надано відповідачу договір про реструктуризацію податкових зобов'язань з податку на прибуток приватних підприємств № 92 від 28.12.2006 року та надано заяву про повернення надмірно сплачених сум.
Згідно п. 43.3 статті 43 Податкового кодексу України, обов'язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов'язання є подання платником податків заяви про таке повернення (крім повернення надміру утриманих (сплачених) сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації за звітний календарний рік шляхом проведення перерахунку за загальним річним оподатковуваним доходом платника податку) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.
Платник податків подає заяву на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань у довільній формі, в якій зазначає напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі повернення надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість такі кошти підлягають поверненню виключно на рахунок платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (п. 43.4 ст. 43 ПК України).
Судом встановлено, що позивач заявою від 27.05.2015 року та від 11.12.2015 р. звертався до відповідача з заявою про повернення надмірно сплачених сум коштів.
Отже, позивачем дотримано вимоги щодо порядку повернення надмірно сплачених сум грошових зобов'язань.
Контролюючий орган не пізніше ніж за п'ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.
На підставі отриманого висновку орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів протягом п'яти робочих днів здійснює повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган несе відповідальність згідно із законом за несвоєчасність передачі органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів для виконання висновку про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету (п. 43.5 ст. 43 Податкового кодексу України).
Проаналізувавши вказане, суд приходить до висновку, що відповідачем неправомірно не вчинено дій щодо повернення помилково сплачених податкових зобов'язань по податку на прибуток приватних підприємств та не надано до органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів щодо повернення суми бюджетного відшкодування ПАТ "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго".
Відповідно до спільного наказу Міністерства доходів і зборів України та Міністерства фінансів України від 30.12.2013 №882/1188 "Про затвердження Порядку взаємодії органів Міністерства доходів і зборів України, місцевих фінансових органів та територіальних органів Державної казначейської служби України у процесі повернення платникам податків помилково та/або надміру сплачених сум грошових зобов'язань", надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню органом Державної казначейської служби України на підставі отриманих висновків від органів Міндоходів.
Отже, суд приходить до висновку, що відповідач зобов'язаний надати відповідному органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" висновок про повернення відповідних сум коштів з відповідного бюджету.
Суд не приймає до уваги пояснення представника відповідача, оскільки вони ґрунтуються на помилковому тлумачення чинного законодавства.
Серед критеріїв оцінювання судом рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, є принцип законності, що закріплений у ч.2 ст.19 Конституції України, відповідно до якого органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема, з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
У зв'язку з цим, суд, аналізуючи викладене приходить до висновку, що позов Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" до Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії підлягає задоволенню.
Судові витрати розподілити відповідно до ст. 94 КАС України.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частину постанови.
Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 17, 19, 158, 159, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС щодо невжиття заходів щодо повернення Публічному акціонерному товариству "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (код ЄДРПОУ 05396638) надмірно сплачених сум з податку на прибуток приватних підприємств в розмірі 19053689 (дев'ятнадцять мільйонів п'ятдесят три тисячі шістсот вісімдесят дев'ять) грн. 71 коп.
Зобов'язати Спеціалізовану Державну податкову інспекцію з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС підготувати та надати відповідно до вимог Податкового кодексу України до відповідного органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" для виконання висновок про повернення з Державного бюджету України надмірно сплачених сум у розмірі 19053689 (дев'ятнадцять мільйонів п'ятдесят три тисячі шістсот вісімдесят дев'ять) грн. 71 коп. бюджетного відшкодування з податку на прибуток приватних підприємств.
Стягнути на користь Публічного акціонерного товариства "Енергопостачальна компанія "Херсонобленерго" (код ЄДРПОУ 05396638) судові витрати в сумі 2756 (дві тисячі сімсот п'ятдесят шість) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Спеціалізованої Державної податкової інспекції з обслуговування великих платників у м. Одесі МГУ ДФС (код ЄДРПОУ 38847432) шляхом безспірного списання з рахунків органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Повернути позивачу надмірно сплачений судовий збір у сумі 284427 (двісті вісімдесят чотири тисячі чотириста двадцять сім) грн. 40 коп. з Державного бюджету України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 18 квітня 2016 р.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 8.3.1