ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" квітня 2016 р. Справа № 809/52/16
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Кишинського М.І.
за участю секретаря судового засідання: Дмитрашко О.М.,
позивача: ОСОБА_1, ОСОБА_2,
відповідача: ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5,
третя особа на стороні позивача: ОСОБА_6,
третя особа на стороні відповідача: ОСОБА_7,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1,
до відповідача: Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області, Заступника начальника Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області ОСОБА_4, Івано-Франківський міський відділ Управління Державної міграційної служби України, треті особи: Служба у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_8
про визнання протиправним та скасування рішення від 22.07.2015 року та зобов`язання до вчинення дій.,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління Державної міграційної служби в Івано-Франківській області, Заступника начальника Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області ОСОБА_4, Івано-Франківський міський відділ Управління Державної міграційної служби України про визнання протиправним та скасування рішення від 22.07.2015 року та зобов"язання до вчинення дій.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 03.03.2016 року до участі у справі залучено Службу у справах дітей виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради та ОСОБА_8як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 23.04.2015 року Івано-Франківським МВ УДМС в Івано-Франківській області здійснено реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 та її малолітнього сина ОСОБА_9 за адресою: АДРЕСА_1 із одночасним зняттям з реєстрації із місця постійного проживання в АДРЕСА_2. Однак, начальником Івано-Франківського міського відділу УДМС в Івано-Франківській області 22.07.2015 року прийнято рішення про зняття з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 стосовно неї та її неповнолітнього сина - ОСОБА_9. Проте, рішення про зняття з реєстрації місця постійного проживання в АДРЕСА_2 не було скасовано. Підставою для прийняття даного рішення слугували висновки перевірки правомірності реєстрації місця проживання ОСОБА_1 та її неповнолітньої дитини. Вважає дане рішення незаконним та таким, що прийняте з порушенням норм чинного законодавства.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали в повному обсязі, просили позов задовольнити.
Представники відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили з мотивів, наведених у письмовому запереченні. Додатково суду пояснили, що 23.04.2015 року Івано-Франківським МВ УДМС зареєстровано ОСОБА_1 та її малолітнього сина ОСОБА_9 за адресою: АДРЕСА_1 із одночасним зняттям реєстрації місця проживання в АДРЕСА_2. Однак, в липні 2015 року до УДМС України в Івано-Франківській області надійшов адміністративний позов ОСОБА_8, що діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_9, відповідач УДМС України в Івано-Франківській області, третя особа ОСОБА_1, Служба у справах дітей та сім`ї Бориспільської райдержадміністрації Київської області про визнання незаконними дій суб`єкта владних повноважень та зобов`язання вчинити дії. Здійснивши перевірку реєстрації ОСОБА_1 та її неповнолітнього сина ОСОБА_9, Івано-Франківським МВ УДМС України в Івано-Франківській області прийнято висновок, яким дану реєстрацію було скасовано. Встановлено, що згода батька на зняття з реєстрації її неповнолітнього сина відсутня. Дане рішення вважають прийнятим відповідно до норм чинного законодавства, а позовні вимоги такими, що не підлягають до задоволення.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача в судовому засіданні проти позову заперечили.
Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши пояснення позивача, представників сторін та третьої особи, дослідивши та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 23.04.2015 року Івано-Франківським МВ УДМС України в Івано-Франківській області здійснено реєстрацію місця проживання ОСОБА_1 та її малолітнього сина ОСОБА_9 за адресою: АДРЕСА_1 із одночасним зняттям з реєстрації місця проживання в АДРЕСА_2.
Проте, в 08 липня 2015 року ОСОБА_8 в Київський окружний адміністративний суд подано адміністративний позов до Управління ДМС в Івано-Франківській області, за участю третіх осіб на стороні відповідача - ОСОБА_1, Служба в справах дітей та сім`ї Бориспільської РДА, яким просив визнати дії відповідача по зняттю з реєстрації за місцем проживання в АДРЕСА_2 неповнолітнього ОСОБА_9 протиправними та зобов`язати відповідача вчинити дії по скасуванню реєстрації місця проживання дитини по АДРЕСА_1.
За результатами проведеної перевірки правомірності реєстрації ОСОБА_1 та її неповнолітнього сина ОСОБА_9, Івано-Франківського МВ УДМС України в Івано-Франківській області 22.07.2015 року прийнято Висновок про скасування даної реєстрації.
При проведенні перевірки реєстраційних документів ОСОБА_1 встановлено, що згода батьків на зняття з реєстрації їх неповнолітнього сина відсутня.
Про прийняте рішення Івано-Франківський МВ УДМС України в Івано-Франківській області письмово повідомлено позивача.
Під час вирішення даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Згідно із ч.1 ст.2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" (далі-Закон) громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом.
В ч.1 ст.6 даного Закону передбачено, що громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов'язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Реєстрація місця проживання за заявою особи може бути здійснена з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання.
Відповідно до ч.4 ст.6 цього Закону реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Згідно із ч.4 ст.7 даного Закону зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Процедуру реєстрації місця проживання та місця перебування осіб в Україні, зразки документів, необхідних для реєстрації і зняття з реєстрації місця проживання та місця перебування визначає Порядок реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затверджений наказом МВС №1077 від 22.11.2012 року, та розроблений відповідно до Законів України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні", "Про загальний військовий обов'язок і військову службу".
Так, відповідно до п.2.2 даного Порядку (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) для реєстрації місця проживання особа або її законний представник подає до територіального підрозділу ДМС України, а після утворення центрів надання адміністративних послуг (далі - центр) - до відповідного центру: письмову заяву про реєстрацію місця проживання (додаток 5); документ, до якого вносяться відомості про місце проживання; квитанцію про сплату державного мита або документ про звільнення від його сплати; талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні (у разі зміни місця проживання в межах України). Талон зняття з реєстрації місця проживання в Україні не подається у разі оформлення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання; документи, що підтверджують: право на проживання в житлі - ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім'ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру; право на перебування або взяття на облік у закладі/установі - довідка про прийняття на обслуговування в спеціалізованій соціальній установі, закладі соціального обслуговування та соціального захисту особи (додаток 6), копія посвідчення про взяття на облік бездомної особи, форма якого затверджена наказом Міністерства соціальної політики України від 28 грудня 2011 року № 574 "Про деякі питання діяльності центру обліку бездомних громадян", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 20 січня 2012 року за № 84/20397; проходження служби у військовій частині, адреса якої зазначається під час реєстрації, - довідка про проходження служби у військовій частині, видана командиром військової частини, зразок якої наведено в додатку 7 до цього Порядку; військовий квиток або посвідчення про приписку (для громадян, які підлягають взяттю на військовий облік або перебувають на військовому обліку); свідоцтво про народження або свідоцтво про належність до громадянства України, якщо реєструється місце проживання дитини, яка не досягла 16-річного віку; заява про зняття особи з реєстрації місця проживання, форма якої наведена в додатку 8 до цього Порядку (у разі здійснення реєстрації місця проживання з одночасним зняттям з реєстрації попереднього місця проживання).
В п.2.3 цього Порядку передбачено, що відомості про дітей віком до 14 років, місце проживання яких реєструється з батьками, вносяться до заяви одного з них. Особа, яка досягла 14-річного віку, подає заяву про реєстрацію місця проживання особисто.
При проживанні батьків за різними адресами для реєстрації місця проживання дитини, яка не досягла 14 років, разом з одним з батьків надається письмова згода другого з батьків та довідка територіального підрозділу або адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України за місцем його проживання про те, що дитина не зареєстрована разом з ним.
Відомості про реєстрацію дитини, яка не досягла 14 років, вносяться до картки реєстрації того з батьків, з ким реєструється місце проживання дитини, та до адресної картки.
До адресно-довідкового підрозділу територіального органу ДМС України надсилаються відомості про реєстрацію місця проживання того з батьків, з ким реєструється місце проживання дитини, у графу 14 цих відомостей вноситься інформація про дитину (прізвище, ім'я, по батькові, стать, дата і місце народження).
В п.2.4 згаданого Порядку зазначено, що у разі подання заяви законним представником особи додатково подаються: документ, що посвідчує особу законного представника; документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника, крім випадків, коли законними представниками є батьки (усиновлювачі). Реєстрація місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Відповідно до п.3.2 цього Порядку зняття з реєстрації здійснюється в день звернення особи. Особа, яка досягла 14-річного віку, подає заяву про зняття з реєстрації місця проживання особисто. За заявою особи зняття з реєстрації місця проживання може бути здійснено одночасно з реєстрацією нового місця проживання.
У разі реєстрації місця проживання батьків за однією адресою при знятті з реєстрації одного з батьків разом з дитиною/дітьми до 14 років другий з батьків надає письмову згоду на зняття дитини/дітей з реєстрації місця проживання (п.3.2 цього Порядку).
В п.3.5 даного Порядку передбачено, що зняття з реєстрації місця проживання особи за заявою законного представника здійснюється за згодою інших законних представників.
Реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи скасовується в разі їх проведення з порушенням вимог законодавства. (п.7.1. Порядку).
У разі виявлення такого порушення керівник територіального підрозділу ДМС проводить перевірку підстав реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи, за її результатами складає висновок та приймає рішення про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи. Копія цього висновку надсилається керівнику головного управління (управління) міграційної служби в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі -територіальний орган ДМС) для здійснення контролю. (п.7.2 Порядку).
Відомості про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування особи вносяться до карток реєстрації особи, адресних карток та паспортного документа шляхом внесення запису "скасовано" на штамп, що був внесений до цих документів з порушенням законодавства (штамп реєстрації місця проживання, або штамп реєстрації місця перебування, або штамп зняття з реєстрації місця проживання). (п.7.5 Порядку).
Аналіз даних норм дає суду підстави дійти висновку про те, що при знятті з реєстрації та реєстрації дитини за новим місцем проживанням за заявою одного із батьків, які проживають за різними адресами, необхідна згода іншого з батьків та довідка УДМС про те, що дитина не зареєстрована разом з ним.
Оскільки саме позивач 15.12.2015 року зверталася з відповідною заявою до відповідача про реєстрацію її місця проживання за адресою АДРЕСА_1, Івано-Франківська міська рада, не зазаначивши при цьому свого малолітнього сина, відповідно реєстрація місця проживання позивача була здійснена за вказаною адресою.
З огляду на наведене судом не приймаються до уваги доводи представника позивача про те, що подання письмової заяви батька про реєстрацію дитини за місцем проживання її матері, з якою залишилась проживати дитина, слід розуміти як письмову згоду батька. Крім того, дитина була зареєстрована за місцем проживання батька.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв правомірно, коли за результатами проведеної перевірки прийняв рішення про скасування реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання ОСОБА_1, а тому в задоволенні позовної вимоги про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 22.07.2015 року слід відмовити.
З огляду на наведене не підлягає задоволенню і позовна вимога про зобов`язання відповідача зареєструвати ОСОБА_1 та її неповнолітнього сина ОСОБА_11 по АДРЕСА_1.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Кишинський М.І.
Постанова складена в повному обсязі 12.04.2016 року.