Копія
Справа № 822/523/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2016 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіБожук Д.А. при секретаріГненній Ю.І. за участі:позивача, представників відповідачів розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Теофіпольської районної державної адміністрації , Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди, -
У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 КАС України.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3.) звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовом до Теофіпольської районної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач 1, Теофіпольська РДА), Департаменту соціального захисту населення Хмельницької обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач 2, ДСЗН Хмельницької ОДА) у якому просить:
- зобов'язати Теофіпольську РДА надати повторне подання до ДСЗН Хмельницької ОДА про видачу ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії;
- визнати неправомірними дії ДСЗН Хмельницької ОДА при заміні посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії на посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії;
- зобов'язати ДСЗН Хмельницької ОДА вчинити дії, а саме видати ОСОБА_3 посвідчення 2 категорії на підставі довідки військової частини 31434 № 288 від 05.11.1986;
- стягнути моральну шкоду в сумі 100 тисяч гривень з Теофіпольської РДА та ДСЗН Хмельницької ОДА по 50 тисяч з кожного відповідача.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 14.04.2016 позовну заяву ОСОБА_3 до Теофіпольської РДА, ДСЗН Хмельницької ОДА про визнання неправомірними дій, зобов'язання вчинити дії та стягнення моральної шкоди в частині позовних вимог щодо визнання неправомірними дій ДСЗН Хмельницької ОДА при заміні посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії на посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії залишено без розгляду.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у 1991 році він визнаний у встановленому законом порядку учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії. Після набуття Україною незалежності, зазначене посвідчення було вилучено для обміну на посвідчення українського зразка. В подальшому позивачу повернули посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 3 категорії замість посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії, чим позбавили ОСОБА_3 усіх пільг та компенсацій.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та підтвердив обставини на які посилається у позовній заяві, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.
Представник відповідача 1 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив та просив відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю з підстав викладених в письмових запереченнях. Зазначив, що Теофіпольська РДА діяла на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством України.
Представник відповідача 2 в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив та просив відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю з підстав викладених в письмових запереченнях. Зазначив, що ДСЗН Хмельницької ОДА діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені законодавством України.
Заслухавши позивача, представників відповідачів, свідка, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв'язку і сукупності, суд вважає, що в задоволенні позовних вимог належить відмовити з огляду на наступне.
19.06.1991 Теофіпольським районним військовим комісаріатом ОСОБА_3 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_1, без зазначення категорії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 25.08.92 №501 затверджено Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, який регулював правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 5 постанови Кабінету Міністрів України «Про Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 25.08.1992 №501, визначено, що посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, видані відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 2 липня 1990 р. № 148 "Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування і соціального забезпечення осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС", дійсні до 28 лютого 1993 року.
Оскільки посвідчення серії НОМЕР_1 видане ОСОБА_3 за формою відповідає посвідченням, які видавалися на підставі постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської ради професійних спілок "Про заходи щодо поліпшення медичного обслуговування і соціального забезпечення осіб, які брали участь у роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильські АЕС" №148 від 02.07.1990, воно мало бути замінене на посвідчення, зразок якого затверджувався українським законодавством.
15.03.1993, у зв'язку з внесенням змін до законодавства, ОСОБА_3 замінено посвідчення серії НОМЕР_1 на посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_2 (категорія 3).
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51 затверджено новий Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно п.2 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №51 від 20.01.1997 (далі по тексту - Порядок №51), посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.1997 №135, «Про перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» (далі по тексту - Постанова №135) визнано за необхідне провести у період до 1 травня 1998 р. перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС" згідно з Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. №51.
Згідно п.3 Постанови №135, «Про перевірку правильності видачі посвідчень "Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», Міністерством з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями у посвідченнях, щодо правильності видачі яких немає сумнівів, на правій сторінці по діагоналі зліва направо ставиться штамп червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці сторінки робиться запис про дату перереєстрації за підписом заступника керівника, який скріплюється печаткою.
05.06.1997 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році серії НОМЕР_2, видане ОСОБА_3, перереєстроване, про що зроблено запис на зазначеному посвідченні.
Зважаючи на викладені вище обставини, посилання позивача на те, що у нього неправомірно було вилучено посвідчення 2 категорії, а повернуто посвідчення 3 категорії є непереконливими.
Відповідно до абз.2 ч.1 п.10 Порядку №51, видача посвідчень провадиться учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.10.2015 у справі №822/3237/15, яка набрала законної сили 16.11.2015, адміністративний позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії Теофіпольської районної державної адміністрації при заміні посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії на посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії та зобов'язано Теофіпольську районну державну адміністрацію вчинити дії, а саме: видати ОСОБА_3 посвідчення 2 категорії на підставі довідки військової частини 31434 №288 від 05.11.1986.
Відповідно до ч.2 ст. 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України.
На виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 07.10.2015 у справі №822/3237/15 та відповідно до абз.2 ч.1 п.10 Порядку №51, управління соціального захисту населення Теофіпольської РДА Хмельницької області направило ДСЗН Хмельницької ОДА подання від 17.02.2016 №456, про видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії ОСОБА_3, жителю АДРЕСА_1.
ДСЗН Хмельницької ОДА розглянув подання та надав відповідь №04.02-1471 від 25.02.2016, у якій зазначив, що на виконання постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.10.2013 у справі №822/3852/13-а комісією прийнято рішення про скасування рішення Комісії від 12.06.2013 №62 в частині визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3, а ДСЗН Хмельницької ОДА ОСОБА_3 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 3, яким він користується на даний час. Вказано про відсутність підстав для видачі ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2.
Суд звертає увагу, що подання розглянуте, а подача повторного подання Порядком №51 не передбачена.
Суд відхиляє посилання позивача, підтверджене показаннями свідка, щодо видачі посвідчень 2 категорії особам, зазначеним разом з позивачем в Списку військовозобов'язаних Теофіпольського району, приймавших участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки правові підстави надання зазначеним особам посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не є предметом розгляду в даній справі та не пов'язані з правами, свободами та обов'язками позивача.
Відповідно до п.5 Порядку №51 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А.
До пунктів дезактивації техніки та санітарної обробки населення належать пункти у межах сіл Діброви Поліського, Дитяток і Старих Соколів Іванівського районів, на аеродромах Чернігівського вищого військового училища льотчиків у місті Чернігові і селі Малійках Чернігівського району Чернігівської області та пункт дезактивації залізничного транспорту на станції Вільча Поліського району.
Суд критично оцінює твердження позивача, що він перебував на станції Вільча Поліського району, а тому має право на встановлення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 2, оскільки п.5 Порядку №51 чітко визначено, що станція Вільча відноситься до пунктів санітарної обробки населення і дезактивації техніки, а тому такі особи є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 3.
Згідно абз.3 п.12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 №51, спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій. Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.
Отже, виключно за результатами засідання Комісії з розгляду документів для видачі посвідчень громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи приймається відповідне рішення, яке є підставою для видачі чи відмови у видачі посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до витягу з протоколу засідання Тимчасової комісії при Хмельницькій обласній державній адміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» від 05.09.1997 №10 підтверджено правильність видачі посвідчень «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС» по категорії 3 ОСОБА_3
У витязі з протоколу №62 засідання комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС від 12.06.2013 не було підтверджено факт виконання ОСОБА_3 робіт у зоні відчуження.
Разом з тим, згідно витягу з протоколу № 77 від 20.08.2014 комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відповідно до рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 28.10.2013 (справа №822/3852-13-а) скасовано рішення Комісії від 12.06.2013 №62 в частині визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3.
Суд бере до уваги, що комісією зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС встановлено, що ОСОБА_3 має право на отримання посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС категорії 3.
Враховуючи наведене, позовні вимоги в частині зобов'язання Теофіпольської РДА надати повторне подання до ДСЗН Хмельницької ОДА про видачу ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії не належать до задоволення.
Згідно з Рекомендацією № R (80) 2 Комітету Міністрів державам-членам стосовно реалізації адміністративними органами влади дискреційних повноважень від 11.03.1980, під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Отже, дискреційним повноваженням є повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийняті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) обрати один з кількох варіантів рішення.
Суд, перевіряючи рішення, дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень на відповідність закріпленим ч.3 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за названими критеріями.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень. Єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності.
Враховуючи вищезначене, суд приходить до висновку, що позовна вимога щодо зобов'язання ДСЗН Хмельницької ОДА вчинити дії, а саме видати ОСОБА_3 посвідчення 2 категорії на підставі довідки військової частини 31434 №288 від 05.11.1986, тобто прийняти конкретно визначене рішення, є формою втручання в дискреційні повноваження та виходить за межі завдань адміністративного судочинства, а тому в її задоволенні належить відмовити.
Оскільки позивачем відмовлено в задоволенні позовних вимог щодо зобов'язання Теофіпольську РДА надати повторне подання до ДСЗН Хмельницької ОДА про видачу ОСОБА_3 посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та щодо зобов'язання ДСЗН Хмельницької ОДА вчинити дії, а саме видати ОСОБА_3 посвідчення 2 категорії на підставі довідки військової частини 31434 №288 від 05.11.1986, то й інша частина позовних вимог, які є похідними від зазначених вимог, не підлягають задоволенню.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Таким чином, з'ясувавши фактичні обставини справи та проаналізувавши зібрані по справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Враховуючи вищенаведене, керуючись статтями 69, 70, 71, 94, 158 - 163, 267 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні позову ОСОБА_3 - відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 19 квітня 2016 року
Суддя/підпис/Д.А. Божук"Згідно з оригіналом" Суддя Д.А. Божук