Постанова № 57257863, 15.04.2016, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2016
Номер справи
821/161/16
Номер документу
57257863
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2016 р.м. ХерсонСправа № 821/161/1616 год. 30 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Кисильової О.Й.,

при секретарі: Дудар Е.І.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1,

представника позивача - ОСОБА_2,

представника відповідача - Щедрова О.Р.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_1 до Головного територіального Управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправними дій, скасування рішення, наказу та подання,

встановив:

Приватний нотаріус Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного територіального управління юстиції у Херсонській області (далі - відповідач), в якому, з урахування збільшення та уточнення позовних вимог, просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо проведення перевірки дотримання ОСОБА_1 порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства під час посвідчення правочинів щодо відчуження нерухомого майна за період з 01.08.2015 р. по 30.10.2015 р.;

- визнати протиправним та скасувати рішення оперативної наради від 09.12.2015 р., оформлене протоколом № 110, прийняте за результатами розгляду питання 2, а саме: щодо направлення подання про анулювання свідоцтва про право ОСОБА_1 на зайняття нотаріальною діяльністю та зупинення діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1;

- визнати протиправними дії відповідача щодо складання та внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання від 10.02.2016 р. № 5-1/359 про анулювання свідоцтва про право ОСОБА_1 на зайняття нотаріальною діяльністю та скасувати вказане подання;

- визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 08.02.2016 р. № 69/9 про зупинення приватної нотаріальної діяльності ОСОБА_1;

У судовому засіданні позивач та його представник підтримали позовні вимоги у повному обсязі. Суду пояснили, що 13.11.2015 р. відповідачем проведено цільову перевірку з питань нотаріальної діяльності позивача, за результатами якої складено довідку від 20.11.2015 р. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо проведення перевірки, з огляду на наступне. Так, у відповідача не було підстав для проведення перевірки, передбачених Законом України "Про нотаріат", не складено графіку перевірок, не прийнято наказу про перевірку. Крім того, до складу комісії включено нотаріусів, що призвело до конфлікту інтересів, та порушення вимог Правил професійної етики нотаріусів. Посилаючись на статтю 33 Закону України "Про нотаріат", позивач відмітив, що відповідач не наділений повноваженнями визнавати певні дії порушеннями, факт порушень може встановлювати тільки суд. Довідка про результати перевірки не містить висновків та рекомендацій щодо усунення порушень, як це передбачено Порядком проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів та не встановлює строк для усунення недоліків роботи. Відповідачем також протиправно не надано оцінку запереченням позивача, поданим на довідку від 20.11.2015 р. Представник позивача зауважила, що не існує нормативного акта, який передбачає проведення оперативної наради з питань розгляду результатів перевірки, більше того, прийняття на таких нарадах рішень про внесення подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Оперативна нарада проведена за відсутності більшості осіб, які зазначені в протоколі № 110, а тому прийняті на ній рішення є незаконними. На думку позивача, встановлені у ході перевірки факти порушення ОСОБА_1 порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства є припущеннями відповідача, оскільки не підтверджені належними доказами. При здійсненні своєї професійної діяльності позивач діяв у межах повноважень, визначених Законом України "Про нотаріат", та з дотриманням приписів вказаного Закону. Посилаючись на наведені вище обставини, позивач вважає, що складення відповідачем подання про анулювання свідоцтва про право ОСОБА_1 на зайняття нотаріальною діяльністю без належних на те підстав, та внесення вказаного подання до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, що зумовило прийняття наказу про зупинення нотаріальної діяльності, порушує гарантовані Конституцією права позивача на працю, за захистом яких він звернувся до суду. Просить позов задовольнити у повному обсязі.

Представник відповідача у судовому засіданні, заперечуючи проти позову, зазначив, що при проведенні перевірки нотаріальної діяльності ОСОБА_1 відповідачем у повному обсязі дотримано вимоги Закону України "Про нотаріат", та Порядку проведення перевірки діяльності нотаріусів. Підставою для внесення подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю слугувало встановлення факту неодноразового порушення ОСОБА_1 вимог чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій. Рішення про зупинення нотаріальної діяльності приватного нотаріуса прийнято керівником Головного управління юстиції, який наділений такими повноваженнями при розгляді довідки та матеріалів перевірки щодо виявлених порушень. Просив відмовити в задоволенні позову повністю.

Заслухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.

Відповідно до статті 2-1 Закону України "Про нотаріат" від 02.09.1993 р. № 3425-XII (далі-Закон № 3425-XII) державне регулювання нотаріальної діяльності полягає у встановленні умов допуску громадян до здійснення нотаріальної діяльності, порядку зупинення і припинення приватної нотаріальної діяльності, анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю; здійсненні контролю за організацією нотаріату, проведенням перевірок організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; визначенні органів та осіб, які вчиняють нотаріальні дії, здійснюють контроль за організацією нотаріату, проводять перевірки організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства; встановленні правил професійної етики нотаріусів.

Контроль за організацією нотаріату, перевірка організації нотаріальної діяльності нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства здійснюються Міністерством юстиції України, Головним управлінням юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головними управліннями юстиції в областях, містах Києві та Севастополі.

Надаючи оцінку обґрунтованості тверджень позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо проведення перевірки дотримання порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства під час посвідчення правочинів щодо відчуження нерухомого майна за період з 01.08.2015 р. по 30.10.2015 р., суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону № 3425-XII Міністерство юстиції України, Головне територіальне управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головні територіальні управління юстиції в областях, містах Києві та Севастополі проводять перевірку організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання ним порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства за певний період. Проведення повторної перевірки з тих питань, які вже були предметом перевірки, не допускається, крім перевірки звернень громадян чи юридичних осіб у межах предмета звернення та повноважень Міністерства юстиції України, головних територіальних управлінь юстиції в областях.

Порядок проведення перевірки організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства затверджується Міністерством юстиції України (ч. 6 ст. 33 Закону № 3425-XII).

Відповідно до статей 2-1, 18, 33 Закону України "Про нотаріат" Міністерством юстиції України прийнято наказ від 17.02.2014 р. № 357/5, яким затверджено та зареєстровано в Мінюсті Порядок проведення перевірки організації роботи державних нотаріальних контор, державних нотаріальних архівів, організації нотаріальної діяльності приватних нотаріусів, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства (далі - Порядок проведення перевірки діяльності нотаріусів).

Пунктом 2 Порядку проведення перевірки діяльності нотаріусів визначено, що перевірка організації нотаріальної діяльності державних і приватних нотаріусів може бути плановою або позаплановою. Планова перевірка - комплексна перевірка організації роботи державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, організації нотаріальної діяльності приватного нотаріуса, дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій і виконання правил нотаріального діловодства; позапланова перевірка - не запланована Міністерством юстиції України, головним територіальним управлінням юстиції комплексна, цільова або контрольна перевірка організації нотаріальної діяльності державного чи приватного нотаріуса, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства, а також перевірка за зверненнями фізичних і юридичних осіб.

Підставою для проведення планової комплексної перевірки організації нотаріальної діяльності державних і приватних нотаріусів, дотримання ними порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства є графік проведення такої перевірки (п. 12 Порядку).

Позапланова комплексна, цільова або контрольна перевірки держнотконтори, архіву, приватного нотаріуса проводяться за результатами попередньої перевірки або за дорученням Міністерства юстиції України чи головного територіального управління юстиції (п. 13 Порядку).

30.09.2015р. Головним територіальним управлінням юстиції у зв'язку з напруженням ситуації та численними зверненнями фізичних та юридичних осіб з питань, пов'язаних з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим, нотаріусам Херсонської області направлено доручення за вих. № 5-25/2947 стосовно проведення аналізу ситуації, яка склалась у період з моменту анексії по теперішній час у сфері нотаріату, встановлено строк та періодичність подання такої інформації, а також звернуто увагу нотаріусів на неухильне дотримання вимог діючого законодавства при вчиненні нотаріальних дій, пов'язаних з тимчасово окупованою територією АРК та попереджено про персональну відповідальність за його порушення.

29.10.2015 р. начальником Управління державної реєстрації Галковським О.М. подано на ім'я керівника Головного управління Гасанова Р.А. доповідну записку, складену за результатами вибіркової перевірки інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо видів реєстраційних дій, які вчинялись нотаріусами Херсонського міського нотаріального округу, в тому числі ОСОБА_1, за вказаний період, як державними реєстраторами стосовно майна, розташованого на тимчасово окупованій території АРК.

Проведення перевірки організації роботи, зокрема, з питань дотримання державними і приватними нотаріусами порядку вчинення нотаріальних дій та виконання ними правил нотаріального діловодства здійснюється уповноваженими представниками Міністерства юстиції, головного управління юстиції, діяльність яких безпосередньо пов'язана з контролем за організацією нотаріату і нотаріальної діяльності в Україні (п. 6 Порядку).

За результатами опрацювання інформації, наданої нотаріусами на контрольне доручення Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 30.09.2015р. № 5-25/2947 та отриманої інформації від Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, начальником Гасановим Р.А., з урахуванням пунктів 6 та 13 Порядку проведення перевірки діяльності нотаріусів, доручено працівникам відділу з питань нотаріату управління юстиції провести цільову перевірку діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1

До перевірки можуть залучатись працівники територіальних органів юстиції, діяльність яких безпосередньо пов'язана з контролем за організацією нотаріату і нотаріальної діяльності в Україні, а також нотаріуси, які мають високий професійний рівень та достатній досвід практичної роботи не менше 10 років, та працівники державного нотаріального архіву (п. 7 Порядку).

До складу комісії (комплексної, цільової, контрольної) не залучаються представники Міністерства юстиції, головного управління юстиції, якщо це призведе до виникнення конфлікту інтересів у цих посадових осіб. У разі виникнення конфлікту інтересів член комісії невідкладно у письмовій формі повідомляє голову комісії (комплексної, цільової, контрольної перевірки) про наявність конфлікту інтересів (п. 9 Порядку).

За приписами пункту 19 Порядку проведення перевірки діяльності нотаріусів для проведення перевірки утворюється комісія. Персональний склад комісії, її голова, термін проведення перевірки державної нотаріальної контори, державного нотаріального архіву, приватного нотаріуса затверджуються наказом відповідно Міністерства юстиції чи головного управління юстиції.

Наказом начальника Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 09.11.2015р. № 610/9 утворено комісію, до складу якої увійшли працівники відділу з питань нотаріату ГУЮ та два приватних нотаріуси, визначено строк проведення перевірки - 11.11.2015р. та затверджено план проведення перевірки. Як вбачається зі змісту вказаного наказу, підставою для його прийняття слугували лист Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 30.09.2015 р. та доповідна записка начальника Управління державної реєстрації Галковського О.М. від 29.10.2015 р.

Наказом начальника Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 09.11.2015р. № 613/9 строк проведення перевірки перенесено на 13.11.2015 р. у зв'язку із клопотанням ОСОБА_1 про надання часу для підготовки до перевірки, а також щодо наявного конфлікту інтересів між приватним нотаріусом та іншими нотаріусами-членами комісії через різні правові позиції щодо нотаріальної практики. Позивачу відмовлено у клопотанні про заміну членів комісії у зв'язку із відсутністю конфлікту інтересів. Про перенесення дати перевірки ОСОБА_1 повідомлено належним чином.

Відповідно до п. 31 Порядку проведення перевірки діяльності нотаріусів, перевіркою встановлюється, чи дотримуються державні і приватні нотаріуси загальних положень чинного законодавства, яке регулює порядок вчинення нотаріальних дій та проведення під час їх вчинення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

13.11.2015 р. комісією у складі п'яти осіб проведено цільову перевірку дотримання приватним нотаріусом Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_1 порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства під час посвідчення правочинів щодо відчуження нерухомого майна за період роботи з 01.08.2015р. по 30.10.2015р.

Державній нотаріальній конторі, державному нотаріальному архіву, приватному нотаріусу надається право на усунення виявлених під час перевірки недоліків, якщо таке можливо безпосередньо під час перевірки. У такому разі такі недоліки у довідці про результати перевірки не зазначаються (п. 32 Порядку).

За результатами перевірки, 20.11.2015 р. комісією складено довідку про результати проведеної перевірки з висновками про необхідність розгляду наслідків перевірки на оперативній нараді з участю керівництва Головного територіального управління юстиції у Херсонській області. Дану довідку перевірки вручено приватному нотаріусу ОСОБА_1 під розписку.

Зі змісту довідки слідує, що за період за період роботи з 01.08.2015р. по 30.10.2015р.

ОСОБА_1 посвідчено 18 договорів відчуження нерухомого майна, в тому числі 2 договори щодо майна, розташованого тимчасово окупованій території АРК. У ході перевірки встановлено порушення позивачем пункту 7.1. Правил ведення нотаріального діловодства, пункту 3.3 Порядку ведення Єдиного реєстру спеціальних бланків нотаріальних документів та статті 55 Закону України "Про нотаріат" в частині вимог щодо місця посвідчення правочину.

20.11.2015 р. позивачем надано пояснення щодо висновків, викладених у довідці від 20.11.2015 р. про результати цільової перевірки роботи ОСОБА_1

Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що при проведенні цільової перевірки дотримання ОСОБА_1 порядку вчинення нотаріальних дій та виконання правил нотаріального діловодства під час посвідчення правочинів щодо відчуження нерухомого майна за період роботи з 01.08.2015р. по 30.10.2015р., відповідачем дотримано вимоги законодавства, що регулюють порядок проведення перевірки, а тому суд не вбачає в зазначених вище діях відповідача ознак протиправності, а відтак - відмовляє позивачу в задоволенні позову в цій частині.

Надаючи оцінку обгрунтованості доводів позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення оперативної наради від 09.12.2015 р., оформлене протоколом № 110, суд зазначає наступне.

Відповідно до абз. 2 п. 37 Порядку проведення перевірки діяльності нотаріусів, заперечення або пояснення, зокрема, приватного нотаріуса, діяльність яких перевірялась, надаються комісії та розглядаються разом з довідкою про проведену перевірку та іншими матеріалами перевірки.

Як вбачається зі змісту протоколу оперативної наради від 09.12.2015 р. № 110, головуючим на вказаному засіданні був начальник Головного територіального управління юстиції у Херсонській області Гасанов Р.А., присутні та запрошені - керівники підрозділів ГТУЮ, члени комісії, що проводили перевірку позивача, приватні нотаріуси, завідувачі державних нотаріальних контор Голопристанського, Скадовського та Каховського районів, а також представники органів самоуправління нотаріальної спільноти - відділення Нотаріальної палати України в Херсонській області. Також присутнім на засіданні оперативної наради був ОСОБА_1 На порядок денний винесено три питання: розгляд результатів цільової перевірки роботи приватного нотаріуса, розгляд результатів цільової перевірки роботи ОСОБА_1 та результатів планової комплексної перевірки організації роботи державної нотаріальної контори. Розглядаючи питання щодо діяльності ОСОБА_1 за період, відображений у довідці від 20.11.2015 р. та заслухавши надані позивачем пояснення, на оперативній нараді вирішено підготувати на направити подання про анулювання свідоцтва про право ОСОБА_1 на зайняття нотаріальною діяльністю та зупинити діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_1 до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.

Отже, проведення оперативної наради та фіксування ходу розгляду результатів перевірок роботи нотаріусів, викладені в протоколі № 110, що вчинено відповідачем відповідно до вимог п.п. 107-121 Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 30.11.2011р. № 1242 є правомірним.

Пунктом 38 Порядку передбачено, що начальником головного управління юстиції на підставі довідки за результатами проведеної перевірки, приймається рішення про способи реалізації висновків та пропозицій за результатами цільової перевірки.

Суд не бере до уваги посилання позивача на те, що розгляд питань щодо діяльності приватних нотаріусів та прийняття з цього приводу рішень є незаконними з підстав відсутності на засіданні всіх, хто був запрошений, оскільки відсутність на оперативній нараді повного складу зазначених учасників, які не мають спеціальних знань у роботі органів нотаріату не порушують прав позивача, а остаточне рішення щодо результатів перевірки, приймається керівником Головного територіального управління юстиції.

Суд вважає логічним прийняття певних рішень за результатами розгляду довідки про проведення перевірки від 20.11.2015 р. і пояснень позивача та відмічає, що у даному випадку рішення оперативної наради мало рекомендаційних характер, оскільки повноваження щодо способу реалізації висновків та пропозицій за результатами цільової перевірки, зокрема, внесення подання та зупинення діяльності нотаріуса, належать виключно начальнику територіального управління юстиції.

За таких обставин, суд не вбачає підстав для задоволення вимог позивача щодо визнання протиправним та скасування рішення оперативної наради від 09.12.2015 р., оформлене протоколом № 110.

Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій відповідача щодо складання та внесення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання від 10.02.2016 р. № 5-1/359 про анулювання свідоцтва про право ОСОБА_1 на зайняття нотаріальною діяльністю та скасування вказаного подання, а також скасування наказу від 08.02.2016 р. № 69/9 про зупинення приватної нотаріальної діяльності позивача, суд зазначає наступне.

Наказом начальника Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 08.02.2016р. № 69/9 зупинено з 10.02.2016 року діяльність приватного нотаріуса Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_1 та доручено відділу з питань нотаріату ГТУЮ у Херсонській області 10.02.2016 р. направити до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право ОСОБА_1 на зайняття нотаріальною діяльністю.

10.02.2016 р. відповідачем надіслано Міністру юстиції України, Голові Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату подання про анулювання свідоцтва про право ОСОБА_1 на зайняття нотаріальною діяльністю, зі змісту якого слідує, що порушення питання про анулювання свідоцтва виникло у зв'язку із неодноразовим порушенням нотаріусом вимог чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій, а також недотримання принципу неупередженості та запобігання судовим спорам, про що свідчать порушення, виявлені під час здійснення таких перевірок. Так, 22-24 жовтня 2014 року комісією у складі спеціалістів з питань нотаріату та приватних нотаріусів Головного управління юстиції проведено планову комплексну перевірку організації діяльності приватного нотаріуса ОСОБА_1 та виявлено численні порушення, що відображено у довідці про результати планової комплексної перевірки приватного нотаріуса ОСОБА_1 від 28.10.2014 р. Вказану довідку розглянуто на оперативній нараді та прийнято за результатами її розгляду рішення про суворе попередження ОСОБА_1 щодо недопущення в подальшому порушень та недоліків при організації нотаріальної діяльності, нотаріальну діяльність приватного нотаріуса ОСОБА_1 зупинено та позивача направлено до Центру перепідготовки та підвищення кваліфікації працівників юстиції для підвищення кваліфікації з 17.11.2014 р. по 21.11.2014 р. Також подання від 10.02.2016 р. містить виклад обставин щодо порушень, виявлених у ході перевірок, проведених 2014 та 2015 роках.

Відповідно до ст. 12 Закону № 3425-XII свідоцтво про право на заняття нотаріальною діяльністю може бути анульовано Міністерством юстиції України, зокрема, за рішенням Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, прийнятим на підставі подання головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, у випадках неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій або грубого порушення закону, яке завдало шкоди інтересам держави, підприємств, установ, організацій, громадян.

Згідно із ст. 29-1 Закону № 3425-XII нотаріальна діяльність приватного нотаріуса тимчасово зупиняється на час дії таких обставин: головним управлінням юстиції в областях, надіслано до Міністерства юстиції України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.

Оскаржуючи до суду подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та наказ про зупинення нотаріальної діяльності позивач посилається на ті обставини, що до проведення перевірки відповідач підійшов формально, викладені у довідці перевірки факти порушень є незначними та такими, що не дають відповідачу підстав для позбавлення ОСОБА_1 права займатися професійною діяльністю у спосіб її зупинення, а надавати правову оцінку зазначеним у довідці порушеннями має право тільки суд.

Суд не погоджується із наведеними твердженнями позивача, оскільки повноваження на звернення із поданням про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю належать начальнику територіального управління юстиції у разі встановлення випадків неодноразового порушення нотаріусом чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій. Разом із тим суд відмічає, що отримання Міністерством юстиції подання про анулювання свідоцтва не передбачає обов'язку Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату безумовного задоволення такого подання.

Так, пунктом 12 Порядку внесення головними управліннями юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі або Нотаріальною палатою України подання про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю та його розгляд Вищою кваліфікаційною комісією нотаріату затверджений наказом Міністерства юстиції України від 28.07.2011р. № 1904/5, зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 28.07.2011 р. за № 925/19663 (далі - Порядок внесення подання) передбачено розгляд на засіданні Комісії обставин, викладених у поданні та ухвалення одного з таких рішень: про анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю або про відмову в анулюванні свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Тобто, всі обставини діяльності ОСОБА_1 будуть досліджені Комісією, якою і буде встановлюватись наявність чи відсутність у діях позивача порушень чинного законодавства при вчиненні нотаріальних дій.

Отже, суд не вбачає у діях відповідача щодо складання та внесення подання ознак протиправності, відтак відсутні підстави для його скасування.

Також, суд вбачає підстав для скасування наказу від 08.02.2016 р. № 69/9 про зупинення приватної нотаріальної діяльності позивача, оскільки зупинення нотаріальної діяльності прямо передбачено ст. 29-1 Закону № 3425-XII про нотаріат у випадку надіслання подання до Міністерства юстиції України - до вирішення питання по суті, але не більш як на шість місяців.

За таких обставин суд відмовляє у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 94, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Відмовити приватному нотаріусу Херсонського міського нотаріального округу ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог до Головного територіального Управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправними дій, скасування рішення, наказу та подання.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 квітня 2016 р.

Суддя Кисильова О.Й.

кат. 11.4