номер провадження справи 11/20/16
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13.04.2016 Справа № 908/555/16
м. Запоріжжя
Господарський суд Запорізької області у складі:
головуючий суддя Гончаренко С.А., розглянувши в відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Комунальне підприємство «Запорізьке міське інвестиційне агентство» (вул. Південне шосе, буд. 2«А», м. Запоріжжя, Запорізька область, 69032; код ЄДРПОУ 25217812),
до відповідача: Приватне підприємство «МТЦ-Запоріжжя» (вул. Магістральна, буд. 100«А», м. Запоріжжя, Запорізька область, 69084, код ЄДРПОУ 22119477),
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Служба автомобільних доріг у Запорізькій області (вул. Українська, буд. 50, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69095, код ЄДРПОУ 25891336),
у присутності представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 дов. №19/015 від 05.01.2015;
від відповідача: не зявився;
від третьої особи: ОСОБА_2 дов. №177/16 від 10.09.2015
про стягнення 1450,00грн.,
ВСТАНОВИВ:
До господарського суду надійшла позовна заява комунального підприємства «Запорізьке міське інвестиційне агентство» про стягнення з приватного підприємства «МТЦ-Запоріжжя» 1450,00грн. заборгованості за договором №010815/2 на тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, яке перебуває у комунальній власності від 01.08.2015.
26.02.2016 порушено провадження по справі і справа призначена до розгляду.
Ухвалою від 22.03.2016, за клопотанням відповідача, у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача залучено Службу автомобільних доріг у Запорізькій області.
13.04.2016 від представника відповідача надійшло клопотання, в якому просить суд провести судове засідання без його участі.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог, підставою виникнення спору зазначає порушення відповідачем умов договору №010815/2 на тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, яке перебуває у комунальній власності від 01.08.2015 в частині своєчасної та повної оплати наданих послуг. Заборгованість за договором на момент звернення до суду з позовною заявою за серпень 2015 та період з жовтня 2015 по січень 2016 складає 1450,00грн. Разом з цим, позивач просить судові витрати, повязані із розглядом справи, віднести на відповідача.
Відповідач у клопотанні від 13.04.2016 зазначає про те, що відповідно до листа Служби автомобільних доріг у Запорізькій області від 07.08.2015 вих.№19/1262, дозвіл на розміщення обєкту, який інформує про вїзд до виробничої бази приватного підприємства «МТЦ-Запоріжжя», повинно бути надано не виконавчим комітетом Запорізької міської ради, а Службою автомобільних доріг у Запорізькій області, так як земельна ділянка, на якій розташований вищезазначений обєкт, знаходиться на праві оперативного управління та балансі Служби автомобільних доріг у Запорізькій області.
Враховуючи викладене відповідач вважає, що у позивача не було права укладати договір на тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, яке перебуває у комунальній власності, оскільки позивачем не надано правовстановлюючих документів на майно (земельну ділянку), а земельна ділянка на який розташований обєкт який інформує про вїзд до виробничої бази приватного підприємства «МТЦ-Запоріжжя», знаходиться у державній власності та належить Службі автомобільних доріг у Запорізькій області на праві оперативного управління, але ніяк не знаходиться у комунальній власності.
Тому відповідач, в порядку п.1 ч.1 ст.83 Господарського процесуального кодексу України, просить суд визнати недійсним договір №010815/2 на тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, яке перебуває у комунальній власності від 01.09.2015, на підставі того, що вказане майно, яке передано позивачу у користування, не перебуває у комунальній власності.
Третя особа у письмових пояснення №09/555-1 від 12.04.2016 зазначає що, ділянка міжнародної автомобільної дороги державного значення загальною протяжністю 181,9км. М-18 Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта протяжністю 1,4км. (км. 288+250 км. 289+65), що розташована у межах міста Запоріжжя, належить на праві оперативного управління і знаходиться на балансі Служби автомобільних доріг у Запорізькій області.
Розпорядженням Запорізької обласної державної адміністрації 22.07.2013 №345 було надано дозвіл Службі автомодельних доріг у Запорізькій області на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки для розташування автодороги М-18 Харків-Сімферополь-Алушта-Ялта (шляхопровід через залізницю з підходами до нього) (км. 288+250 км. 289+65) за рахунок земель промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення державної власності в межах м. Запоріжжя.
Станом на 12.04.2016 проект землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки для розташування автодороги погоджений відповідно до ст. 186-1 Земельного кодексу України висновком від 23.12.2015 №6954 Департаменту архітектури та містобудування Запорізької міської ради, та висновком від 29.01.2016 №19-28-99.3-360/2-16 Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області. Також, відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-2302000802016 від 10.03.2016, проведено державну реєстрацію земельної ділянки площею 4,9951га (кадастровий номер 2310100000:07:040:0143).
Вивчивши матеріали справи і вислухавши пояснення представників позивача та третьої особи, встановив наступні обставини:
Статтею 11 Цивільного кодексу України (надалі ЦК України) закріплено, що цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки.
Відповідно до п. 2 цієї статті підставою виникнення цивільних прав та обовязків є договори та інші правочини.
Відповідно до ст. 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обовязків.
Зобовязанням, відповідно до п. п. 1, 2 ст. 509 цього Кодексу, є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобовязана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послуги, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обовязку.
На підставі рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.09.2012 №347/5 Приватному підприємству «МТЦ-Запоріжжя» видано дозвіл №209/12 від 08.10.2012, з терміном дії до 08.10.2017, на розміщення зовнішньої реклами спеціальної конструкції зовнішньої реклами (наземна двостороння обємно-просторова інформаційна установка) форматом 700х4500мм., за адресою м. Запоріжжя, вул. Магістральна, 100«А» (траса Харків-Сімферополь, біля вїзду та територію бази).
01.08.2015 між комунальним підприємством «Запорізьке міське інвестиційне агентство» та «Власник (Орендар) рекламних засобів» (надалі Сторона-1) та приватним підприємством «МТЦ-Запоріжжя» (надалі Сторона-2) був укладений договір №010815/2 на тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, яке перебуває у комунальній власності (надалі Договір).
Відповідно до п. 1.1 Договору Сторона-2 приймає у тимчасове платне користування місце, що перебуває у комунальній власності м. Запоріжжя, для розміщення рекламних засобів (спеціальних конструкцій зовнішньої реклами) за адресами відповідно до дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
У п.5.1. Договору зазначено, що він набуває чинності з моменту його підписання та розповсюджує свою діє на правовідносини, які виникли між сторонами з 16.11.2014 і діє протягом строку дії дозволу (-ів) в будь-якому разі до дня демонтажу рекламного засобу, а в частині розрахунків до повного їх виконання.
Згідно Додатку №1 до Договору адреса рекламних засобів приватного підприємства «МТЦ-Запоріжжя»: вул. Магістральна, 100а (траса Харків-Сімферополь, біля вїзду на територію бази). Розмір (формат) конструкції: 0,7х4,5м. Кількість площин: 2 (загальна площа 6,3 кв.м.). Термін дії дозволу: 08.10.2012-08.10.2017.
За своєю правовою природою договір, укладений між позивачем та відповідачем, є договором оренди.
В силу положень ст. 759 ЦК України, за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобовязується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Згідно ст. 762 ЦК України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму. Якщо розмір плати не встановлений договором, він визначається з урахуванням споживчої якості речі та інших обставин, які мають істотне значення. Плата за користування майном може вноситися за вибором сторін у грошовій або натуральній формі. Форма плати за користування майном встановлюється договором найму. Договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном. Плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором.
Розділом 2 Договору сторони передбачили, що загальна сума розміру щомісячної плати за тимчасове користування місця розміщення рекламних засобів, які перебувають в комунальній власності за цим Договором, визначається як сума по всіх відповідних діючих Додатках до даного Договору, які є невідємними його частинами. Основою для розрахунку щомісячної плати за цим Договором є базовий розмір щомісячної плати за тимчасове користування місцями розміщення рекламних засобів, які перебувають в комунальній власності територіальної громади м. Запоріжжя, який затверджується рішенням Запорізької міської ради (п.2.1.).
Сторона-2 щомісяця, до кінця поточного місця, перераховує на розрахунковий рахунок Сторони-1 плату у розмірі визначеному в діючих додатках до цього Договору (п.2.2.).
Факт виконання робіт за цим Договором підтверджується двосторонній актом виконаних робіт, який підписується Сторонами щомісяця. Акт для підписання направляється Стороною-1 Стороні-2 в 2-денний термін з моменту закінчення звітного періоду. Сторона-2 зобовязана в 3-денний термін з моменту отримання Акту підписати його, або в той же термін надати Стороні-1 мотивовану письмову відмову від підписання Акту. У випадку відсутності у визначений термін підписаного Стороною-2 Акту або мотивованої відмови, Акт виконаних робіт вважається погодженим та підписаний Сторонами (п.2.3.).
У п. п. 3, 4 Додатку до Договору зазначено, що загальна сума розміру щомісячної плати за тимчасове користування місця розміщення рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності м. Запоріжжя (без урахування ПДВ 20%) по додатку складає 241,67грн., крім того, ПДВ 20% - 48,33грн. Всього по даному додатку загальна сума розміру щомісячної плати за тимчасове користування місця розміщення рекламних засобів, які перебувають у комунальній власності м. Запоріжжя (з урахуванням ПДВ 20%) : 290,00грн. Оплата за період з 16.11.2014 по 31.07.2015 здійснюється на підставі рахунку та відповідного Акту виконаних робіт одноразово, а в подальшому в термін та в порядку визначений в п. 2.2 Договору.
Позивачем на адресу відповідача були надіслані наступні акти здачі-приймання робіт (наданих послуг) на загальну суму 1450,00грн.:
- №ОУ-0002233 від 31.08.2015 за серпень 2015 на суму 290,00грн. (з ПДВ);
- №ОУ-0002819 від 31.10.2015 за жовтень 2015 на суму 290,00грн. (з ПДВ);
- №ОУ-0003109 від 30.11.2015 за листопад 2015 на суму 290,00грн. (з ПДВ);
- №ОУ-0003430 від 31.12.2015 за грудень 2015 на суму 290,00грн. (з ПДВ);
- №ОУ-0000135 від 31.01.2016 за січень 2016 на суму 290,00грн. (з ПДВ).
Факт надсилання актів здачі-приймання робіт підтверджується листами №185/016 від 04.03.2016 та №213/016 від 11.03.2016.
Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Як вже зазначалось, згідно умови п. 2.2 Договору Сторона-2 щомісяця, до кінця поточного місця, перераховує на розрахунковий рахунок Сторони-1 плату у розмірі визначеному в діючих додатках до цього Договору.
У п. 4.2.4 Договору зазначено, що Сторона-2 зобовязана своєчасно та у повному обсязі, відповідно до умов розділу 2 даного Договору, здійснювати плату.
Стаття 193 ГК України передбачає, субєкти господарювання та учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору.
Аналогічне положення закріплено в ст. 526 ЦК України. Так, зобовязання повинно виконуватися належним чином відповідно умовам договору та вимогам цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а у разі відсутності таких умов і вимог згідно звичаїв ділового обігу або іншим вимогам, які звичайно ставляться.
Відповідач взяті на себе зобовязання за договором в частині оплати вартості отриманих послуг, належним чином (своєчасно та у повному обсязі) не виконав, внаслідок чого за ним утворилася заборгованість в сумі 1450,00грн.
Таким чином, позовні вимоги про стягнення з приватного підприємства «МТЦ-Запоріжжя» 1450,00грн. заборгованості позивачем заявлені правомірно та обґрунтовано, підтверджені зібраними у справі доказами, а тому підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача, щодо відсутності у виконавчого комітету Запорізької міської ради права надати дозвіл на розміщення обєкту який інформує про вїзд до виробничої бази приватного підприємства «МТЦ-Запоріжжя» на земельній ділянці по вул. Магістральна, 100а, м. Запоріжжя (траса Харків-Сімферополь, біля вїзду на територію бази), а відповідно у позивача укладати договір на тимчасове користування місцем розташування рекламного засобу, яке перебуває у комунальній власності, судом не приймаються, виходячи з наступного:
У ст. 12 Земельного кодексу України (надалі ЗК України) до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
До повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належать: 1) надання відомостей з Державного земельного кадастру відповідно до закону; 2) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Відповідно до положень ст. 19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, зокрема, землі промисловості, транспорту, звязку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Статтею 67 ЗК України передбачено, що до земель транспорту належать землі, надані підприємствам, установам та організаціям залізничного, автомобільного транспорту і дорожнього господарства, морського, річкового, авіаційного, трубопровідного транспорту та міського електротранспорту для виконання покладених на них завдань щодо експлуатації, ремонту і розвитку обєктів транспорту. Землі транспорту можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.
Згідно положень ст. 83 ЗК України землі, які належать на праві власності територіальним громадам сіл, селищ, міст, є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування.
До земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі під залізницями, автомобільними дорогами, об'єктами повітряного і трубопровідного транспорту.
Згідно ч. 1 ст. 73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обовязковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, обєднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Як зазначено у п.1 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 №2067, «дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці».
У п. 3 вказаних Правил зазначено, що зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Як зазначають відповідач та третя особа, земельна ділянка по вул. Магістральна, 100а, м. Запоріжжя (траса Харків-Сімферополь, біля вїзду на територію бази) передана Служби автомобільних доріг у Запорізькій області в оперативне управління.
Відповідно до положень ст. 137 ГК України правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право субєкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).
Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за субєктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у субєкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.
Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.
Документальних доказів, які б підтверджували повноваження Служби автомобільних доріг у Запорізькій області щодо надання дозволів на розміщення зовнішньої реклами сторонами у справі суду не надано.
Крім того, вказані раніше рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради від 28.09.2012 №347/5 та укладений між сторонами по справі договір №010815/2 від 01.08.2015 не оскаржені і не скасовані в установленому законом порядку.
Судові витрати, слід віднести на відповідача, оскільки спір саме з його вини доведено до судового вирішення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 44, 49, 82-85 Господарського процесуального Кодексу України, -
В И Р І Ш И В :
Позов задовольнити.
Стягнути з приватного підприємства «МТЦ-Запоріжжя» (вул.Магістральна, буд. 100«А», м. Запоріжжя, Запорізька область, 69084, код ЄДРПОУ 22119477) на користь комунального підприємства «Запорізьке міське інвестиційне агентство» (вул. Південне шосе, буд. 2«А», м. Запоріжжя, Запорізька область, 69032; код ЄДРПОУ 25217812) 1450 (одну тисячу чотириста пятдесят) грн. 00 коп. основного боргу та 1378 (одну тисячу триста сімдесят вісім) грн. 00 коп. судового збору. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В засіданні 13.04.2016 оголошена вступна і резолютивна частини рішення. Рішення в повному обсязі складено і підписане 18.04.2016.
Суддя С.А.Гончаренко