Справа № 591/5262/15-а
Провадження № 2-а/591/27/16
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 квітня 2016 року
Зарічний районний суд м. Суми в складі: головуючого судді Грищенко О.В., секретаря Ханюкової-Липової І.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Суми справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Сумської міської ради, департаменту містобудування та земельних відносин Сумської міської ради, виконавчого комітету Сумської міської ради, треті особа ТОВ «ЕкоЕксім», ПрАТ «Альфасистембуд» про скасування рішень та зобовязання вчинити дії, -
, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач свої вимоги мотивує тим, що 15.07.2015 року відповідачем було проведено відбір претендентів представників громадських організацій для включення до конкурсного комітету для визначення на конкурсних засадах юридичних та фізичних осіб підприємців, які можуть виконувати перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, шляхом проведення жеребкування. Вважає, що дії відповідача щодо визначення проведення претендентів представників громадських організацій для включення до конкурсного комітету шляхом жеребкування є протиправними, оскільки такий спосіб відбору не передбачений чинними нормативно-правовими актами. Просив також визнати результати жеребкування недійсними.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, пояснив, що відповідач при проведенні відбору претендентів представників громадських організацій для включення до конкурсного комітету для визначення на конкурсних засадах юридичних та фізичних осіб підприємців, які можуть виконувати перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування повинен був діяти у спосіб, визначений постановою КМУ № 1081 від 03.12.2008 року, якою затверджений ОСОБА_2 проведення конкурсу з перевезення пасажирів на маршруті загального користування. ОСОБА_2 або іншими нормативно-правовими актами не передбачено проведення відбору претендентів шляхом жеребкування, а тому і його результати необхідно визнати недійсними.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, пояснив, що відділ логістики та звязку Сумської міської ради є, згідно з Положенням про відділ, виконавчим органом Сумської міської ради, без права юридичної особи, а тому позов предявлений до неналежного відповідача. Крім того, вважав, що відділ логістики та звязку Сумської міської ради при проведенні відбору претендентів представників громадських організацій для включення до конкурсного комітету діяв в межах своїх повноважень, визначених законом та іншими нормативно-правовими актами, оскільки відповідно до ОСОБА_2 проведення конкурсу з перевезення пасажирів на маршруті загального користування, обирати представників громадських організацій, які будуть включені до складу конкурсного комітету, є виключним правом організатора конкурсу.
Представник третьої особи Громадської організації «Промені надії» вважав, що порушення вимог закону та інших нормативно-правових актів в діях відповідача відсутні.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд вважає, що позов не обґрунтований і не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що згідно з Положенням про відділ логістики та звязку Сумської міської ради, затвердженим рішенням Сумської міської ради від 05.11.2014 №3714-МР, із наступними змінами, відділ логістики та звязку є виконавчим органом Сумської міської ради, без права юридичної особи (а.с.36-38).
Відповідно до п. 3.2.4. відділ здійснює організацію та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, готує пропозиції щодо залучення робочого органу для проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування.
15.07.2015 року на підставі оголошення, опублікованого 12.06.2015 р. на офіційному сайті Сумської міської ради, було проведено відбір претендентів представників громадських організацій для включення до конкурсного комітету для визначення на конкурсних засадах юридичних та фізичних осіб підприємців, які можуть виконувати необхідні обсяги перевезень і забезпечувати якість надання послуг з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування в м. Суми (а.с.7).
Позивач подав відповідачу заяви про включення до складу вказаного конкурсного комітету свого представника (а.с.12-13).
15.07.2015 року відповідач провів відбір претендентів представників громадських організацій для включення до конкурсного комітету шляхом жеребкування, що не оспорюється представником відповідача у судовому засіданні.
Як вбачається з інформації, опублікованої на офіційному сайті Сумської міської ради 15.07.2015 р. (а.с.8), цього дня у відділі логістики та звязку відбулося жеребкування щодо включення представників громадських організацій до складу конкурсного комітету з визначення автомобільних перевізників у Сумах. Після жеребкування до ГО, які виявили бажання долучитись до роботи комісії, додались «Клуб Шанс», «В пам'ять про полеглих заради живих», «Промені надії» (а.с.8).
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача. Проте відповідачем доказів на спростування вимог позивача суду не надано.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначені повноваження виконавчих органів міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку.
Положенням про відділ логістики та звязку Сумської міської ради, затвердженим рішенням Сумської міської ради від 05.11.2014 №3714-МР, із наступними змінами визначені повноваження відділу, у тому числі, щодо здійснення організації та проведення конкурсів з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування, підготовки пропозицій щодо залучення робочого органу для проведення конкурсу з перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування.
Постановою КМУ № 1081 від 03.12.2008 року затверджений ОСОБА_2 проведення конкурсу з перевезення пасажирів на маршруті загального користування (надалі ОСОБА_2).
Згідно з ОСОБА_2 персональний склад конкурсного комітету затверджується Організатором. Чисельність складу конкурсного комітету визначається Організатором за поданням зазначених у п. 23 ОСОБА_2 органів та організацій.
ОСОБА_2 не визначено процедуру відбору претендентів представників громадських організацій для включення до конкурсного комітету для визначення на конкурсних засадах юридичних та фізичних осіб підприємців, які можуть виконувати перевезення пасажирів на міських автобусних маршрутах загального користування. В той же час, визначено, що обирати представників громадських організацій, які будуть включені до складу конкурсного комітету, є виключним правом організатора конкурсу.
Таким чином, проаналізувавши всі докази в їх сукупності, з огляду на положення закону та нормативно-правових актів, наведених вище, вивчивши матеріали справи та заслухавши пояснення осіб, що беруть у ній участь, суд дійшов наступних висновків.
Відповідач при проведенні відбору представників громадських організацій, які будуть включені до складу конкурсного комітету діяв в межах повноважень, визначених законом та нормативно-правовими актами. Відповідно до ОСОБА_2 проведення конкурсу з перевезення пасажирів на маршруті загального користування не визначено процедуру такого відбору, але проведення його шляхом жеребкування, на думку суду, не суперечило змісту даного Положення, зокрема, з огляду на те, що обирати представників громадських організацій, які будуть включені до складу конкурсного комітету, є виключним правом організатора конкурсу. Таким чином, проведення жеребкування та отримання його результатів не тягне за собою юридичних наслідків у вигляді утворення конкурсного комітету із затвердженим персональним складом, оскільки це є компетенцією виконавчого органу міської ради і оформлюється відповідним рішенням. На думку
суду, заявляючи вимогу про визнання недійсними результатів жеребкування, позивачем обраний неналежний спосіб захисту, оскільки відповідно до ст. 162 ч. 2 КАС України в межах адміністративного судочинства можуть бути визнані протиправними рішення субєкта владних повноважень чи окремі його положення, дії чи бездіяльність і скасовані або визнані нечинними рішення чи окремі його положення. Крім того, заявивши позов до відділу логістики та звязку Сумської міської ради, представник позивача в судовому засіданні наполягав, що саме цей відділ повинен бути відповідачем у даній справі. В той же час, як вбачається з Положення про даний відділ, він не є юридичною особою, а тому не є належним відповідачем у справі.
На підставі викладеного, суд вважає, що в задоволенні позову необхідно відмовити за необґрунтованістю.
Керуючись ст. 19 Конституції України, Законом України Про місцеве самоврядування в Україні , Постановою КМУ № 1081 від 03.12.2008 року, якою затверджений ОСОБА_2 проведення конкурсу з перевезення пасажирів на маршруті загального користування, ст. 118, 122, 186-1 Земельного кодексу України, ст.ст. 11, 71,72, 94, 99-103, 160-163, 256 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ :
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити за необгрунтованістю.
Постанова суду може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Зарічний районний суд м. Суми протягом 10 днів в порядку, передбаченому ч.2 ст. 186 КАС України, з подачею копії скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя О.В.Грищенко