Справа № 522/2012/16-а
Провадження№ 2-а/522/302/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 квітня 2016 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Бойчук А. Ю., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним, зобовязання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
10 лютого 2016 року позивач звернулася до суду з адміністративним позовом, по якому просить:
-визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію;
-зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 21.07.2015 року в розмірі 82% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації;
-стягнути з Державного бюджету України на користь позивача в рахунок відшкодування витрат по оплаті судового збору.
В обґрунтування вимог посилається на те, що вона з 19.06.2009 року перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію, згідно зЗаконом України «Про державну службу». У січні 2016 року звернулась до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі в м. Одесі із заявою в якій просила - упорядкувати нараховану пенсію згідно з Законом України «Про державну службу», включивши «інші виплати» в розрахунок пенсії, на що отримала від відповідача відповідь від 21.01.2011 року 310/Х-11 «про відмову включити «інші виплати» суми матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, індексацію». Позивач вважає дане рішення протиправним, що стало підставою для звернення до суду.
Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 11.02.2016 року було відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу у десятиденний строк з дня отримання ухвали суду подати до канцелярії суду письмові заперечення на позов, якщо вони заперечують проти адміністративного позову, та надати докази, які спростовують позовні вимоги, або подати заяву про визнання позову.
28 березня 2016 року на адресу суду надійшли письмові заперечення Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, згідно яких відповідач позов не визнає та просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити, посилаючись на те, що вимоги, викладені у позовній заяві, є необґрунтованими та такими, що не відповідають нормам чинного законодавства. Згідно з вимогамист. 37 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Застосувати при обчисленні пенсії «інші виплати» за довідкою від 11.01.2016 року є неможливим, тому їх відмова є правомірною.
Ухвалою суду від 29.03.2016 року клопотання представника Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси задоволено частково, адміністративний позов ОСОБА_1 за період з 21.07.2015 року по 10.08.2015 року залишено без розгляду.
Розглянувши справу в порядку скороченого провадження одноособово, вивчивши матеріали справи, проаналізувавши приписи чинного законодавства України у відповідний період, суд вважає, щопозов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Позивач з 19.06.2006 року перебуває на обліку в Управлінні ПФУ в Приморському районі м. Одеси та отримує пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про державну службу».
11 січня 2016 року позивач звернулась до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі в м. Одесі з заявою про перерахунок призначеної пенсії з урахуванням до заробітної плати «інших виплат», а саме матеріальної допомоги на оздоровлення та соціально-побутові потреби.
16 січня 2016 року Управлінням Пенсійного фонду України у Приморському районі м. Одеси прийнято рішення №5 про відмову проведенні перерахунку пенсії згідно довідки від 11.01.2016 року №14-08/14-149, а саме «інші виплати» взяти до розрахунку середнього заробітку позивача не є можливим, оскільки чинним законодавством, зокремаЗаконом України «Про державну службу»,постановою КМУ від 31.05.2000 р. №865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» так врахування не передбачено.
Відповідно до листа Управління ПФУ в Приморському районі в м. Одесі №10/Х-11 від 21.01.2016 року позивачу було повідомлено, що пенсію обчислено із середньомісячного заробітку4321,00 грн., а саме: посадовий оклад1675, 00 грн.; надбавка за ранг110,00 грн.; надбавка за вислугу років355,00 (20% від посадового окладу); надбавка за роботу з таємними документами 167,50 грн.; надбавка за високі досягнення у праці1065,00 грн.; премія958,50 грн.
Процент розрахунку пенсії від заробітку складає 82%. Загальний стаж враховано по 15.06.2006 року та складає 31 рік 9 місяців 8 днів, з яких стаж державної служби складає 12 років 6 місяців 10 днів. Базовий місяць встановлено жовтень 2009 року.
Зі змісту вказаного позову вбачається, що під визначенням «інші виплати» позивач ОСОБА_1 має на увазі матеріальну допомогу на оздоровлення та допомогу для вирішення соціально-побутових питань, премії, що входять до системи оплати праці державного службовця та разове преміювання.
За положеннями ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, діючої на момент призначення пенсії), пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Оскільки у позивачки стаж державної служби складає 12 років, пенсія розрахована в розмірі 82%, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 2 статті 33 Закону України «Про державну службу»заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій доплати за ранги, надбавку за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
За змістом частини 7 вказаної статті умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Частина 2 статті 2 Закону України «Про оплату праці» вказує, що в структуру заробітної плати входить також додаткова заробітна плата, яка визначена як винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантії і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій.
Аналогічні положення містяться в п.2.2.2, п.2.2.7 та п.2.3.3 Інструкції по статистиці заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 року №5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 року за №114/8713, де вказано, що у склад фонду додаткової заробітної плати входять премії та винагороди в тому числі за вислугу років, які мають систематичний характер, суми виплат, пов'язаних з індексацією заробітної плати працівників та матеріальна допомога, що має систематичний характер, надана всім або більшості працівників.
Також, згідно зі статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до частини 1 статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»- максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція викладена і в постанові Верховного Суду України від 20 лютого 2012р. у справі № 21-430а11.
Частиною 1статті 244-2 КАС України встановлено, що рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних відносинах, є обов'язковими для всіх судів України.
Відповідно до частини 2 статті 19Конституції України, органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з частинами 1, 2ст. 8КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з питань захисту прав людини.
Відповідно достатті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно зстаттею 86 КАС Україниоцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Згідно зіст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Приморському районі в м. Одесі про визнання протиправним та скасування рішення, зобовязання вчинити певні дії, підлягають задоволенню.
З матеріалів справи, а саме квитанції № 0.0.499349830.1 від 02.02.2016 року, вбачається, що позивачем за подання даного позову був сплачений судовий збір у розмірі 551, 20 грн., який у відповідності до вимогЗакону України «Про судовий збір»підлягає стягненню з відповідача на користь позивача.
Керуючись ст.ст.7-9,11,71,94,158,160,162,163,167,183-2, п. 1. ч. 1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України, Законами України «Про державну службу», «;Про пенсійне забезпечення», «;Про оплату праці», «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси про визнання рішення протиправним, зобовязання вчинити певні дії- задовольнити.
Визнати неправомірною відмову Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси, врахувати при розрахунку пенсії ОСОБА_1 «інші виплати» матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексацію
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси здійснити перерахунок та виплати раніше призначеної пенсії ОСОБА_1 з 10.08.2015 року в розмірі 82% від суми заробітної плати державного службовця, в редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» на час призначення пенсії, не змінюючи базовий місяць індексації пенсії, з урахуванням всіх складових на які нараховувався єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування в тому числі «інші виплати» матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Приморському районі м. Одеси (код ЄДРПОУ 26302649) на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551 (пятсот пятдесят одну) гривень 20 коп.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення в частині визнання дій протиправними. У разі застосування судом частини третьоїстатті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя А. Ю. Бойчук