Справа № 2А-37/2009 року
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
«11» лютого 2009 року м. Макіївка
Гірницький районний суд міста Макіївки Донецької області у складі
головуючого судді: Супрун М. Ю.
при секретарі Шуляк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Макіївці справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007, 2008 роки,
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2008 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вищезазначеним адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, з якого убачається, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила сина ОСОБА_3 і знаходиться у відпустці по догляду за дитиною до 31.12.2009 року, а тому відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» має право на отримання державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей у віці до 6 років. Відповідач виплатив їй соціальні виплати на дитину в розмірі: за березень 2007 року - 57, 90 грн., за квітень - червень 2007 року - по 99, 72 грн., за липень 2007 року - 101, 16 грн., за серпень 2007 року - 103, 41 грн., за вересень - жовтень 2007 року - по 104, 85 грн., за листопад 2007 року -107, 73 грн., за грудень 2007 року - 110, 88 грн., з січня по вересень 2008 року - 130, 00 за кожний місяць. Вважає, що розмір нарахованої їй соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку становить суму, яка є суттєво меншою прожиткового мінімуму, а тому просила визнати дії відповідача неправомірними та стягнути на її користь недоплату за 2007 та 2008 роки до розміру прожиткового мінімуму дитини до 6 років на загальну суму 7730, 76 грн.
Позивачка у судове засідання не з'явилась, згідно листа, який направила на адресу суду, свій позов підтримала та просила справу розглянути у її відсутність.
Представник відповідача Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради, Маркова Н.В., яка діє на підставі довіреності від 11.02.2009 року № 136, позов не визнала та пояснила, що Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 22 березня 2001 року № 2334 - 111 статтею 13 розділу 1У передбачено, що право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку має не застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування особа( один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інші родичі), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Відповідно до ст. З розділу У111 Прикінцевих положень вищевказаного Закону, розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, передбаченої ст. 15, 18 і 20 цього Закону, визначається Верховною Радою України щороку у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, яка дорівнює 25% від встановленого прожиткового мінімуму. Статтею 15 цього Закону встановлено, що допомога надається у розмірі встановленому законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. В силу ст. 4 Закону України „Про державну допомогу сім"ям з дітьми" передбачено, що покриття виплат державної допомоги сім"ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів. Згідно ч 2 ст. 95 Конституції України, виключно Законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Тому, відповідно до статті 56 Закону України „Про державний бюджет України на 2007 рік" від
2
19.12.2006 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, не застрахованим в системі загальнообов"язкового державного соціального страхування, призначається та виплачується у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 90 грн. Згідно заяви позивачки, їй було призначено та сплачено допомогу по догляду за дитиною за березень 2007 року - 57, 90 грн., за квітень - червень 2007 року - по 99, 72 грн., за липень 2007 року - 101, 16 грн., за серпень 2007 року - 103, 41 грн., за вересень - жовтень 2007 року - по 104, 85 грн., за листопад 2007 року -107, 73 грн., за грудень 2007 року - 110, 88 грн., з січня по вересень 2008 року - 130, 00 за кожний місяць. Дана допомога призначалась позивачці відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» від 22.03. 2001 року № 2334-111. Пунктом 23 розділу 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» № 107-V1 від 28.12. 2007 року було внесено внесені зміни до ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», яка була викладена в такій редакції: допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менш 130 грн. У п.3 розділу УШ Прикінцевих положень також внесені зміни Законом України „Про державний бюджет України на 2008 рік" № 107-У1 від 28.12.2007 року і допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008р - 50%, з 1 січня 2009 р- 75%, з 01 січня 2010р- 100% прожиткового мінімуму для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім"ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців. Дія пункту 23 розділу 11 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» № 107-У1 від 28.12. 2007 року рішенням Конституційного Суду України від 22.05. 2008 року № 10-рп/2008 не визнана неконституційною. Тому вважає, що підстав для відшкодування допомоги по догляду за дитиною до трьох років за період з січня по жовтень 2008 року ОСОБА_5 не має. Враховуючи викладене, просила в задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити в повному обсязі.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Суд встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.
Так, судом встановлено, що позивачка ОСОБА_1 є мамою ОСОБА_3, який народився ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується свідоцтвом про народження дитини, виданим 09 січня 2007 року Гірницьким відділом реєстрації актів цивільного стану Макіївського міського управління юстиції Донецької області ( а. с. 11).
З 14 березня 2007 року відповідачем призначено позивачці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею 3-х років відповідно до Закону України „Про державну допомогу Сім"ям з дітьми „ від 22.03.2001 року № 2334-Ш, розмір якої склав: за березень 2007 року - 57, 90 грн., за квітень - червень 2007 року - по 99, 72 грн., за липень 2007 року - 101, 16 грн., за серпень 2007 року - 103, 41 грн., за вересень - жовтень 2007 року - по 104, 85 грн., за листопад 2007 року -107, 73 грн., за грудень 2007 року - 110, 88 грн., з січня по вересень 2008 року - 130, 00 за кожний місяць, в загальній сумі 2159, 94 грн., що підтверджено довідкою відповідача (а. с. 12)
Законом України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» встановлено гарантований державою рівень матеріальної допомоги сім»ям з дітьми шляхом надання державою грошової допомоги сім»ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення.
Частиною першою ст. 1 вказаного закону встановлено, громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України.
Частиною першою ст. 15 цього Закону передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Згідно із Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» №489 від 19.12. 2006 року дію частину першої статті 15 зупинено на 2007 рік, і статтею 56 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з прожиткового бюджету місцевим бюджетом - у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 грн. для незастрахованих осіб та не
3
менше 23 відсотків прожиткового мінімуму встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду від 09 липня 2007 року визнано неконституційними положення ст. 56 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» в частині зупинення на 2007 рік дії частини першої статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми».
З моменту визнання норми неконституційною, вона втрачає силу, а тому з 09.07. 2007 року відновлено дію статті частини першої статті 15 Закону України в редакції, відповідно якої допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З таких підстав, позивачка має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року в розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік» встановлено розмір мінімального прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років; з 1 січня - 434грн, з 01.квітня -464грн.; з 01 жовтня - 470 грн.
В 2008 році порядок виплати та розмір допомоги за догляду за дитиною є іншим.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік» від 28.12. 2007 рік №107, який набрав чинності з 01.01. 2008 року знову внесено зміни до частини 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», відповідно до яких допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім»ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130грн.
Враховуючи викладене, суд вважає, що відповідач правильно сплачував позивачці з січня 2008 року по вересень 2008 року допомогу по догляду за дитиною в розмірі по 130 грн. 00 коп.
Статтею 4 Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми» передбачено, що покриття витрат на виплату державної допомоги сім»ям з дітьми здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України у вигляді субвенцій до місцевих бюджетів.
Суд не приймає до уваги посилання представника відповідача на п.3 «Перехідних положень Закону України «Про державну допомогу сім»ям з дітьми», відповідно до яких розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, передбаченої статтею 15 цього Закону, визначається Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік у відсотковому відношенні до прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку з поступовим наближенням до прожиткового мінімуму, але при цьому не може бути нижчим за величину, що дорівнює 25 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму, аз1 січня 2006 року - 50 відсотків цього прожиткового мінімуму.
Законом України про державний бюджет України на 2007 та 2008 рік не визначався розмір державної допомоги сім»ям з дітьми, а ті зміни які вносились до статті 15 зазначеного Закону, з 9 липня 2007 року визнані неконституційними.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані сторонами силу положень частини першої статті 71 КАС України докази у їх сукупності, суд дійшов до висновку про покладання зобов'язання на відповідача нарахування і виплати за рахунок коштів Державного бюджету України на користь позивачки недоплаченої суми держави грошової допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку за зазначений період в розмірі 2072, 75 грн.
Доводи представника відповідача про здійснення виплат у межах фінансування, передбаченого державним бюджетом та відсутність у бюджеті спеціального фінансування виплат за 2007 рік державної допомоги на дитину у розмірах, визначених ст. 43 Закону № 2240-111, суд визнає безпідставними з огляду на те, що судові рішення ухвалюються в межах норм чинного законодавства в незалежності від причин ненадходження коштів з Державного бюджету України на виплату соціальної допомоги, оскільки згідно приписів частини другої статті 3 Конституції України права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною своєю діяльністю, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави, тому органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як причину невиконання своїх публічних зобов'язань (рішення Європейського Суду з прав людини - справа „Кечко проти України"). Наведені представником відповідача аргументи не є підставою для звуження існуючого у позивачки права на отримання
4
соціальної - пільги - державної грошової допомоги на дитину і для звільнення відповідача від виплати такої допомоги у передбаченому Законом розмірі.
Оскільки відповідач є державною бюджетною установою, суд вважає можливим відповідності до ст. 88 КАС України звільнити його від сплати судових витрат на користь держави.
На підставі вищевказаного, керуючись статтями 3, 8, 19, 22, 75, 83, 92 Конституції України, статтями 9, 11, 71, 88, 158, 159, 160, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України „Про державну допомогу сім"ям з дітьми", Рішенням Конституційного Суду від 09.07.2007 року, Законом України „Про Державний бюджет України на 2008 рік", суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради Донецької області про визнання неправомірною відмову у виплаті сум щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, стягнення недоотриманої допомоги за 2007, 2008 роки - задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради з виплати ОСОБА_1 щомісячно допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 09 липня 2007 року до 31 грудня 2007 року протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Гірницької районної адміністрації Макіївської міської ради за рахунок коштів Державного бюджету України (код тимчасової функціональної класифікації видатків 090303; реєстраційний рахунок № 35419016000632 в ГК ДКУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЕДР 25953988) на користь ОСОБА_1 недоплачену за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року допомогу по догляду за дитиною в сумі 2072, 75 грн. (дві тисячі сімдесят дві грн. 75 коп.).
У задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом
десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду
першої інстанції подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через
Гірницький районний суд м. Макіївки Донецької області протягом двадцяти днів після подання
заяви про апеляційне оскарження або в порядку ч. 5 ст. 186 Кодексу адміністративного
судочинства України.