Постанова № 57248021, 08.04.2016, Інгульський районний суд міста Миколаєва (до 25.04.2025 - Ленінський районний суд м. Миколаєва)

Дата ухвалення
08.04.2016
Номер справи
489/7930/15-а
Номер документу
57248021
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

08.04.2016

Справа №2-а/489//16

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 квітня 2016 р. Ленінський районний суд м. Миколаєва в складі: головуючого судді Губницького Д.Г., при секретарі Наумкіній І.М., Коденко К.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Миколаєві адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі м. Миколаєва (далі - УПФУ) про скасування рішення та зобовязання призначити пенсію за віком, за участю третьої особи ОСОБА_2 районного військового комісаріату м. Миколаєва

ВСТАНОВИВ:

У грудні 2015 р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, яким просив скасувати рішення відповідача про відмову в призначенні дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій від 13 листопада 2015 р. № 76/1 та зобовязати відповідача призначити йому таку пенсію згідно поданих ним документів.

Позов обґрунтував тим, що рішення прийнято необґрунтовано, оскільки не визнані УПФУ обставини для призначення такого виду пенсії (страховий стаж не менше 25 років і статус учасника бойових дій) підтверджені документально: посвідченням учасника бойових дій, довідкою ОСОБА_2 районного військового комісаріату м. Миколаєва від 20 липня 2015 р. із зазначенням періоду проходження військової служби в армії, яка вела бойові дії, а також довідкою про заробітну плату отримувану в рублях на території РФ в фірмі «Юралекс корп.», резидента США.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав.

Представник відповідача просив позов залишити без задоволення.

Представники третьої особи не заперечували проти задоволення позову.

Суд, заслухавши пояснення осіб, які беруть участь в справі, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.

Згідно рішення УПФУ від 13 листопада 2015 р. за № 76/1 ОСОБА_1 звернувся із заявою про призначення йому дострокової пенсії за віком як учаснику бойових дій 13 серпня 2015 р.

УПФУ до страхового стажу заявника зараховано 19 років 4 місяці 4 дні. Проте УПФУ визнав такою, що не відповідає вимогам, які передбачає постанова КМ України від 12 серпня 1993 р. №637, довідку ОСОБА_2 районного військового комісаріату м. Миколаєва (далі скорочено ОСОБА_2 РВК) від 20 липня 2015 р. № 215, де зазначено, що заявник проходив військову службу з 24 листопада по 24 грудня 1986 р. та з 12 липня по 15 липня 1987 р. у країні, армія якої вела бойові дії або надавала військову допомогу іншим державам (Ангола). На час винесення рішення УПФУ уточнююча інформація, зокрема від Центрального архіву МО РФ, не надходила.

Крім того, УПФУ не зарахував до страхового пенсійного стажу період перебування заявника у відрядженні на посаді координатора фірми «Юралекс корп.» в державі Ангола з 10 грудня 1994 р. по 12 серпня 2000 р., оскільки міждержавної угоди між Україною та Анголою про врегулювання питань пенсійного забезпечення громадян України які працювали на території Анголи не укладено.

Вказане рішення УПФУ було доведено до відома позивача листом від 18 листопада 2015 р. (а.с.9).

У відповідності до п.п. 3 п. 2.1. Розділу II Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" затвердженого постановою ПФУ 25 листопада 2005 р. № 22-1 (далі скорочено - Порядок 22-1) особи, яким пенсія призначається відповідно до міжнародних договорів (угод) у галузі пенсійного забезпечення, надають документи про стаж, визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу, та довідку згідно з додатком 1 до цього Порядку - про період оплати страхових внесків;

Згідно п. 22 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12 серпня 1993 за №637, стаж роботи громадян України за її межами підтверджується документами, легалізованими відповідно до законодавства (крім роботи на території колишнього СРСР і держав, з якими колишнім СРСР було укладено угоди про соціальне забезпечення, до укладення відповідних двосторонніх угод).

За статтею 3 Угоди про гарантії прав громадян держав - учасниць Співдружності Незалежних Держав у галузі пенсійного забезпечення від 13 березня 1993 р. всі витрати, пов'язані зі здійсненням пенсійного забезпечення за цією Угодою, несе держава, що надає забезпечення. Взаємні розрахунки не проводяться, якщо інше не передбачено двосторонніми угодами.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст. 6 Угоди призначення пенсій громадянам держав - учасниць Угоди проводиться за місцем проживання. Для встановлення права на пенсію, в тому числі пенсію на пільгових умовах і за вислугу років, громадянам держав - учасниць Угоди враховується трудовий стаж, набутий на території будь-якої з цих держав, а також на території колишнього Союзу РСР за час до набуття чинності цією Угодою.

Відповідно до копій довідок фірми «Юралекс» №85/1, 85/2 від 09 червня 2004 р. ОСОБА_1 згідно наказу від 01 грудня 1994 р. був прийнятий на роботу на посаду координатора до цієї фірми, а наказом від 12 серпня 2000 р. звільнений з посади, яку обіймав за власним бажанням. У цей період він перебував у відрядженні в республіці Ангола.

Відповідно до змісту печатки та бланку, на яких оформлювалися ці довідки, фірма «Юралекс» зареєстрована у Вілмінгтоні, штату Делавер, США, її головний офіс перебуває у мсті Луанда республіки Ангола, а філія розташована в Російській Федерації в м. Москва. Заробітна плата нараховувалася ОСОБА_1 в рублях.

Проте за визнанням представника УПФУ при ухваленні оспорюваного рішення пенсійний орган не зясовував та не пропонував позивачу надати документи про те з ким саме перебував ОСОБА_1 у трудових відносинах - з фірмою «Юралекс» чи з її Московською філією, чи зареєстрована ця філія в РФ в якості структурного підрозділу юридичної особи фірми «Юралекс», чи сплачувалися за ОСОБА_1 страхові внески до пенсійної системи РФ.

Отже висновок УПФУ, що позивач працював в Анголі і тільки з цих підстав йому не може бути зарахований страховий стаж зроблений передчасним без обґрунтування відповідними документами.

Відповідно до п. 6 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12 серпня 1993 за №637 військова служба у складі діючої армії в період бойових дій, в тому числі під час виконання інтернаціонального обов'язку, зараховується до трудового стажу на підставі довідок військових комісаріатів, які видаються в порядку, що визначається Міноборони (додаток № 2).

Відповідно до змісту додатку №2, в типовому бланку довідки, що видається РВК, зазначається загальна кількість років, місяців і днів військової служби в складі діючої армії в період бойових дій, а також про те, що ця служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах - один місяць служби за три місяці.

Згідно абзацу 6 п. 3 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово, до прийняття відповідного закону, військовослужбовці, які брали участь у бойових діях, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення чоловіками 55 років, жінками - 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років для чоловіків і не менше 20 років для жінок.

У відповідності до п.п. 5 п. 2.1. Розділу II Порядку 22-1 до заяви про призначення пенсії за віком додається, зокрема, документ, який засвідчують особливий статус особи: посвідчення учасника бойових дій та довідка військового комісаріату про період (періоди) участі у бойових діях (при призначенні пенсії згідно з абзацом 6 пункту 3 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону).

Згідно копії посвідчення виданого позивачу 12 березня 2003 р. Миколаївським облвійськкоматом він має статус учасника бойових дій (а.с.14).

У довідці ОСОБА_2 РВК №215 від 20 липня 2015 р. зазначено, що ОСОБА_1 проходив військову службу у країні, армія якої вела бойові дії або надавала військову допомогу іншим державам (Ангола) з 24 листопада по 24 грудня 1986 р., з 12 липня по 15 липня 1987 р. Зазначена служба підлягає зарахуванню до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах один місяць служби за два місяці (а.с.15).

Тобто довідка ОСОБА_2 РВК №215 від 20 липня 2015 р. не відповідає за змістом змісту передбаченому додатком №2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12 серпня 1993 за №637, оскільки в ній зазначено місце проходження ОСОБА_1 такої військової служби в складі діючої армії в період бойових дій (Ангола) і зазначений інший зарахування пільгового стажу до календарного.

Відповідно до письмових пояснень ОСОБА_2 РВК ним дійсно видавалася довідка ОСОБА_1 №215 від 20 липня 2015 р. і військова служба в умовах бойових дій була зарахована згідно п. 1.2 додатку №2 до відомчого наказу МО України від 14 серпня 2014 р. № 530 про затвердження Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей (далі скорочено Положення) (а.с.30, 31).

Проте вказане Положення відповідно до п.1.1 не охоплює сферу призначення пенсій передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно додаткових письмових пояснень ОСОБА_2 РВК на його адресу 07 грудня 2015 р. йому надійшла відповідь з Центрального архіву МО РФ відповідно до змісту якої ОСОБА_1М, може бути видана довідка про зарахування строку служби на пільгових умовах один місяць за три з посиланням на п.2 додатку №2 до відомчого наказу МО України від 14 серпня 2014 р. № 530 та постанову КМ України «Про організаційні заходи щодо застосування Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 08 лютого 1994 р. за № 63(а.с.36, 37).

Звернення УПФУ до ОСОБА_2 ВРК з листом від 22 вересня 2015 р. щодо надання пояснень та обґрунтування віднесення проходження військової служби ОСОБА_1 в складі діючої армії в період бойових дій в Анголі протягом листопада - грудня 1986 р. і в липні 1987 р. (а.с.45) виходить поза межі повноважень УПФУ, оскільки оцінка УПФУ питання віднесення чи не віднесення періодів військової служби до періодів ведення бойових дій взагалі до його компетенції не відноситься, а компетенцією УПФУ в даному випадку є лише перевірка форми й змісту довідок, що надаються особами, які звертаються за призначенням пенсії.

Оскільки ОСОБА_1 була предявлена довідка від ОСОБА_2 РВК №215 від 20 липня 2015 р., яка за змістом, в частині зарахування пільгового стажу, не відповідала змісту додатку №2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12 серпня 1993 за №637, то підстав УПФУ врахувати її не мало, проте з інших підстав ніж в оспорюваному рішенні.

У відповідності до п. 1.7. Порядку 22-1 днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви. У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви. Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.

На думку суду, УПФУ оспорюваним рішенням порушило права позивача передчасно і без належного обґрунтування визнавши у нього відсутність страхового стажу за період роботи в фірмі «Юралекс», не запропонувало йому надати додаткові документи, що можуть свідчити про наявність такого страхового стажу. Крім того, УПФУ в цьому ж рішенні вийшло поза межі свої компетенції при наданні оцінки перебування позивачем на військовій службі в складі діючої армії в період бойових дій.

Позивачу ОСОБА_2 РВК під час розгляду справи в суді видана довідка №20 від 12 лютого 2016 р., яка за змістом відповідає змісту додатку №2 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМ України від 12 серпня 1993 за №637.

Тому суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі м. Миколаєва від 13 листопада 2015 р. за №76/1, а тому позов в цій частині підлягає задоволенню.

Позовна вимога про покладання на відповідача обвязку призначити позивачу дострокову пенсію за віком як учаснику бойових дій згідно поданих ним документів є необґрунтованою, оскільки суд не повинен перебирати на себе обовязки відповідача.

Права позивача слід поновити шляхом покладання зобов'язання на УПФУ розглянути подану 13 серпня 2015 р. ОСОБА_1 заяву про призначення пенсії дострокової пенсії за віком з прийняттям відповідного рішення.

Керуючись ст. 161-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі м. Миколаєва від 13 листопада 2015 р. за №76/1 про відмову ОСОБА_1 в призначенні дострокової пенсії за віком.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в ОСОБА_2 районі м. Миколаєва розглянути подану 13 серпня 2015 р. ОСОБА_1 заяву про призначення пенсії дострокової пенсії за віком з прийняттям відповідного рішення

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення до Одеського адміністративного апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Ленінський районний суд м. Миколаєва.

Суддя Д.Г. Губницький