СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ун. № 759/3462/16-ц
пр. № 2-о/759/226/16
08 квітня 2016 року м. Київ
Святошинський районний м. Києва в складі:
головуючого - судді Семанівої Ю.В.
за участю секретаря - Маляренко М.М.
без участі сторін,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві заяву ОСОБА_2, заінтересовані особи: Дзержинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області, ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення,-
ВСТАНОВИВ
ОСОБА_2 звернувся до суду із заявою про встановлення факту народження дитини, заінтересовані особи: Дзержинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції, ОСОБА_3, відповідно до якої просив суд встановити факт народження дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_6 року у м. Ялта АР Крим від матері ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та батька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2. В провадження головуючого судді зазначена заява надійшла 10.03.2016 року.
Ухвалою Апеляційного суду м. Києва від 25.02.2016 року підсудність розгляду вищезазначеної справи визначена Святошинському районному суду м. Києва.
Метою встановлення факту народження дитини є необхідність її реєстрації та отримання свідоцтва про народження українського зразка, оскільки дитина народилась в м. Ялта, що перебуває на тимчасово окупованій території. 08.09.2015 року заявник разом зі своєю матірю ОСОБА_4 звернулись до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану Дарницького районного управління юстиції у м. Києві з метою реєстрації факту народження дитини. Відповідно до відповіді органу від 18.09.2015 року, зареєструвати народження дитини не є можливим з огляду на положення ч.4 ст.13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», п.2 гл.1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 24.12.2010 року №3307/5 від 24.12.2010 року., оскільки наявне медичне свідоцтво про народження дитини не є підставо для державної реєстрації народження дитини на території України. Крім того, згідно з відповіддю, було рекомендовано вирішити це питання у судовому порядку.
Заявник, заінтересовані особи в судове засідання не з'явилися, повідомлені належним чином.
Суд, дослідивши подані заявником документи, повно і всебічно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення заяви по суті, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 234 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Згідно ч.2 ст.256 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо за законом не визначеного іншого порядку їх встановлення.
У відповідності до ч.7 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи у певний час в разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Як вбачається з матеріалів справи і це встановлено судом, заявник та заінтересована особа ОСОБА_3, зареєстрували шлюб між собою 18.11.1995 року у відділі реєстрації актів цивільного стану виконкому центрально-міської районної Ради народних депутатів м. Кривого Рога Дніпропетровської області (свідоцтво серії НОМЕР_1 (а.с.10).
Як вбачається з копії медичного свідоцтва про народження серії 35 №012497 від 21.08.2015 року - ІНФОРМАЦІЯ_6 року о 03 год. 30 хв. у Ялтинському пологовому будинку народилась дитина жіночої статі, масою тіла 2820, довжиною 50 см (а.с. 11-14).
Відповідно до відповіді Дзержинського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції у Дніпровській області медичне свідоцтво про народження дівчинки, видане Міністерством охорони здоров'я і соціального розвитку Російської Федерації, є недійсним і не створює правових наслідків на території України (а.с. 15).
Відповідно до п. 4 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади у сфері охорони здоров'я документи, що підтверджують факт народження дитини, а в разі їх відсутності рішення суду.
Пунктом 2 глави 1 розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10 2000 року № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року № 3307/5) встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є : медичне свідоцтво про народження (форма N ЮЗ/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08.08.2006 N 545 ( гі 150-06 ), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України25.10.2006 за №1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров'я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (форма N 103-1/о ( гі 151-06 ), форма якої затверджена наказом Міністерства здоров'я України від 08 серпня 2006 року N 545 (гі 150-06 ), зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за ТМ 1150/13024 (із змінами) (далі - медична довідка про перебуванні дитини під наглядом лікувального закладу), та висновку про підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я за формою,встановленою у додатку 3 до Порядку підтвердження факту народження дитини поза закладом охорони здоров'я (9-2013-п), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 09 січня 2013 року N 9.
Заявник зазначає, що позбавлений можливості надати довідку з закладу охорони здоров'я про народження дружиною дитини, так як їх донька народилась на тимчасово окупованій території України.
Громадянин України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_7 року Акту від 16.02.2016 року ОСОБА_2 фактично проживає за адресою АДРЕСА_1 з 01.09.2015 року (а.с 16), та є зареєстрованим за адресою: АДРЕСА_2 що підтверджується копією паспорта (а.с. 9).
Громадянка України ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та має зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 , що підтверджується копією паспорта (а.с. 10-11).
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Стаття 4 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території У країни» передбачає, що на тимчасово окупованій території на строк дії цього Закону поширюється особливий правовий режим ... реалізації прав і свобод людини і громадянина.
Частинами 2, 3, 4 ст.9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» пере/, бачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законодавством України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадяни України мають право на вільний та безперешкодний в'їзд на тимчасово окуповану територію і виїзд з неї.
Відповідно до ч.1 ст.17 цього ж Закону, у разі порушення його положень цього Закону державні органи України застосовують механізми, передбачені законами України та нормами міжнародного права, з метою захисту миру, безпеки, прав, свобод і законних інтересів громадян України, які перебувають на тимчасово окупованій території, а також законних інтересів держави Україна.
За заявами громадян України, які переселилися з тимчасово окупованої території України, державну реєстрацію актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання здійснюють відділи державної реєстрації актів цивільного стану за місцем звернення заявника.
Згідно з ч. 1 ст. 234 ЦПК України, окреме провадження - це вид не позовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
У порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення, встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право (п. 1 постанови Пленуму ВС України від 31.03.1995 р. №5 "Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення").
Відповідно ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: 7) народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Згідно ч. 3 ст 257-1 ЦПК України у рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
Передумовою даного звернення до суду із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення, є встановлення факту народження дитини для проведення державної реєстрації народження дитини у Відділі державної реєстрації актів цивільного стану Деснянського районного управління юстиції у м. Києві.
Статтею 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану" передбачено, що за відсутності документа закладу охорони здоров'я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Відповідно п.7 ч.1 ст.256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження. Згідно ст. 257-1 ЦПК України справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви.
Судом встановлені вищезазначені обставини, що підтверджують факт народження дитини, які дають підставу для проведення державної реєстрації її народження.
Оскільки заявник не має можливості надати для реєстрації народження дитини документи, встановленого законодавством України зразка, з метою захисту законних прав та інтересів заявників як громадян України та народженої у них дитини, оцінюючи, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд вважає за можливе встановити факт народження дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_6 року від матері ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та батька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 11, 57 - 60, 88, 179, 208, 209, 212-215, 218, 223, 256-259, 294 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В :
Заяву ОСОБА_2, заінтересовані особи: Дзержинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Криворізького міського управління юстиції у Дніпропетровській області, ОСОБА_3 про встановлення факту, що має юридичне значення-задовольнити.
Встановити факт народження дитини народження дитини жіночої статі, народженої ІНФОРМАЦІЯ_6 року у м. Ялта АР Крим від матері ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 та батька ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2.
Рішення суду піддати негайному виконанню. Оскарження рішення суду не зупиняє його виконання.
Копію рішення суду невідкладно направити сторонам.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення до Апеляційного суду м. Києва через суд першої інстанції.
Суддя Ю.В. Семаніва