Постанова № 57246111, 12.04.2016, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.04.2016
Номер справи
758/14653/15-а
Номер документу
57246111
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 758/14653/15-а

П ОС Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 квітня 2016 року Подільський районний суд міста Києва у складі:

головуючого судді - Шаховніної М. О.,

при секретарі - Якимович К. І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію,

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію.

Свої вимоги мотивує тим, що вона є пенсіонером та з 08.06.2011 року перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва, отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

Зазначила, що 17.10.2012 року вона звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати, однак відповіді на заяву не надійшло, тому 23 листопада 2015 року вона звернулася повторно до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, однак листом від 02.12.2015 року УПФУ в Подільському районі м. Києва відмовило їй у здійсненні перерахунку пенсії.

Уточнивши позовні вимоги, посилаючись на те, що відмова відповідача є протиправною, просить визнати протиправними дії УПФУ в Подільському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку пенсії, зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити пенсію згідно довідки Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України від 16.10.2012 року № 17/1.2-4/3402 з 01.11.2012 року, стягнути на її користь суму судового збору та понесених витрат на правову допомогу у розмірі 3 550 грн.

Ухвалою Подільського районного суду м. Києва від 12 квітня 2016 року позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію в частині вимог за період до 17 червня 2015 року залишено без розгляду.

У судовому засіданні представник позивача позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити.

Представник відповідача свого права на участь у судовому засіданні не використав, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, надав суду заперечення, в яких просить розглядати справу у відсутність їх представника та відмовити у задоволенні позову (а.с. 31-32).

Суд вважає за можливе розглянути дану справу за відсутності представника відповідача на підставі поданих доказів.

Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому їх дослідженні, прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню у зв'язку з наступним.

З матеріалів справи вбачається, що позивач перебуває з 08.06.2011 року на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Подільському районі м. Києва та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».

17.10.2012 року ОСОБА_1 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням заробітної плати.

Листом від 14.11.2012 року відповідач повідомив позивачку, що відповідь по суті поданої заяви буде надана після отримання роз'яснення Пенсійного фонду України, до якого відповідач звернувся з відповідним письмовим запитом ( а.с. 13).

23 листопада 2015 року ОСОБА_1 звернулася повторно до УПФУ у Подільському районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії, у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати (а.с. 14).

Листом від 02 грудня 2015 року УПФУ у Подільському районі м. Києва відмовило ОСОБА_1 у перерахунку пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 року № 676 «Деякі питання оплати працівникам митної служби» яка набрала чинності 03.08.2012 року (а.с. 15).

Згідно довідки від 16.10.2012 року, позивачка працювала в Департаменті розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України, з якої призначено пенсію, для перерахунку з 01.09.2012 р. (згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 року № 676), яка становить 9 763 грн. 04 коп. (а.с. 8-9).

Також зазначено, що на всі виплати включені у довідці нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про державну службу» (в редакції, чинній на час спірних правовідносин).

Відповідно до вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення держаного службовця за цим Законом, відповідно здійсьнюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідно посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Згідно частини 2 статті 37 Закону України "Про державну службу", на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

У п. 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 р. зазначено, що перерахунок пенсій проводиться з місця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи.

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Державний службовець має право також на інші гарантії та компенсації у сфері оплати праці, передбачені законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У відповідності до ст.41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Статтею 98 Закону України «Про пенсійне забезпечення» визначено, що перерахунок пенсії провадиться на підставі документів про вік, стаж, заробіток та інших, наявних на час перерахунку в пенсійній справі, а також додаткових документів, поданих пенсіонером на час перерахунку.

Згідно постанови Кабінету Міністрів України від 18.07.2012 року № 676 "Про деякі питання оплати праці працівників митної служби" з 01.09.2012 року були збільшені посадові оклади в Департаменті розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України.

З огляду на викладене та враховуючи те, що ОСОБА_1 працювала у Департаменті розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України та заробітна плата з якої призначається пенсія була збільшена, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивачки в частині перерахунку пенсії підлягають задоволенню та відповідач повинен здійснити перерахунок та виплату пенсії останній із застосуванням заробітної плати згідно довідки від 16.10.2012 року.

Крім того, стягненню з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 підлягають витрати на правову допомогу у розмірі 3 550 грн. 00 коп., з огляду на наступне.

Види судових витрат та їх розподіл в адміністративному судочинстві визначається статтями 87, 90, 94 КАС України.

Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 87 цього Кодексу до судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати на правову допомогу. До таких відносяться витрати, пов'язані з оплатою допомоги адвоката або іншого фахівця в галузі права, які надають правову допомогу за договором (частина перша статті 90 КАС України).

Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа) (частина перша статті 94 КАС України).

З вищезазначених норм права вбачається, що позивач ОСОБА_1 має право на відшкодування з Державного бюджету України суму витрат за позовом, які в себе включають: витрати пов'язанні з наданням правової допомоги, які підтверджуються договором № 2.12 про надання правової допомоги від 03 грудня 2015 року, укладеного з адвокатом Данилюком Д.В., свідоцтвом адвоката та ордером ( а.с. 18-21).

За таку допомогу згідно квитанції № 0.0. 478148049.1 від 18.12.2015 року ( а.с. 43) та № 713660 від 12.04.2016 року ( а.с. 53) ОСОБА_1 сплачено 3 550 грн.

Пунктом 19 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, який затверджено Постановою КМУ від 03.08.2011, № 845 передбачено, що безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету або у заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами Казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

Крім того, згідно з листом Вищого адміністративного суду України від 21.11.2011 року № 2135/11/13-11 передбачено, що у резолютивній частині судового рішення слід зазначати обов'язок органу Державної казначейської служби України стягнути судові витрати з Державного бюджету України.

Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України "Про гарантії держави щодо виконання судових рішень", виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно з ч. 1 ст. 11, ч. 1 ст. 69, ч. 1, 2, 6 ст. 71 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.

На основі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, підтверджених доказами, дослідженими в судовому засіданні, встановивши правовідносини, які випливають із встановлених обставин, та правові норми, які підлягають застосуванню, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м. Києва про визнання дій протиправними та зобов'язання перерахувати пенсію знайшли свого підтвердження у судовому засіданні та підлягають задоволенню.

Також, в силу статті 94 КАС України з Державного бюджету України на користь позивачки підлягає стягненню судовий збір в розмірі 487 грн. 20 коп.

На підставі викладеного та керуючись статтями 37, 37-1, 46, 49 Закону України «Про державну службу», ст. 2 Закону України «Про оплату праці», статтями 9, 11, 69-86, 87, 90, 94, 128, 158-163, 167, 183-2 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м. Києва щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна станом на 17.10.2012 року) згідно довідки Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України від 16.10.2012 року № 17/1.2-4/3402 з 17 червня 2015 року.

Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Подільському районі м. Києва здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що була чинна станом на 17.10.2012 року) згідно довідки Департаменту розвитку митної інфраструктури та міжнародного співробітництва Державної митної служби України від 16.10.2012 року № 17/1.2-4/3402 з 17 червня 2015 року.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 487 грн. 20 коп. (чотириста вісімдесят сім гривень двадцять копійок) та витрати на правову допомогу у розмірі 3 550 грн. 00 коп. (три тисячі п'ятсот п'ятдесят гривень 00 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги після розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: М. О. Шаховніна