Ухвала суду № 57245991, 07.04.2016, Подільський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
07.04.2016
Номер справи
758/4463/16-к
Номер документу
57245991
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Подільський районний суд міста Києва

Справа № 758/4463/16-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 квітня 2016 року слідчий суддя Подільського районного суду м. Києва Роман О.А., при секретарі Іванюк І.О., розглянувши клопотання старшого слідчого слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві капітана податкової міліції Чиж О.В., про призначення позапланової документальної перевірки, по кримінальному провадженню № 32015100070000113, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 29.10.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-1 КК України -

В С Т А Н О В И В :

Старший слідчий слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві капітан податкової міліції Чиж О.В., за погодженням з прокурором Київської місцевої прокуратури № 7 м. Києва Єфімовим А., звернувся до суду з клопотанням про призначення позапланової документальної перевірки.

Клопотання мотивує тим, що слідчим управлінням фінансових розслідувань ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві здійснюється досудове розслідування кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 32015100070000113 від 29.10.2015 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 212-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що посадові особи «Куренівського тролейбусного ремонтно-експлуатаційного депо», яке перебуває на податковому обліку в ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві, у період 2013 року, ухилились від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на суму 2 478 555 грн., що є великими розмірами.

Згідно ч. 12 (Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника) ст. 9 (Порядок обчислення і сплати єдиного внеску) Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) за наявності у платника єдиного внеску одночасно із зобов'язаннями із сплати єдиного внеску зобов'язань із сплати податків, інших обов'язкових платежів, передбачених законом, або зобов'язань перед іншими кредиторами зобов'язання із сплати єдиного внеску виконуються в першу чергу і мають пріоритет перед усіма іншими зобов'язаннями, крім зобов'язань з виплати заробітної плати (доходу).

Однак в порушення чинного законодавства, посадові особи «Куренівське тролейбусне ремонтно - експлуатаційне Депо», достовірно знаючи про заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування, та, маючи у розпорядженні грошові кошти на розрахунковому рахунку, а також від проведення інкасації, не сплатили єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, тобто умисно ухилились від такої сплати.

Положенням «Куренівського тролейбусного ремонтно - експлуатаційного депо» встановлено наступне:

-? п. 1.4. Депо несе відповідальність за своїми зобов'язаннями обіговими коштами, а при їх недостатності, відповідальність по зобов'язанням Депо несе Підприємство (Підприємство - КП «КИЇВПАСТРАНС»).

-? п. 4.2. У своїй діяльності Депо керується Конституцією і законами України, постановами Верховної Ради України, постановами та розпорядженнями Президента України, рішеннями Київради, розпорядженнями Київської міської державної адміністрації, наказами Головного управління транспорту Київської міської державної адміністрації, наказами комунального підприємства «КИЇВПАСТРАНС» та цим Положенням.

-? п. 6.2.2. Депо зобов'язане забезпечувати своєчасну сплату податків та інших відрахувань до державного та місцевого бюджетів і цільових фондів згідно законодавством України.

Відповідно до правил щодо ієрархії норм права, Закон №2464-VI має вищу юридичну силу перед рішеннями Київради, розпорядженнями Київської міської державної адміністрації, наказами Головного управління транспорту Київської міської державної адміністрації, наказами комунального підприємства «КИЇВПАСТРАНС» та вищевказаного Положення.

Згідно Господарського кодексу України, а саме ст. 137 (Право оперативного управління):

-? Правом оперативного управління у цьому Кодексі визнається речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності, у межах, встановлених цим Кодексом та іншими законами, а також власником майна (уповноваженим ним органом).

-? Власник майна, закріпленого на праві оперативного управління за суб'єктом господарювання, здійснює контроль за використанням і збереженням переданого в оперативне управління майна безпосередньо або через уповноважений ним орган і має право вилучати у суб'єкта господарювання надлишкове майно, а також майно, що не використовується, та майно, що використовується ним не за призначенням.

-? Право оперативного управління захищається законом відповідно до положень, встановлених для захисту права власності.

Відповідно до ст. 8 Конституції України (далі - Конституція) в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Частиною 2 ст. 19 Конституції передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Таким чином, враховуючи норми зазначені вище, можна зробити висновок, що посадові особи КП «КИЇВПАСТРАНС» та «Куренівського тролейбусного ремонтно - експлуатаційного Депо» повинні діяти, в тому числі приймати рішення, видавати накази, які за своєю правовою природою не суперечать вимогам чинного законодавства, інтересам служби та в свою чергу є такими, які не можуть завдати шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам окремих громадян або державним інтересам.

Законодавством України, а саме ст.ст. 364, 365 Кримінального кодексу, встановлюється кримінальна відповідальність за зловживання владою або службовим становищем, а також за перевищення влади або службових повноважень.

Згідно здобутих під час досудового розслідування фактичних даних встановлено, що затримка в сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування виникла не з вини «Куренівське тролейбусне ремонтно-експлуатаційне депо» (далі - КТРЕД), так як останнє є філією КП «КИЇВПАСТРАНС», та для виплати заробітної плати, сплати внесків та інших податків та зборів отримує фінансування від КП «КИЇВПАСТРАНС» (надалі підприємство).

Окрім цього, згідно п.1.4 Положення КТРЕД затвердженого наказом КП «КИЇВПАСТРАНС» від 13.12.2001року № 36 депо несе відповідальність за своїми зобов'язаннями обіговими коштами, а при їх недостатності, відповідальність по зобов'язанням депо несе головне підприємство.

Відповідно наказу КП «КИЇВПАСТРАНС» № 223 від 06.10.2010 року згідно п.п. 1.1. п.1. інкасацію виручки від перевезення пасажирів в повному обсязі потрібно здійснювати на поточний рахунок Дирекції КП «КИЇВПАСТРАНС», згідно п.п. 1.3. п. 1. філіям заборонено самостійне використання готівкової виручки для господарських потреб та виплати заробітної плати. Філії та відокремлені підрозділи щоденно формують реєстр планових платежів та подають його на затвердження до підприємства.

Відповідно до п.п. 2 п.1 ст.75 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями), документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленному законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Документальна планова перевірка проводиться відповідно до плану - графіка перевірок.

Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи контролюючого органу і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених Податковим кодексом України.

Так відповідно до п.п. 11 п.1 ст.78 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями), документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності отримання судового рішення суду (слідчого судді) про призначення перевірки або постанову органу, що здійснює оперативно-розшукову діяльність, слідчого, прокурора, винесену ними відповідно до закону.

На підставі вищевикладеного, виникла необхідність у проведенні позапланової документальної перевірки КП «КИЇВПАСТРАНС» на предмет своєчасності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства.

Відповідно до статті 13 (Права органів доходів і зборів) Закону №2464-VI, органи доходів і зборів мають право проводити перевірки на підприємствах, в установах і організаціях, у фізичних осіб - підприємців бухгалтерських книг, звітів, кошторисів та інших документів про нарахування, обчислення та сплату єдиного внеску, достовірності відомостей, поданих до Державного реєстру, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості (зокрема письмові) з питань, що виникають під час такої перевірки.

Враховуючи, що для проведення перевірки необхідні спеціальні знання у сфері бухгалтерського обліку та оподаткування, слідчий просив надати дозвіл на проведення позапланової документальної перевірки КП «КИЇВПАСТРАНС» (код ЄДРПОУ 31725604), що перебуває на податковому обліку в Міжрегіональному головному управлінні ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, своєчасності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства за період 2013 - 2015 років. Проведення позапланової документальної перевірки доручити співробітниками Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників. Результати проведення перевірки направити до СУ ФР ДПІ у Подільському районі ГУ ДФС у м. Києві.

Слідчий в судовому засіданні клопотання підтримав з вищевикладених підстав, просить його задовольнити в повному обсязі.

Заслухавши слідчого, вивчивши матеріали клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про його задоволення у зв'язку з наступним.

Відповідно до ч. 2 ст. 93 КПК України сторона обвинувачення здійснює збирання доказів, серед іншого, шляхом отримання від органів державної влади актів перевірок.

Згідно з ч. 2 ст. 94 КПК України одним із процесуальних джерел доказів є документи, до яких пунктом 4 частини другої статті 99 КПК України віднесено і акти перевірок.

Разом із тим, на даний час з КПК України виключено п. 6 ч. 2 ст. 36 та п. 4 ч. 2 ст. 40, якими прокурору, який здійснює нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням, та слідчому надавались повноваження призначати ревізії та перевірки у порядку, визначеному законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 року № 408 «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», встановлено, що надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб-підприємців не потребуються у разі, якщо такі перевірки проходять за рішенням суду та на вимогу службових осіб у випадках, передбачених КПК України.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів від 13.08.2014 року № 408 про «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» у зв'язку із запровадженням статтею 31 Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами Кабінет Міністрів України постановив: 1. Установити, що надання дозволу Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців державними інспекціями та іншими контролюючими органами за переліком згідно з додатком (за винятком перевірок стану підготовки до роботи енергетичних об'єктів суб'єктів електроенергетики та суб'єктів відносин у сфері теплопостачання) здійснюється шляхом прийняття відповідного розпорядження; 2. Надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводяться за рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбачених Кримінальним процесуальним кодексом України; 3. Міністерствам з урахуванням європейського досвіду опрацювати питання стосовно зменшення кількості контролюючих органів, усунення дублювання, скорочення обсягу та децентралізації функцій і контрольно-наглядової роботи та подати до 1 вересня 2014 р. Міністерству регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства пропозиції для їх узагальнення та внесення Кабінетові Міністрів України в установленому порядку відповідних проектів актів законодавства.

Задовольняючи клопотання про проведення позапланової перевірки виходжу з того, що для проведення повного, всебічного та об'єктивного досудового розслідування, а також враховуючи характер вчиненого кримінального правопорушення необхідні спеціальні знання.

На підставі викладеного, керуючись положеннями Постанови Кабінету Міністрів від 13.08.2014 року № 408 про «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами», Положенням про Державну архітектурно-будівельну інспекцію України, затвердженим Указом Президента України від 04.04.2011 року №439/2011 і Порядком здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженим постановою КМУ від 23.05.2011 року № 553 та ст.ст. 2, 91-93 КПК України, слідчий суддя,-

П О С Т А Н О В И В :

Клопотання старшого слідчого слідчого управління фінансових розслідувань ДПІ у Подільському районі Головного управління ДФС у м. Києві капітана податкової міліції Чиж О.В., про призначення позапланової документальної перевірки - ЗАДОВОЛЬНИТИ.

Призначити позапланову документальну перевірку КП «КИЇВПАСТРАНС» (код ЄДРПОУ 31725604), що перебуває на податковому обліку в Міжрегіональному головному управлінні ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників, щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, своєчасності, повноти нарахування та сплати усіх передбачених Податковим кодексом України податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства за період 2013 - 2015 років.

Проведення позапланової документальної перевірки доручити співробітниками Міжрегіонального головного управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників.

Тривалість проведення перевірки - п'ятнадцять робочих днів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Cлідчий суддя Подільського районного суду м. КиєваРоман О.А.