Постанова № 57239971, 28.03.2016, Лисичанський міський суд Луганської області

Дата ухвалення
28.03.2016
Номер справи
415/343/16-а
Номер документу
57239971
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 415/343/16-а

Провадження № 2-а/415/26/16

П О С Т А Н О В А

Іменем України

28.03.16 року Лисичанський міський суд Луганської області

у складі: головуючого - судді Бойко С.Л.

при секретарі Нестеренко С.М., Данько Л.

за участю: позивача ОСОБА_1,представника відповідача ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанськ Луганські області про визнання дій незаконними та зобовязати здійснити певні дії,

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з дійсним позовом і в його обґрунтування пояснив, що починаючи з травня 2012 року УПФУ в м. Лисичанську йому була призначена пенсія за віком на пільгових умовах. Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №2212 від 02.03.2015 року, передбачає на період часу з 01.04.2015 по 31.12.2015 року виплати пенсії працюючим пенсіонерам в розмірі 85%, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. На підставі цього закону України, УПФУ в м. Лисичанську Луганської області позивачу не донараховують 15% його пенсії, бо вважають, що позивач є працюючим пенсіонером на посаді заступника директора по економіці ДП «ФОС». Позивач вважає, що він не є працюючим пенсіонером, оскільки відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців державне підприємство «ФОС», за рішенням Господарського суду Луганської області від 27.02.2007 року припинило свою діяльність. Відомості про це рішення внесені до Єдиного державного реєстру. Відповідно до довідки форми ОК-5, обов'язкові відрахування з ДП «ФОС» на ім'я позивача відсутні. 25.12.2015 року позивач звернувся до ПФУ в м.Лисичанськ з письмовою заявою про можливість повернення йому незаконно утриманих з його пенсії 15% відрахувань відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». 06.01.2016 року позивач отримав відповідь за номером №280/Г-7, в якій зазначалось, що 20.04.2015 року позивач подав до відповідача заяву про перерахунок пенсії з трудовою книжкою з записом про звільнення з посади заступника директора по економіці ДП «ФОС», запис в якій був зроблено з порушенням норм чинного законодавства, а тому не має підстав для задоволення заяви позивача, по скільки і в подальшому вважається працюючим неіснуючого підприємства. Факт того, що позивач не був переведений з посади директора ДП «ФОС» на посаду заступника директора по економіці у 2001 році, та факт того, що позивач обіймав посаду саме директора ДП «ФОС» до 2007 року був встановлений рішенням Лисичанського міського суду від 21.10.2015 року, яким також було встановлено розрахунок майнової шкоди втраченої заробітної плати внаслідок незаконних дій органів що здійснюють оперативно - розшукову діяльність, органів досудового розслідування за період часу з січня 2002 року по лютий 2007 року, коли позивач обіймав посаду сектора ДП «ФОС». Внесені до Єдиного державного реєстру відомості про припинення діяльності ДП «ФОС», відсутність на ім'я позивача обов'язкових відрахувань до пенсійного фонду України з ДП «ФОС», та встановлення за рішенням суду факту втраченої заробітної плати в період часу з січня 2002 року по лютий 2007 рік в якості саме директора ДП «ФОС», свідчить лише про те що позивач не є працюючим пенсіонером.

Позивач вважає, що дії спеціалістів УПФУ в м. Лисичанську щодо нарахування йому пенсії у розмірі 85% є такими, що грубо порушують норми діючого законодавства про пенсійне забезпечення. Враховуючи вищезазначене вважає, що УПФУ в м. Лисичанську свідомо порушує захищені Конституцією України його права на справедливий правильний розрахунок та виплату пенсії.

На підставі викладеного просить визнати дії Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області, щодо відмови у повернення йому незаконно утриманих з його пенсії 15% відрахувань відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» - незаконними. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області зупинити утримання з його пенсії 15% відрахувань відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську Луганської області на його користь незаконно утриманні з пенсії 15% відрахувань відповідно до ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення». Стягнути з відповідача на його користь сплачений судовий збір.

В судовому засіданні позивач підтримав свої позовні вимоги у повному обсязі і надав пояснення, аналогічні викладеним в позовні заяві.

Представник відповідача, спеціаліст УПФ в м.Лисичанськ ОСОБА_2 в судовому засіданні позов не визнала і пояснила, що УПФ України в м. Лисичанську Луганської області заперечує проти заявлених позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі з огляду на наступні підстави: ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ м.Лисичанська з 15.05.2012 року. При призначенні пенсії до необхідних документів була надана трудова книжка, в якій останній запис був датований 02.02.2002 р. про переведення на посаду заступника директора по економіці ДП «ФОС». На вільному місці в трудовій книжці наявна печатка зазначеного підприємства, на печатці ніяких записів зроблено не було. Водночас за даними персоніфікованого обліку нарахування заробітної плати ОСОБА_1 не здійснювалося з 01.01.2001 року. Ухвалою Господарського суду Луганської області від 27.02.2007 р. № 11/96 ДП «Фокс-Ойл-Сервіс» ліквідоване як юридична особа та суб'єкт підприємницької діяльності. 20.04.2015 року позивачем була подана заява про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням. До заяви ОСОБА_1 додав трудову книжку з підробленим записом про звільнення 01.10.2013 року, оскільки даний запис був зроблений самим позивачем на вже існуючому відбитку печатки, який існував при призначенні пенсії. Відповідно до частини 3 статті 42 Закону України „ Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до цього Закону,крім пенсіонерів, які працюють, провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму. Пенсіонерам, які працюють, провадять діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, після звільнення з роботи або припинення такої діяльності пенсія перераховується з урахуванням прожиткового мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, який встановлений на дату звільнення з роботи або припинення такої діяльності. Відповідно до частини 1 статті 44 Закону заява про перерахунок пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Відповідно до пункту 2.21. Порядку подання та оформлення документів для призначення,перерахунку пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07.07.2014 № 13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.12.2005 р. за № 1566/11846. документами, які підтверджують, що особа не працює (не провадить діяльність, пов'язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування), є: трудова книжка, індивідуальні відомості про застраховану особу що надаються відділом персоніфікованого обліку за формою згідно з додатком 1 Положення, а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення, та відомості про відсутність інформації про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця за наявним в органі, що призначає пенсію, даними. У разі, звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) особа повідомляє орган, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії про дату звільнення (припинення діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування) шляхом подання заяви. При цьому відповідно до пункту 2 частини другої статті 16 Закону особа надає на вимог, органу, що призначає пенсію, документи, що засвідчують відповідні відомості (копію трудової книжки із записом про звільнення та/або копію цивільно-правового договору). У зв'язку з тим, що запис в трудовій книжці зроблений з порушенням нору законодавства, заява не повинна розглядатися і, відповідно, перерахунок пенсії не повинен проводитись. Таким чином, вважає, законних підстав для задоволення позовних вимог немає і просить у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі за необґрунтованістю.

Вислухавши сторони вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Відповідно до ст.55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

У відповідності до ст.18 КАС України місцевим загальним судам, як адміністративним судам, підсудні усі адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.

Згідно ст.19 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень, які стосуються інтересів конкретної особи, вирішуються адміністративними судами за місцем проживання позивача.

На підставі викладеного суд вважає, що дана адміністративна справа підсудна Лисичанському адміністративному суду.

Згідно ст.8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФ м.Лисичанська з 15.05.2012 року і йому було призначена пенсія у розмірі 3919,26грн.

Позивач, як директор ДП «ФОС» вніс запис в свою трудову книжку про своє звільнення з роботи на підставі ст.38 КЗоТ України з 01.10.2013року у зв'язку з виходом на пенсію.

20 квітня 2015 року позивач звертався до Управління Пенсійного фонду України у м.Лисичанськ Луганської області, в якому перебуває на пенсійному обліку, із заявою про перерахунок пенсії у звязку зі звільненням. До заяви ОСОБА_1 додав трудову книжку з підробленим записом про звільнення 01.10.2013 року, оскільки даний запис був зроблений самим позивачем на вже існуючому відбитку печатки, який існував при призначенні пенсії.

Листом від 06.01.2016 року №280/Г-7 територіальний орган Пенсійного фонду України повідомив позивача, що йому відмовлено у перерахунку пенсії у звязку з припиненням трудової діяльності, по скільки до заяви не додано копію трудової книжки про звільнення (запис в трудовій книжці зроблено з порушенням законодавства) і вважається працюючим.

Починаючи з травня 2015 року з пенсії позивача утримується 15% податку на доходи фізичних осіб і відповідач вважає, що відсутні законні підстави для зняття даних обмежень.

Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернувся у суд.

З 1 квітня 2015 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-УІІІ від 02.03.2015, яким, зокрема, встановлюється особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам.

Згідно зістаттею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті, розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму (949,00 грн.х150%=1423,50грн.), встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

20.04.2015 року позивачем подано документи про перерахунок пенсії у звязку з внесенням до трудової книжки свідчень про звільнення.

З квітня 2015 року позивачу було перераховано пенсію і після перерахунку розмір пенсії склав 4036,05грн.

З 01.08.2015року перерахунок пенсії від 20.04.2015р. позивачу скасовано у звязку з наданням копії трудової книжки, запис про звільнення в якій на думку працівників Управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанську зроблено з порушенням діючого законодавства.

За визначенням підпункту14.1.180пункту14.1статті14 ПК Україниподатковий агент щодо податку на доходи фізичних осіб - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ), самозайнята особа, представництво нерезидента - юридичної особи, інвестор (оператор) за угодою про розподіл продукції, які незалежно від організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками та/або форми нарахування (виплати, надання) доходу (у грошовій або негрошовій формі) зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати податок, передбаченийрозділом IV цього Кодексу, до бюджету від імені та за рахунок фізичної особи з доходів, що виплачуються такій особі, вести податковий облік, подавати податкову звітність контролюючим органам та нести відповідальність за порушення його норм в порядку, передбаченому статтею18та розділомIVцьогоКодексу;

У відповідності до п.162.1ст.162 Податкового кодексу Україниплатниками податку є: 162.1.1. фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; 162.1.2. фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; 162.1.3. податковий агент.

Згідно з пп.163.1.1п.163.1ст.163 ПК Україниоб'єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

Пунктом164.1статті164 ПК Українивизначено, що базою оподаткування податком з доходів фізичних осіб є загальний оподатковуваний дохід, з урахуванням особливостей, визначених цим розділом.

Загальний оподатковуваний дохід - будь-який дохід, який підлягає оподаткуванню, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду.

З прийняттям Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року №77-VII (далі по тексту - Закон № 77-VII) відбулися зміни вПодатковому кодексі України, які стосуються оподаткування пенсійних виплат.

Так, відповідно до пп.164.2.19п.164.2ст.164 Податкового кодексу України(в редакції п. 35 Закону № 77-VII) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, суми пенсій (включаючи суму їх індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, якщо їх розмір перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення, а також пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

Пунктом167.1статті167 ПК Українивстановлено, що ставка податку становить 15 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.6 цієї статті) у тому числі, але не виключно у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами, якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (далі у цьому пункті мі

Судом установлено, що відповідно до запису №13 у трудові книжці на імя ОСОБА_1 він був прийнятий на посаду директора МПП «ФОС». Відповідно до запису №15 в трудові книжці на підставі наказу №4-к від 02.02.2002року позивача було переведено на посаду замісника директора по економіці ДП «ФОС».

Постановою старшого слідчого прокуратури м.Лисичанськ ОСОБА_3 від 11.01.2002року ОСОБА_1 на час провадження попереднього слідства був відсторонений від посади ДП «ФОС».

Відповідно до постанови про закриття кримінального провадження від 27.09.2013року кримінальне провадження у відношенні ОСОБА_1 було закрито у звязку з відсутністю в його діях складу кримінального правопорушення. Даною постановою було скасовано відсторонення ОСОБА_1 від посади директора ДП «ФОС».

Факт того, що позивач не був переведений з посади директора ДП «ФОС» на посаду заступника директора по економіці у 2001 році, та факт того, що позивач обіймав посаду саме директора ДП «ФОС» до 2007 року був встановлений рішенням Лисичанського міського суду від 21.10.2015 року, яким також було встановлено розрахунок майнової шкоди втраченої заробітної плати внаслідок незаконних дій органів що здійснюють оперативно - розшукову діяльність, органів досудового розслідування за період часу з січня 2002 року по лютий 2007 року, коли позивач обіймав посаду сектора ДП «ФОС».

Відповідно до індивідуальних відомостей про застраховану особу ОСОБА_1, виданих Пенсійним фондом України від 01.03.2016р. останні свідчення про заробіток ОСОБА_1 для нарахування пенсії на ДП «ФОС» вказано 2000 рік.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 27.02.2007 року ДП «ФОС» припинило свою діяльність. Відомості про це рішення внесені до Єдиного державного реєстру.

Внесені до Єдиного державного реєстру відомості про припинення діяльності ДП «ФОС», відсутність на ім'я позивача обов'язкових відрахувань до пенсійного фонду України з ДП «ФОС», та встановлення за рішенням суду факту втраченої заробітної плати в період часу з січня 2002 року по лютий 2007 рік в якості саме директора ДП «ФОС», свідчить лише про те що позивач не є працюючим пенсіонером.

Згідно з ч.2ст.19 Конституції Україниоргани державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.

Оскільки позивач не отримує заробітної плати в якості працівника ДП «ФОС», та відсутні свідчення щодо отриманих ним доходів, то на нього розповсюджуються і положенняПодаткового кодексу України, якими регулюється особливий порядок виплати пенсії працюючим пенсіонерам.

Відповідно дост.71 КАС України, обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд не може погодитися з затвердженням представника відповідача, що по скільки позивач зробив особисто запис у свою трудову книжку про звільнення, то запис вважається недійсною, і вважається працюючим.

Порядок заповнення трудових книжок, вкладишів до них, видачі трудової книжки у разі звільнення, чи дубліката трудової книжки, умови зберігання та обліку трудових книжок встановлені Інструкцією про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним Наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України та Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993 року (далі - Інструкція).

Згідно з пунктами 3, 4Постанови Кабінету Міністрів України № 301 від 27.04.1993 року «Про трудові книжки»із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2001 р. №514трудові книжки зберігаються на підприємствах як документи суворої звітності, а при звільненні працівника трудова книжка видається йому під розписку в журналі обліку. Відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації.

Як вбачається з матеріалів справи на час внесення запису в трудову книжку позивач був поновлений на посаді директора ДП «ФОС», на час внесення запису до трудової книжки підприємство було визнано банкротом та ліквідовано.

Ухвалою Господарського суду Луганської області від 27.02.2007 року ДП «ФОС» припинило свою діяльність. Відомості про це рішення внесені до Єдиного державного реєстру.

Таким чином у судовому засіданні не знайшло свого підтвердження, що позивач є працюючим пенсіонером .

Як орган державної влади, відповідно до вимогстатті 19 Конституції України, Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанську зобов'язане діяти на підставі, в межах та в спосіб, передбачений законами України.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку, що позов підлягає задоволенню частково.

На підставі ст. 94 КАС України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір в розмірі 551,20 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.2-15, 17-18, 104-107, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити частково.

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанськ Луганській області про повернення раніш утриманих з його пенсії 15 % відрахувань відповідно до ЗУ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» відмовити.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанськ Луганській області зупинити утримання з пенсії ОСОБА_1 15 % відрахувань відповідно до ЗУ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»

Зобовязати управління Пенсійного фонду України в м. Лисичанськ Луганської області здійснити ОСОБА_1донарахування та сплатити утримані з пенсії 15 % відрахувань відповідно до ЗУ « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення».

Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в м.Лисичанськ Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 551 (пятсот пятдесят одну) грн.20 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу з дня складення в повному обсязі.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга не буде подана. Якщо апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

Головуючий суддя: С.Л. Бойко