Справа № 404/936/16-а
Номер провадження 2-а/404/691/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року Кіровський районний суд м. Кіровограда у складі:
головуючого судді Мохонько В.В.
за участю секретаря Бокатенко Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Кіровограді справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області про визнання незаконними дій і рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії та прийняти рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області, по якому просить визнати незаконними дії та розпорядження управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області щодо відмови йому в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №213; зобов»язати управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області провести йому перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Кіровоградської області №18-62 вих. 16 від 29 січня 2016 року про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції ОСОБА_2 України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на вересень 2013 року) з розрахунку 80% із середнього заробітку у розмірі 17034, 17 грн. з 09 лютого 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 02.09.2013 року управлінням Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області йому була призначена пенсія за вислугою років, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. На час призначення пенсії загальний страховий стаж роботи, в тому числі на посаді прокурора становив 26 рік 1 місяць 4 дні.
У зв'язку з вступом в силу постанови Кабінету Міністрів України № 1013 від 09 грудня 2015 року, 29 січня 2016 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області із заявою про перерахунок раніше призначеної пенсії відповідно до ч. 1 ст. 50 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» в редакції від 5 листопада 1991 року в розмірі та відсотках (80%) відповідно до ч. 13 ст. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» від суми місячної заробітної плати, розмір якої визначено у довідці прокуратури Кіровоградської області № 18-62 вих-16 від 29 січня 2016 року, долученої до заяви.
09.02.2016 року рішенням №817807 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області позивачу відмовлено у проведенні перерахунку призначеної раніше пенсії відповідно до ст. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
Відмова мотивована тим, що відповідно до п. 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії - щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
У зв'язку з викладеним з 1 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Вважає дії Управління пенсійного фонду України в м. Кіровограді Кіровоградської області про відмову в перерахунку йомупенсії на підставі п.5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за № 213, незаконними.
Позивач у судове засідання не з'явився, повідомлений про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, повідомлений про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду заперечення, якими позовні вимоги не визнав, в їх задоволенні просив відмовити.
Заперечення мотивовані тим, що вимоги позивача протирічать п. 5 Перехідних положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213 від 02.03.2015 року щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсія призначається відповідно до норм в даному випадку ОСОБА_2 України «Про прокуратуру», тами чином перерахунок пенсії неможливий в зв»язку з припиненням дії норм про пенсійне забезпечення осіб, які є прокурорами.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в м. Кіровограді та отримує пенсію за вислугу років призначену з 02.09.2013 року відповідно до ОСОБА_2 України «Про прокуратуру».
02.09.2013 року за зверненням позивача з урахуванням довідки про заробітну плату для обчислення пенсії відповідно до ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» №18-477 вих.-13, де заробітна палата становила 8418, 15 грн. Загальний процент розрахунку пенсії 80%. Розмір пенсії 6734,52 грн.
Прокуратурою Кіровоградської області 29.01.2016 року було видано позивачу довідку №18-62 вих. 16, згідно якої заробітна палата на посаді старшого прокурора прокуратури Кіровоградської області, з якої йому призначено пенсію, встановлена з 01.12.2015 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2015 року №1013 становить: основний оклад 2843 грн., класний чин 135 грн., вислуга років (30%) 893,40 грн., надбавка за особливо важливу роботу (65%) 2516,41 грн., щомісячна премія (150%) 9581,72 грн.,матеріальна допомога на оздоровлення (1/12) 532,32 грн., матеріальна допомога на вирішення соц.-побут. питань (1/12) 532, 32 грн. Всього: 17034, 17 грн.
Позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою, до якої додав довідку, видану прокуратурою Кіровоградської області від 29.01.2016 року, № 18-62 вих. - 16, відповідно до якої просив здійснити перерахунок його пенсії.
09.02.2016 року управлінням Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області було прийнято рішення № 817807 про відмову в перерахунку пенсії, яке відповідачем обґрунтоване неможливістю здійснення перерахунку раніше призначеної позивачу пенсії, відповідно до ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» з тих підстав, що згідно з п. 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213 у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах, за 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/ щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України. Тобто, посилаючись на зазначений відповідачем ОСОБА_2, відповідач повідомив позивачу, що з 01.06.2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначених вказаними вище законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Крім того, в обґрунтування вказаного вище рішення, відповідач зазначив, що відповідно до ч. 20 ст. 86 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно зі ст. 50 - 1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру», № 1697-18, який був чинним на день оформлення позивачу пенсії за вислугу років - 02.09.2013 року, Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України ( ст. 64 Конституції України).
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо [рішення Конституційного Суду України від 6 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій (далі Рішення № 5-рп/2002)].
Необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави повязана з ризиком для життя і здоровя, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей (Рішення № 5-рп/2002).
Порядок проходження служби у Збройних Силах України та інших військових формуваннях врегульовано спеціальними нормативно-правовими актами, які покладають на громадян, які перебувають на такій службі, додаткові обовязки і відповідальність.
Також у цьому ж Рішенні зазначено, що зупинення пільг, компенсацій і гарантій для військовослужбовців та працівників правоохоронних органів без відповідної матеріальної компенсації є порушенням гарантованого державою права на їх соціальний захист та членів їхніх сімей.
Відповідно до частини другої статті 8 ОСОБА_2 України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» військовослужбовці, за винятком тих, які проходять строкову службу, не можуть бути звільнені з військової служби до набуття права на пенсію за вислугу років.
Згідно зі ст. 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності.
ОСОБА_2, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Отже, зясуванням фактичних даних у справі суд вбачає протиправність дій відповідача в частині відмови позивачу в перерахунку пенсії, оскільки пенсія позивачу була призначена 02.09.2013 року, тобто до набрання чинності ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року № 213, який обмежує граничний розмір пенсії позивача.
Вказане вище дає підстави суду зробити висновок про необхідність застосування при перерахунку пенсії позивачу, як працівнику прокуратури, норми, яка визначала розмір пенсії позивача у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії. З урахуванням зазначеного, бездіяльність відповідача в частині відмови позивачу в перерахунку пенсії є протиправною.
У відповідності до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно з ч. ч. 1 та 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 КАС України. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно зі ст. 8 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до ст. 10 КАС України усі учасники адміністративного процесу є рівними перед законом і судом. Не може бути привілеїв чи обмежень прав учасників адміністративного процесу за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ст. 11 КАС України).
Згідно з ч. 3 ст. 12 КАС України розгляд справ в адміністративних судах проводиться відкрито.
Відповідно до ст. 13 КАС України Особам, які беруть участь у справі, а також особам, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, забезпечується право на апеляційне та касаційне оскарження рішень адміністративного суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України. Постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом (ст.14 КАС України).
Відповідно до ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись ст. ст. 2, 8 14, 94, 158-163, 167 КАС України,-
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області про визнання протиправними дій і рішення суб'єкта владних повноважень та зобов'язання вчинити певні дії та прийняти рішення - задовольнити повністю.
Визнати незаконними дії та розпорядження управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі п. 5 Прикінцевих положень ОСОБА_2 України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року за №213.
Зобов»язати управління Пенсійного фонду України м. Кіровограда Кіровоградської області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за вислугу років згідно з довідкою прокуратури Кіровоградської області №18-62 вих. 16 від 29 січня 2016 року про заробітну плату, відповідно до ст. 50-1 ОСОБА_2 України «Про прокуратуру» (зі змінами, внесеними згідно із законом України від 05.10.1995 №358/95-ВР, у редакції ОСОБА_2 України від 12.07.2001 №2663-111, що діяла станом на вересень 2013 року) з розрахунку 80% із середнього заробітку у розмірі 17034, 17 грн. з 09 лютого 2016 року без обмеження граничного розміру пенсії, з подальшою виплатою пенсії у розмірі, встановленому після її перерахунку.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 551,20 грн.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровський районний суд м. Кіровограда шляхом подачі протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги, у разі застосування судом ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда ОСОБА_3