Справа № 263/3550/16-а
Провадження № 2-а/263/84/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 квітня 2016 року м. Маріуполь
Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області в складі судді Хараджі Н.В., при секретарі Петровському Д.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії,
В С Т А Н О В И В :
Позивачка звернулась до суду з даним позовом, вказуючи, що перебуває на обліку в Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» як особа, яка прирівняна до держслужбовців у частині пенсійного забезпечення, а саме як державний нотаріус. На даний час вона працює на посаді державного нотаріуса Першої Маріупольської державної нотаріальної контори. З 01.04.2015 року виплата пенсії їй була припинена. На звернення позивачки до відповідача із письмовою заявою для отримання відповідних роз'яснень, листом від 09.06.2015 року, в обгрунтування зупинення виплати пенсії відповідач послався на положення п.5 ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року №213-\/ІІІ, яким внесені зміни, зокрема й до статті 37 Закону України «Про державну службу». Зауважує, що державні нотаріуси не є державними службовцями, а лише прирівнюються до них та відповідно дія Закону України «Про державну службу» на мене не поширюється. Вважає, що вказані дії відповідача є протиправними, та такими, що не відповідають положенням діючого законодавства, у звязку з чим просить суд визнати дії УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя щодо зупинення виплати їй пенсії з 23.09.2015 року неправомірними, зобовязати останнього відновити їй виплату раніше призначену пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 23.09.2015 року.
Позивачка в судове засідання не зявилась, надала суду заяву з проханням про розгляд справи за її відсутності, проте за участю її представника.
Представник позивачки в судовому засіданні, заявлені позовні вимоги підтримав, на підставах, викладених в позові, просив останній задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні заявлені позовні вимоги не визнав в повному обсязі, надавши суду письмові заперечення на позов, з яких вбачається, що позивачка є одержувачем пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону України «Про державну службу» з 06.01.2011 року по теперішній час, при цьому працює на посаді державного нотаріуса Першої маріупольської державної нотаріальної контори, яка відноситься до посад державного службовця. У період з 01.04.2015р.. ОСОБА_1 у відповідності до Закону України від 02.03.2015 року №213-УІІ Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» пенсія тимчасово не виплачується як пенсіонеру, що працює на посаді державного нотаріуса, ця посада дає право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України «Про статус народного депутата», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про прокуратуру».
Вислухавши учасників процесу, дослідивши докази по справі, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя, та з 06.01.2011 року є одержувачем пенсії за віком, призначеної у відповідності до Закону України «Про державну службу».
Згідно довідки від 29.02.2016 року Головного територіального управління юстиції у Донецькій області ОСОБА_1 з 01.04.1992 року по теперішній час працює на посаді державного нотаріуса Першої маріупольської державної нотаріальної контори, та відповідно до п.б ч.2 ст.4 Закону України «Про запобігання корупції» від 14.10.2014 року державні нотаріуси не є державними службовцями.
26.05.2015 року ОСОБА_1 звернулась до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя із заявою про розяснення причин призупинення нарахування їй пенсії з 01.04.2015 року.
Листом від 09.06.2016 року за №16345/05 УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя ОСОБА_1 розяснено, що відповідно до Закону України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», який набув чинності 01.04.2015 року, з вказаного періоду виплата пенсії останній як працюючому пенсіонеру не здійснюється.
Згідно з ч. 1ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування. їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» та іншими нормативно-правовим актами.
02.03.2015 року був прийнятий Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" №213 -VIII від 02.03.2015р., який набрав чинності з 01.04.2015року (далі Закон 213).
Вказаним Законом 213 (п.5 розділу 1) внесені зміни зокрема й до ст. 37 Закону України "Про державну службу", згідно яких тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам, на яких поширюється дія цього Закону, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України"Про статус народного депутата України","Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цієї статті, не виплачуються.
Станом на 1 квітня 2015 року посада, на якій працює позивачка, дійсно давала право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених спеціальним законом - Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відповідачем було обґрунтовано припинено виплату їй пенсії з 1 квітня 2015 року.
Проте, відповідно до пункту 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213 у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України"Про державну службу","Про прокуратуру","Про судоустрій і статус суддів","Про статус народного депутата України","Про Кабінет Міністрів України","Про судову експертизу","Про Національний банк України","Про службу в органах місцевого самоврядування","Про дипломатичну службу",ПодатковоготаМитного кодексів України,Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Вказаний в пункті 5 розділу III «Прикінцеві положення» Закону № 213законщодо призначення спеціальних пенсій прийнятий не був до 1 червня 2015 року, тому з 1 червня 2015 року втратили чинність, зокрема, й норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення за вислугою років держслужбовців за цим Законом, і відповідно пенсії за цимЗакономне призначаються. На даний час особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 1 червня 2015 року посада, на якій працює позивач, не дає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбаченихспеціальним законом - Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відпали передбачені ст.37 Закону України «Про державну службу» (в редакції Закону 213) підстави для невиплати пенсії позивачу, призначеної відповідно до вказаного Закону. З 1 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачу раніше призначеної пенсії відсутні.
Відповідно до ст. ст.1 та 3 Конституції, Україна є соціальною, правовою державою, в якій людина, її життя і здоровя, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються найвищою соціальною цінністю. Утвердження і забезпечення прав та свобод людини є головним обовязком держави. Конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх старості.
Ст.46 Конституції України закріплено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у звязку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею, є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обовязку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Кім того, суд вважає, що позбавлення позивачки права на отримання раніше призначеної пенсії за віком є звуженням її конституційного права на соціальний захист.
Згідно зі ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.
На підставі ст.ст. 1, 3, 8, 58, 64 Конституції України, керуючись статтями ст.ст. 2, 6-15, 17-18, 69-71, 79, 86, 94, 122, 128, 143, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити певні дії задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької області щодо зупинення виплати ОСОБА_1 пенсії з 23.09.2015 року неправомірними.
Зобов'язати Управління Пенсійного Фонду України в Жовтневому районі м. Маріуполя Донецької відновити ОСОБА_1 виплату раніше призначену пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» з 23.09.2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551,20 грн.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається через Жовтневий районний суд міста Маріуполя до Донецького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя Н.В. Хараджа