ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
19 квітня 2016 року № 826/26355/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Добрянської Я.І. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу та додані до неї матеріали:
за позовом ОСОБА_1,
до відповідача Київської міської державної адміністрації,
третя особа Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації,
про зобов'язання вчинити дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач ОСОБА_1 звернулась до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Київської міської державної адміністрації, за участю третьої особи без самостійних вимог на предмет спору Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації про визнання протиправним, скасування рішення в частині та зобов'язання вчинити дії, а саме про:
- визнання неправомірним та скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, про відмову у встановленні статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою та видачі посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
- зобов'язання Київську міської державну адміністрацію прийняти рішення про встановлення статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою та видати ОСОБА_1 дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою на підставі експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2015р. №3572.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що оскільки її чоловік за життя належав до осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1, але у зв'язку зі смертю не встиг встановити відповідний статус, то вона як дружина дружина померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою має прав на отримання відповідного посвідчення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 16 грудня 2015 року відкрито провадження у справі та закінчено підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду.
11 грудня 2015 року позивач користуючись своїми процесуальними правами, які надані сторонам у адміністративному процесі відповідно то ст.51 КАС України, подала заяву про зміну предмету позову, де просила суд:
-визнати неправомірним та скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 13 жовтня 2015р. протокол № 8, про відмову ОСОБА_1 у встановленні статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
-зобов'язати Київську міської державну адміністрацію прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою та видати ОСОБА_1 посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою на підставі експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2015р. №3572.
Позивач та його представник у судовому засіданні позов підтримали, просили задовольнити з огляду на обставини, викладені в адміністративному позові.
Представник відповідача у судовому засіданні від 03 березня 2016 року позовні вимоги не визнав, проти позовних вимог заперечував, просив відмовити у задоволенні позову, та подав письмові заперечення проти позову.
Так, заперечуючи проти позову, представник відповідача зазначає, що 13.10.2015, Комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи відмовила ОСОБА_1 у встановленні статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, оскільки, ОСОБА_3 за життя не мав підстав належати до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Закон України від 28.12.2014 № 76 - VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України"). Відповідач вважає, що рішення Комісії є правомірним та не потребує скасування.
Представник третьої особи - Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної державної адміністрації в м. Києві у судове засідання 03 березня 2016 року не прибув, про дату, час і місце судового засідання був повідомлений належним чином.
Суд керуючись ч. 6 ст . 128 КАС України ухвалив продовжити розгляд справи в порядку письмового провадження, при цьому роз'яснивши сторонам строк, порядок отримання та оскарження рішення.
Розглянувши надані сторонами документи та матеріали, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача в судових засіданнях, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, вивчивши норми чинного законодавства з приводу даного спору, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ВСТАНОВИВ:
У 1993 році ОСОБА_3, Київською міською державною адміністрацією, було встановлено статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи та видано посвідчення категорії 4 серії НОМЕР_1.
В 2014 році ОСОБА_3 було поставлено діагноз злоякісне новоутворення легенів (рак легенів).
Оскільки причиною захворювання, яке призвело до інвалідності є вплив аварії на ЧАЕС ОСОБА_3 звернувся 11 березня 2015 року до відповідача з заявою щодо встановлення статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи першої категорії захисту населення Оболонської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - Управління) за встановленням статусу особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи та видачею посвідчення категорії 1.
На момент звернення до Управління праці та соціального захисту населення Оболонської районної державної адміністрації в м. Києві ОСОБА_3 мав посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи категорії 4 та працював на території зони посиленого радіоекологічного контролю на Державному підприємстві "Антонов" в с. Гостомель.
17.03.2015, матеріали особової справи ОСОБА_3 розглядалися Комісією для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
За результатами розгляду, комісією було вирішено доопрацювати особову справу і направити запит до Міністерства соціальної політики України щодо надання роз'яснення з питання визначенню статусу особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи категорії 1 (з числа потерпілих категорії 4) в зв'язку із прийняттям Закону України від 28.12.2014 № 76-VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України".
Листом від 29.04.2015р. №051ЮП/С - 1461 - 009 відповідач повідомив, що «за роз'ясненнями Мінсоцполітики, відповідно до прийнятих норм Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014р. № 76, виключено ст. 23 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачалось надання відповідних пільг та компенсацій для осіб, віднесених до категорії 4.
ІНФОРМАЦІЯ_1 чоловік позивача ОСОБА_3 - помер.
29.07.2015, ОСОБА_1 звернулась до Управління за встановленням статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи.
Згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2015 року № 3572, захворювання, що призвело до смерті, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
11.08.2015, Комісією було прийнято рішення про направлення запиту до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС щодо правомірності видачі експертного висновку від 17.07.2015 № 3572.
На звернення Управління (лист від 18.08.2015 № 16 - 17 - 11976) Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС було підтверджено розгляд медичної експертної справи ОСОБА_3 на засіданні № 27 від 14.07.2015 та встановлення причинного зв'язку захворювання, що призвело до смерті, з впливом аварії на ЧАЕС.
13.10.2015, комісія відмовила ОСОБА_1 у встановленні статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, оскільки ОСОБА_3 за життя не мав підстав належати до осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (Закон України від 28.12.2014 № 76 - VIII "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність деяких законодавчих актів України").
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 11 вказаного Закону передбачено, що до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю, за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 14 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, зокрема, інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.
Таким чином, особа набуває статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії у разі, якщо вона вже має статус постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи іншої категорії та їй встановлено інвалідність, щодо якої встановлено причинний зв'язок із Чорнобильською катастрофою.
Згідно із п.п. 1, 2 Порядку видачі посвідчень особам, постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 51 від 20 січня 1997 року, цей Порядок регулює правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», іншими актами законодавства.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я визначено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон).
Згідно із ст.9 Закону, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є:
1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків;
2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ст.14 Закону, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи:
1) інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1;
2) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження:
- з моменту аварії до 1 липня 1986 року - незалежно від кількості робочих днів;
- з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - не менше 5 календарних днів;
- у 1987 році - не менше 14 календарних днів, а також потерпілі від Чорнобильської катастрофи;
- евакуйовані у 1986 році із зони відчуження (в тому числі особи, які на момент евакуації перебували у стані внутрішньоутробного розвитку, після досягнення ними повноліття);
- особи, які постійно проживали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення з моменту аварії до прийняття постанови про відселення, - категорія 2.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи встановлено Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 січня 1997 р. N 51 (далі - Порядок).
Згідно з п.10 Порядку, видача посвідчень провадиться:
- народним депутатам України, відповідальним працівникам Секретаріату Верховної Ради України, Адміністрації Президента України, Конституційного Суду України, Верховного Суду України, Вищого арбітражного суду України, Прокуратури України, Кабінету Міністрів України, а також керівникам центральних органів виконавчої влади, Фонду державного майна України, Антимонопольного комітету України, головам обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, працівникам підприємств і організацій, розташованих у зоні відчуження, - Мінпраці;
- іншим потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також дружині (чоловіку) або опікуну дітей померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.
Посвідчення видаються, зокрема:
- дружині (чоловіку) померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою, а також опікуну дітей померлого - на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи або на підставі відповідного посвідчення, а також експертного висновку щодо причинного зв'язку смерті з наслідками Чорнобильської катастрофи.
Пунктом 12 Порядку встановлено, що спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії.
Таким чином, Порядком передбачено, що дружині померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою посвідчення видається:
а) на підставі документів про підтвердження статусу постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи;
б) на підставі відповідного посвідчення, а також експертного висновку щодо причинного зв'язку смерті з наслідками Чорнобильської катастрофи.
При цьому, підставою для віднесення особи до 1-ї категорії інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є встановлення причинного зв'язку інвалідності з Чорнобильською катастрофою.
Як вбачається із матеріалів справи, згідно експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2015 року № 3572, в якому зазначено,- захворювання, що призвело до смерті, пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС.
11.08.2015, Комісією було прийнято рішення про направлення запиту до Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС щодо правомірності видачі експертного висновку від 17.07.2015 № 3572.
На звернення Управління (лист від 18.08.2015 № 16 - 17 - 11976) Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС було підтверджено розгляд медичної експертної справи ОСОБА_3 на засіданні № 27 від 14.07.2015 та встановлення причинного зв'язку захворювання, що призвело до смерті, з впливом аварії на ЧАЕС.
Тобто Центральною міжвідомчою експертною комісією МОЗ та МНС України по встановленню причинного зв'язку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС було підтверджено той факт, що захворювання ОСОБА_3 призвело до смерті, з впливом аварії на ЧАЕС.
Відповідач у письмових заперечення від 03.03.2016 р. зазначає, що відповідно за роз'ясненнями Мінсоцполітики, відповідно до прийнятих норм Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28.12.2014р. № 76, виключено ст. 23 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою передбачалось надання відповідних пільг та компенсацій для осіб, віднесених до категорії 4.
Водночас, суд зазначає, що саме по собі виключення статті Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» не позбавляє осіб, яким раніше було видані посвідчення постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідного статусу.
Прикінцевими положеннями Закону України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" також не було передбачено, що раніше видані посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, є недійсними.
Оскільки закон не встановлює вимоги отримання документів щодо захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС виключно на час життя постраждалого та з урахуванням того, що підставою для розгляду і вирішення питання є виключно документи, а обставини життя чи смерті значення в такому випадку не мають, оскільки не передбачені законом як такі (необхідні для цього).
З урахуванням викладеного вище, позовна вимога про визнання неправомірним та скасування рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 13 жовтня 2015р. протокол № 8, про відмову ОСОБА_1 у встановленні статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою підлягає задоволенню.
В свою чергу не підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання Київську міської державну адміністрацію прийняти рішення про встановлення ОСОБА_1 статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою та видати ОСОБА_1 посвідчення дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою на підставі експертного висновку Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України по встановленню причинного звязку хвороб, що привели до інвалідності та смерті з дією іонізуючого випромінювання та цих шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС від 17.07.2015р. №3572, оскільки вказане буде втручанням у дискреційні повноваження відповідного органу.
Принцип розподілу влади заперечує надання адміністративному суду адміністративно-дискреційних повноважень - єдиним критерієм здійснення правосуддя є право. Тому завданням адміністративного судочинства завжди є контроль легальності. Під дискреційним повноваженням розуміють таке повноваження, яке надає певний ступінь свободи адміністративному органу при прийнятті рішення, тобто, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення.
Суд дійшов висновку про те, що належним способом захисту прав позивача буде зобов'язання виконавчого органу Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) як орган, уповноважений здійснювати видачу відповідних посвідчень та з урахуванням того, що Комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи має статус дорадчого органу ВО КМР (КМДА), повторно розглянути подані документи щодо встановлення ОСОБА_1 статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою з урахуванням висновків суду, викладених у даній постанові.
З огляду на що в порядку ч.2 ст. 11 КАС України суд вважає за необхідне в цій частині вийти за межі позовних вимог.
Зважаючи на те, що заявлені позивачем позовні вимоги задоволенню не підлягають, судові витрати не відшкодовуються.
Керуючись ст. 9, 11, 71, 159, 163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати неправомірним та скасувати рішення Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 13 жовтня 2015р. протокол № 8, про відмову ОСОБА_1 у встановленні статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою.
3. Зобов'язати виконавчий органу Київської міської ради (Київську міську державну адміністрацію) як орган, уповноважений здійснювати видачу відповідних посвідчень та з урахуванням того, що Комісія для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи має статус дорадчого органу ВО КМР (КМДА), повторно розглянути подані документи щодо встановлення ОСОБА_1 статусу дружини померлого громадянина, смерть якого пов'язана з Чорнобильською катастрофою з урахуванням висновків суду, викладених у даній постанові.
Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст.186 КАС України.
Суддя Я.І. Добрянська