ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 квітня 2016 року м.Київ К/800/43270/15
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),
судді Заяць В.С.,
Стрелець Т.Г.,
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Комунального підприємства Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» на постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Житомирській області до Комунального підприємства Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2014 року Державна фінансова інспекція в Житомирській області звернулася з позовом до Комунального підприємства Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства», в якому просила стягнути на користь держави кошти в сумі 287183,90 грн. та зобов'язати зменшити на 59762 грн. обсяг заборгованості державного бюджету перед Комунальним підприємством Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив про встановлення під час проведення ревізії КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» факту незаконних витрат коштів на загальну суму 59762 грн. та нецільового використання коштів державного бюджету на суму 287183,90 грн., невиконання відповідачем вимоги про усунення виявлених порушень щодо їх повернення.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено.
При винесенні рішення суд першої інстанції виходив із недоведеності позивачем порушень з боку відповідача щодо нецільового використання коштів державного бюджету.
Постановою Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року задоволено частково апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Житомирській області; постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року скасовано у частині відмови у задоволенні позову про стягнення з відповідача коштів на суму 287183,90 грн. та постановлено у цій частині нове рішення, яким стягнуто з Комунального підприємства Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» на користь Державного бюджету України кошти у розмірі 287183,90 грн.; у решті рішення суду першої інстанції залишено без змін.
Скасовуючи рішення суду першої інстанції в частині стягнення з КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» на користь Державного бюджету України коштів у розмірі 287183,90 грн. та задовольняючи позовні вимоги, суд апеляційної інстанції зазначив, що відповідачем в порушення п.8 ст.7, ст.ст.26, 119 Бюджетного кодексу України, пп.1.4.2 п.1.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом ДКУ від 25 листопада 2008 року №495, п.п.3.1.4.2, п.3.1.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом МФУ від 12 березня 2012 року №333 та п.24 Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою КМУ від 15 грудня 2010 року №1132, використані бюджетні кошти, які надійшли від Управління житлово-комунального господарства по КТКВК 1501 «Капітальні вкладення КЕКВ 2143 «Реконструкція інших об'єктів» реконструкцію, не за цільовим призначенням.
Не погоджуючись із рішенням суду апеляційної інстанції в частині задоволених позовних вимог, Комунальне підприємство Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на невірне застосування норм матеріального права, просить скасувати постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року в оскаржуваній частині, постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 28 травня 2015 року залишити без змін.
У касаційній скарзі відповідач зазначає, що відповідно до чинного законодавства не є учасником бюджетного процесу, а отримані кошти за виконані роботи для підприємства є звичайними обіговими коштами.
Державна фінансова інспекція в Житомирській області у поданих запереченнях просить касаційну скаргу залишити без задоволення, рішення апеляційного суду - без змін.
Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, у період з 23 грудня 2013 року по 19 березня 2014 року (призупинено на період з 31 грудня 2013 року, з 16 січня 2014 року по 18 лютого 2014 року, 07 березня 2014 року, з 14 березня 2014 року по 17 березня 2014 року для проведення зустрічних звірок) Державною фінансовою інспекцією в Житомирській області проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» за період з 01 січня 2010 року по 01 січня 2014 року, за результатами якої 26 березня 2014 року складено акт №63-09/12.
Відповідно до акту №63-09/12 в ході ревізії використання бюджетних коштів на проведення реконструкції водопровідно-каналізаційних мереж встановлено, що в 2011 році Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності Новоград-Волинської міської ради, як розпорядник коштів перерахував на користь відповідача кошти субвенції з державного бюджету на соціально-економічний розвиток по КТКВК 150101 «Капітальні вкладення» КЕКВ 2143 «Реконструкція інших об'єктів» на загальну суму 1700831,76 грн. Вказані кошти мали цільове призначення та повинні були використовуватись відповідачем на виконання робіт по реконструкції водопровідно-каналізаційних мереж м.Новоград-Волинського. Однак, в ході ревізії встановлено, що до актів приймання виконаних робіт по заміні водопровідних-каналізаційних мереж м.Новоград-Волинського форми КБ-З за грудень 2011 року включено вартість матеріалів на суму 287183,90 грн., які фактично не були використані при виконанні вказаних робіт. Натомість такі матеріали знаходились на зберіганні в ТДВ «Шляхи Полісся» та в подальшому були повернуті відповідачем вказаному товариству, а воно відповідно повернуло відповідачу кошти за вказані матеріали. Таким чином, ДФІ дійшла висновку, що кошти у розмірі 287183,90 грн. не були використані на цілі передбачені бюджетом - виконання робіт по заміні водопровідних-каналізаційних мереж м.Новоград-Волинського.
Водночас встановлено, що вказана сума коштів не була повернута до бюджету, а використана позивачем в 2012-2013 роках на власні цілі, чим порушено п.8 ст.7, ст.ст.26, 119 Бюджетного кодексу України, пп.1.4.2 п.1.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом ДКУ від 25 листопада 2008 року №495, п.п.3.1.4.2, п.3.1.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом МФУ від 12 березня 2012 року №333.
Також, ревізією встановлено порушення п.23 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, затвердженого постановою КМ України від 01 червня 2011 року №869, яке полягає у тому, що при формуванні фактичної собівартості наданих населенню послуг з централізованого водопостачання і водовідведення, до розрахунку обсягу заборгованості в різниці в тарифах зайво включено до розрахунку заробітну плату, нараховану перекладачеві та сплату у зв'язку з цим єдиного соціального внеску до пенсійного фонду у загальній сумі 59762 грн., оскільки перекладачем виконувались роботи по перекладу документів стосовно обладнання, яке не введено в експлуатацію та знаходиться в монтажі.
На підставі акту ревізії від 26 березня 2014 року №63-09/12 позивачем на адресу відповідача надіслана вимога від 29 квітня 2014 року №63-17/752 «Про усунення порушень».
У зв'язку з частковим невиконанням вимоги та неусуненням Комунальним підприємством Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» порушень, що призвели до незаконних витрат коштів на загальну суму 59762 грн. та нецільового використання коштів державного бюджету на суму 287183,90 грн., Державна фінансова інспекція в Житомирській області звернулася з даним позов.
Колегія суддів погоджується з висновком суду апеляційної інстанції про задоволення позовних вимог в частині стягнення з КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» на користь Державного бюджету України коштів в сумі 287183,90 грн.
Судами встановлено, що 23 листопада 2011 року Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності Новоград-Волинської міської ради (замовник) та КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (підрядчик) укладено договір підряду №307, предметом якого є виконання робіт по заміні водопровідно-каналізаційних мереж в м.Новограді-Волинському.
Додатковою угодою від 07 грудня 2011 року №1 до договору від 23 листопада 2011 року №307 суму договору зменшено на 40446 грн., у зв'язку з чим сума договору склала 1700933 грн.
Позивачем виконано роботи по заміні водопровідно-каналізаційних труб в м.Новограді-Волинському на загальну суму 1700831,76 грн., що підтверджується актом приймання виконаних робіт форми №КБ-2в за грудень 2011 року.
Відповідно до акту приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в за грудень 2011 року №3 до акту виконаних робіт включено вартість матеріалів: бітум дорожній в кількості 10,822 тони на суму 73573 грн. (без податку на додану вартість), суміш матеріалів для приготування асфальтобетону типу «Г» (природний) в кількості 121,50 тони на суму 83062 грн. (без податку на додану вартість), суміш матеріалів для приготування асфальтобетону типу «Б» (штучний) в кількості 121,50 тони на суму 82684 грн. (без податку на додану вартість), всього на суму 239319 грн. (без податку на додану вартість), або 287183,90 грн. (з податком на додану вартість) без вартості виконаних робіт з укладання вищезазначених матеріалів.
Вищевказані матеріали поставлені відповідачу відповідно до договорів поставки від 15 грудня 2011 року №№92, 93, 94 на загальну суму 287183,90 грн. (з ПДВ) ВАТ «Шляхи Полісся» відповідно до накладної від 26 грудня 2011 року №100 на суму 99221,28 грн., накладної від 26 грудня 2011 року №101 на суму 99674,71 грн., від 26 грудня 2011 року №102 на суму 88287,91 грн.
Оприбуткування даних матеріалів відображено за даними бухгалтерського обліку КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» в грудні 2011 року за дебетом рахунку 201 «Матеріали» та кредитом рахунка 377 «Розрахунки з дебіторами».
За період з 26 грудня 2011 року до 31 грудня 2012 року матеріали рахувалися в підзвіті за майстром КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» ОСОБА_1
26 грудня 2011 року між КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (поклажодавець) та ВАТ «Шляхи Полісся» (зберігач) укладено договори зберігання №№1, 2, 3, предметом яких є зберігання ТМЦ, зазначених у акті приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в за грудень 2011 року №3.
30 квітня 2012 року укладено додаткові угоди №1, №2 до договорів зберігання від 26 грудня 2011 року №1, 2, 3 відповідно до яких термін зберігання продовжено до 31 грудня 2012 року.
Оплату за вищевказані матеріали КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» проведено ВАТ «Шляхи Полісся» 04 січня 2012 року по платіжному дорученню №1633 в загальній сумі 301561,98 грн. за рахунок коштів, отриманих від Управлінням житлово-комунального господарства та комунальної власності Новоград-Волинської міської ради по КТКВК 150101 «Капітальні вкладення» КЕКВ 2143 «Реконструкція інших об'єктів» (а.с.40).
Відповідно до накладних від 19 листопада 2012 року №3, від 28 січня 2013 року №1, №2 та №3 відповідні матеріали повернуто ТОВ «Шляхи Полісся».
Вказану операцію за даними бухгалтерського обліку в КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» відображено в січні 2013 року по дебету рахунка 631 «Розрахунки із вітчизняними постачальниками» та кредитом рахунка 201 «Матеріали».
Згідно банківських виписок за повернуті матеріали ВАТ «Шляхи Полісся» перераховано відповідачу кошти в загальній сумі 287183,90 грн. (з ПДВ), які останнім використано: на придбання асфальтобетону у ТОВ «Новоград-Волинські шляхи» в сумі 41541,42 грн.; розміщено на депозитному вкладі згідно договору про банківський вклад від 29 січня 2013 року №1524 в сумі 177000 грн.; перераховані ВАТ «Шляхи Полісся» на оплату послуг за зберігання вищезазначених матеріалів в сумі 68642,48 грн.
Таким чином, кошти у розмірі 287183,90 грн. не були використані відповідачем на цілі передбачені бюджетом - виконання робіт по заміні водопровідних-каналізаційних мереж м.Новоград-Волинського, а фактично використано в 2012-2013 роках на оплату кредиту, на придбання асфальтобетону та на оплату послуг по зберігання, що свідчить про порушення п.8 ст.7, ст.ст.26, 119 Бюджетного кодексу України, пп.1.4.2 п.1.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом ДКУ від 25 листопада 2008 року №495, п.п.3.1.4.2, п.3.1.4 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом МФУ від 12 березня 2012 року №333 та п.24 Порядку перерахування міжбюджетних трансфертів, затвердженого постановою КБУ від 15 грудня 2010 року №1132, якими передбачено, що бюджетні кошти, які надійшли КП Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» (одержувач) від Управління житлово-комунального господарства (розпорядник) по КТКВК 1501 «Капітальні вкладення КЕКВ 2143 «Реконструкція інших об'єктів» реконструкцію, мають цільове призначення і спрямовуються реконструкцію інших об'єктів, на технічне переоснащення діючі підприємств (за винятком придбання обладнання і предмет довгострокового користування), на видатки на розширення діючі підприємств.
Враховуючи викладене, а також невиконання законних вимог Державної фінансової інспекції в Житомирській області, викладених у вимозі від 29 квітня 2014 року №63-17/752, щодо повернення використаних не за цільовим призначенням коштів до Державного бюджету в сумі 287183,90 грн., судом апеляційної інстанції обґрунтовано задоволено позовні вимоги про стягнення з відповідача вказаних сум.
Рішення суду апеляційної інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог про зобов'язання зменшити на 59762 грн. обсяг заборгованості державного бюджету перед Комунальним підприємством Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з різниці в тарифах на послуги з централізованого водопостачання і водовідведення не оскаржується і, з урахуванням встановлених ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України меж перегляду судом касаційної інстанції, не переглядається.
Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст.220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.
Керуючись ст.ст.220, 220-1, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Комунального підприємства Новоград-Волинської міської ради «Виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» відхилити.
Постанову Житомирського апеляційного адміністративного суду від 15 вересня 2015 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді