ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
12 квітня 2016 р. Справа № 903/218/16
за позовом Любешівського управління водного господарства, смт. Любешів
до відповідача: Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації, м. Луцьк
про стягнення 395381,00грн.
Суддя Шум М.С.
Представники сторін:
від позивача: ОСОБА_1 начальник управління, ОСОБА_2 - довіреність №1/4-68 від 29.03.2016р.,
від відповідача: ОСОБА_3, довір. №203/15/216 від 26.01.2016р.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. На підставі ст. 22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки сторін.
Суть спору: позивач Любешівського управління водного господарства просить стягнути з відповідача Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації 395 381грн., з них: 212 228,15 грн. основного боргу, 169 358,06 грн. інфляційних втрат та 13 794,82 грн. 3% річних, нарахованих в звязку з невиконання умов договорів по здійсненню заходів щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських угідь.
Ухвалою суду 31.03.2016р. розгляд справи було призначено на 12.04.2016р. на 12:15 та зобов'язано сторони надати суду ряд документів, необхідних для об'єктивного розгляду справи по суті.
12.04.2016р. на адресу суду від Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації надійшов відзив, в якому відповідач в задоволенні позову просить відмовити, оплату не здійснив через відсутність надходжень відповідних бюджетних коштів на рахунок відповідача.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд, встановив:
У IV кварталі 2013р. між Любешівським управлінням водного господарства (Виконавцем) та Департаментом агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації (Замовник-Розпорядник коштів) було укладено договори на здійснення заходів щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських угідь на територіях, а саме:
-Великокурінської сільської ради Любешівського району, договір №09/13/8 від 09.09.2013р. (Замовник-Власник меліоративної мережі), (далі - Договір-1);
-Любязівської сільської ради Любешівського району, договір №12/13/12 від 02.10.2013р. (Замовник-Власник меліоративної мережі), (далі - Договір-2);
-Залізницької сільської ради Любешівського району, договір №11/13/20 від 02.10.2013р. (Замовник-Власник меліоративної мережі), (далі - Договір-3);
-Зарудчівської сільської ради Любешівського району, договір №09/13/9 від 09.09.2013р. (Замовник-Власник меліоративної мережі), (далі - Договір-4).
У відповідності до умов наведених договорів Виконавцем було взято на себе зобовязання, відповідно до проектної документації , забезпечити заходи щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських угідь на території вищевказаних сільських рад, зокрема, виконати роботи по капітальному ремонту внутрішньогосподарської меліоративної мережі сільських рад, а Замовником, в свою чергу, зобовязання відносно прийняття цих робіт та здійснення їх оплати у визначеному угодою порядку.
Згідно п. 1 договорів, склад та обсяг робіт, що доручаються виконавцю, визначені в проектно-кошторисною документацією, яка є невідємною частиною цих договорів.
Відповідно до п. 5 договорів та згідно протоколів погодження договірної ціни по двом договорам, а саме: по Залізницькій сільській раді та по Любязівській сільській раді, підписаних та скріплених печатками сторін - вартість виконаних робіт з капітального ремонту складає 150 338,36 грн., а згідно додаткових угод до договорів по Великокурінській сільській раді та по Зарудчівській сільській раді підписаних та скріплених печатками сторін вартість виконаних робіт з капітального ремонту складає 214 150,42 грн.
Згідно умов Договору фінансування робіт здійснюється відповідно до ст.2, 91 Бюджетного кодексу України, ст.2 Закону України Про місцеві державні адміністрації, розпорядження Кабінету Міністрів України від 03.07.2013р. №472 Про перерозподіл видатків та передачу бюджетних призначень, передбачених у 2013р. Міністерству фінансів.
Замовник - Розпорядник коштів здійснює фінансування даних заходів за рахунок коштів державного бюджету.
При цьому Замовник - Розпорядник коштів зобовязується забезпечити належне фінансування в межах передбачених коштів.
Згідно пунктів 26-29 договорів, розрахунки за виконані роботи здійснюються із врахуванням Загальних умов на підставі типових форм №КБ-2 та №КБ-3 проміжними платежами в міру виконання робіт за місяць. Виконавець визначає обсяги та вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, та готує відповідні документи і подає їх для підписання Замовникам за 3 дні до завершення звітного періоду. Замовники зобовязаний підписати подані Виконавцем документи, що підтверджують виконання робіт, або обґрунтувати причини відмови їх підписання протягом 3-х днів з дня одержання. Вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, визначаються в порядку, визначеному Державними будівельними нормами із врахуванням обсягів виконаних робіт та фактичних витрат. Вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, визначається по усіх складових вартості робіт.
Пунктом 30 договорів сторони передбачили, що приймання-передача закінчених робіт буде здійснюватися відповідно до чинного законодавства. Приймання-передача виконаних робіт здійснюється протягом 7 днів з дати підписання акту приймання-передачі виконаних робіт.
Пунктом 42 Договорів сторони визначили строки виконання робіт, а саме:
1) По Договору-1 початок 09.09.2013р., закінчення 31.12.2013р.;
2) По Договору-2 початок 02.10.2013р., закінчення 09.12.2013р;
3) По Договору-3 початок 02.10.2013р., закінчення 05.12.2013р.
4) По Договору-4 початок 09.09.2013р., закінчення 15.12.2013р.
Любешівського управління водного господарства керуючись умовами Договорів, своєчасно виконало передбачені останніми роботи, що підтверджується актами приймання виконаних будівельних робіт №8/1 від 18.11.2013р., №12 від 09.12.2013р., №20 від 05.12.2013р. та №9 від 15.12.2013р.
Департамент агропромислового розвитку Волинської ОДА взяті на себе згідно договорів зобовязання в частині проведення з позивачем розрахунків по оплаті виконаних робіт не виконав
Загальна вартість виконаних будівельних робіт виконавцем становить 219 816,03 грн., що підтверджується довідками про вартість виконаних будівельних робіт до договорів (а.с. 18-19, а.с.31-32, а.с.43-44, а.с.59).
Однак, згідно довідки зустрічної звірки Камінь-Каширської міжрайонної державної фінансової інспекції від 03.04.2014р. (а.с.67 ) встановлено завищення вартості виконаних робіт на суму 7 587,88 грн., а тому сума основної заборгованості становить 212 228,15 грн.
Любешівське управління водного господарства направило претензію №1/4-23 від 23.01.2015р. на адресу відповідача з вимогою сплатити заборгованість у розмірі 212 228,15 грн. (а.с.65).
Відповідач у відповіді на претензію від 30.01.2015р. за №239/17/2.15 зазначив, що заборгованість департаменту за 2013р. за виконані товариством роботи в сумі 212 228,15 грн. буде сплачена після виділення кошторисних призначень та асигнувань по вищезгаданій програмній класифікації державного бюджету.
Однак, заборгованість станом на день судового засідання не погашена, що підтвердив представник позивача в судовому засіданні.
Присутній в судовому засіданні представник Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації заборгованість в сумі 212 228,15 грн. визнав повністю.
Відповідно до ст. 144 Господарського кодексу України, майнові права та майнові обовязки субєктів господарювання виникають з угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, що йому не суперечать.
Договори на здійснення заходів щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських угідь №09/13/8 від 09.09.2013р., №12/13/12 від 02.10.2013р., №11/13/20 від 02.10.2013р. та №09/13/9 від 09.09.2013р. що укладені між Любешівським управлінням водного господарства та Департаментом агропромислового розвитку Волинської ОДА за своєю правовою природою є договором підряду.
Статтею 837 Цивільного кодексу України передбачено, що за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу.
Статтею 846 ЦК України визначено, що строки виконання роботи або її окремих етапів встановлюються у договорі підряду.
Відповідно ст.854 ЦК України замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково.
Згідно п.5 оглядового листа Вищого господарського суду України від 18.02.2013р. №01-06/374/2013 Про практику вирішення спорів, пов'язаних із виконанням договорів підряду відсутність бюджетних коштів, передбачених у видатках державного бюджету України, не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання.
Частиною 4 ст. 882 Цивільного кодексу України передбачено, що передавання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і його підписує друга сторона.
Згідно п.96 постанови Кабінету Міністрів України №668 від 01.08.2005р. Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві,підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків між сторонами.
Відповідно до абз.1 п.98 Постанови, договором підряду може бути передбачено, що оплата виконаних робіт проводиться після прийняття замовником закінчених робіт (об'єкта будівництва) або поетапно проміжними платежами в міру виконання робіт. У договорі підряду сторони можуть передбачати надання замовником авансу з визначенням порядку його використання.
Пунктом 99 Постанови, передбачено, що розрахунки за виконані роботи проводяться на підставі документів про обсяги виконаних робіт та їх вартість. Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються підрядником та передаються замовнику. Замовник перевіряє ці документи і в разі відсутності зауважень підписує їх. Після підписання документів замовник зобов'язаний оплатити виконані роботи.
Згідно ст.193 ГК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Статті 617 ЦК України та 218 ГК України передбачають, що відсутність у боржника необхідних коштів, а також порушення зобовязань контрагентами правопорушника не вважаються обставинами, які є підставою для звільнення боржника від відповідальності за порушення зобовязання.
У відповідності до ст. 1 ЦК України однією із ознак майнових відносин є юридична рівність їх учасників, в тому числі й органів державної влади, а тому самі лише обставини, повязані з фінансуванням установи чи організації з Державного бюджету України та відсутністю у ньому коштів, не виправдовують бездіяльність замовника та не заперечують обовязку такого органу, який виступає стороною зобовязального правовідношення, від його виконання належним чином.
В даному випадку, відносини між сторонами носять договірний характер. Укладені між ними договори на здійснення заходів щодо запобігання підтопленню населених пунктів та сільськогосподарських угідь предметом судових розглядів не виступали, недійсним судом не визнавалися, сторонами розірвані не були.
З огляду на вище викладене, доводи представника Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації про відсутність бюджетного фінансування не виправдовують його бездіяльність і не є підставою для звільнення від відповідальності за порушення зобовязання.
Крім того, судом встановлено, що строк для здійснення розрахунків відповідно до п. 26 договору пов'язаний із подією, яка має неминуче настати. З тексту договору випливає, що ця подія це виконання робіт за місяць.
Зобовязання із проведенням розрахунків за виконані роботи у відповідача настали з першого числа наступного місяця за яким роботи були виконані (п.26 договору).
З врахуванням викладеного, доводи відповідача про те, що подія яка має настати для початку перебігу строку щодо виконання зобовязання, а саме - здійснення оплати робіт, це подія: надходження коштів з Державного бюджету є помилковими.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Статтею 43 ГПК України передбачено, що господарський суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом. Ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно ст.193 ГК України та статей 526, 527, 530 ЦК України, зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цих Кодексів, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобовязаний виконати свій обовязок, а кредиторприйняти виконання особисто, якщо інше не встановлено законом або договором, не випливає із суті зобовязання. Якщо у зобовязанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 625 ЦК України регламентовано, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання. Боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Перевіривши доданий позивачем до позовної заяви розрахунок ціни позову (а.с.7) за допомогою комплексної системи інформаційно-правового забезпечення ЛІГА:ЗАКОН ЕЛІТ по відсотках та інфляційних втратах, суд дійшов висновку, що правомірним є нарахування та підлягає стягненню з відповідача: 13794,82 грн. - 3% річних та 169358,06 грн. втрат від інфляційних процесів за весь час прострочення.
Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору в сумі 5930,72грн. слід віднести на нього відповідно до ст.49 ГПК України.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 526, 530, 625, 837, 846, 854 Цивільного кодексу України , ст. 193 Господарського кодексу України, ст.ст. 33,43 44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд,-
ВИРІШИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з Департаменту агропромислового розвитку Волинської обласної державної адміністрації (43000, и. Луцьк, проспект Перемоги 14, код 00730282) на користь Любешівського управління водного господарства (44200, Волинська область, смт. Любешів, вул. Червоноармійська 59, код 13360604) 395381 грн., з яких 212228,15 грн. основного боргу, 169358,06 грн. інфляційних втрат, 13 794,82 грн. 3% річних, а також витрати по судовому збору в сумі 5930,72грн.
3. Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повний текст рішення
складено 18.04.2016
СуддяМ. С. Шум