Провадження № 2-а/742/44/16
Єдиний унікальний № 742/793/16-а
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 квітня 2016 року місто Прилуки
Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі: головуючого судді Ільченка О.І., секретаря Здоровець Т.М., за участю представника відповідача Юрченка В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Прилуцького об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов"язати вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, який обґрунтовує тим, що перебуває на обліку в Прилуцькому об"єднаному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області (далі - УПФУ) та до березня 2015 року отримував щомісячну пенсію за віком на пільгових умовах (як державний службовець) у розмірі 3519,37 грн. Проте з квітня 2015 року і до 11.11.2015 пенсію йому не виплачували, та поновили виплату пенсії на пільгових умовах з 12.11.2015 після звільнення з роботи. Про факт припинення виплати належних йому коштів повідомлений не був, та після звернення до відповідача, листом від 08.02.2016 УПФУ роз"яснило, що причиною припинення виплати пенсії є положення ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» відповідно до якого, зокрема у період з 01.04.2015 по 31.12.2015 особам, на посадах, які дають право на призначення пенсії /щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених Законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно до ЗУ «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» не виплачуються.
Проте позивач вважає дії відповідача неправомірними та такими, що порушують ст.ст. 8, 19, 22, 46, 58, 64 Конституції України стосовно соціального захисту громадян, і верховенства права, а також визначення ст. 8 ЗУ «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» щодо права на отримання пенсії за віком і розцінюється позивачем як дискримінація стосовно нього з боку відповідача за соціальною ознакою. Тому ОСОБА_2 просить суд зобов"язати відповідача провести нарахування та виплату йому пенсії за віком на пільгових умовах з 01.04.2015 по 11.11.2015.
Позивач у суді підтримав свої вимоги, з підстав викладених у позові, просив його задовольнити та подав заяву про поновлення строку звернення до суду, оскільки відповідного розпорядження відповідача про припинення нарахування йому належних коштів не отримував і з таким не був ознайомлений та про порушення свого права дізнався з листа відповідача від 08.02.2016 (а.с. 26).
Представник відповідача - Прилуцького об»єднаного управління Пенсійного фонду України у судовому засіданні не визнаючи позову, подав письмове заперечення, в якому просить відмовити в задоволенні позову, оскільки чинним законодавством не передбачено виплату пенсій особам, які працюють на посадах, які підпадають під дію зокрема і ЗУ «Про державну службу». Також у зв"язку з пропущенням строків звернення до суду просить залишити позовну заяву без розгляду з 01.04.2015.
З»ясувавши думку сторін, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом установлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ та з 15.12.2011 отримував пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 у відповідності до ЗУ «Про загальнообов"язкове державне пенсійне забезпечення».
Також, з 21.11.2014 по 11.11.2015 ОСОБА_2 працював на посаді секретаря Прилуцької міської ради, яка відповідно до Закону України «Про державну службу», відноситься до державної служби.
Відповідно до ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Пенсійне забезпечення громадян України, в тому числі порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовими актами.
З 01.04.2015 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року (далі Закон № 213-VIII від 02.03.2015 року), пп.2 п.12 розділу 1 якого внесені зміни в ст. 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", згідно яких: тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року:
у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються;
у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.
Відповідач вважає, що оскільки позивач працював на посаді, яка дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», то в період з 1 квітня 2015 року пенсія, призначена згідно Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» йому виплачуватись не повинна.
Станом на 01 квітня 2015 року посада, на якій працює позивач, дійсно, передбачала право на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відповідачем правомірно виплату пенсії позивачу було припинено.
Разом з тим, відповідно до пункту 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213, у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України.
Відповідного Закону до 01 червня 2015 року прийнято не було, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність, зокрема, норми Закону України «Про державну службу» щодо пенсійного забезпечення і, відповідно, пенсії за цим Законом не призначаються.
З 01 червня 2015 року особам, які підпадають під дію Закону України «Про державну службу», пенсія призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Таким чином, з 01 червня 2015 року посада, на якій працював позивач, не передбачає права на призначення пенсії в порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», у зв'язку з чим, передбачені статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» підстави для невиплати позивачу пенсії, призначеної відповідно до цього Закону, відпали і з 01 червня 2015 року перешкоди для виплати позивачу вказаної пенсії відсутні.
За таких обставин суд вважає, що виплата пенсії за віком на пільгових умовах, призначена позивачу підлягає відновленню у зв'язку з відсутністю підстав для її невиплати.
Визначаючи період за який необхідно здійснити відновлення виплати раніше призначеної пенсії суд враховує наступне.
Частиною 2 статті 99 КАС України встановлено шестимісячний строк для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав.
Наслідком пропущення строку звернення до адміністративного суду, за приписами ст.100 КАС України, є залишення позову без розгляду.
Посилання позивача про неповідомлення його щодо припинення виплати коштів і роз?яснення відповідача про це в своєму листі від 08.02.2016, та як наслідок пропущення шестимісячного строку звернення до суду, суд вважає неприйнятними та відмовляє в поновленні такого строку, оскільки ОСОБА_2 повинен і міг був знати, що відповідний Закон, який обмежує його пенсійні права набув чинності з 01.04.2015
Оскільки позивач звернувся до суду 17.03.2016, адміністративний позов в частині позовних вимог підлягає задоволенню з 17 вересня 2015 року.
Вимоги ж позивача про відновлення йому виплати пенсії з 01 квітня 2015 року по 16 вересня 2015 підлягають залишенню без розгляду у зв»язку з пропущенням строку звернення до суду.
Частково задовольняючи позові вимоги згідно ст. 94 КАС України суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 46,26 грн. судового збору.
Керуючись ст.ст. 70-71, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Прилуцького об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області про визнання дій протиправними та зобов"язати вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Прилуцького об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо припинення виплати ОСОБА_2 пенсії за віком на пільгових умовах з 01 квітня 2015 року.
Зобов'язати Прилуцьке об"єднане управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 пенсію за віком на пільгових умовах з 17 вересня 2015 року по 11 листопада 2015 року.
Адміністративний позов в частині позовних вимог з 01 квітня 2015 року по 16 вересня 2015 року - залишити без розгляду.
Стягнути з Прилуцького об"єднаного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 судові витрати у розмірі 46 грн. 82 коп.
Постанова в частині присудження виплати пенсії у межах суми стягнення за один місяць підлягає негайному виконанню.
Постанова суду може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Прилуцький міськрайонний суд шляхом подання апеляційної скарга протягом десяти днів з дня отримання копії постанови в повному обсязі, з одночасним направленням такої до апеляційного суду.
Головуючий: О.Ільченко