ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа №766/323/16-а
Пров. №2-а/766/6/16
18.04.2016
Херсонський міський суд Херсонської області
у складі: головуючого - судді: Спічак О.Б.
при секретарі: Кирпиченко І.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Херсоні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання протиправним дії та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
в с т а н о в и в:
06 квітня 2016 року позивач звернулася до суду із вищезазначеним позовом до відповідача, в якому просить визнати протиправними дії УПФ України в м. Херсоні щодо неврахування при обчисленні пенсії, як посадовій особі місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування; зобов'язати УПФ України в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплачувати пенсію з 03.12.2013 року з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 80 відсотків від заробітку; стягнути судовий збір у розмірі 551,20 грн.
В обґрунтування зазначила, що вона у зв'язку із досягненням пенсійного віку звернулася до Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні за призначенням пенсії за віком відповідно до ЗУ «Про службу в органах місцевого самоврядування». 03.12.2013 року їй нарахована пенсія за віком, як посадовій особі місцевого самоврядування. Однак, таке нарахування здійснено з порушенням вимог чинного законодавства, оскільки при нарахуванні пенсії відповідачем не враховано графу «Інші виплати», а саме: матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань, допомогу на оздоровлення та індексацію заробітної плати, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. У зв'язку з чим 22.03.2016 року вона звернулася до відповідача здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням графи «Інші виплати» згідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 03.10.2012 року з урахуванням ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 31.07.2013 року, якими УПФ України в м. Херсоні зобов'язано привести у відповідність із вимогами законодавства нові форми довідок про заробітну плату, що подаються для перерахунку пенсії. 23.03.2016 року відповідач своїм протоколом відмовив їй у такому перерахунку.
Позивач в судовому засіданні підтримала заявлені позовні вимоги та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що відмова у перерахунку пенсії є обґрунтованою та надав письмові заперечення.
Вивчивши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 працювала на посадах, які зараховані до стажу служби в органах місцевого самоврядування у виконавчому комітеті Комсомольської районної у місті Херсоні ради, та отримує пенсію згідно Закону України «Про державну службу в органах місцевого самоврядування» з 03.12.2013 року.
За заявою від 22.03.2016 року про перерахунок пенсії їй було відмовлено в його проведенні за відсутності законодавчих підстав, що слідує із протоколу № 40 від 23.03.2016року, посилаючись на те, що, у відповідності до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (із змінами, внесеними Законом № 76-VIII від 28.12.2014 року) пенсія державним службовцям призначається з 01.01.2015 року в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Відповідно до пункту 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII у разі неприйняття до 01 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутат України. Таким чином, з 01 червня 2015 року пенсії в порядку та на умовах, визначеній вищезазначеними законами, не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються. Крім того, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація до переліку складових заробітної плати державних службовців, визначеного ст. 33 Закону України «Про державну службу», не входять та, відповідно, не враховуються для обчислення пенсії.
Відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
За змістом ст. 37 Закону України «Про державну службу»пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Станом на 03.12.2013 року (день виходу на пенсію) позивач мала стаж державної служби та служби в органах місцевого самоврядування понад 10 років.
Крім того, статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 вищезазначеного Закону передбачено, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Ст. 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з ним Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Отже, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких було фактично нараховано та сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Однак відповідач, відмовляючи у перерахунку пенсії позивачу, надав перевагу ЗУ «Про державну службу», який щодо спірних правовідносин є загальним. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, а саме: ст. 41 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 66 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Стаття 1 Закону України «Про оплату праці», визначає заробітну плату як винагороду, обчислену, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
У відповідності до ст. 2 Закону України «Про оплату праці», основна заробітна плата - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій, інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону
Таким чином, чинне законодавство відносить до складу заробітної плати також і інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.
Суд вважає, що з вини відповідача позивач не в повній мірі (без врахування усіх складових заробітної плати) нараховано та виплаченопенсію. При відмові уперерахунку пенсії з врахуванням інших виплат, які складаються з матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, допомоги на оздоровлення, індексації, не були враховані вище вказані положення нормативно-правових актів, а тому вона є безпідставною.
Згідно п.4 ст.45 Закону України « Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсіїҐ якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Позивач звернулася за перерахунком з заявою 22.03.2016 року, то перерахунок пенсії повинен здійснюватися з 01.04.2016 року.
В частині стягнення з Управління пенсійного фонду України в м. Херсоні судового збору в розмірі 551,20 грн., суд вважає відмовити, оскільки органи УПФ України є державними установами, їх фінансування здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» не передбачено видатків на сплату органами Пенсійного Фонду судового збору.
Керуючись ст.ст.10,11,18,71,87,94,99,100,161-163 КАС України, ст.ст. 33, 37, 37-1 Закону України «Про державну службу», ст.1, 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 40, 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»,суд, -
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні про визнання протиправним дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсіїзадовольнити частково.
Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні щодо неврахування при обчисленні пенсії ОСОБА_1, як посадовій особі місцевого самоврядування, матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні здійснити перерахунок та виплачувати ОСОБА_1 пенсію з 01.04.2016 року з урахуванням усіх сум матеріальної допомоги на оздоровлення, допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 80 відсотків від заробітку.
Стягнути із Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 551,20 грн. в рахунок відшкодування судових витрат за сплачений судовий збір.
В частині стягнення судового збору з Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні - відмовити.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів до Одеського апеляційного адміністративного суду через Херсонський міський суд Херсонської області.
СуддяСпічак О. Б.