Постанова № 57219783, 13.04.2016, Овідіопольський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
13.04.2016
Номер справи
509/4155/15-а
Номер документу
57219783
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 509/4155/15-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 квітня 2016 року Овідіопольський районний суд Одеської області у складі:

судді Гандзій Д.М.

при секретарі Черкасові Д.Г

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду, в смт. Овідіополь, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітоле" до Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, 3-ті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Товариство з обмеженою відповідальністю "Імеджінейшн", Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області, 3-ті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача : ТОВ "Промтоварний ринок", КП "Авангардкомунсервіс" про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень та скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами, -

ВСТАНОВИВ :

14 вересня 2015 року, представник позивачів ТОВ «Вітоле» звернувся до суду з названим адміністративним позовом, в якому просив суд іизнати протиправною бездіяльність ОСОБА_1 Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області у не висуванні вимог до ТОВ «Промтоварний ринок» про погодження дозволів № 258 від 01.07.2014 р. та № 271 від 08.04.2015 р. на розміщення зовнішньої реклами в межах смт. Авангард, Овідіопольського району Одеської області з управлінням ОСОБА_2 України в Одеській області, визнати протиправними і скасувати дозволи № 258 від 01.07.2014 р. та № 271 від 08.04.2015 р. на розміщення зовнішньої реклами в межах населеного пункту смт. Авангард, Овідіопольського району виданих ОСОБА_1 Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, визнати протиправним і скасувати рішення ОСОБА_1 Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 27.05.2014 року № 36 «Про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами ТОВ «Промтоварний ринок» та від 08.04.2015 року № 23 «Про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами ТОВ «Промтоварний ринок» та розподілити судові витрати відповідно до положень КАСУ, мотивуючи це порушенням прав позивачів як власників та землекористувачів земельної ділянки, на якій розміщені зовнішні рекламні конструкції ТОВ «Промтоварний ринок».

Представник позивачів в судових засіданнях повністю підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Представник відповідача виконкому Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час та місце всіх судових засідань повідомлявся належним чином, що підтверджується поштовими повідомленнями, особистими розписками та супровідними листами зі штампами та підписами посадових осіб, причини неявки суду не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутністю суду не надав (т. 1 а.с. 60,61,209, т. 2 а.с. 43,95,131).

Представник 3-ої особи без самостійних вимог на стороні позивачів ТОВ «Імеджінейшин» в судових засіданнях повністю погодився з доводами позивачів та просив суд задовольнити позов.

Представник 3-ої особи без самостійних вимог на стороні позивачів УДАІ ГУМВС України в Одеській області в судове засідання повторно не з`явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся належним чином, що підтверджується супровідними листами з печаткою установи та підписами повноважених осіб, причини неявки суду не повідомив, заяв про розгляд справи за його відсутністю суду не надав (т. 1 а.с. 59,211, т. 2 а.с. 45,132).

Представники 3-їх осіб без самостійних вимог на стороні відповідачів ТОВ «Промтоварний ринок» та КП «Авангардкомунсервіс» в судових засіданнях заперечували проти задоволення позовних вимог, вважаючи позов безпідставним, а оскаржувані дозволи та рішення виконкому Авангардівської с/р такими, що відповідають нормам законів України з дотриманням всіх норм та правил розміщення рекламних конструкцій.

Заслухавши думку і пояснення представників сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позов слід задовольнити з наступних підстав.

Статтею 6 КАСУ передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю субєкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. У випадках, установлених Законом, до суду можуть звертатися органи та особи, яким надано право захищати права, свободи та інтереси інших осіб.

Відповідно до ст. 56 КАСУ - сторона, а також третя особа в адміністративній справі можуть брати участь в адміністративному процесі особисто і (або) через представника. Представником може бути фізична особа, яка відповідно до частини другої статті 48 цього Кодексу має адміністративну процесуальну дієздатність. Представники беруть участь в адміністративному процесі на основі договору або закону.

Згідно із ст.ст. 69,70 КАСУ, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Докази суду надають особи, які беруть участь у справі.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.

Приписами ст. 71 КАСУ передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності субєкта владних повноважень обовязок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Суд встановив, що ТОВ «Вітоле» на праві власності належить земельна ділянка, загальною площею 1,4954 га, яка розташована на території Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, масив № 41, ділянка 210/2, що підтверджується державним актом серія ЯЖ № 308400 від 03.07.2008 р., а 3-1 особі ТОВ «Імеджінейшин» на праві власності належить земельна ділянка, загальною площею 1,4953 га, яка розташована на території Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, масив № 41, ділянка 210/1, що підтверджується державним актом серії ЯЖ № 308399 від 03.07.2008 р. (т. 1 а.с. 18,19).

Матеріалами справи підтверджується, що між вказаними товариствами було укладено Договір про реалізацію спільних намірів забудови земельних ділянок (в новій редакції на підставі додаткової угоди від 30.03.2011 р.), за яким на вищевказаних земельних ділянках планується будівництво торгівельно -виставкового центру, і на виконання якого були отримані у Відділі регіонального розвитку, містобудування і архітектури Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки. Масив №41, ділянка 210/1, 210/2 Овідіопольського району, Одеської області, на території Авангардівської селищної ради» від 05.10.2012 р. за № 1183-4175/1-02з (т. 2 а.с. 99-103).

Крім цього, була проведена робота по організації дорожнього руху на території проектованого торгово-виставкового центру. Для цього були отримані від УДАІ ГУМВС України в Одеській області Технічні умови на розробку проекту організації дорожнього руху при будівництві торгівельно-виставкового комплексу за адресою: Овідіопольський район, смт. Авангард, масив 41, ділянки 210/1 та 210/2 (район 7-го км Овідіопольської дороги). На підставі цих умов було укладено Договір №1783 від 10.07.2015 року між ТОВ «Вітоле» та ТОВ «Імеджінейшин», з однієї сторони, і ПКФ ТОВ «ЕЛЕКТРОТРАНСОДЕСА», з іншої, про розробку робочого проекту: «Організація дорожнього руху в районі проектованого торговельно-виставкового центру за адресою: Овідіопольський район, смт. Авангард, масив 41, ділянки 210/1 та 210/2 (район 7-го км Овідіопольської дороги). Даний проект було погоджено із УДАІ ГУМВС України в Одеській області листом від 05.08.2015 р. за №7/вх.4126 (т. 1 а.с. 20-47, т. 2 а.с. 104-107).

Вказаними «Містобудівними умовами і обмеженнями» було погоджено «Містобудівний розрахунок торгово-виставкового центру за адресою: Одеська обл., Овідіопольський р-н, 7 км Овідіопольської дороги» за яким, як і за «Проектом організації дорожнього руху» вїзди/виїзди заплановані з боку автомобільної дороги, що веде до земельної ділянки ТОВ «Вітоле» і далі до території Промринку 7 км і автодороги, що поєднує кільцеву транспортну розвязку та колишню військову частину.

При чому, з пояснень представника позивачів вбачається, що органи управління і місцезнаходження ТОВ «Вітоле» знаходяться за адресою, відмінною від адреси місцезнаходження земельної ділянки 210/2. Процес будівництва торгово-виставкового центру знаходиться на стадії проектно-вишукувальних робіт і інших проектних документів. Відвідування земельної ділянки співробітниками ТОВ «Вітоле» відбувається з метою геометричних вимірів для уточнення розроблюваної проектної документації.

Суд з`ясував і це підтверджується вищевказаними доказами, що в ході чергового візиту 03.04.2015 р., вздовж автомобільної дороги, яка веде до ТОВ «ВІТОЛЕ» і далі до території Промринку 7 км і частково на самій дорозі - було виявлено наявність рекламного засобу зведеного ТОВ «Промтоварний ринок» - рекламної арочної конструкції розміром 12,9м. на 30,0м. з написом «Промтоварний ринок» і ям під фундаментні блоки іншого рекламного засобу, як в подальшому зясувалось спеціального одностороннього рекламного засобу, розміром 3900*100000 мм (рекламний засіб складається з 25 щитів розміром 2500*3900 на опорах і фундаментних блоках) (т. 2 а.с. 116-127).

В ході подальшої роботи із зясування обставин появи таких рекламних засобів були отримані вищевказані відомості відносно правових підстав для розміщення вищезгаданих рекламоносіїв, відповідно до яких, рекламна арочна конструкція розміром 12,9м. на 30,0м. з написом «Промтоварний ринок» була розміщена на підставі Дозволу на розміщення зовнішньої реклами в межах см. Авангард, Овідіопольський район, Одеська область № 258, виданого на підставі Рішення Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради від 27.05.2014 р. № 36 «Про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами ТОВ «Промтоварний ринок». Правовою підставою для розміщення спеціального одностороннього рекламного засобу став Дозвіл на розміщення зовнішньої реклами в межах смт. Авангард, Овідіопольський район, Одеська область № 271, виданий на підставі Рішення Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради від 08.04.2014 року № 23 «Про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами ТОВ «Промтоварний ринок» (т. 1 а.с. 68-71,91-206).

Суд вважає, що видані Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області оскаржувані дозволи на розміщення зовнішньої реклами були видані із порушенням процедури (без належного погодження із Управлінням ОСОБА_2 України в Одеській області) у звязку із чим, на думку суду підлягають визнанню протиправними та скасуванню.

Крім того, у наданими такими дозволами розміщенні рекламних засобів вбачаються численні порушення норм чинного законодавства України в галузі розміщення зовнішньої реклами і безпеки дорожнього руху, приписів ДСТУ і ДБН України, а також порушуються права ТОВ «Вітоле» як власника землі та землекористувача, існують ознаки самочинного будівництва споруд під виглядом розміщення зовнішньої реклами, а тому скасуванню також підлягають і рішення ОСОБА_1 Авангардівської селищної ради, на підставі яких видавались дозволи на розміщення зовнішньої реклами.

Суд вважає, що спірні правовідносини врегульовано Конституцією України, Законом України «Про рекламу», Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності», Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами, затвердженими постановою КМУ від 29.12.2003 р. № 2067, Правилами розміщення зовнішньої реклами в смт. Авангард (нова редакція), затвердженими рішенням Авангардівської селищної ради № 990-v від 15.07.2014 р., ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», затверджених наказом Держстандарту України від 31.07.1997 р. № 441, ДБН В.2.3-5-2001 «Вулиці та дороги населених пунктів», затверджених Наказом Держбуду України від 11 квітня 2001 р. № 89 з огляду на наступне.

Законом України «Про рекламу» визначено засади рекламної діяльності в Україні, врегульовано відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами. Законодавство України про рекламу складається з цього Закону та інших нормативних актів, які регулюють відносини у сфері реклами (ст. 3 Закону України «Про рекламу»).

Відповідно до статті 1 вказаного Закону, зовнішня реклама це реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях, а саме, рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг, рекламні засоби це засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача.

Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону України «Про рекламу» - розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території АРК - Радою міністрів АРК, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються КМУ.

При цьому, розміщення зовнішньої реклами у межах смуги відведення автомобільних доріг здійснюється відповідно до цього Закону, на підставі зазначених дозволів, які оформляються за участю центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері дорожнього господарства та управління автомобільними дорогами, або їх власників та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері безпеки дорожнього руху.

На підставі ст. 38 Закону України «Про автомобільні дороги України» - забороняється розміщення рекламоносіїв, що перешкоджають оцінці дорожньо-транспортної ситуації або мають схожість (за зовнішніми ознаками, зображенням чи звуковим ефектом) з технічними засобами організації дорожнього руху і спеціальними сигналами, а також рекламоносіїв, що створюють ефект присутності на дорозі пішоходів або транспортних засобів.

Одночасно з цим, в силу п. 8.12 ПДР України, забороняється розташовувати плакати, афіші, рекламні носії та встановлювати пристрої, які можуть бути прийняті за знаки та інші пристрої регулювання дорожнього руху або можуть погіршити їх видимість чи ефективність, осліпити учасників дорожнього руху, відволікти їхню увагу і поставити під загрозу безпеку дорожнього руху.

Правові відносини, що виникають у процесі розташування елементів зовнішньої реклами, в межах смт. Авангард - регламентуються також Правилами розміщення зовнішньої реклами в смт. Авангард (нова редакція), які є додатком до рішення Авангардівської селищної ради № 990-V від 25.07.2014 р., відповідно до п. 3.10.1. яких : розміщення зовнішньої реклами провадиться на підставі дозволів, які видаються робочим органом згідно з рішенням виконавчого комітету Авангардівської селищної ради.

Отже - обов'язковими умовами розміщення засобів зовнішньої реклами є дотримання вимог техніки безпеки та заборона створювати будь - які перешкоди для учасників дорожнього руху.

Виходячи із п. 5.2. вказаних Правил - на вимогу робочого органу (Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради) дозвіл погоджується з : «5.2.2. Державтоінспекцією - у разі розміщення РЗ на перехрестях, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування».

Згідно із п. 1 Положення про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ, затвердженого Постановою КМУ від 14 квітня 1997 р. № 341 - Державна автомобільна інспекція є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні, що входить до системи органів Міністерства внутрішніх справ України.

Пунктом 3 Положення про Державтоінспекцію до основних завдань Державтоінспекції, поміж іншого, віднесено : реалізацію в межах своєї компетенції державної політики щодо забезпечення безпеки дорожнього руху; виявлення та припинення фактів порушення безпеки дорожнього руху, а також виявлення причин і умов, що сприяють їх вчиненню.

Згідно з підпунктом 33 пункту 4 вказаного Положення - Державтоінспекція, поміж іншого, погоджує подані в установленому порядку пропозиції стосовно розміщення в смугах відведення автомобільних доріг або червоних ліній міських вулиць і доріг рекламоносіїв і інших споруд, які можуть створити перешкоди дорожньому руху.

Згідно із п. 16 Типових Правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою КМУ № 2067 від 29.12.2003 дозвіл на розміщення рекламоносія має бути погоджений Державтоінспекцією - у разі розміщення зовнішньої реклами на перехрестях, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування.

Відповідно до п. 7.2.2. Розпорядження МВС України від 06 серпня 2009 року № 683 «Про організацію роботи щодо контролю за станом утримання вулично-дорожньої мережі та організацією дорожнього руху, яким затверджено Методичні рекомендації співробітникам Державтоінспекції з питань контролю за станом вулично-дорожньої мережі, організацією дорожнього руху, дорожнім перевезенням небезпечних вантажів та рухом великогабаритних і великовагових транспортних засобів» : 7.2.2. У(В)ОСОБА_2, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, 7.2.2.1. Узгоджує дозволи (згоди) на встановлення рекламоносіїв у межах смуги відведення територіальних автомобільних доріг і червоних ліній магістральних вулиць населених пунктів; 7.2.3. Відділи (відділення) ДАІ У(В)ОСОБА_2, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі, 7.2.3.1. Узгоджують дозволи (згоди) на встановлення рекламоносіїв у межах смуги відведення обласних, районних автомобільних доріг та червоних ліній вулиць місцевого значення (для населених пунктів); 8.1.1. Контроль за дотриманням будівельних норм, правил, стандартів при проектуванні здійснюється при перевірці : проектної документації на будівництво (реконструкцію) і ремонт доріг загального користування, вулиць, а також дорожніх споруджень на них; залізничних переїздів; ліній міського електричного транспорту, автозаправних станцій, станцій технічного обслуговування автомобілів, автостоянок, комплексів дорожнього сервісу, обєктів зовнішньої реклами, та інших споруд у межах відведення автомобільних доріг або червоних ліній міських вулиць; до розгляду приймається проектна документація (при розгляді документації на встановлення реклами дозвіл або згода видана компетентним органом оператору реклами), що розроблена юридичними, фізичними особами, які мають відповідну ліцензію (дозвіл), при наявності листа на розгляд та документа, що підтверджує оплату за перевірку проектної документації на відповідність наданим технічним умовам та чинним нормативно-правовим актам з безпеки дорожнього руху. Лист реєструється в канцелярії та розглядається керівництвом У(В)ОСОБА_2, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі; 8.1.2. Висновок (погодження) за результатами розгляду підписується керівниками У(В)ОСОБА_2, УМВС України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві і Севастополі. На основних кресленнях (схеми ОДР), дозволах, згодах, паспортах тощо робиться відмітка про погодження (вихідний №, дата), ставиться підпис виконавця та завіряється печаткою (штампом). При наявності недоліків, порушень правил, норм, стандартів безпеки дорожнього руху проектна документація не погоджується, а замовнику направляється лист з конкретними пропозиціями та зауваженнями. Погодження здійснюється у строки передбачені чинними нормативно-правовими актами.

Аналіз викладених правових норм дає підстави суду стверджувати, що УДАІ ГУМВС України в Одеській області є спеціально уповноваженим органом в Одеській області, до повноважень якого віднесено погодження дозволів на встановлення рекламоносіїв, які знаходяться біля дорожніх знаків і пішохідного переходу. З огляду на це робочий орган з питань реклами Авангардівської селищної ради мав вимагати погодження із органами Державтоінспекції дозволів №№ 258,271, як того вимагають вказані вище Типові правила розміщення реклами і Правила 990-V. Проте, як з`ясував суд, жодної вимоги стосовно погодження таких дозволів висунуто не було. Це також підтверджується і вказаною вище відповіддю УДАІ ГУМВС України в Одеській області від 07.05.2015 року вх.№7/65-аз, в якій вказано, що станом на 07.05.2015 р. ТОВ «Промтоварний ринок» до УДАІ ГУМВС України в Одеській області з питань погодження дозволів на розміщення зовнішньої реклами за адресою смт. Авангард, поворот на промтоварний ринок «7км» з боку автомобільної дороги Р70 «Одеса-Б.Дністровський-Монаші» не зверталось. З цього приводу УДАІ ГУМВС України в Одеській області направило до Голови Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області інформацію про недопущення надання власникам рекламних конструкцій дозволів на розміщення зовнішньої реклами без попереднього погодження з органами Державтоінспекції.

У відповіді УДАІ ГУ МВС України в Одеській області від 05.06.2015 року на адвокатський запит № 50 було підтверджено інформацію про відсутність погодження дозволу № 258 на розміщення зовнішньої реклами із УДАІ ГУ МВС України в Одеській області та ВДАІ з обслуговування Овідіопольського району.

Крім того, зазначено, що вплив на стан безпеки дорожнього руху під час розміщення рекламної арочної конструкції над проїжджою частиною при виїзді (заїзді) на промтоварний ринок 7 км з боку автомобільної дороги Р 70 «Одеса-Б.Дністровський-Монаші» км 10+050, в межах смт. Авангард відповідно до вимог закону «Про рекламу» може виникнути внаслідок розміщення рекламоносіїв, які перешкоджають оцінці дорожньо-транспортної ситуації.

На думку суду, положення п.16 Типових правил і п. 5.2. Правил 990-V, слід розуміти як обовязкове висування вимоги про погодження дозволу на розміщення зовнішньої реклами у випадку розміщення рекламного засобу на перехрестях, біля дорожніх знаків, світлофорів, пішохідних переходів та зупинок транспорту загального користування, що повністю узгоджується з практикою Вищого адміністративного суду України - ухвала від 28.10.2014 р. за № К/800/34829/14, в якій йдеться про обовязковість погодження дозволів на розміщення зовнішньої реклами центральними або місцевими органами виконавчої влади у сфері охорони культурної спадщини, у разі розміщення рекламоносіїв на пам'ятках та в межах зон охорони пам'яток національного або місцевого значення, в межах об'єктів природно-заповідного фонду, навіть без формального висування вимоги про таке погодження органом, що видав дозвіл на розміщення зовнішньої реклами.

На думку суду, висування Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області вимоги про погодження Дозволу на розміщення зовнішньої реклами в межах населеного пункту смт. Авангард, Овідіопольський район, Одеська область № 258 і Дозволу № 271 на розміщення зовнішньої реклами в межах населеного пункту смт. Авангард, Овідіопольський район, Одеської області, виданих на імя ТОВ «Промтоварний ринок», із Управлінням Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Одеській області - є обовязковим у випадку розміщення рекламоносіїв поруч з пішохідними переходами, знаками дорожнього руху, що має в даному випадку, а не висування такої вимоги є протиправною бездіяльністю, і видача дозволів без такого погодження є порушенням п. 16 Типових правил і п. 5.2. Правил 990-V.

З урахуванням Закону № 270/96-ВР, Типових правил № 2067, Правил № 990-v, які зобовязують робочий орган з питань реклами Виконавчий комітет Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області вимагати від ТОВ «Промтоварний ринок» погодити дозволи на розміщення рекламоносіїв, у разі їх розміщення поруч з пішохідними переходами, знаками дорожнього руху з органами Державтоінспекції УДАІ ГУМВС України в Одеській області. У зв'язку з цим вимоги про таке погодження повинні бути обовязковими у визначних законодавством випадках, у звязку з чим, бездіяльність, що полягає у не висуванні Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради вимог про погодження дозволів № 258 і №271, виданих ТОВ «Промтоварний ринок», із Управлінням Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Одеській області - слід визнати протиправною.

Суд вважає, що видачею Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області оскаржуваних дозволів № 258 і № 271 на розміщення зовнішньої реклами в межах смт. Авангард без необхідного погодження із Управлінням Державної автомобільної інспекції Головного управління Міністерства внутрішніх справ в Одеській області, і подальшим встановленням рекламоносіїв, з численними порушеннями будівельних норм і приписів державних стандартів у галузі будівництва і організації дорожнього руху - порушено право позивачів, як землевласника на вільне використання земельної ділянки № 210/2, а тому вищезазначені оскаржувані рішення субєкта владних повноважень Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області - слід визнати протиправними і скасувати, оскільки дані рішення надають дозволи на встановлення зовнішньої реклами за такими адресами і таким чином, що порушує вимоги і приписи існуючого законодавства у сфері реклами і забезпечення безпеки дорожнього руху, права і законні інтереси ТОВ «Вітоле» з огляду на те, що зовнішня реклама ТОВ «Промтоварний ринок» встановлена на підставі Дозволів №258, №271, виданих Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на підставі рішень Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області № 36 і № 118 таким чином, що створює перешкоди у користуванні земельною ділянкою ТОВ «Вітоле», оскільки по суті є огорожею навколо земельної ділянки.

Крім того, розміщення на підставі Дозволу № 271 спеціального одностороннього рекламного засобу, розміром 3900*100000 мм, унеможливлює облаштування вїздів/виїздів, які заплановані згідно із Робочим проектом організації дорожнього руху та «Містобудівним розрахунком торгово-виставкового центру за адресою: Одеська область, Овідіопольський район, 7 км Овідіопольської дороги, що створює перешкоди у подальшому використанні земельних ділянок № 210/1, 210/2, в чому на думку суду вбачаються ознаки порушення законних прав позивачів, як землевласників вказаної вище земельної ділянки.

Одна з опор рекламної арки розміром 12,9м. на 30,0м. з написом «Промтоварний ринок» знаходиться на відстані 0,6м. до межі земельної ділянки, а краї ґрунтових ям під фундаменти спеціального одностороннього рекламного засобу знаходяться на відстанях від 0,0м до 1,4 м. Доказом такого розміщення слугує Акт винесення в натуру меж ділянки ТОВ «ВІТОЛЕ» (кадастровий номер № 5123755200:01:002:0266), вимірювання відстані від межі земельної ділянки до: опори рекламної арочної конструкції з написом «Промринок 7 км» і до умовних центрів (середин) ґрунтових ям під фундаменти спеціального одностороннього рекламного засобу.

Крім того, верхня поперечна частина рекламної арки, яка знаходиться на висоті 5600 мм., своєю горизонтальною проекцією заходить за межу земельної ділянки ТОВ «Вітоле», що підтверджується і Актом, і вищевказаним Висновком будівельно-технічного експертного дослідження від 22.06.2015 року за № 1243, проведеного експертом ТОВ «Київська незалежна судово-експертна установа».

На думку суду, відповідно до п. 1.4. Правил 990-V, між КП «Авангардкомунсервіс» і ТОВ «Промтоварний ринок», як розповсюджувачем зовнішньої реклами, повинен укладатися договір на право тимчасового користування місцями для розміщення рекламного засобу, що перебуває у комунальній власності територіальної громади смт. Авангард, або повноваження щодо розпоряджання якими здійснюють органи місцевого самоврядування смт. Авангард. Площа такого місця розташування визначається у п.12.7 Правил 990-V: площа місця розташування рекламного засобу визначається як сума площі горизонтальної проекції рекламного засобу на це місця та прилеглої ділянки завширшки 0,5 метра за периметром горизонтальної проекції цього засобу.

З огляду на це, права позивачів ТОВ «Вітоле» порушуються, оскільки периметр площі місця розміщення як рекламної арки, так і спеціального одностороннього рекламного засобу знаходиться як мінімум на 0,5 метра вглибині земельної ділянки ТОВ «Вітоле», що призводить до накладення меж земельної ділянки позивачів і ділянки наданої ТОВ «Промтоварний ринок» для розміщення вищеозначених рекламних конструкцій. В свою чергу ТОВ «Вітоле» не укладало ні з ТОВ «Промтоварний ринок», ні з КП «Авангардкомунсервіс» правочинів про надання дозволу на розміщення рекламного засобу на відповідному місці його встановлення, а за таких підстав у них відсутнє право займати відповідне місце.

До того ж розміщення ТОВ «Промтоварний ринок» в такий спосіб рекламної конструкції створює перешкоди позивачам у можливості розмістити власну рекламну конструкцію (конструкції) і причому зробити це на своїй земельній ділянці, оскільки відстань між конструкціями в такому випадку має бути не менше 1 метра з урахуванням п. 32 Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою КМУ від 29.12.2003 р. за № 2067, та пункту 12.7 Правил розміщення зовнішньої реклами в смт. Авангард (нова редакція), затверджених Рішенням Авангардівської селищної ради № 990-V від 25.07.2014 р., які передбачають 0,5 метрів по периметру рекламного засобу. Все це також порушує права і законні інтереси позивачів, саме як законного власника земельної ділянки № 210/2.

Питання безпеки дорожнього руху при розміщенні засобів зовнішньої реклами регламентовані Державним стандартом України (ДСТУ) 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», враховуючи галузь використання ДСТУ 3587-97, яка визначена п.п. 1, 3 Стандарту, обов'язковість визначених ним вимог (п.1.3) та мету його затвердження: забезпечення безпеки дорожнього руху, потрібно виходити з того, що недотримання вказаних у стандарті вимог свідчить про порушення вимог безпеки дорожнього руху.

Крім того, в розміщенні зовнішньої реклами ТОВ «Промтоварний ринок», на думку суду, вбачається порушення приписів ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», затвердженого і введеного в дію Наказом Держстандарту України від 31 липня 1997 року № 441, згідно з якими, обєкти зовнішньої реклами розташовані на відстані менше 50 метрів до перехрещення автомобільної дороги Р70 «Одеса-Б.Дністровський-Монаші» з автомобільною дорогою поворотом на Промринок «7км», що прямо суперечить п. 2 п. 3.7.4. ДСТУ 3587-97: п. 3.7.4 Забороняється розміщувати споруди торговельно-побутового призначення, рекламоносії та інші об'єкти дорожнього сервісу: на тротуарах, пішохідних доріжках і алеях, штучних спорудах; ближче ніж 50 м до перехрещень вулиць та пішохідних переходів».

Рекламні конструкції розміщені менше ніж на відстані двох метрів від тротуару і узбіччя, і менше ніж на відстані 10 метрів від краю проїзної частини дороги, що суперечить п.п. 3.7.1 та 3.7.4 ДСТУ 3587-97: «3.7.1 Споруди торговельно-побутового призначення (крім кіосків для продажу проїзних квитків на зупинках маршрутних транспортних засобів) і рекламоносії повинні розміщуватися за межами тротуарів або узбіч на відстані не менше ніж 2 м від них, але не ближче ніж 10 м від краю проїзної частини вулиць і доріг».

Також рекламні засоби розміщені у одному перерізі з дорожніми знаками і перекривають їх видимість для учасників дорожнього руху, створюючи ризик аварійних ситуацій. Розміщення рекламоносіїв в такий спосіб суперечить абзацу 6, п. 3.7.1. ДСТУ 3587-97: забороняється установлювати рекламоносії в одному перерізі з дорожніми знаками і світлофорними об'єктами. Такі порушення норм ДСТУ 3587-97 ставить під загрозу життя і здоровя учасників дорожнього руху, в тому числі пішоходів.

Суд вважає, що в вищевказаному розміщенні рекламоносіїв також вбачаються порушення аб. 2 п.34 Типових Правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених Постановою КМУ № 2067 від 29.12.2003: розміщуватися із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків, і підтвердження чого вбачається з Висновку будівельно-технічного експертного дослідження. З тексту якого вбачається, що в розміщенні рекламної арки наявні порушення ТОВ «Промтоварний ринок» вимог: п.п. 1.3, 2.11, 2.21, 3.19, 3.28 ДБН В.2.3-5-2001 «Вулиці та дороги населених пунктів»; п.3.3.3, п.3.7.1, 3.7.3 ДСТУ 3587-97 «Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану», затвердженого і введеного в дію Наказом Держстандарту України від 31 липня 1997 року № 441.

Крім ознак порушень приписів ДБН і ДСТУ, також наявні порушення Типових правил розміщення зовнішньої реклами, затверджених постановою КМУ № 2067 від 29.12.2003 р. і Правил розміщення зовнішньої реклами в смт. Авангард (нова редакція), які є додатком до рішення Авангардівської селищної ради №990-V від 25.07.2014 р. За напрямом руху по дорозі, розташований дорожній знак 5.16 «Напрямок руху по полосам» Правил дорожнього руху України, де бокова опора рекламної арки обмежує видимість цього дорожнього знаку, а центральна опора арки при русі у напрямку перехрестя з дорогою Р 70 «Одеса ОСОБА_3 Монаші», обмежує видимість пішохідного переходу чим порушено вимоги ч. 2 п.34 Типових правил розміщення зовнішньої реклами. При чому, бокова опора рекламної арки частково розташована на тротуарі. Ширина частини для проходу пішоходів становить 0,5 м. Таким чином, порушено вимогу ч. 1 п. 35 Типових правил розміщення зовнішньої реклами та п. 11.3 Правил розміщення зовнішньої реклами в смт. Авангард. На зовнішній рекламі відсутнє маркування, яке передбачене вимогами п. 11.10 розміщення зовнішньої реклами в смт. Авангард (нова редакція). В результаті чого, на підставі виданих Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради Дозволів № 258, 271 з послідуючим розміщенням ТОВ «Промтоварний ринок» конструкцій зовнішньої реклами, ставиться під загрозу життя і здоровя як пересічних громадян, так і численних відвідувачів субєктів господарювання відповідних територій.

Таким розміщенням рекламоносія рекламної арки із позначенням «Промринок 7 км» ТОВ «Промтоварний ринок» порушує приписи «Правил благоустрою території Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області» затверджених рішенням XXVII сесії від 27 вересня 2012 року №542- V, норми яких поширюються на правовідносини, що виникають у сфері благоустрою смт. Авангард і спрямовуються на створення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля, збереження і охорону навколишнього природного середовища, забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення.

При розміщенні ТОВ «Промтоварний ринок» рекламних конструкцій вбачається порушення вимог пункту 6 Вимоги до розміщення зовнішньої реклами. «Правил благоустрою», а саме: п. 6.1. Фундаментні блоки наземних конструкцій зовнішньої реклами встановлюються в рівень покриття місць розташування рекламних засобів, наданих в користування. Фундамент наземної зовнішньої реклами не повинен виступати над поверхнею землі, підтвердженням чого є фотоматеріали, з яких вбачається виступ фундаментного блоку рекламної конструкції арки з позначенням «Промринок 7 км» над проїжджою частиною дороги, на якій остання і встановлена, та п. 6.2. На опорах наземної зовнішньої реклами, що розміщується вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, за вимогою Державтоінспекції наноситься вертикальна дорожня розмітка із світлоповертаючих матеріалів заввишки до 2 метрів від поверхні землі, п. 6.6. Рекламні засоби забезпечуються маркуванням із зазначенням на каркасі рекламного засобу найменування розповсюджувача зовнішньої реклами, номера його телефону, дати видачі дозволу та строку його дії, а на рекламному засобі рекламній арці з позначенням «Промринок 7 км» таке маркування відсутнє.

З огляду на вищевикладене, у звязку із наявністю вищеозначених ознак порушень чинного законодавства і приписів загальнообовязкових ДСТУ і ДБН. Дозволи № 258 і №271 на розміщення зовнішньої реклами видані Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ТОВ «Промтоварний ринок» є протиправними і потребують скасування.

Висновком експертного дослідження встановлено статус рекламної арки як споруди, у звязку з чим існують ознаки самочинного будівництва такої споруди.

Згідно із п. 4 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ від 30.03.2012 № 6 «Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (про правовий режим самочинного будівництва)» - самочинним вважається будівництво житлового будинку, будівлі, споруди, іншого нерухомого майна, якщо вони збудовані (будуються) на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснює будівництво; або відведена не для цієї мети; або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту; або з істотним порушенням будівельних норм і правил.

Як встановив суд - дозволу на будівництво саме споруди на визначеній земельній ділянці, яка за цільовим призначенням є дорогою і смугою відведення дороги, ані селищна рада, ані органи державного архітектурно-будівельного контролю, на імя ТОВ «Промтоварний ринок» не надавали. Земельна ділянка на якій зведено дану споруду, згідно Правил розміщення зовнішньої реклами в смт. Авангард повинна надаватись у тимчасове користування для розміщення зовнішньої реклами з укладенням договору рекламодавця з КП «Авангардкомунсервіс», і надавалась виключно під розміщення зовнішньої реклами, а не для зведення споруд. Крім того, статус самочинного будівництва підтверджується і наявністю вищевикладених ознак порушення приписів різноманітних ДБН і ДСТУ, які у сукупності можна вважати істотним порушенням будівельних норм і правил, що загрожують життю та здоров'ю людини. Під загрозу життя і здоровя людей ставить, зокрема, перекриття опорами рекламної арки - дорожніх знаків, пішохідного переходу (при русі до перехрестя із дорогою Р 70 «Одеса-Б.Дністровський-Монаші»), звуження дорожнього полотна і т.п. (т. 2 а.с. 48-80).

Також, суд звертає увагу на те, що в рамках господарської справи № 916/1587/15, яка перебуває в провадженні Господарського суду Одеської області, було призначено і проведено комплексну судову інженерно-технічну експертизу, дорученої ТОВ «Незалежний інститут судових експертиз», згідно висновку якої встановлено наявність перетину межі верхньою частиною рекламної арочної конструкції розміром 12,9 мХ30м і заходження вглиб земельної ділянки ТОВ «Вітоле» на 30-35 см, а також встановлено, що опора рекламної арки розташована на відстані 25-29 см. від межі, фундамент 1014 см., що також створює перешкоди для ТОВ «Вітоле» у користуванні земельною ділянкою, оскільки горизонтальна площа проекції рекламної арочної конструкції вищевказаним розміром з позначенням «Промринок 7 км.» з ділянкою для обслуговування в межах ділянки, що належить ТОВ «Вітоле» - становить 2,1 кв.м. При чому, експерт вказує, що спеціальний односторонній рекламний засіб фактично є огорожею і таким чином створює перешкоди для доступу (проходу та проїзду) із земель Авангардівської с/р до земельної ділянки ТОВ «Вітоле». Отже, судовим експертом встановлений факт створення рекламною аркою розмірами 12,9 м.Х30 м. з позначенням «Промтоварний ринок 7 км.» перешкод у користуванні земельною ділянкою ТОВ «Вітоле» (т. 2 а.с. 6-38).

Представник відповідача ОСОБА_1 Авангардівської с/р в жодне із судових засідань не з`явився, своїм правом на заперечення проти адміністративного позову не скористався, і в силу ч. 2 ст. 71 КАСУ не довів і не доказав суду правомірність своїх рішень та дій, що оскаржуються в даному судовому процесі, і що цілком покладається саме на нього у випадку заперечення проти адміністративного позову.

З урахування викладеного вище, суд вважає повністю доведеною своєї правової позиції представником позивачів щодо обґрунтування позову, який суд вважає законним, доведеним документально і поясненнями представника позивачів, і таким, що підлягає задоволенню повністю з покладенням стягнення судових витрат у сумі 1619,94 грн. на користь позивачів з місцевого бюджету Авангардівської с/р в порядку ч. 1 ст. 94 КАСУ.

Керуючись ст.ст. 11,69-71,94,99-100,105,158-163 КАС України, Законом України «Про рекламу», Законом України «Про автомобільні дороги України», Правилами розміщення зовнішньої реклами в смт. Авангард, які є додатком до рішення Авангардівської с/р № 990-V від 25.07.2014 р., «Типовими правилами розміщення зовнішньої реклами», затвердженими Постановою КМУ № 2067 від 29.12.2003 р., «Правилами благоустрою території Авангардівської с/р» затверджених рішенням ХХVІІ сесії Авангардівської с/р від 27.09.2012 р. № 542-V, суд,

ПОСТАНОВИВ :

1.Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітоле" до Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області, 3-ті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача : Товариство з обмеженою відповідальністю "Імеджінейшн", Управління Державної автомобільної інспекції ГУМВС України в Одеській області, 3-ті особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача : ТОВ "Промтоварний ринок", КП "Авангардкомунсервіс" про визнання протиправною бездіяльності суб`єкта владних повноважень та скасування дозволів на розміщення зовнішньої реклами задовольнити ;

2.Визнати протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області у не висуванні вимог до ТОВ «Промтоварний ринок» про погодження дозволів № 258 від 01.07.2014 р. та № 271 від 08.04.2015 р. на розміщення зовнішньої реклами в межах смт. Авангард, Овідіопольського району Одеської області з управлінням ОСОБА_2 України в Одеській області ;

3.Визнати протиправними і скасувати дозволи № 258 від 01.07.2014 р. та № 271 від 08.04.2015 р. на розміщення зовнішньої реклами в межах населеного пункту смт. Авангард, Овідіопольського району виданих Виконавчим комітетом Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області ;

4.Визнати протиправним і скасувати рішення ОСОБА_1 Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області від 27.05.2014 року № 36 «Про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами ТОВ «Промтоварний ринок» та від 08.04.2015 року № 23 «Про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами ТОВ «Промтоварний ринок» ;

5.Стягнути з місцевого бюджету Авангардівської селищної ради Овідіопольського району Одеської області на користь ТОВ «Вітоле» суму судових витрат у розмірі 1619,94 грн.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Суддя Гандзій Д.М.