243/2155/16-а
2-а/243/47/2016
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 квітня 2016 року м. Словянськ
приміщення суду за адресою: м. Словянськ, вул. Добровольського, 2
Словянський міськрайонний суд в складі:
головуючого судді Сидоренко І.О.,
при секретарі судового засідання Рудь Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі № 8 Словянського міськрайонного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Словянського обєднаного УПФУ Донецької області про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити виплату державного службовця, з урахуванням сум сплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, -
В С Т А Н О В И В:
До Словянського міськрайонного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Словянського обєднаного УПФУ Донецької області про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити виплату державного службовця, з урахуванням сум сплаченої індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань. Дана позовна заява мотивована тим, що 03 серпня 2012 року позивачу призначено пенсію відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну службу», як держслужбовцю. При призначенні пенсії до заробітку, з якого обчислюється пенсія, відповідачем не враховано матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати. Відомості про заробітну плату для призначення пенсії відповідач використовує з системи персоніфікованого обліку внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 03 березня 2016 року позивач звернулася до відповідача з заявою встановленого зразка про обчислення пенсії на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати та надала довідку № 3836/07 від 29.02.2016 року з виплатами, які відповідачем не враховані при обчисленні заробітної плати, з якої нараховано пенсію. 11 березня 2016 року відповідачем надіслано рішення комісії № 20 від 03 березня 2016 року про відмову у задоволенні заяви позивача з посиланням на ч. 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу», відповідно до якої заробітна плата держслужбовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранг, надбавки за вислугу років та інших надбавок.
Позивач вважає, що рішення відповідача є необґрунтованим та таким, що суперечить вимогам чинного законодавства виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі та у межах повноважень, у засіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено умови оплати державних службовців, а не умови пенсійного забезпечення. Пунктом 2 цієї статті передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, доплати за ранг, премій, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Пунктом 6 зазначено, що державним службовцям можуть встановлюватися надбавки за високі досягнення у праці, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надається матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Положеннями п. 1 постанови КМУ № 865 від 31.05.2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг, або кваліфікаційні вимоги, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включається в заробіток для обчислення пенсій відповідно до ЗУ «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією за 24 останніх календарних місяців роботи, або за будь-які 60 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми на 24 або 60.
Пунктом 3 встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг або кваліфікаційні вимоги, класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, зазначених у п. 1 цієї постанови (посилання на Закон України «Про державну службу»), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Постановою ПФУ від 04.09.2013 року № 15-1 форми довідок про заробітну плату держслужбовців передбачають вказувати в них і відомості про інші виплати (винагородження за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення та соціально-побутові потреби).
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган, виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 зазначеного Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (обєкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообовязкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.
З аналізу наведених вище законодавчих актів вважається, що і матеріальна допомога на оздоровлення та соціально - побутові потреби, а також індексація заробітної плати, входять до системи оплати праці державного службовця.
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове держане пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховується в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких, згідно з цим Законом, були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески, суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які, відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
З огляду на викладене: отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
У Довідці, поданій позивачем відповідачеві, про складові заробітної плати (матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексація за останні 24 місяці роботи підряд перед зверненням на пенсію), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», вказано, що на всі виплати, включені у Довідку, були нараховані внески до фондів державного соціального страхування.
Таким чином, неминучим висновком є те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, а також індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсій, оскільки перевага повинна надаватися не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних питань є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому має право на включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати при обчисленні призначеної пенсії.
Відповідно до ч. 1 та 2 ст.71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення чи бездіяльності, покладається на відповідача, якщо він не заперечує проти адміністративного позову.
Перелічені у позовній заяві вимоги відносно доплат після обчислення пенсії з урахуванням сум, зазначених у відповідній Довідці, доданій до позовної заяви, добре відомі відповідачу.
Тому, позивач вважає протиправною відмову Пенсійного Фонду України здійснити обчислення пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, у відповідності з Довідкою № 3836/07 від 29.02.2016 року, виданою Слов'янським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Донецької області, з урахуванням проведених раніше виплат.
Просить суд визнати протиправним Рішення Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням Довідки Слов'янського об'єднаного управління пенсійного фонду України Донецької області № 3836/07 від 29 лютого 2016 року та зобов'язати Слов'янське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області з 04.09.2013 року (з дати Постанови ПФУ № 15-1 про зміну форми довідок про заробітну плату держслужбовців) здійснити їй обчислення пенсії державного службовця, призначеної на підставі ст. 37 Закону України «Про державну службу» та провести виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, а також індексації заробітної плати, у відповідності з довідкою № 3836/07 від 29 лютого 2016 року, виданою Слов'янським об'єднаним Управлінням Пенсійного фонду України Донецької області, з урахуванням проведених раніше виплат.
Відповідачем Словянським обєднаним управлінням Пенсійного фонду України Донецької області надано суду заперечення, яке мотивовано наступним. Позивач ОСОБА_1 звернулася до Словянського обєднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області із заявою № 1049 від 03.03.2016 р. про перерахунок по заробітку та для перерахунку надала довідку про індексацію, матеріальну допомогу на оздоровлення та матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань № 3836/07 від 29.02.2016 року. ОСОБА_1 призначено пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року з 30 липня 2013 року.
Згідно статті 37 Закону України «Про державну службу» пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Частиною 2 статті 33 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Відповідно до частини 6 ст. 33 Закону України «Про державну службу» державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Матеріальна допомога - це одноразова виплата, що не є складовою частиною заробітної плати і не зараховується до інших надбавок, передбачених статтею 33 Закону України «Про державну службу». Тому зазначена виплата не включається до заробітку, що враховується при обчисленні пенсії державним службовцям.
На теперішній час, ані матеріальна допомога на оздоровлення, ані індексація заробітної плати чинним законодавством та безпосередньо статтею 33 Закону України «Про державну службу» як складові заробітної плати не передбачені.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Саме тому, рішення про відмову у перерахунку пенсії по заробітку № 17 від 03.03.2016р. винесено правомірно та на законних підставах, керуючись чинним законодавством, тобто - обґрунтовано.
Окрім того, в позовній заяві ОСОБА_1 просить суд зобов'язати управління здійснити перерахунок пенсії з 04.09.2013 року. Проте, відповідно до частини 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у разі виникнення права на підвищення пенсії перерахунок призначеної пенсії, здійснюється з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Аналогічних висновків дійшли у своїх рішеннях Донецький апеляційний адміністративний суд (справа № 243/262/15-а від 24.03.2015), Слов'янський міськрайонний суд (справа № 243/2763/15-а від 16.04.2015).
Отже, вимоги позивача щодо здійснення перерахунку з 30 липня 2013 року є необґрунтованими та не відповідають нормам чинного законодавства, а отже - не підлягають задоволенню.
Крім того, при винесенні рішення щодо стягнення з відповідача судового збору Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області звертає увагу суду на наступне:
По-перше, кошти Пенсійного фонду України формуються за рахунок страхових внесків та використовуються лише на чітко визначені цілі, а саме виплату пенсій, надання соціальних послуг, оплату послуг з виплати та доставки пенсій тощо.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058 використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом заборонено.
По-друге, відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Ураховуючи вищевикладене та керуючись Кодексом адміністративного судочинства України, Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-ІУ, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління ПФУ №22-1 від 25.11.2005 року, Закону України «Про державну службу», Слов'янське об'єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області, просить суд у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.
В судове засідання позивач ОСОБА_1 не зявилася, до наданої суду заяви просила розглянути справу без її участі, на задоволення позовних вимог наполягає в повному обсязі.
Представник відповідача ОСОБА_2, що діє на підставі Довіреності № 1999/10 від 04.02.2016 року, відповідно до наданої суду заяви, просив розглянути справу без його участі.
Розгляд справи здійснювався у порядку письмового провадження з врахуванням приписів частини 6 статті 128, з огляду на те, що жодна з осіб, яки беруть участь у справі не прибула у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового засідання.
Проаналізувавши подані сторонами документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Словянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум виплаченої матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати підлягають задоволенню частково з наступних підстав.
Згідно з частиною 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Словянському обєднаному Управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію державного службовця, за віком призначену відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723 XII від 16 грудня 1993 року з 30 липня 2013 року, однак без урахування відповідачем нарахованих та виплачених сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, а також індексації заробітної плати.
03.03.2016 року позивач ОСОБА_1 звернулася до Словянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про перерахунок пенсії та надала Довідку № 3836/07 від 29 лютого 2016 року.
За результатами розгляду зазначеної Заяви, відповідач своїм Рішенням № 20 від 03 березня 2016 року про відмову в перерахунку пенсії по заробітку, відмовив ОСОБА_1 в перерахунку пенсії, зазначивши, що частиною 2 ст. 33 Закону України «Про державну службу» № 3723-XII від 16 грудня 1993 року чітко визначено складову заробітної плати державних службовців, а саме - посадовий оклад, премія, доплата за ранг, надбавка за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Такі види виплат, як винагорода за вислугу років, матеріальна допомога та індексація, як складові заробітної плати згідно ст. 33 цього Закону, не передбачені, а тому не можуть бути враховані в заробіток, із якого обчислюється пенсія державного службовця, тому позивач не має права на перерахунок пенсії по заробітній платі з урахуванням вищезазначених сум доплат.
При вирішенні спору суд виходить з правової позиції Верховного Суду України, викладеній в Постанові від 16 вересня 2014 року у справі 21-314а14. Згідно ст. 244-2 Кодексу адміністративного судочинства України висновок щодо застосування норм права, викладений у Постанові Верховного Суду України, має враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу), передбачено, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану роботу.
Згідно зі статтею 2 Закону України «Про оплату праці» № 108/95 структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Загальні засади діяльності, статус державних службовців, які працюють в державних органах та їх апараті, а також особливості правовідносин щодо призначення та перерахунку пенсій державним службовцям, встановлені Законом України «Про державну службу».
Відповідно до статті 33 Закону України «Про державну службу», заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років н державній службі та інших надбавок. При цьому саме на Кабінет Міністрів України покладається регулювання питань оплати праці державних службовців, встановлення розмірів посадових окладів, надбавок, доплат, матеріальної допомоги.
Статтею 33 Закону України «Про державну службу» визначено умови оплати праці державних службовців, а не умови їх пенсійного забезпечення.
Тому, якщо державний службовець отримував винагороду чи надбавку у розмірі 30 % до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг (спеціальне звання), то визначений розмір цієї винагороди (надбавки) враховується і при обчисленні пенсії. Частина 5 цієї статті визначає розміри надбавки за вислугу років. Відповідно до положень частини 7 зазначеної статті, умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Такий висновок відповідає положенням п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії», яким встановлено, що посадовий оклад, надбавка за ранг, або кваліфікаційні вимоги класний чин або спеціальні звання, вислугу років при призначенні пенсії відповідно до Законів, зазначених у пункті 1 цієї Постанови (посилання на Закон України «Про державну службу»), враховуються в розмірах, що виплачуються на день звільнення з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії.
Сума грошової винагороди включається до фонду оплати праці та відповідно до законодавства враховується під час визначення бази (об'єкта) для оподаткування, для нарахування страхових внесків до Фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного Фонду.
Таким чином, аналіз наведених вище положень діючого в цій сфері законодавства, дає підстави для висновку, що і матеріальна допомога на оздоровлення та соціально - побутові потреби, а також індексація заробітної плати, входять до системи оплати праці державного службовця.
Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.
Проте, слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження, а саме з виплат державним службовцям як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Отже, суд доходить до висновку, що усі інші виплати (винагорода за вислугу років, матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань та індексація), які виплачувались позивачу, є частиною заробітної плати державного службовця та виплачуються за рахунок та у межах фонду оплати праці, а також враховуються при обчисленні середнього заробітку, що зберігається за посадовою особою відповідно до законодавства, на них нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, а тому повинні враховуватися при обчисленні розміру пенсії державного службовця у розмірах, що виплачуються на день звільнення посадової особи з роботи, що дає право на відповідний вид пенсії, у даному випадку пенсію державного службовця.
Крім того, частиною 1 статті 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Відповідно до Довідки № 3836/07 від 29 лютого 2016 року, виданої на імя ОСОБА_1 Словянським обєднаним Управлінням Пенсійного фонду України Донецької області, матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за період з 01.08.2010 року по 31.07.2012 року склали 20369,41 грн. На всі виплати, включені у довідку, нараховані страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно статті 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058 IV «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються : суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески: суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31 травня 2000 року встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням з пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.
Пунктом 4 Постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 (із змінами і доповненнями) передбачено, що особи, які вийшли на пенсію згідно Закону України «Про державну службу» № 3723-XII мають право на перерахунок пенсій, але лише за умови підвищення заробітної плати державним службовцям після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432 IV «Про внесення змін до Закону «Про державну службу».
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 квітня 2003 року №581 встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року № 432 IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому, премія та інші надбавки враховуються в середніх розмірах стосовно визначених законодавством таких виплат у відповідному державному органі, з якого особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично їй встановлені.
Відповідно до пункту 2 Постанови Правління Пенсійного Фонду України від 14 лютого 2011 року № 5-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 лютого 2011 року № 210/18948, затверджено форму довідки про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».
На підставі наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічну правову позицію викладено в Постанові Верховного суду України від 20 лютого 2012 року у справі № 21-430а11.
Таким чином, суд доходить до висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, а також індексація заробітної плати, на які нараховувався збір на державне пенсійне страхування, включається до складу заробітної плати державного службовця, враховується при обчисленні розміру його пенсій, оскільки перевага повинна надаватися не положенням Законів України «Про державну службу» та «Про оплату праці», які щодо спірних питань є загальними, а спеціальним нормам, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії за наведених обставин - ст.41 Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а тому має право на включення матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати при обчисленні призначеної пенсії.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у звязку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Отже, за таких обставин, суд вважає протиправною відмову Пенсійного Фонду України здійснити перерахунок пенсії з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, а також індексації заробітної плати, у відповідності з Довідкою № 3834/07 від 29 лютого 2016 року, виданою Слов'янським об'єднаним управлінням пенсійного фонду України Донецької області, з урахуванням проведених раніше виплат.
Що стосується періоду, з якого ОСОБА_1 необхідно провести перерахунок пенсії, суд зазначає наступне.
Оскільки ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії 03 березня 2016 року, то відповідно до вимог частини 4 статті 45 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», відповідно до якої перерахунок призначеної пенсії, у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа підлягає задоволенню з 01 березня 2016 року.
Отже, в даному випадку, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню з 01 березня 2016 року.
Відповідно до вимог частини 1 ст. 94 КАС України «Якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України». При зверненні до суду позивачем за подання адміністративного позову сплачено судовий збір в розмірі 551 грн. 20 коп., що підтверджується Квитанцією про сплату судового збору. Тобто сума судового збору, яка підлягає поверненню становить 551 грн. 20 коп.
Керуючись вимогами ст.ст. 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 100, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Законом України «Про державну службу», Законом України «Про пенсійне забезпечення», Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Словянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити виплату пенсії державного службовця, з урахуванням сум індексації заробітної плати, матеріальної допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань - задовольнити частково.
Визнати протиправним Рішення Словянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області про відмову здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця, призначеної на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» з урахуванням Довідки Словянського обєднаного Управління Пенсійного Фонду України Донецької області № 3836/07 від 29 лютого 2016 року.
Зобовязати Словянське обєднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області з 01 березня 2016 року здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії державного службовця, призначеної на підставі статті 37 Закону України «Про державну службу» та провести виплати з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань, а також індексації заробітної плати, відповідно до довідки № 3836/07 від 29 лютого 2016 року, виданою Словянським обєднаним Управлінням Пенсійного фонду України Донецької області, з урахуванням проведених раніше виплат.
Стягнути з Словянського обєднаного Управління Пенсійного фонду України Донецької області, ЄДРПОУ 37803258, на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, яка зареєстрована та проживає за адресою ІНФОРМАЦІЯ_2, судовий збір в розмірі 551 (пятсот пятдесят одна) грн. 20 коп.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийнятті постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Словянського
міськрайонного суду І ОСОБА_3