Постанова № 57216178, 14.04.2016, Лівобережний районний суд міста Маріуполя (до 25.04.2025 - Орджонікідзевський районний суд м. Маріуполя)

Дата ухвалення
14.04.2016
Номер справи
265/1744/16-а
Номер документу
57216178
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа №265/1744/16-а

Провадження №2-а/265/62/16

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 квітня 2016 року місто Маріуполь

Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі головуючого судді Костромітіної О.О., за участю секретаря Куксенко А.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного Фронду України в Донецькій області про визнання рішення №6451\03 від 23.03.2016 року про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку неправомірним та зобов'язання управління ПФУ в Орджонікідзевському районі міста Маріуполя здійснити перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-74 від 28.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» (в редакції, що діяла на момент призначення пенсії), виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, починаючи з 01.04.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час (12 місяців ) з 01.12.2015.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він працював в прокуратурі Донецької області та з 2011 році набув право на пенсію за вислугою років на підставі ч.1 ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

10.03.2016 позивач звернувся до УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя з заявою про перерахунок пенсії, надавши довідку прокуратури Донецької області №18-57-74 від 28.01.2016 про розмір фактичної заробітної плати.

Рішенням начальника УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя від 23.03.2016року №6451/03 в перерахунку пенсії з більшого заробітку відмовлено.

Відмова УПФУ в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя мотивована тим, що відповідно до ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» перерахунки пенсії працівникам прокуратури не передбачені, однак визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України на підставі відповідного нормативно-правового акту. На сьогоднішній день відповідного нормативного акту Кабінетом Міністрів України не прийнято.

Однак, зазначена відмова УПФУ в перерахунку пенсії є неправомірною, оскільки суперечить ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, відповідно до якої, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Порядок обчислення, перерахунку пенсій визначений ч.13,17,18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Цим же Законом зменшено максимальний розмір при призначенні пенсії до 80 відсотків місячного заробітку.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії.

Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, надав суду заяву з проханням розглянути справу без її участі, просив суд задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя позов не визнала і надала письмові заперечення, в яких зазначила, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, як утримувач пенсії за вислугу років, відповідно до норм статті 50-1 закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року. Пенсію призначено із розрахунку 88% від посадового окладу.

10.03.2016 року позивач звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії по заробітній платі. До заяви було додано довідку про розмір заробітної плати № 18-57-74 від 28.01.2016 року з 01.12.2015 року.

Згідно п.5 Прикінцевих положень Закону України від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України « «Про прокуратуру».

У зв'язку із неприйняттям закону про призначення пенсій на загальних засадах до 1.06.2015 року, з 01.06.2015 року у управління відсутні підстави для призначення/перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Просила суд відмовити у задоволені позову.

Дослідивши письмові матеріали справи суд вважає, що позов підлягає задоволенню за наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Маріуполя, як утримувач пенсії за вислугу років, відповідно до норм статті 50-1 закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року. Пенсію призначено із розрахунку 88% від посадового окладу.

Відповідно до ч.1 ст.58 Конституції України, закони та нормативні акти не мають зворотної сили в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність.

Відповідно до ст.22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені Конституцією не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Згідно зі ст.64 Конституції Україниконституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Принципи соціальної держави втілено також у ратифікованих Україною міжнародних актах: Міжнародному пакті про економічні, соціальні і культурні права 1966 року, Європейській соціальній хартії ( переглянутій) у 1996 році, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, та рішеннях Європейського суду з прав людини. Зокрема, згідно зі ст. 12 Європейської соціальної хартії (переглянутої) у 1996 році, держава зобов'язана підтримувати функціонування системи соціального забезпечення,її задовільний рівень, докладати зусиль для ії поступового посилення, тощо.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури» №505 від 31.05.2012, яка набрала чинності 14.06.2012, затверджено нові схеми посадових окладів працівників органів прокуратури, відповідно до яких відбулося підвищення заробітної плати відповідних категорії прокурорсько - слідчих працівників, та у зв'язку з якою працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 01.07.2012 року

Отже, ОСОБА_1 ще у 2011 році набув право на пенсію за вислугою років , на підставі ч.1 ст. 50-1 закону України « Про прокуратуру» в редакції, що діяла на той час, в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати.

Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ у редакції, що діяла на момент призначення пенсії, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Також, відповідно до ч.13 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Крім цього, відповідно до частин 17,18 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько -слідчих працівників.

Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівниками виплат і умов оплати праці,що існували на день його звільнення з роботи.

В подальшому до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» вносились певні зміни.

Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» №3668-VI від 08.07.2011 р. до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» внесено нову норму, згідно з якою максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Згідно з пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (Закон набрав чинності з 1 жовтня 2011 року) обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.

Таким чином внесені зміни до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частина тринадцята, вісімнадцята статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» у редакції, яка діяла на час призначення пенсії. Отже при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, яка визначає розмір пенсії у відсотках без обмеження її граничного розміру, що діяла на момент призначення пенсії, тому суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 159,160,161,163 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, задовольнити.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя Донецькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки прокуратури Донецької області №18-57-74 від 28.01.2016 року неправомірними.

Скасувати рішення Управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя про відмову в перерахунку пенсії з більшого заробітку № 6451/03 від 23.03.2016 року.

Зобов'язати управління Пенсійного Фонду України в Орджонікідзевському районі м.Маріуполя здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Донецької області № 18-57-74 від 28.01.2016 року про розмір фактичної заробітної плати відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» ( в редакції, що діяла на 2006 рік), виходячи з розрахунку 90 відсотків від суми місячної заробітної плати починаючи з 01.04.2016 року без обмежень граничного розміру пенсії та виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з 01.12.2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови до Донецького апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд міста Маріуполя Донецької області. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя О.О. Костромітіна