№ 233/5570/15-к
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 грудня 2015 року Слідчий суддя Костянтинівського міскрайонного суду Донецької області Міросєді А. І., при секретарі Ульянцевій С.А., за участю прокурора Костянтинівської місцевої прокуратури Донецької області ОСОБА_1, слідчого СВ Костянтинівського ВП Артемівського ВПГУНП в Донецькій області ОСОБА_2, розглянув клопотання слідчого СВ Костянтинівського ВП Артемівського ВПГУНП в Донецькій області ОСОБА_2 про проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства, у кримінальному провадженні № 12015050380001477 від 16 вересня 2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України,
перевіривши надані матеріали клопотання у кримінальному провадженні № 12015050380001477 від 16 вересня 2015 року, включаючи витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження, у рамках якого було подано клопотання, та, дослідивши докази по доданих матеріалах, заслухавши прокурора Булгакова О.В., слідчого Волкова О.І., -
в с т а н о в и в :
14 грудня 2015 року слідчий СВ Костянтинівського ВП Артемівського ВПГУНП в Донецькій області звернувся до слідчого судді з клопотанням, погодженим з прокурором, про проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства, вказуючи, що 16 вересня 2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України, про те, що 16 вересня 2015 року в період часу приблизно з 13 годин 45 хвилин до 15 годин 00 хвилин ОСОБА_3, 20.08.1995 р/н., ОСОБА_4, 19.10.1986 р/н., ОСОБА_5, 02.02.1997 р/н., ОСОБА_6, 22.05.1995 р/н, ОСОБА_7, 15.12.1991 р/н. за вказівкою не встановленої на теперішній час особи на імя ОСОБА_8 на автомобілі червоного кольору марки АЗЛК 2140 державний реєстраційний номер НОМЕР_1, який належить ОСОБА_8, мешкає м. Краматорськ, вул. Врачебна, 11/36 та перебуває в користуванні ОСОБА_4, 19.10.1986 р/н, який мешкає м.Дніпропетровськ, вул.Бородинська, 51/2 прибули на територію Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області, не маючи спеціального дозволу на роботу з видобутку корисних копалин на земельній ділянці, розташованій на території Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області, за допомогою автокрана Камаз 5511, реєстраційний номер НОМЕР_2, 2009 року випуску, червоного кольору, №двигуна V=10850CUB.CM, № шасі Х8955713170AL577, зареєстрованого за громадянином ОСОБА_9, меш. вул. Калініна, 52/42 м.Костянтинівка, яким керував ОСОБА_10, 04.02.1965 р/н., автомобіля Renault, реєстраційний номер НОМЕР_3, 2004 року випуску, білого кольору, № шасі VF622GVA000144292, з напівпричіпом Groenewegen № шасі XL962000010002031, реєстраційний номер НОМЕР_4, що зареєстрований за громадянином ОСОБА_11, меш. вул. Ан. Барбюса, 3а/13, м. Харків, який знаходився в користуванні ОСОБА_12, ІНФОРМАЦІЯ_1, двох лопат, двох сапок, однієї кирки, трьох клинів металевих, трьох ломів займались видобутком корисних копалин загальнодержавного значення - пісковику, який згіднопостанови Кабінету Міністрів України №827 від 12 грудня 1994 року «Про затвердження переліків корисних копалин загальнодержавного значення»зі змінами та доповненнями в редакції від 28 грудня 2011 року №1370, відноситься до корисних копалин загальнодержавного значення, чим порушили правила охорони розробки надр, передбаченихст. 16 Кодексу України про надра,яка встановлює загальні правила ліцензування діяльності стосовно використання надр, ст.ст. 19,20 Кодексу України про надра, ст.ст.57,125,126 Земельного кодексу України, які встановлюють порядок виникнення права використання земельної ділянки, а також вимогист. 56 Кодексу України про надра.
В ході проведення досудового розслідування виникла необхідність в ініціюванні проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства України спеціалістами Державної інспекції сільського господарства України в частині використання зазначеної земельної ділянки відповідно до цільового призначення, дотримання вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зміни цільового призначення.
У судовому засіданні слідчий та прокурор підтримали клопотання з підстав зазначених у ньому.
Заслухавши слідчого, прокурора, дослідивши матеріали клопотання, якими обґрунтовується необхідність проведення перевірки, слідчий суддя дійшов висновку, що зазначене клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим суддею встановлено, що 16 вересня 2015 року до ЄРДР були внесені відомості про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України. Кримінальному провадженню присвоєно номер 12015050380001477.
Відповідно до матеріалів кримінального провадження, незаконний видобуток здійснювався на земельній ділянці, розташованій на території Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району Донецької області.
Досудове розслідування злочинів здійснюється у формі досудового слідства (ст.215 КПК України), яке у відповідності дост.38 КПК Україниздійснюють слідчі органу досудового розслідування одноособово або слідчою групою.
Приписамист.40 КПК Українирегламентовано, що слідчий уповноважений проводити слідчі (розшукові) дії та негласні слідчі дії (розшукові) дії у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 2ст.93 КПК Українисторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади,органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, перевірка в кримінальному провадженніне захід забезпечення кримінального провадження, в розумінні визначеному врозділі ІІ КПК, а є законним способом збирання стороною обвинувачення доказів, відповідно до ч. 2ст. 93 КПК.
Згідно положень чинного законодавства України слідчий або прокурор у кримінальному провадженні, не можуть самостійно ініціювати питання про призначення відповідної перевірки.
Так, відповідно до пп. б, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII уКримінально процесуальному кодексі Українивиключеноположення п.6 ч.2 ст. 36 КПК України, відповідно до якого прокурор був уповноваженим призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно до пп. в, п. 12 Прикінцевих положень Закону України «Про Прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII уКримінальному процесуальному кодексі Українивиключенопункт 4 частини другої статті 40, відповідно до якого слідчий уповноважений призначати ревізії та перевірки в порядку, передбаченому законом.
Відповідно дост. 31 Закону України «Про державний бюджет України на 2014 рік»перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осібпідприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України) здійснюються протягом серпня-грудня 2014 року виключно з дозволу КМУ або за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки».
Крім того,на виконанняст. 31 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2014 рік» Кабінетом Міністрів України було затверджено Постанову «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, відповідно до п. 2 якої надання дозволу на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб - підприємців не потребується у разі, коли такі перевірки проводятьсяза рішенням суду, на вимогу службових осіб у випадках, передбаченихКримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до додатку до Постанови «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13 серпня 2014 року № 408, однієї із держаних інспекцій, якій надається дозвіл Кабінету Міністрів України на проведення перевірок підприємств, установ, організацій, фізичних осіб підприємців є Державна інспекція сільського господарства України.
Відповідно до ч.2, Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №459/2011, Державна інспекція сільського господарства України у своїй діяльності керується Конституцією та Законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства аграрної політики та продовольства України (Мінагрополітики України), іншими актами законодавства України, дорученнями Президента України та Міністра.
Матеріали перевірки Державної інспекції сільського господарства України у сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме за допомогою цих матеріалів можливо встановити факт використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення, дотримання вимог земельного законодавства з питань передачі земель у власність та надання у користування, зміни цільового призначення, та вона має обовязково використана у даному кримінальному провадженні для проведення повного, обєктивного та всебічного розслідування всіх обставин.
Таким чином, на цей час слідчий позбавлений можливості призначити перевірку у кримінальному провадженні шляхом винесення відповідної постанови.
Враховуючи викладене, зазначені матеріали перевірки, неможливо отримати іншим способом, як отримання дозволу слідчого судді Костянтинівського міськрайонного суду в Донецькій області про проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства Державною інспекцією сільського господарства в Донецькій області, розташованою за адресою: м. Маріуполь, проспект Луніна, 50.
На підставі викладеного, з метою отримання матеріалів перевірки Державної інспекції сільського господарства в Донецькій області, що мають значення для встановлення обставин у кримінальному провадженні, а також тяжкість злочину і неможливість отримати відомості в інший спосіб, керуючись ст.ст. 40, 132 КПК України, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Питання запровадження обмежень на проведення перевірок державними інспекціями та іншими контролюючими органами» від 13.08.2014 № 408, ч. 2 Положення про Державну інспекцію сільського господарства України, затвердженого Указом Президента України від 13.04.2011 №459/2011, -
у х в а л и в :
Клопотання слідчого СВ Костянтинівського ВП Артемівського ВПГУНП в Донецькій області ОСОБА_2 про проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства, у кримінальному провадженні № 12015050380001477 від 16 вересня 2015 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 240 КК України, задовольнити.
Надати дозвіл Державній інспекції сільського господарства в Донецькій області на проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки на території Новодмитрівської сільської ради Костянтинівського району за період з 01 січня 2015 року по теперішній час, терміном 30 робочих днів, з 21.12.2015 з наступних питань:
-про виконання умов зняття, збереження та використання родючого шару ґрунту під час проведення будівельних робіт, повязаних із порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених проектом рекультивації земель, наявність спеціального дозволу від органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянки;
-про наявність спеціального дозволу органів, що здійснюють державний контроль за використанням та охороною земель на зняття та перенесення ґрунтового покриву земельної ділянка;
-про наявність документів, що посвідчують право власності чи право користування на земельну ділянку;
-про дотримання правил установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків;
-про розміщення, проектування, будівництво та введення в дію обєктів, які негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;
-використання земельної ділянки відповідно до цільового призначення;
-дотримання вимог земельного законодавства органами виконавчої влади та місцевого самоврядування з питань передачі земель у власність та надання у користування, зміни цільового призначення;
-про наявність самовільно зайнятих земель;
-чи заподіяна шкода земельним ресурсам унаслідок самовільного зайняття земельної ділянки чи використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, чи зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу.
Ухвала підлягає виконанню протягом одного місяця з дня її винесення.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження у суді.
Слідчий суддя