Справа №639/2768/16-а
№2-а/639/48/16
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року Жовтневий районний суд м. Харкова
у складі: головуючого судді Іванової І.В.
за участю секретаря Тущенко Т.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні у місті Харкові справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова, 3-тя особа: Харківське комунальне підприємство «Міськелектротранс» про визнання дій неправомірними та зобовязання вчинити певні дії, суд, -
ВСТАНОВИВ:
25 березня 2016 року позивач звернувся до Жовтневого районного суду м. Харкова, як адміністративного суду, з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова, 3-тя особа Харківське комунальне підприємство «Міськелектротранс», в якому просила суд, визнати незаконною відмову УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова щодо зарахування ОСОБА_1 страхового стажу за період роботи ХКП «Міськелектротранс» з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року, та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року, та зобовязати відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вказаного стажу з 07.01.2016 року. Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова зарахувати ОСОБА_1 страховий стаж за період роботи у Харківському комунальному підприємстві «Міськелектротранс з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вказаного стажу з 07.01.2016.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що з 21.03.1983 року по 13.09.2011 року він працював в ХКП «Міськелектротранс». За час роботи підприємство сплачувало заробітну плату з вирахуванням всіх податків та зборів, в тому числі страхових внесків.
13 вересня 2011 року позивач був звільнений з підприємства у зв'язку із переведенням в КП «Тролейбусне депо № 2».
Листом від 3 березня 2016 року УПФУ в Жовтневому районі м. Харкова повідомили позивача, що 07.01.2016 року йому на підставі його особистої заяви від 08.01.2016 року було призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», як водію міського пасажирського транспорту, при загальному стажі роботи 35 років 01 місяць 19 днів, з них водієм міського пасажирського транспорту 15 років 6 місяців 19 днів та з урахуванням середньомісячного заробітку 5515,61 грн. за період роботи з 01.07.2000 року по 31.10.2009 року, з 01.01.2011 року по 28.02.2011 року, з 01.09.2011 року по 30.11.2015 року. До загального трудового стажу ОСОБА_1 було зараховано весь період роботи по 31.12.2003 року включно згідно записів у трудовій книжці, а з 01.01.2004 року згідно сплати страхових внесків до Пенсійного фонду.
Оскільки, станом на 28.01.2016 року, страхові внески до Пенсійного фонду згідно підтвердження про сплату внесків по страхувальнику ХКП «Міськелектротранс», на якому працював ОСОБА_1 з 21.03.1983 року по 13.09.2011 року не були сплачені в період з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 31.12.2012 року, то період з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року на вищезазначеному підприємстві не було зараховано до страхового стажу ОСОБА_1
Таким чином, оскільки ХКП «Міськелектротранс» страхові внески від фонду оплати праці за період з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року не сплачені, страховий стаж позивача обчислений без урахування вказаних періодів. Внаслідок невиконання ХКП «Міськелектротранс» обовязків по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві.
Позивач вказує, що наявність заборгованості підприємства перед Пенсійним Фондом України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки відповідальність за їх несплату несе підприємство, в якому працювала застрахована особа, у зв'язку з чим і звернувся до суду з даним позовом.
12 квітня 2016 року представником відповідача було подано письмові заперечення проти позову, в яких зазначено, що через несплату підприємством пенсійних внесків у позивача не підтверджується страховий стаж у розмірі 3 роки. Оскільки, ХКП «Міськелектротранс», на якому працював позивач з 21.03.1983 року по 13.09.2011 року страхові внески до Пенсійного фонду не були сплачені в період з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 31.12.2012 року, то до загального трудового стажу був зарахований період роботи на вищевказаному підприємстві з 21.03.1983 року по 31.12.2003 року згідно запису в трудовій книжці, а з 01.01.2004 року згідно сплати страхових внесків до Пенсійного фонду, тобто з 01.01.2004 року по 31.10.2009 року та з 01.01.2011 року по 28.02.2011 року, тому загальний трудовий стаж становить 35 років 1 місяць 19 днів.
Постановою Господарського суду Харківської області від 11.06.2013 року по справі № 5023/5435/12 ХКП «Міськелектротранс» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру. Вся заборгованість підприємства є конкурсними кредиторськими вимогами, заявлена Пенсійним фондом відповідно до вимог законодавства, визнана в повному обсязі та включено до реєстру вимог кредиторів. Відповідно доки підприємством не буде погашено заборгованість зі сплати страхових внесків до Пенсійного фонду України зарахування страхового періоду позивача буде не можливим.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не зявився, надав до суду заяву, згідно якої позов підтримав у повному обсязі та просив його задовольнити в повному обсязі з підстав, викладених в позовній заяві, також просив розглядати справу без його участі.
Представники відповідача у судове засідання не зявився, надали суду заяву, згідно якої просили розглядати справу без участі представника управління. Проти задоволення позову заперечували, з підстав, викладених у письмових запереченнях, просили суд відмовити в його задоволенні.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином, причина неявки суду невідома.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з ч.1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій.
Згідно зі ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
Відповідно до ч.2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що з 21.03.1983 року по 13.09.2011 року ОСОБА_1 працював у Харківському комунальному підприємстві «Міськелектротранс». 13.09.2011 року позивач був звільнений з підприємства у зв'язку із переведенням в КП «Тролейбусне депо № 2» (а.с. 10-11)
За час роботи підприємство сплачувало заробітну плату з вирахуванням всіх податків та зборів, в тому числі страхових внесків (а.с.12-15).
Як вбачається з листа Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова № 28/с-10/31 від 03.03.2016 року, з 07.01.2016 року ОСОБА_1 на підставі його особистої заяви від 08.01.2016 року було призначено пенсію за віком згідно з Законом України «Про загальнообовязкове пенсійне страхування», як водію міського пасажирського транспорту, при загальному стажі роботи 35 років 01 місяць 19 днів, з них водієм міського пасажирського транспорту 15 років 6 місяців 19 днів та з урахуванням середньомісячного заробітку 5515,61 грн. за період роботи з 01.07.2000 року по 31.10.2009 року, з 01.01.2011 року по 28.02.2011 року, з 01.09.2011 року по 30.11.2015 року. До загального трудового стажу ОСОБА_1 було зараховано весь період роботи по 31.12.2003 року включно згідно записів у трудовій книжці, а з 01.01.2004 року згідно сплати страхових внесків до Пенсійного фонду. Оскільки, станом на 28.01.2016 року, страхові внески до Пенсійного фонду згідно підтвердження про сплату внесків по страхувальнику ХКП «Міськелектротранс», на якому працював ОСОБА_1 з 21.03.1983 року по 13.09.2011 року не були сплачені в період з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 31.12.2012 року, то період з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року на вищезазначеному підприємстві не було зараховано до страхового стажу ОСОБА_1 Таким чином, оскільки ХКП «Міськелектротранс» страхові внески від фонду оплати праці за період з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року не сплачені, страховий стаж позивача обчислений без урахування вказаних періодів. Внаслідок невиконання ХКП «Міськелектротранс» обовязків по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за час роботи на вказаному підприємстві (а.с.6-7).
При цьому суд зазначає, що вказана відповідь фактично є відмовою УПФУ В Жовтневому районі м. Харкова у проведенні перерахунку з врахуванням спірного трудового стажу.
Позивач, вважаючи дану відмову незаконною, звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
За правилами статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування врегульовані Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (Закон №1058-ІV), зокрема: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; платники страхових внесків, їх права та обов'язки; порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками тощо.
У силу статті 1 цього Закону страхові внески - це кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону; а згідно частини третьої статті 18 цього закону вони є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.
Пунктом 1 статті 11 Закону №1058-ІV встановлено, що загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які працюють на підприємствах, в установах, організаціях, створених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах цих підприємств та організацій, в об'єднаннях громадян, у фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності та інших осіб (включаючи юридичних та фізичних осіб-суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування (фіксований податок, єдиний податок, фіксований сільськогосподарський податок, придбали спеціальний торговий патент) на умовах трудового договору (контракту) або працюють на інших умовах, передбачених законодавством, або виконують роботи на зазначених підприємствах, в установах, організаціях чи у фізичних осіб за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до пункту 1 статті 14 Закону №1058-ІV страхувальниками зазначених осіб є роботодавці, які відповідно до частини першої статті 15 цього Закону є платниками страхових внесків і зобов'язані на підставі пункту 6 частини другої статті 17 цього ж Закону нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.
За змістом статті 18 Закону №1058-ІV страхові внески є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом; вони не включаються до складу податків, інших обов'язкових платежів, що складають систему оподаткування. На ці внески не поширюється податкове законодавство; іншим законодавством не можуть встановлюватися пільги з нарахування та сплати страхових внесків або звільнення від їх сплати.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Частина перша статті 40 Закону передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року.
Судом встановлено, що із заробітної плати позивача щомісяця утримувалася сума страхових внесків, у тому числі з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року.
Відповідно до ч.18 ст. 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», посадові особи суб'єктів солідарної системи та накопичувальної системи пенсійного страхування, винні в порушенні законодавства про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Таким чином, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, ХКП «Міськелектротранс», в якому працював позивач.
Статтею 64 Конституції України встановлено, що Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Отже, дії відповідача щодо неврахування страхового стажу ОСОБА_1. за період роботи з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року є неправомірними.
Враховуючи вищевикладене, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 2, 6, 11, 12, 17-19, 69-72, 86, 99, 122, 128, 158 КАС України, ст. 19,64, 92 Конституції України, ст. 1, 11, 14, 18, 40, 42, 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова щодо відмови зарахувати ОСОБА_1 страховий стаж за період роботи у Харківському комунальному підприємстві «Міськелектротранс» з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року.
Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі м. Харкова зарахувати ОСОБА_1 страховий стаж за період роботи у Харківському комунальному підприємстві «Міськелектротранс з 01.11.2009 року по 31.12.2010 року та з 01.03.2011 року по 13.09.2011 року та здійснити перерахунок пенсії з урахуванням вказаного стажу з 07.01.2016 року.
Стягнути з Державного бюджету України в особі Головного управління Державної казначейської служби України в Харківській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 551грн. 20 коп. ( пятсот пятдесят одну грн. 20 коп. ).
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Харкова шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя І.В.Іванова