Справа № 404/8176/15-а
Номер провадження 2-а/404/39/16
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 квітня 2016 року Кіровський районний суд м.Кіровограда
в складі:
головуючого судді - Панфілової А.В.
при секретарі - Мосійчук А. Г.
розглянувши у судовому засіданні в м.Кіровограді справу за адміністративним позовом Комунального підприємства « Теплоенергетик» до Виконавчого комітету Новенської селищної ради про визнання бездіяльності незаконною та стягнення коштів та відшкодування шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду з позовом про визнання незаконною бездіяльність Виконавчого комітету Новенської селищної ради, яка полягає у неприйнятті рішення про встановлення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення для споживачів селища Нового, які надаються Комунальним підприємством « Теплоенергетик» з 27.05.2015 по 10.09.2015 року та стягнути 1190679,73 грн. шкоди .
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та в обґрунтування позову зазначив, що Комунальне підприємство «Теплоенергетик», згідно Статуту підприємства засноване у відповідності з рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №1016 від 06.06.2001 року Кіровоградською міською радою і знаходиться у віданні Головного Управління житлово-комунальної інфраструктури Кіровоградського міськвиконкому.
Предметом діяльності підприємства є забезпечення комунальним послугами (водопостачання, водовідведення, теплопостачання) підприємств, установ та організацій селища Нового та міста Кіровограда, про що зазначено безпосередньо у Статуті.
Уповноваженим органом по затвердженню тарифів на водопостачання та водовідведення для споживачів послуг, які надаються КП «Теплоенергетик» на закріпленій території селища Нового є виконавчий комітет Новенської селищної ради (ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг»).
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад
належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронения побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
З метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», якою затверджено Порядки формування тарифів на житлово-комунальні послуги, в т.ч. Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, Порядок формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
Відповідно до п.2 Порядку, він застосовується під час установлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.
На виконання рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №106 від 02.03.2015 року, КП «Теплоенергетик» листом вих. № 969/п від 13.05.2015р. звернувся до Новенської селищної ради з клопотанням затвердити економічно обґрунтовані тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення на закріпленій території, тобто для споживачів селища Нового, та надав розрахунки економічно обґрунтованих планових витрат на відповідні послуги.
Згідно листа вих. № 503/01-09 від 27.05.2015р. відповідач повідомив, що у зв'язку з тим, що в Новенській селищній раді відсутні кваліфіковані спеціалісти по розгляду даного питання, тому пропонується підприємству звернутись до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП). Після розгляду НКРЕКП, встановлений даною комісією тариф, буде розглянуто на засіданні виконавчого комітету Новенської селищної ради.
КП «Теплоенергетик» листом вих. № 1123/ю від 08.06.2015року повторно звернувся до відповідача з проханням розглянути та затвердити тарифи, навівши додаткові обґрунтування.
Проте, за результатами розгляду вказаного звернення, відповідач листом вих. №823/01-09 від 07.07.2015р. повідомив, що згадане питання є передчасним та запропоновано знову звернутись до НКРЕКП.
КП «Теплоенергетик» листом №1732/ю від 03.09.2015 року звернувся до голови Новенської селищної ради з метою вирішення даного питання.
09.09.2015 року подано до Кіровського районного суду м. Кіровограда позов про зобов'язання прийняти рішення.
Супровідним листом вих. № 1106/01-09 Виконкомом Новенської селищної ради було повідомлено про прийняття рішення про встановлення тарифів та додано копію відповідного рішення від 10.09.2015р.
Стверджується, що виконавчим комітетом Новенської селищної ради було допущено незаконну бездіяльність, що полягає в ухиленні від прийняття рішення про встановлення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення для споживачів селища Нового, які надаються комунальним підприємством «Теплоенергетик», внаслідок якої підприємству завдано матеріальної шкоди, яку просить відшкодувати для чого надано відповідний розрахунок.
В судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги не визнала та просить відмовити в задоволенні позову повністю, з зазначенням, що 13.05.2015 року КП « Теплоенергетик» звернулось до Новенської селищної ради з листом про затвердження економічно обґрунтованих тарифів на водопостачання та водовідведення у розмірі 34,92 грн. (12,77 грн. -водопостачання та 22,15 грн. - водовідведення). Дане питання після вивчення було винесено на розгляд виконкому Новенської селищної ради, який є колегіальним органом, було прийнято рішення виконавчого комітету Новенської селищної ради від 10.09.2015 р. № 78 « Про встановлення тарифу на послуги з водопостачання та водовідведення, що надаються КП « Теплоенергетик» було встановлено тарифи на водопостачання та водовідведення для населення на рівні тарифів м.Кіровограда у розмірі 12,95 грн. ( 6,74 грн. -водопостачання та 6,21грн.-водовідведення). Розрахунок обсягів заборгованості за минулі періоди з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення, що вироблялись, транспортувались та постачались населенню КП « Теплоенергетик» ( за 2014 рік та січень - вересень 2015 року); та розрахунок обсягів заборгованості за січень - вересень 2015 р з різниці в тарифах на послуги водопостачання та водовідведення, що вироблялись, транспортувались та постачались населенню КП « Теплоенергетик ».
Згідно п.2 рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської раді від 02.03.2015 р. № 106 для населення селища Нового тарифи встановлені до 01.05.2015 року. Пунктом 3 зазначеного рішення в Програмі розвитку житлово - комунального господарства та благоустрою м.Кіровограда на 2015 рік передбачено кошти на покриття різниці в тарифах за березень - квітень 2015 року.
Станом на 01.04.2016 р., сума заборгованості за травень - січень 2015 р. складає 1462178,87 грн., дана сума не обґрунтована.
Пунктом 4 рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 02.03.2015 р. № 106 передбачено КП « Теплоенергетик» обрахувати економічно обґрунтовані тарифи на послуги водопостачання та водовідведення, що надаються споживачам с. Нового та надати їх до Новенської селищної ради для встановлення згідно з чинним законодавством.
Комунальне підприємство « Теплоенергетик» засноване згідно рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 06.06.2001 р. № 1016 та знаходиться у віданні Головного управління житлово - комунальної інфраструктури Кіровоградського міськвиконкому . Предметом діяльності підприємства є забезпечення комунальними послугами ( водопостачання, водовідведення, теплопостачання) підприємств, установ, організацій селища Нового та м. Кіровограда.
Пунктом 5 рішення виконавчого комітету Кіровоградської обласної раді від 13.12.1977 р. № 564 Новенську селищну раду передано в підпорядкування Кіровської районної ради міста Кіровограда.
Новенська селищна рада входить до території м. Кіровограда. Тарифи на комунальні послуги ( водопостачання, водовідведення, теплопостачання) для селищна Нового затверджувались виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради, що підтверджується рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської раді від 02.03.2015 р. № 106. Видатки на покриття різниці в тарифах відповідно передбачались в міському бюджеті.
Під час прийняття рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 02.03.2015 р. № 106 ( пункт 4 щодо надання до Новенської селищної ради економічно обґрунтованих тарифів для встановлення згідно з чинним законодавством) не враховано вимоги ст.64 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні» та Бюджетного кодексу України.
Рішенням Новенської селищної ради від 26.01.2016 р. № 147 «Про селищний бюджет на 2016 рік» затверджено видатки селищного бюджету.
Отже, при розпорядженні бюджетними коштами Новенська селищна рада здійснює повноваження виключно за цільовим призначенням, визначеним Бюджетним кодексом України та рішенням Новенської селищної ради про затвердження селищного бюджету.
Відповідного рішення щодо виділення коштів на відшкодування коштів на покриття різниці в тарифах не приймалось, кошти на дані цілі в селищному бюджеті відсутні. Крім того, Порядок розрахунку, обліку та відшкодування різниці в тарифах комунальному підприємству « Теплоенергетик» , яке засновано та знаходиться у віданні Кіровоградської міської ради, в Новенській селищній раді відсутній.
Тому представник відповідача просить відмовити в задоволенні позову повністю.
Судом встановлено наступні факти.
Комунальне підприємство «Теплоенергетик», згідно Статуту підприємства засноване у відповідності з рішенням виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №1016 від 06.06.2001 року Кіровоградською міською радою і знаходиться у віданні Головного Управління житлово-комунальної інфраструктури Кіровоградського міськвиконкому.
Предметом діяльності підприємства є забезпечення комунальним послугами (водопостачання, водовідведення, теплопостачання) підприємств, установ та організацій селища Нового та міста Кіровограда, про що зазначено безпосередньо у Статуті.
Уповноваженим органом по затвердженню тарифів на водопостачання та водовідведення для споживачів послуг, які надаються КП «Теплоенергетик» на закріпленій території селища Нового є виконавчий комітет Новенської селищної ради на підставі ст.7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ст. 6 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг».
Статтею 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронения побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги.
Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок формування тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг другої групи (пункт 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України.
Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
З метою забезпечення єдиного для всіх регіонів підходу до формування тарифів у сфері житлово-комунальних послуг Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 01.06.2011 № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги», якою затверджено Порядки формування тарифів на житлово-комунальні послуги, в т.ч. Порядок формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, Порядок формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем).
Відповідно до п.2 Порядку, він застосовується під час установлення Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг та органами місцевого самоврядування (далі - уповноважені органи) тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення для суб'єктів природних монополій, а також для суб'єктів господарювання на суміжних ринках, зазначених у пункті 1 цього Порядку, та поширюється на таких суб'єктів під час розрахунку таких тарифів.
На виконання рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №106 від 02.03.2015 року, КП «Теплоенергетик» листом вих. № 969/п від 13.05.2015р. звернувся до Новенської селищної ради з клопотанням затвердити економічно обґрунтовані тарифи на послуги централізованого водопостачання та водовідведення на закріпленій території, тобто для споживачів селища Нового, та надав розрахунки економічно обґрунтованих планових витрат на відповідні послуги.
Відповідне рішення Новенської селищної ради було прийнято лише 10.09.2015р.
Згідно ч. 3-6 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).
У разі встановлення органом місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, орган, який їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між встановленим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг.
Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із встановленням тарифів на житлово-комунальні послуги на рівні, що унеможливлює отримання прибутку, фінансуються за рахунок коштів відповідного місцевого бюджету.
Встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво без відповідного відшкодування не допускається і може бути оскаржено в суді.
Тарифи на послуги водопостачання та водовідведення для КП «Теплоенергетик», які діяли до 01 травня 2015 року (включно), були затвердженні виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради згідно рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №106 від 02.03.2015 року.
Умови відшкодування зазначеної різниці на 2015 рік передбачено постановою Кабінету Міністрів України від 4 червня 2015 р. № 375, якою затверджено Порядок та умови надання у 2015 році субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи місцевого самоврядування (надалі - Порядок).
У відповідності до п.п. 2 п.4 Порядку обсяг заборгованості підтверджується надавачами послуг на підставі копії рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування про затвердження тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії, послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, послуг з централізованого водопостачання і водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, суд дійшов висновку щодо задоволення позову .
У зв'язку з тим, що з 27.05.2015 року по 10.09.2015 року виконавчим комітетом Новенської селищної ради не було прийнято рішення про встановлення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення для КП «Теплоенергетик», на підставі п.4 постанови КМУ № 375 від 04.06.2015р. Позивачеві відмовлено у відшкодуванні різниці між встановленим розміром тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг за період з травня 2015 року по вересень 2015 року, що підтверджується копією листа Кіровоградської обласної державної адміністрації вих. № 01-33/1131/3 від 30.10.2015 року та копією Протоколу №2 засідання обласної комісії з узгодження обсягу заборгованості з різниці в тарифах від 27.10.2015 року.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частина 1 ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачає, що органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Стаття 77 Закону України «Про місцеве самоврядування» передбачає, що шкода, заподіяна юридичним і фізичним особам в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності органів місцевого самоврядування, відшкодовується за рахунок коштів місцевого бюджету, а в результаті неправомірних рішень, дій або бездіяльності посадових осіб місцевого самоврядування - за рахунок їх власних коштів у порядку, встановленому законом.
Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Оскільки у зв'язку з бездіяльністю виконавчого комітету Новенської селищної ради, позивачу завдано матеріальної шкоди у розмірі 1190 679 грн. 73 коп., яка має бути відшкодована у відповідності до вищенаведених норм та п.4 ч.4 ст. 105 КАС України.
Відповідно до ст.94 КАС України, стягнути з відповідача на користь позивача 3045 грн. судового збору.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. 19 Конституції України, ст.ст. 74, 77 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст. 104, п.4 ч.4 ст. 105 , 106 КАС України, суд,-
ПОСТАНОВИВ
Адміністративний позов Комунального підприємства « Теплоенергетик» до Виконавчого комітету Новенської селищної ради про визнання бездіяльності незаконною та стягнення коштів та відшкодування шкоди, задовільнити повністю.
Визнати незаконною бездіяльність Виконавчого комітету Новенської селищної ради, яка полягає у неприйнятті рішення про встановлення тарифів на послуги водопостачання та водовідведення для споживачів селища Нового, які надаються комунальним підприємством «Теплоенергетик», з 27.05.2015 року по 10.09.2015 року.
Стягнути з місцевого бюджету Новенської селищної ради на користь Комунального підприємства «Теплоенергетик» - 1 190 679,73 грн. шкоди та 3045 грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена до Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду через Кіровський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Кіровського районного суду м.Кіровограда А. В. Панфілова